Jump to content



Πρόβλημα με HDD;


KostasNK

Recommended Posts

Τελικά έκανα με το Acronis True Image ένα ακόμα partition των 746,52GB για Storage.

Επειδή το motherboard μου είναι παλιό και δεν υποστηρίζει UEFI BOOT αναγκαστικά ο δίσκος που θα bootάρω μπορεί να είναι μέγιστο 2ΤΒ. Όταν αναβαθμίσω Motherboard (Ivy Bridge σε socket 2011)λογικά θα μπορώ να τα ενώσω σε ένα partition των 3TB...

Τώρα μένει να ανοίξω πάλι το κουτί και να βγάλω τον παλιό δίσκο και να τον βάλω σε usb3.0 enclosure να τον χρησιμοποιώ σαν εξωτερικό, ή να τον κρατήσω και να περάσω τίποτα windows 8 για δοκιμή...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έναν SSD χρειάζεσαι και κάνεις τον 3ΤΒ αποθήκη. Δεν αξίζει να αλλάξεις σύστημα μόνο και μόνο για να κάνεις boot από δίσκο 3ΤΒ.

Δεν θα το κάνω για αυτό το upgrade...

Έχεις δίκαιο για το SSD αλλά βαριέμαι να περνάω τα 7 από την αρχή...

Ίσως πάρω ένα (SSD) και περάσω τα 8 και βγάλω τον παλιό τον 1.5ΤΒ και τον κάνω εξωτερικό για αποθήκευση - μεταφορές αρχείων ή απλά τον αφήνω για αποθήκη στο σύστημα...

Τα 8 τώρα που συμφέρει να τα αγοράσεις και σε τί τιμές παίζουν;

Έχετε να προτείνετε ένα καλό SSD;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το κάνω για αυτό το upgrade...

Έχεις δίκαιο για το SSD αλλά βαριέμαι να περνάω τα 7 από την αρχή...

Ίσως πάρω ένα (SSD) και περάσω τα 8 και βγάλω τον παλιό τον 1.5ΤΒ και τον κάνω εξωτερικό για αποθήκευση - μεταφορές αρχείων ή απλά τον αφήνω για αποθήκη στο σύστημα...

Τα 8 τώρα που συμφέρει να τα αγοράσεις και σε τί τιμές παίζουν;

Έχετε να προτείνετε ένα καλό SSD;

Δηλ. δεν θα βάλεις SSD επειδή βαριέσαι ? :clap: , εκτός και αν πάρεις με το νέο σύστημα.

Kοίτα τους Vertex 4 128GB - Samsung 840 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. δεν θα βάλεις SSD επειδή βαριέσαι ? :clap: , εκτός και αν πάρεις με το νέο σύστημα.

Kοίτα τους Vertex 4 128GB - Samsung 840 Pro.

Ναι δεν στήνω από την αρχή 7 για να βάλω SSD. Για να κάνω το σύστημα όπως το έχω τώρα με όλα τα προγράμματα θα κάνω μήνες...

Όταν αγοράσω SSD θα περάσω τα windows 8 pro από την αρχή... Η μετάβαση από μηχανικό δίσκο σε SSD πώς θα μου φανεί; Τα 128GB θεωρείς ότι έιναι αρκετά για SSD ή να πάω σε 256; Από αξιοπιστία πως είναι τα SSD σε σχέση με έναν μηχανικό δίσκο; Τα 4 χρόνια σκληρής χρήσης θα τα βγάλουν;

Από εγγύηση πάντως βλέπω ότι δίνουν 5 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν στήνω από την αρχή 7 για να βάλω SSD. Για να κάνω το σύστημα όπως το έχω τώρα με όλα τα προγράμματα θα κάνω μήνες...

Όταν αγοράσω SSD θα περάσω τα windows 8 pro από την αρχή... Η μετάβαση από μηχανικό δίσκο σε SSD πώς θα μου φανεί; Τα 128GB θεωρείς ότι έιναι αρκετά για SSD ή να πάω σε 256; Από αξιοπιστία πως είναι τα SSD σε σχέση με έναν μηχανικό δίσκο; Τα 4 χρόνια σκληρής χρήσης θα τα βγάλουν;

Από εγγύηση πάντως βλέπω ότι δίνουν 5 χρόνια...

1) Επειδή μιλάς ότι θα χρειαστείς μήνες για να στήσεις το PC να υποθέσω πώς έχεις πολλά προγράμματα ? Εσύ θα κρίνεις αν σου φτάνουν 128 ή 256GB. Να έχεις υπόψιν ότι τον ssd δεν τον γεμίζουμε τελείως αλλά αφήνουμε ένα 30% ελέυθερου χώρου για καλύτερη λειτουργία. Άρα αν τώρα το partition που έχεις με OS - software αγγίζει πχ τα 60Β χρειάζεσαι +30Β free,άρα πάς για 120-128GB.

2)Αφού κάνεις σκληρή χρήση θα δείς μεγάλη διαφορά

3)Σε σχέση με μηχανικούς έχουν καλύτερη αξιοπιστία

4)4 χρόνια σκληρής χρήσης μπορείς να προσδιορίσεις τι ακριβώς εννοείς ? Αν εννοείς για γράψιμο data (αν και προσωπικά το αποφεύγω γιατί υπάρχουν οι μηχανικοί άλλωστε) θα κρατήσει πολύ περισσότερο από ότι νομίζεις. Εκτός και αν καθημερινά του περνάς 100+GB.

Link to comment
Share on other sites

1) Επειδή μιλάς ότι θα χρειαστείς μήνες για να στήσεις το PC να υποθέσω πώς έχεις πολλά προγράμματα ? Εσύ θα κρίνεις αν σου φτάνουν 128 ή 256GB. Να έχεις υπόψιν ότι τον ssd δεν τον γεμίζουμε τελείως αλλά αφήνουμε ένα 30% ελέυθερου χώρου για καλύτερη λειτουργία. Άρα αν τώρα το partition που έχεις με OS - software αγγίζει πχ τα 60Β χρειάζεσαι +30Β free,άρα πάς για 120-128GB.

2)Αφού κάνεις σκληρή χρήση θα δείς μεγάλη διαφορά

3)Σε σχέση με μηχανικούς έχουν καλύτερη αξιοπιστία

4)4 χρόνια σκληρής χρήσης μπορείς να προσδιορίσεις τι ακριβώς εννοείς ? Αν εννοείς για γράψιμο data (αν και προσωπικά το αποφεύγω γιατί υπάρχουν οι μηχανικοί άλλωστε) θα κρατήσει πολύ περισσότερο από ότι νομίζεις. Εκτός και αν καθημερινά του περνάς 100+GB.

Ναι έχω πολλά προγράμματα! Το κύριο partition με τα προγράμματα στα 7 είναι αν θυμάμαι καλά γύρω στα 700Gb.

O Samsung 840 Pro είναι ο γρηγορότερος που κυκλοφορεί στην αγορά; Βγαίνει σε 1ΤΒ; :p

Μάλλον θα πάω στον 256GB και θα εγκαθιστώ προγράμματα σε εξωτερικό όταν θα αρχίσει να γεμίζει και θα αφήνω ένα 30% (75GB) πάντα άδειο...

Κάτι που πρέπει να γνωρίζω για την χρήση του SSD; Παλιότερα θυμάμαι κάτι που έλεγαν για TRIM τι ακριβώς είναι αυτό;

Ξεκινάω την εγκατάσταση των 8 στο SSD σαν να ήταν απλός δίσκος; Θα τον βλέπει κανονικά το BIOS του αρχαίου motherboard που έχω;

Επίσης επειδή έχω παλιό ελεγκτή SATA 3Gb/s και όχι 6Gb/s μήπως θα χάνω σε ταχύτητα και δεν θα εκμεταλεύομαι σωστά τον SSD; Επίσης σε τι disk mode να έχω τον ελεγκτή; Tώρα το έχω σε IDE Mode. Μήπως θα βοηθήσει σε ταχύτητα να το πάω σε AHCI;

Αν αλλάξω σε AHCI θα μπορώ να bootαρω κανονικά με τους δίσκους που έχω τώρα πάνω ή όταν θα θέλω να bootαρω σε 7 θα πρέπει να αλλάζω σε IDE; To λειτουργικό μου είναι Windows7 Ultimate 64bit...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω πολλά προγράμματα! Το κύριο partition με τα προγράμματα στα 7 είναι αν θυμάμαι καλά γύρω στα 700Gb.

O Samsung 840 Pro είναι ο γρηγορότερος που κυκλοφορεί στην αγορά; Βγαίνει σε 1ΤΒ; :pΜάλλον θα πάω στον 256GB και θα εγκαθιστώ προγράμματα σε εξωτερικό όταν θα αρχίσει να γεμίζει και θα αφήνω ένα 30% (75GB) πάντα άδειο...

...

700GB software ? :suicide2: Να υποθέσω πώς μετράς και τα games ? Αφού έχεις και μεγάλους θα κάνεις τον 1,5 αποθήκη και θα βάζεις εκεί τα games.

Εγκατάσταση προγραμμάτων σε εξωτερικό ? Για ποιό λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο ?

Κάτι που πρέπει να γνωρίζω για την χρήση του SSD; Παλιότερα θυμάμαι κάτι που έλεγαν για TRIM τι ακριβώς είναι αυτό;

Ξεκινάω την εγκατάσταση των 8 στο SSD σαν να ήταν απλός δίσκος; Θα τον βλέπει κανονικά το BIOS του αρχαίου motherboard που έχω;

Επίσης επειδή έχω παλιό ελεγκτή SATA 3Gb/s και όχι 6Gb/s μήπως θα χάνω σε ταχύτητα και δεν θα εκμεταλεύομαι σωστά τον SSD; Επίσης σε τι disk mode να έχω τον ελεγκτή; Tώρα το έχω σε IDE Mode. Μήπως θα βοηθήσει σε ταχύτητα να το πάω σε AHCI;

Αν αλλάξω σε AHCI θα μπορώ να bootαρω κανονικά με τους δίσκους που έχω τώρα πάνω ή όταν θα θέλω να bootαρω σε 7 θα πρέπει να αλλάζω σε IDE; To λειτουργικό μου είναι Windows7 Ultimate 64bit...

1. Δεν υπάρχον πλέον οι παιδικές ασθένειες.

2. 'Ιδια μητρική-σύστημα έχουμε και το δικό μου είναι σφαίρα με τον 256αρη.

3. AHCI mode

4. Όταν βάζεις δίσκο μηχανικό θα γυρνάς σε IDE.

Link to comment
Share on other sites

700GB software ? :suicide2: Να υποθέσω πώς μετράς και τα games ? Αφού έχεις και μεγάλους θα κάνεις τον 1,5 αποθήκη και θα βάζεις εκεί τα games.

Εγκατάσταση προγραμμάτων σε εξωτερικό ? Για ποιό λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο ?

1. Δεν υπάρχον πλέον οι παιδικές ασθένειες.

2. 'Ιδια μητρική-σύστημα έχουμε και το δικό μου είναι σφαίρα με τον 256αρη.

3. AHCI mode

4. Όταν βάζεις δίσκο μηχανικό θα γυρνάς σε IDE.

Μπορείς να στείλεις σε παρακαλώ πολύ, μερικά benches για τον Samsung 840 pro σου, μιάς και έχουμε ίδια motherboard να ξέρω τι να περιμένω όταν τον εγκαταστήσω; Επίσης αν έχεις αντίστοιχα benches στο internet να δω πόσο παραπάνω θα δω αν περάσω σε controller SATA III 6Gb/s...

Έχεις widnows7 επάνω; Πόση ώρα σου κάνει για boot;

Στην εγκατάσταση λειτουργικού πρέπει να προσέξω κάτι; Φορμάρω σε NTFS και μετά εγκατάσταση; Κάτι για utilities της Samung πήρε το μάτι μου. Αξίζουν αυτά, είναι χρήσιμα, δίνει μαζί και cd με software

Ελπίζω να μην σε ζάλισα;

Βρήκα τρόπο να bootάρω και τα Windows 7 Ultimate 64Bit σε AHCI mode...

Guide Change from IDE to AHCI after Installation

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στείλεις σε παρακαλώ πολύ, μερικά benches για τον Samsung 840 pro σου, μιάς και έχουμε ίδια motherboard να ξέρω τι να περιμένω όταν τον εγκαταστήσω; Επίσης αν έχεις αντίστοιχα benches στο internet να δω πόσο παραπάνω θα δω αν περάσω σε controller SATA III 6Gb/s...

Έχεις widnows7 επάνω; Πόση ώρα σου κάνει για boot;

Στην εγκατάσταση λειτουργικού πρέπει να προσέξω κάτι; Φορμάρω σε NTFS και μετά εγκατάσταση; Κάτι για utilities της Samung πήρε το μάτι μου. Αξίζουν αυτά, είναι χρήσιμα, δίνει μαζί και cd με software

Ελπίζω να μην σε ζάλισα;

Βρήκα τρόπο να bootάρω και τα Windows 7 Ultimate 64Bit σε AHCI mode...

Guide Change from IDE to AHCI after Installation

Έκανα τη διαδικασία και ενεργοποίησα το AHCI στον controller αλλά μετά την επανεκίνηση μου βλέπει τον controller σαν Standard AHCI 1.0 Serial ATA Controller. Πριν αν θυμάμαι καλά μου έλεγε κανονικά την μάρκα του χωρίς AHCI δηλαδή Intel ICH10R. Ξέρει κανείς κανένα link να κατεβάσω από την Intel drivers για ICH10R που να υποστηρίζουν AHCI ή δεν αξίζει να ασχοληθώ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.