Jump to content



ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ,


oWs

Recommended Posts

Καλημερα.

Το pc μου τα εχει παιξει,ο σκληρος ειναι στα τελευταια του,και ο επεξεργαστης ενω τον ειχα o/c

στα 3,1 ξαφνικα δεν παει πανω απο 2,6,με αποτελεσμα να μην αξιοποιω επαρκως την καρτα γραφικων που εχω.

Το κακο ειναι οτι για να αλλαξω επεξεργαστη και σκληρο πρεπει να αλλαξω και μητρικη,παιζω καποια games σε μεγαλη αναλυση.και επισης χρησιμοποιω πολλες εφαρμογες στο pc.

θελω να με βοηθησετε εαν ειναι ευκολο στην επιλογη του hardware.

το συστημα μου q6600 2,4 ,ati radeοn 6970,4 gb ddr2 ram,Asus motherboard x38,εχω τροφοδοτικο στα 750w

Θελω δυο σκληρους δισκους.ο ενας αξιζει να ειναι ssd?εαν βαλω σε αυτον τα windows θα εχω μεγαλυτερη ταχυτητα?

τι προτεινετε?

budget εως 500ευρω

Σας ευχαριστω πολυ,χρονια πολλα και υγεια σε ολους και ολες

Link to comment
Share on other sites

θα εχω σημαντικη βελτιωση με εναν τετοιο επεξεργαστη?εαν μπορεσω και βαλω 50-60 ευρω παραπανω μπορω να παρω κατι καλυτερο σε επεξεργαστη?

ευχαριστω

edit:

εαν δεν παρω asus μητρικη μπορειτε να προτεινετε κατι σε msi gigabyte εξισου καλο?

Link to comment
Share on other sites

AMD FX 8350, 4.00GHz, 8-Core, 16MB, Socket AM3+ (FD8350FRHKBOX)(Ξεκλείδωτος που σημαίνει πως κλοκάρεται για πλάκα στα 4,8Ghz+ με καλή ψύξη !

AMD FX-8350 Box | Skroutz.gr

Asrock Socket AM3+ 970 Extreme4 GLan Audio Raid(USB III, SATA III, E-SATA III, EUFI BIOS, DIGI DRIVER MOSFED, OPTICAL, SPDIF, FireWire, CROSSFIRE 2X8 Lanes +1x4 physX, Clear Cmos B.)

MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3+ 970 Extreme4 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

http://www.asrock.com/mb/AMD/970%20Extreme4/

KINGSTON 8GB DDR3 2400Mhz

MEMORY :: Kingston Hyper X Predator 8GB DDR3 Non ECC CL11 2400MHz (KHX24C11T2K2/8X) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

SAMSUNG 840 SSD 120GB

Samsung 840 Series 120GB SSD (2.5, Sata 6Gb s) - Solid State Drives (SSD) - plaisio.gr

Hitachi 1TB Deskstar 7K1000.D HDS721010DLE630 SATA III 7200rpm 32MB

HDD :: Hitachi 1TB Deskstar 7K1000.D HDS721010DLE630 SATA III 7200rpm 32MB - Visionstudio.gr

-----------------------------------

502€

Τι ψύκτρα έχεις επάνω στον Q6600 ??? Να δω αν μπαίνει στον 8350 ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι καπως ετσι ειναι

Σε intel κατι παρομοιο εχεις να προτεινεις,παντα ιντελ ειχα δεν ειναι οτι δεν εμπιστευομαι την amd αλλα στα γεραματα να αλλαξω? ;)

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου

Στην intel για να βγεις στην ίδια τιμή θα πας σε :

Intel Core i5-3470 Box

Intel Core i5-3470 Box | Skroutz.gr

MSI Socket 1155 Z77A-G43 GLan Audio Raid

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29062&cat=3

-------------------------------------------------------------------

Η ψύκτρα που έχεις δεν μπαίνει σε αυτό το socket, αλλά δεν σου χρειάζεται γιατί ο επεξεργαστής αυτός ΔΕΝ κλοκάρεται. Αν θες αθόρυβο σύστημα πρέπει να πας σε άλλη.

Link to comment
Share on other sites

To αρχικο οc στα 3.1 το ειχες κανει εσυ ή καποιος αλλος?

Μου φαινεται αδιανοητο (οχι και τελειως απιθανο) να μην ανεβαινει πανω απο τα 2.6

Μην δεν κανεις κατι σωστα στο τωρινο oc και κολλας στα 2.6?

(ανεβαζεις καταλαθος τις μνημες παρα πολυ χωρις να το προσεξεις και δεν bootarei απο εκει πχ?)

Αν σε καλυπτε στα 3.1 και δε σε καλυπτει τωρα ,νομιζω αξιζει να βγαλεις ψυκτρα ενα καθαρισμα επεξεργαστη,εκ νεου θερμοαγωγιμη παστα και μια πιο προσεχτικη προσπαθεια για oc.

3.1 πηγαινει ακομα και με μαμα ψυκτρα οπου αναλογα το κουτι παιζει να μην εχεις θεμα και με τις θερμοκρασιες.Με την mugen αν εχεις οντως αυτην τα 3.6 πρεπει να τα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κανει εγω,ξαφνικα μια μερα ομως ο υπολογιστης πεταγε συνεχεια μπλε οθονες και μονο οταν χαμηλvσα την συχνοτητα του επεξεργαστη εφτιαξε,το κακο ειναι οτι δεν ειμαι και πολυ καλος στο να βγαλω τον επεξεργαστη ( μονο σκληρους ειχα αλλαξει σε αλλο κουτι αυτο που εχω τωρα ειναι περιεργο και θελει ψαξιμο) και μια φορα μια καρτα γραφικων με δυσκολια :)

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασίες κοίταξες εκείνη την στιγμή ?

Γενικά παίζει το φαινόμενο αυτό ! Σε εμενα 2 INTEL C2 το είχαν πάθει . Ο πρώτος μου E6600 που τον έτρεχα πάνω στην RAMPAGE FORMULA στα 3,65Ghz και μετά από λίγο καιρό δεν έπιανε σταθερά ούτε 2,9Ghz

και ο Q9450 στον οποίο αναβαθμίστηκα τότε ο οποίος για μερικούς μήνες έπαιζε στα 3,4Ghz αλλά μετά ούτε αυτός ανέβαινε.

Κάτι παθαίνουν (υπάρχει και ορολογία για αυτό) όταν τρώνε πολύ τάση για μεγάλο χρονικό διάστημα και γαιδουρεύουν ........:to_pick_ones_nose3:

Link to comment
Share on other sites

3 χρονια μονιμα ειχα q6600 sta 3.6 και δεν τσιγκλισε ποτε...και στα 4 και στα 4.1 ανεβηκε για καποια λιγα benches ..αλλα κατω απο 3.6 δεν κατεβηκε ποτε στα χερια μου.

Το εδωσα σε φιλο οπου αφηνωντας τον καπου στα 3.4 (με μια xigmatek με 9αρη fan κιολας) ..οπου και παιζει εκει για αλλα 3 χρονια..(μεχρι τωρα και συνεχιζουμε).

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι σίγουρο πως θα το πάθουν όλοι ! Εμένα πάντως αυτή την στιγμή ο E6600 πάνω σε άλλη μητρική πια , δεν ανεβαίνει ούτε 400Mhz .

O Q9450 δεν είναι πια στην κατοχή μου.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καθαρισμο του υπολογιστη,αρχισα να ανεβαζω τον επεξεργαστη σιγα σιγα,ως τωρα εχει ανεβει στα 3,00,δυστυχως δεν καταφερα να βγαλω την ψυκτρα και να βαλω παστα :(

οι θερμοκρασιες ειναι σχετικα καλες,χωρις μπλε οθονες προς το παρων,μια ερωτηση ποτε πρεπει να ανεβασω την ταση και ποσο? τωρα ειναι 1,2875v,θελω να τον ανεβασω στα 3,4 το λιγοτερο εαν τα καταφερω.

ο σκληρος ειναι χαλια.θα του κανω και ενα φορματ να δω τι θα γινει,ισως καταφερω να καθυστερησω την αγορα εαν το συστημα δουλεψει,

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειναι πλεον το καταλληλο thread εδω περα..βαλε 2 screenshot απο cpuz ,ενα του επεξεργαστη και ενα απο μνημες.

Ενδεχεται ,αν και δε θυμαμαι ,εχουν περασει χρονια ,να θελει ταση και το chipset..(και ολιγο καλυτερη ψυξη..κανα φανακι πχ) ,σε περιπτωση δλδ που οι μνημες δε σε κοβουν εκει με λαθος πολλαπλασιαστη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να τσεκάρεις τις μνήμες σου.

Από κει και πέρα, γιατί δεν κοιτάζεις στον τομέα των μεταχειρισμένων να πάρεις με τα ίδια χρήματα κάτι καλύτερο ή με λιγότερα τα ίδια???!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχε πατημενο και το ALT μαζι με το printscreen την επομενη φορα..(και μικρυνε τις διαστασεις στο paint ΠΡΙΝ βαλεις την εικονα.

Bρες και κατεβασε μια το memset να βαλεις ενα screenshot ακομα.

Δεν θυμαμαι και πως αλλαζει το perofrmance level μετα απο τοσο χρονια..

Δοκιμασε μια να bootareis με 8χ400 ..προσεξε τις μνημες να ειναι κατω απο 1066 που ειναι rated(για αρχη).

Το ρευμα αστο εκει που το εχεις ηδη..(παλι δεν θυμαμαι καλα αλλα πολυ μου φαινεται για τα 3g).

Υ.Γ

Tυχαιο memset απο ιντερνετ..μη βαλεις κανα memtest :p

(ανοιξε το spoiler)

ZQYgH.gif

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.