Jump to content



Προβληματισμός για σύνθεση 100e


Tomahawk

Recommended Posts

Λοιπόν, μου φέρνει φίλος pc συγγενή του και μου λέει πως ένας "σχετικός" που το είδε πριν απο εμένα

ανέφερε καμμένη μητρική...

Μιλάμε για pc με GA-8I945p-g-rh / P4 3GHz / 250w no-name psu / Msi 9500GT-MD1G / 2x1GB DDR2 Corsair + 512MB Kingston / Sata σκληρό / ide dvd...

Ανοίγω που λέτε το κουτί και βλέπω το χάος, η ψύκτρα είχε αφαιρεθεί βιαίως και είχε διαλύσει τη μια απο τις τέσσερις τρυπούλες, όπως επίσης είχαν διαλυθεί τα υπόλοιπα "ποδαράκια" της ψύκτρας στη προσπάθεια του μάλλον να τη ξαναβάλει... Φυσικά δε του ξέφυγε και ένας κοντινός (σκασμένος) πυκνωτής που πλέον κάνει κούνια...

Ανοίγω μετά το τροφοδοτικό γιατί μύριζε τζάκι και ήταν σε χάλια κατάσταση.

Η οικογένεια αυτή λοιπόν δεν έχει χρήματα να διαθέσει και το budget είναι maximum 100ε.

Με έχει προβληματίσει αρκετά το θέμα "τι φτιάχνω"...

Σκέφτηκα την εξής λύση, πουλάω τις μνήμες 15ε, τη gpu 25ε και βρισκόμαστε στο +40. Υπάρχει αχρησιμοποίητο τροφοδοτικό Chieftec 350w οπότε πάμε για Celeron G530 + Η61 m/b + HD5450 + Sata dvd-rw + 4gb ddr3 ~ 140e

ή A4 3300 + GA-A55M-DS2 + ddr3 4gb + sata dvd.

Η δεύτερη λύση μου φαίνεται πιο συμφέρουσα... Sata dvd ίσως βρεθεί τσαμπα αλλα δεν είναι σίγουρο.

Αγγελίες κοιταω αλλα δεν έχω βρει κάτι της προκοπής.

Έχετε να προτείνετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να παίζει κανένα παιχνίδι γι αυτό βάζω και μια κάρτα γραφικών.

Τώρα είδωμεν! Αν καταλήξω σε AMD πάμε για 3400 έστω.

Δεν ξέρω ρε γμτ, να κρατήσω την 9500 και να πάρω μια μεταχειρισμένα m/b + core2duο (δε τα βρίσκεις και οικονομικά όμως) και να τα αφήσω έτσι;

Ή να παω σε εξ ολοκλήρου αναβάθμιση όπως αναφέρω πάνω;

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα να κρατήσεις την κάρτα γραφικών που έχεις γιατί είναι καλύτερη από την 5450 σύγκρινε και εδώ αν θες να δεις και μόνος σου Performance Comparison Benchmarks @ Hardware Compare και όλα τα άλλα που είπες είναι μια χαρά κράτα και της μνήμες

Link to comment
Share on other sites

δικη μου προταση

CPU AMD A4-5300 Box | Skroutz.gr €46

MOBO AMD A4-5300 Box | Skroutz.gr €56

RAM http://www.skroutz.gr/s/400557/Mushkin-991995-4GB- DDR3-PC3-12800-9-9-9-24-Blackline.html €20

DVD-RW LG GH24NS95 | Skroutz.gr €16

και εισαι εντος μπατζετ..!

αλλα για gaming, εξαρταται απο το τι παιζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη το εχω λιωσει με τα low budget κοιτα οτι παρεις να ειναι upgradeable.

Δλδ αν πας για AMD κοιτα για AM3+ Mother αν πας για Intel "celeron" τα κενουργια παιζουν σε 1155

μαλιστα τσεκαρε και Isomnia.gr για τπτ μεταχειρο Set που ισως να βρεις και καλυτερα η πιο πολλα σε Set προσφορες.

Link to comment
Share on other sites

Δε μας απασχολεί το future proof γιατί η οικογένεια αυτή "τα μετράει" οπότε απλά ψάχνω την

οικονομικότερη λύση για να έχουν ένα pc που την ψιλοπαλεύει.

Μάλλον σε core2duo απο αγγελίες με μητρική ενός φίλου καταλήγω...

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει οικονομικό πρόβλημα μπορείς να κάνεις 2 πράματα...

1- αλλαγή σκασμένου πυκνωτή (κάποιος με κολλητήρη μπορεί να βοηθήσει δωρεάν) και αγορά νέας ψύκτρας (φθηνή) για τον επεξεργαστή με backplate...

Όλα τα άλλα ως έχουν.

2- αγορά καινούργιας ή 2ο χέρι μητρικής socket775 & ddr2.

Όλα τα άλλα ως έχουν.

Και με τα 2 παραπάνω είσαι κάτω από τα 100ευρώ και αφού όπως λες η οικογένεια τα μετράει τότε ίσως είναι καλύτερα έτσι...

Άλλαξε τους και το psu αφού το έχεις και θες να το δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.