Jump to content



Νέα σύνθεση low end.


Gzar

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Τα φώτα σας παρακαλώ...

Συνολικό διαθέσιμο ποσό: 750€ ( βία ίσως ανέβει στο 1Κ)

Σύνθεση : πύργος ( med) - οθόνη - kb/mouse ( υπάρχει ένας agility3 120gb για το σύστημα και windows7 ultimate 64bit για λειτουργικό)

Χρήση: browsing - light online gaming - δε ξέρω τι άλλο μπορεί να κάνει στο δωμάτιό του...

Ο υπολογιστής προορίζεται για συγγενικό πρόσωπο νεαρό σε ηλικία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

(*)το στήσιμο θα γίνει από εμένα και η αγορά δεν περιορίζεται σε κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

CPU:Intel Core i3-3220 Box | Skroutz.gr 112E

PSU:XFX PRO750W Core Edition | Skroutz.gr 96E

RAM:Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP | Skroutz.gr 38E

MOBO:Asrock Z77 Pro4-M | Skroutz.gr (z77)95e

HDD:Western Digital Caviar Black 1TB | Skroutz.gr 90E

GPU:Sapphire Radeon HD7850 1GB Dual-X | Skroutz.gr 192E

CASE:CoolerMaster Elite 370 | Skroutz.gr 40E

MONITOR:Philips 227E3LHSU | Skroutz.gr 133E

KB/MOUSE:Logitech Wireless Combo MK520 | Skroutz.gr 41E

Όλα σχεδόν τα πράγματα είναι από Vision Studio (έκτος απο kb/mouse και μόνιτορ)

Σύνολο 837 (είναι χωρίς μεταφορικά)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Τα φώτα σας παρακαλώ...

Συνολικό διαθέσιμο ποσό: 750€ ( βία ίσως ανέβει στο 1Κ)

Σύνθεση : πύργος ( med) - οθόνη - kb/mouse ( υπάρχει ένας agility3 120gb για το σύστημα και windows7 ultimate 64bit για λειτουργικό)

Χρήση: browsing - light online gaming - δε ξέρω τι άλλο μπορεί να κάνει στο δωμάτιό του...

Ο υπολογιστής προορίζεται για συγγενικό πρόσωπο νεαρό σε ηλικία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

(*)το στήσιμο θα γίνει από εμένα και η αγορά δεν περιορίζεται σε κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα

Χρόνια πολλά και από εμένα. Θα έλεγα πως 1Κ για browsing & light online gaming είναι κάτι σχετικό.

Για τι ηλικία μιλάμε?

Υπάρχει κάποια προηγούμενη εξοικείωση με PC?

Για τι είδους παιχνίδια μιλάμε?

Οι προηγούμενες προτάσεις σίγουρα θα σε καλύψουν αλλά καλό είναι να ξέρουμε περί τίνος πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

20 είναι το παλικάρι...

από όσο ξέρω παίζει κάποια browser based και diablo - call of duty

τουλάχιστον αυτά ξέρω εγώ... το "light" αφορά στο χρόνο που αφιερώνει στα diablo-cod...

έχει ήδη ένα παλιό pc το οποίο δε σηκώνει τα εν λόγω...

Εξοικείωση έχει και σπουδάζει και πληροφορική...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα τα ίδια με τον [MENTION=24459]typakos12[/MENTION] . Είναι ένα all around σύστημα που θα μείνει ( αμα θέλεις μπορείς και να ανεβάσεις τον i3 με bclk , την κάρτα την κλοκάρεις και φτάνει χαλαρά και κλοκαρισμένες 7870 , το τροφοδοτικό είναι απόρως καλύτερο από το corsair γιατί άμα ψάξετε το φτιάχνει ι seasonic .............!) . Στα συν είναι το monitor και το πληκρτολόγια/ποντίκι . Άμα σε χαλάει που δεν έχει σκληρό , μπορείς να πάρεις μετά από λίγο καιρό ή άμα έχεις κανέναν ήδη , βάλτωνα . That's from me :banging:

Link to comment
Share on other sites

20 είναι το παλικάρι...

από όσο ξέρω παίζει κάποια browser based και diablo - call of duty

τουλάχιστον αυτά ξέρω εγώ... το "light" αφορά στο χρόνο που αφιερώνει στα diablo-cod...

έχει ήδη ένα παλιό pc το οποίο δε σηκώνει τα εν λόγω...

Εξοικείωση έχει και σπουδάζει και πληροφορική...

Αν παίζει λίγο γιατί δεν του το επιτρέπει το υπάρχον σύστημα είναι πολύ διαφορετικό με το να μην παίζει επειδή δεν γουστάρει

Αν ισχύει το πρώτο, τότε λογικά, με ένα σύγχρονο μηχάνημά θα αυξηθεί και ο χρόνος και τα είδη παιχνιδιού

Προσανατολίσου για οθόνη 23"-24" με IPS πάνελ όπως αυτή της δεύτερης πρότασης

Ρίξε τα λιγότερα δυνατά χρήματα σε κουτί ( αν θα πρέπει και κόψεις από κάπου)

Τροφοδοτικο μέχρι 600-650 W είναι υπεραρκετό, οπότε μπορείς και από εκεί να γλυτώσεις χρήματα

Και τα χρήματα που εξοικονομείς είτε ρίξτα σε καλύτερο cpu ( i5) ή 16 γίγα μνήμη, είτε κάνε τα σουβλάκια

Επίσης κοίταξέ την αγορά να την κάνεις από αμαζον ή Γερμανία ( και συνδοιασμο) για γλυτώσεις παραπάνω χρήματα

Ειδικά από Γερμανία, μπορεί κατά περίπτωση να γλυτώσεις και 20%

Και θέλεις και ένα σετάκι ηχεία

Αν ισχύει το δεύτερο τότε πας για trinity και γλυτώνεις τα χρήματα της κάρτας γραφικών

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αν παίζει λίγο γιατί δεν του το επιτρέπει το υπάρχον σύστημα είναι πολύ διαφορετικό με το να μην παίζει επειδή δεν γουστάρει

....

Και θέλεις και ένα σετάκι ηχεία

Αν ισχύει το δεύτερο τότε πας για trinity και γλυτώνεις τα χρήματα της κάρτας γραφικών

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Σίγουρα αν είχε καλύτερο σύστημα θα έπαιζε περισσότερο... τουλάχιστον έτσι πιστεύω...

όχι σε εξοντωτικό βαθμό αλλά περισσότερο..

θέλω να πω στη περίπτωσή του θα πιάσει τόπο μία από τις παραπάνω προτάσεις των φίλων

Ηχεία έχει ξέχασα να πω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα τα ίδια με τον @typakos12 ... το τροφοδοτικό είναι απόρως καλύτερο από το corsair γιατί άμα ψάξετε το φτιάχνει ι seasonic .............!) ...

Τα 750W σε τι θα χρειαστούν; Είναι υπερβολικά, καλύτερα να πάρει κάποιο μικρότερο-οικονομικότερο. Φτάνει να είναι ποιοτικό και ας μην είναι seasonic!

@Kingakias24

Όταν λες "αμα θέλεις μπορείς και να ανεβάσεις τον i3 με bclk" εννοείς να τον ανεβάσει από 3,3 στα 3,45 άντε 3,5 αν είναι τυχερός και δεν κάνει καμιά ζημιά (για overclock η Intel έφτιαξε τους "Κ"). Ποιο θα είναι το κέρδος του; Τα 200Mhz;

...

Προσανατολίσου για οθόνη 23"-24" με IPS πάνελ όπως αυτή της δεύτερης πρότασης

Ρίξε τα λιγότερα δυνατά χρήματα σε κουτί ( αν θα πρέπει και κόψεις από κάπου)

Τροφοδοτικο μέχρι 600-650 W είναι υπεραρκετό, οπότε μπορείς και από εκεί να γλυτώσεις χρήματα

Και τα χρήματα που εξοικονομείς είτε ρίξτα σε καλύτερο cpu ( i5) ή 16 γίγα μνήμη, είτε κάνε τα σουβλάκια

...

+1

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι λόγω δικών του και δικών μου υποχρεώσεων δε θα έχω την εποπτεία του υπολογιστή ή τουλάχιστον δεν θα μπορώ να επέμβω άμεσα. Ο ίδιος o/c δεν πρόκειται να κάνει μιας και ασχολείται καθαρά με enterprise application development ( ή κάτι σχετικό τέλος πάντων ) και οι παραπάνω δυνατότητες του υπολογιστή που θέλω να του στήσω αφορούν καθαρά στο ψυχαγωγικό κομμάτι.

Εν ολίγοις ένα μηχάνημα που θα παίζει αξιοπρεπώς τα παιχνίδια που του αρέσουν και θα αντέξει να βγάλει τη σχολή του, να μπει στη παραγωγική διαδικασία και να αποφασίζει πια η τσέπη του...

Link to comment
Share on other sites

Το να πάρει ένα pc με APU είναι κρίμα γιατί σε 2 χρόνια που θα αυξηθούν οι απαιτήσεις θα του είναι άχρηστο και θα πάει πάλι για ολική αναβάθμιση.

Μια πλατφόρμα με AM3+ socket θα τον βγάλει για πάνω από 2 χρόνια και θα μπορεί να αναβαθμίσει κιόλας αφού η AMD ανακοίνωσε πως και οι νέοι επεξεργαστές θα βασίζονται σε αυτό το socket, η σύγκριση του συστήματος που έφτιαξα με του typakos12 για 17 € είναι τεράστια .

Το 1155 socket είναι εξαιρετικό, ένας i3 θα τον καλύψει για 1-2 χρόνια και αργότερα αλλάζει μόνο cpu .

Αν έχει το περιθώριο τώρα να δώσει 800-900 € πρέπει να επενδύσεις στα βασικά κομμάτια όπως, case-psu-mobo ώστε όταν ασχοληθεί σοβαρά να μην χρειαστεί να δώσει πάλι λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Το χρηματικό περιθώριο που συζητάμε επί του παρόντος αφορά τη δική μου τσέπη δυστυχώς :)

Βρήκα και μια dell ultra 23 ή 24 ( θα τσεκάρει αύριο )από φιλικό πρόσωπο στα 100 ευρώ (ενός έτους ελαφρά χρήση) οπότε πάει και η οθόνη εκτός απροόπτου.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικά αγοράσθηκαν τα παρακάτω:

1. CoolerMaster Elite Knight 350 42 ευρώ

2.Asus P8Z77-V LX 75 ευρώ (μεταχειρισμένη)

3.Intel Core i5-3330 100 ευρώ (μεταχειρισμένος)

4.HD7870 2GB 215 ευρώ

5.Kingston HyperX Beast 8GBx2=16GB 78 ευρώ (προσφορά πριν κανά δίμηνο περίπου)

6.TX650M 105 ευρώ

7.WD15EARX 85 ευρώ (για αποθήκη)

8. OCZ Agility 3 120GB (δώρο από εμένα για σύστημα - μεταχειρισμένος αλλά σε τέλεια κατάσταση)

9. Dell UltraSharp U2312HM 100 ευρώ (μεταχειρισμένη ~ σε πολύ καλή κατάσταση)

10. MK710 παλιό δικό μου σε σχετικά καλή κατάσταση...

11. Samsung SH-224BB 16 ευρώ

Σύνολο πήγε : 816 ευρώ και νομίζω στήθηκε σχετικά καλό μηχάνημα...

BLRHbtk.jpg

CQMKl2m.jpg

Tkwoykq.jpg

ycSp3Jr.jpg

(*)πριν την χθεσινοβραδυνή παράδοση έγινε καλύτερο cable management...(*)

(*) σκουπίστηκε και το χαλί...(*)

Ευχαριστώ τους φίλους που με βοήθησαν και το thelab για τη φιλοξενεία... :worship:

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες. Πολύ ωραίο σύστημα και σίγουρα δεν το λες low end. :)

Γνώμη μου θα ήταν να βγάλεις τον ανειμιστήρα του πατώματος.

Αν θυμάμαι καλά δεν υπάρχει φίλτρο εκεί, οπότε βάζει σκόνη

χωρίς να σε βοηθάει ουσιαστικά σε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω ήδη βγάλει αλλά για να μπορέσω να ξαναβγάλω φώτο θα πρέπει πρώτα να σηκωθεί ο ξαδελφούλης από τον υπολογιστή... και αν κρίνω από το οτι είναι από χθες κολημένος μάλλον θα αργήσω... μου έστειλε κατά τις 03:15 μήνυμα "C.O.D.... τελικά κατάλαβα τι σημαίνουν γραφικα και fps... ευχαριστώ Geo!!!!.." λογικά θα τον ξαναδώ πέριξ της σούβλας το Πάσχα πάλι.... αχ νεολαία....

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.