Jump to content



Πρόβλημα με HDD;


KostasNK

Recommended Posts

Μόλις έτρεξα το Crystadiskinfo να δω τί παίζει με τον δίσκο μου και μου έβγαλε το παρακάτω:

hddhealth.jpg

Πόσο καιρό βλέπετε να βγάζω με αυτόν;

Αν έχει εγγύηση έχω δικαίωμα αντικατάστασης;

Επίσης πείτε έναν εύκολο τρόπο (software free αν υπάρχει κάποιο) να πάρω έναν ακριβές αντίγραφο σε έναν εξωτερικό usb 2TB που έχω ή αν δεν γίνεται να αγοράσω έναν εσωτερικό και να πάρω έτσι image για ασφάλεια...

Επίσης προτείνετε μου έναν καινούργιο εσωτερικό αν χρειαστεί αντικατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα πρότεινα να το τσεκάρεις με το HSSentinel.

Θα πάρεις πιο λεπτομερή και κατατοπιστικά αποτελέσματα.

Προσωπικά μετά από τέτοια μηνύματα στο Crystal Disk Info, με ένα format επανήλθε στο φυσιολογικό.

Και όχι, RMA δε γίνεται με τέτοια βλάβη ακόμα και εντός εγγύησης.

Πρέπει να είναι σχεδόν εντελώς κατεστραμμένος ο δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Θα πεταχτώ να πάρω αύριο έναν 3ΤΒ sata. 6Gb/s βλέπω παντού να έχουν διαθέσιμους γύρω στα 150ευρώ. Θα παίζουν σωστά στη μητρική μου που λέει ότι υποστηρίζει 3Gb/s;

Ποιά διαδικασία θα ακολουθήσω να κάνω ένα ακριβές αντίγραφο του παλιού στον καινούργιο και τι software θα χρειαστώ; Έχει πάνω το λειτουργικό και όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ. Επίσης όταν βάλω να ξεκινήσει με τον καινούργιο θα χρειαστεί πάλι ενεργοποίηση στα windows 7;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα δουλεύει ο σκληρός, απλά δε θα τρέχει στα 6GB/s αλλά στα 3GB/s.

Τώρα για τη διαδικασία δεν ξέρω ακριβώς. Ίσως με κάποιο πρόγραμμα mirroring.

Αλλά στη θέση σου θα εγκαθιστούσα τα Windows από την αρχή.

Προσωπικά θα έβαζα έναν μικρότερο δίσκο για λειτουργικό προγράμματα κλπ

και έναν άλλο για αποθήκευση.

Για να αποφύγεις να χάσεις όλο το σύστημα σε περίπτωση βλάβης του δίσκου ή ανάγκης format.

Link to comment
Share on other sites

dimi[/MENTION]R;1063411809]Καταρχήν θα πρότεινα να το τσεκάρεις με το HSSentinel.

Θα πάρεις πιο λεπτομερή και κατατοπιστικά αποτελέσματα.

Προσωπικά μετά από τέτοια μηνύματα στο Crystal Disk Info, με ένα format επανήλθε στο φυσιολογικό.

Και όχι, RMA δε γίνεται με τέτοια βλάβη ακόμα και εντός εγγύησης.

Πρέπει να είναι σχεδόν εντελώς κατεστραμμένος ο δίσκος.

Το HDD Sentinel χωρίς ενεργοποίηση μου έβγαλε το παρακάτω:

Να αναβάλω την αγορά του καινούργιου δίσκου;

hddsentinel.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ δίσκο με 5-6 bad sectors και λειτουργεί απροβλημάτιστα εδώ και ενάμιση χρόνο.

Απλά πρέπει να τον παρακολουθείς συχνά.

Αν δεις ότι αυξάνονται οι κατεστραμμένοι τομείς αντικατέστησέ τον άμεσα.

Μη σε πάρω στο λαιμό μου πάντως. Πάρε και άλλες γνώμες.

(Όχι όμως από κάποιον που θέλει να σου πουλήσει άλλο δίσκο!)

Link to comment
Share on other sites

Αυτός θα παίζει στο σύστημά μου;

WD Red

Θα πάω στα 3ΤΒ. Λέει ότι είναι για NAS και RAID. Σε απλή χρήση θα είναι γρήγορος;

Έχετε να προτείνετε κανέναν άλλο;

Στα 3ΤΒ αυτός έχει 156euro ενώ αν πάω στη σειρά black θα δώσω τα ίδια για 2ΤΒ μόνο...

Θα δω διαφορά στις επιδόσεις από τον red;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα backup τα αρχεία που χρειάζεσαι και τρέξε το πρόγραμμα των win για αναζήτηση και διόρθωση σφαλμάτων. Ή αν θες κατέβασε το διαγνωστικό πρόγραμμα της εταιρίας τους σκληρού και τρέξτο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο fantec 640GB ο οποίος πρόσφατα έπεσε (δεν είμαι σίγουρος, γιατί ο μικρός μου γιος ήταν παρών) και αρχικά δυσκολευόταν στην ανάγνωση αρχείων και τώρα ανοίγει μεν, μου ζητά δε διαμόρφωση δίσκου...

Δοκίμασα κάποια προγράμματα τύπου disk doctor, get data back αλλά τίποτα.

Με μια μικρή αναζήτηση στο διαδίκτυο είδα κάποιες εταιρείες που λένε ότι επισκευάζουν σκληρούς δίσκους -το σύμπτωμα υποδεικνύει πρόβλημα στο firmware/bad sector (έτσι έγραφε). Η αλήθεια είναι ότι οι τιμές είναι άπιαστες.

Μπορείτε να προτείνετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο fantec 640GB ο οποίος πρόσφατα έπεσε (δεν είμαι σίγουρος, γιατί ο μικρός μου γιος ήταν παρών) και αρχικά δυσκολευόταν στην ανάγνωση αρχείων και τώρα ανοίγει μεν, μου ζητά δε διαμόρφωση δίσκου...

Δοκίμασα κάποια προγράμματα τύπου disk doctor, get data back αλλά τίποτα.

Με μια μικρή αναζήτηση στο διαδίκτυο είδα κάποιες εταιρείες που λένε ότι επισκευάζουν σκληρούς δίσκους -το σύμπτωμα υποδεικνύει πρόβλημα στο firmware/bad sector (έτσι έγραφε). Η αλήθεια είναι ότι οι τιμές είναι άπιαστες.

Μπορείτε να προτείνετε κάτι?

Σύμφωνα με ότι περιγράφεις μάλλον το σύστημα αρχείων του δίσκου γέρνει προς τον γκρεμό. Δηλαδή άν ήταν fat32 ή ntfs υπάρχει περίπτωση να αναγνωρίζεται πλέον ώς RAW με αποτέλεσμα ενώ υπάρχουν δεδομένα να μήν σου επιτρέπει την πρόσβαση και να σου εμφανίζει το μύνημα.

Τσέκαρε αν έχει RAW από τις ιδιότητες του δίσκου ή από τη διαχείρηση υπολογιστή-> διαχείρηση δίσκων ανάλογα και με το λειτουργικό που έχεις.

Εφόσον έχει RAW θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα αξιόλογο επαναφοράς αρχείων γιατί λίγα επιτρέπουν απλώς να φτιάξεις το partition χωρίς να γίνει πλήρης ανάλυση/σάρωση πρώτα που έιναι και σχετικά χρονοβόρο.

Ίσως μια δωρεάν λύση να δοκιμάσεις είναι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός θα παίζει στο σύστημά μου;

WD Red

Θα πάω στα 3ΤΒ. Λέει ότι είναι για NAS και RAID. Σε απλή χρήση θα είναι γρήγορος;

Έχετε να προτείνετε κανέναν άλλο;

Στα 3ΤΒ αυτός έχει 156euro ενώ αν πάω στη σειρά black θα δώσω τα ίδια για 2ΤΒ μόνο...

Θα δω διαφορά στις επιδόσεις από τον red;

Κάποιος να απαντήσει στα παραπάνω; Τον wd red 3TB τον βρήκα και λεω αύριο να τον παραγγείλω στα 156 ευρώ. Δίνει μαζί και ένα software acronis true image. Θα κάνει δουλειά mirrorimg αυτό σε δίσκο με λειτουργικό πάνω;

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να απαντήσει στα παραπάνω; Τον wd red 3TB τον βρήκα και λεω αύριο να τον παραγγείλω στα 156 ευρώ. Δίνει μαζί και ένα software acronis true image. Θα κάνει δουλειά mirrorimg αυτό σε δίσκο με λειτουργικό πάνω;

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Τον πήρες ή ακόμα είσαι σε αναζήτηση? Το eshop έχει βγάλει προσφορά Seagate 3TB 125 ευρώ.

SEAGATE BARRACUDA 7200.14 ST3000DM001 3TB SATA3 - - E-SHOP.GR

Link to comment
Share on other sites

Τον πήρες ή ακόμα είσαι σε αναζήτηση? Το eshop έχει βγάλει προσφορά Seagate 3TB 125 ευρώ.

SEAGATE BARRACUDA 7200.14 ST3000DM001 3TB SATA3 - - E-SHOP.GR

Ακόμα ψάχνω. Θα κάνω σήμερα ένα backup σε εξωτερικό και αύριο ίσως πεταχτώ να πάρω έναν...

Αυτός τί λέει; Γρήγορος; Τι εγγύηση έχει; Το e-shop είναι καλό αν χρειαστεί rma; Δεν ΄χω πάρει ποτέ τίποτα από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ψάχνω. Θα κάνω σήμερα ένα backup σε εξωτερικό και αύριο ίσως πεταχτώ να πάρω έναν...

Αυτός τί λέει; Γρήγορος; Τι εγγύηση έχει; Το e-shop είναι καλό αν χρειαστεί rma; Δεν ΄χω πάρει ποτέ τίποτα από εκεί...

Καλός είναι - 1 χρόνο εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλός είναι - 1 χρόνο εγγύηση.

Είναι αυτός που έχει στο πλαίσιο: Seagate ST3000DM001 3TB HDD 3.5" (64MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

και είναι άμεσα διαθέσιμος. Λέω να πεταχτώ να τον πάρω τώρα, από το να περιμένω μέχρι την άλλη εβδομάδα να έρθει στο e-shop. Το πλαίσιο λέει και 2 χρόνια εγγύηση...

Επειδή το BIOS που έχω τώρα πάνω στην μητρική μου δεν βλέπει δίσκους πάνω από 2.2ΤΒ πρέπει να αναβαθμίσω από την έκδοση 903 που έχω τώρα πάνω στην 1108. Μπορείτε να δώσετε οδηγίες για την αναβάθμιση και πως θα κάνω ένα flashaki bootable για αυτή την διαδικασία και οδηγίες για την αναβάθμιση (κατέβασα το τελευταίο BIOS και το AFUDOS241.zip από την ASUS); Είχα παλιότερα βρει ένα site με οδηγίες αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα τον 7200.14 των 3ΤΒ με 2 χρόνια εγγύηση και με τη SEAGATE δίνει 3...

Αποθήκευσα σε oc profile τις ρυθμίσεις στο ΒΙOS και έκανα την αναβάθμιση μέσω usb boot flash disk από 903 σε 1108.

Βλέπει κανονικά τον δίσκο αλλά δεν με αφήνει να τον κάνω όλο ένα partition. Μόνο ένα partition των 2ΤΒ και τα υπόλοιπα σε άλλο partition. Πρέπει να αναβαθμίσω κανέναν driver για να με αφήσει να το κάνω ένα ή να ενεργοποιήσω ένα gpt που λέει στο diskmanagment; Θα κάνω mirroring αυτόν που είχα πάνω, στον νέο και θα κάνω τον καινούργιο, κύριο δίσκο για το λειτουργικό...

EDIT:

Όλα OK παιδιά για να δει τα 3ΤΒ σαν ένα partition πρέπει να ενεργοποιήσεις το GPT...

Θα ξεκινήσω τώρα το mirroring...

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη διαδικασία του mirroring μου έβγαλε ένα μήνυμα το acronis true image ότι θα πρέπει να κάνει τον δίσκο ΜBR από GPT άρα ένα partition 2TB και τα υπόλοιπα τα άφησε unallocated. Έβγαλε ένα μήνυμα ότι μετά θα πρέπει να κάνω κάτι στο BIOS με UEFI πράγμα που δεν νομίζω να έχω στο BIOS μου και μετά από 2,5 ώρες που έκανε το mirroring είμαι τώρα σε αυτή την κατάσταση...

hddmirroring.jpg

Υπάρχει τρόπος να κάνω πάλι ένα partition των 3ΤΒ χωρίς να χάσω δεδομένα; Η τουλάχιστον να κάνω άλλο ένα partition με τα υπόλοιπα 746.52 GB;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.