Jump to content



OffTopic;


devious

Recommended Posts

  • Replies 4,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Α εισαι παλεμαχος εσυ ε? Πρεπει να ταν ψιλοπακετο στα καραβια τοτε. Ειχες ταξιδια? Τωρα παιρνουν μονο μονιμους. Απο ναυτες μονο γιατρους οταν εχουν ταξιδι, οι οποιοι τρωνε και τρελο πακετο. Ενας φιλος βρεθηκε στο Λιβανο απο το πουθενα! δραμα...

Link to comment
Share on other sites

το e-shop έφερε το wind με την μικρή μπαταρία στα 499 :mad:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.904114

Στις ειδικές δυνάμεις πάνε αυτοί που θέλουν και αυτοί που μπορούν.

Και δυστυχώς όσο περνούν τα χρονιά λιγοστεύουν αυτοί που μπορούν.

Και όσοι απολύονται από αυτό το Σώμα το θεωρούν τιμή τους και καμάρι τους.

Ρε συ Χρήστο και πες οτι είμαι από τα άτομα που μπορώ δώσε μου έναν σοβαρό λόγο να πάω ΕΔ για να τελειώσω ηλεκτρονικός και να λέω έβγαλα ΕΔ ?

Link to comment
Share on other sites

Υπηρετησα ΕΔ αλλα την εκπαιδευση της ειδικοτητας την εκανα σε στρατοπεδο πεζικου, οποτε ειδα και τις δυο μεριες. Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι στη μοναδα που ημουν τα παντα δουλευαν ,πηρα 2-3 γνωσεις, εκανα αρκετες ασκησεις και γενικα δεν θεωρω οτι ηταν χαμενος χρονος(θα μπορουσε να ειναι λιγοτεροι μηνες, οπως και ειναι τωρα γιατι εγω πηγα 18 μηνες).

Δυσκολα περασα δεν μπορω να πω αλλα τουλαχιστον ειχαμε καλυτερο φαι, πιο ενδιαφερον αντικειμενα και δεν σπαταλουσαμε το χρονο μας στη σκοπια. Σε αντιθεση με του πεζικου τη μοναδα που ελιωσα στον υπνο και στη σκοπια 2 μηνες.

Αυτο που μου εμεινε περισσοτερο απο το στρατο ειναι τα λογια του ταξιαρχου στην τελευταια ασκηση. "Τωρα που τελειωνετε και φευγετε απο εδω να ειστε Πεζοναυτες και στην εξω ζωη, να βοηθατε τους παντες, μπροσταρηδες..."

Δεν ειμαι στρατοκ@υλος, αλλα δεν ειμαι και μηδενιστης.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις αδικο χρηστο...

πιο μικρος και εγω την ιδια αποψη ειχα...ελεγα, αφου θα παω...ας κανω κατι τουλάχιστον...μην χάνω απλα τον χρονο μου !

αλλα ΤΩΡΑ που εχω φτασει στα 26 και πρεπει να παω τωρα στρατό ενω εισαι στην πιο παραγωγική ηλικια....βλεπω και μια βισματικη θεση σαν αγγαρεία.....

δεν υπαρχει πλεον διάθεση, σε τετοια ηλικια ο στρατός καταντάει μια υπόθεση...που απλα πρεπει να γινει....

οποτε ξεχασα και τις Ε.Δ. και ολα......ψαχνω να μπω σε ενα ναυτικο μπας και περάσει οσο πιο ελαφριά μπορεί ο στρατός και να ειμαι και κοντα στο σπιτι μου μπας και κανω τπτ πιο δημιουργικό !

ισως να ειναι σωστη η ιδεα της υποχρεωτικής στράτευσης πριν τα 18(πριν τις σπουδές)

ισως να ειναι σωστη η ιδεα της προαιρετικής στράτευσης....να πηγαίνουν μονο οσοι (και όποτε) πραγματικά θέλουν !

ειναι περίπλοκο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαξίωσα τις Ειδικές Δυνάμεις ούτε άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο.

Δεν πιστεύω ότι είμαι τόσο μηδενιστής, όσο αντιμιλιταριστής.

Γνωρίζω ότι βολοδέρνουν μέσα στο κεφάλι μου ψήγματα εθνικισμού, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν τα έβαλα εγώ εκεί.

Λίγο η οικογένεια, λίγο και η Ιστορία στο σχολείο, σε κάποια φάση έπιασα τον εαυτό μου να θέλω να φάω κανά τούρκικο αυτί.

Νομίζω όμως ότι τελικά κανένα αυτί τούρκου ή σκοπιανού δεν πρέπει να είναι νόστιμο.

'Ακουσα από πρώτο χέρι τί είδους πλύση εγκεφάλου πέφτει στις ειδικές δυνάμεις, και ειλικρινά δεν έχω όρεξη να ακούω στα κοντά 27 μου (μάλλον το φεβρουάριο θα παρουσιαστώ)

τί έκαναν οι παππούδες μου και οι παππούδες των γειτονικών χωρών.

Έχω διαβάσει αρκετά για θηριωδίες σε περίοδο πολέμου ή μη, ανα τον κόσμο,

και νομίζω ότι είμαι σε θέση να κρίνω και να διακρίνω (όπως και ο καθένας μας άλλωστε),

τί θα πει "θερμό επεισόδιο", "τεχνητή αποσταθεροποίηση" σε μια γεωγραφική περιοχή, και πόση αξία έχει πραγματικά μια βραχονησίδα (αξίζει αλήθεια όσο μια ανθρώπινη ζωή? )

Από την άλλη, παρ' ότι τεχνοκράτης στο αντικείμενο σπουδών, αλλά ανθρωπιστής κατά συνείδηση

φαντάζομαι καμιά φορά ότι το μέλλον προβλέπεται εξαιρετικά δυσοίωνο για τους μή έχοντες,

οι οποίοι καταλήγουν ως μή κατέχοντες, όπως λέει και ο Τσόμσκι.

Δεν βλέπω τι διαφορά θα έχει στο μέλλον (ίσως και τώρα ακόμη) ένας φτωχός σκοπιανός, από έναν φτωχό έλληνα ή έναν φτωχό τούρκο.

Τα βαλκάνια ήταν πάντα η πυριτιδαποθήκη της ευρώπης, λόγω γεωγραφικής θέσης και πληθυσμιακής ποικιλομορφίας.

Οι μεγάλες δυνάμεις φροντίζουν πάντα να υπάρχει "φορτισμένη" ατμόσφαιρα στην περιοχή, συντηρώντας έτσι τα όποια (σκοτεινά ή μη) συμφέροντά τους.

Οι τοπικές κυβερνήσεις, αντί να σηκώσουν κεφάλι απέναντι στην χειραγώγηση αυτή,

παίζουν μια χαρά το παιχνίδι, με τα εξοπλιστικά προγράμματα/στρατιωτικές δαπάνες σε πρώτη προτεραιότητα.

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, τί θα είχε μεγαλύτερη αξία για έναν λαό,

η εδαφική ακεραιότητα της χώρας του ή η παροχή μιας ολοκληρωμένης παιδείας?

Το ερώτημα είναι από μόνο του οξύμωρο.

Δίνοντας παιδεία στο λαό κι απαλείφοντας τα εθνικά μίση και πάθη του παρελθόντος,

έχεις έναν άνθρωπο ολοκληρωμένο, έναν πολίτη πρώτα του κόσμου και μετά πολίτη της χώρας.

Τρέχοντας όμως στο παιχνίδι των στρατιωτικών εξοπλισμών σε μια απόπειρα να διατηρήσεις την ισορροπία δυνάμεων,

περικόπτεις από εκεί που τελικά, όσο περισσότερο κόβεις, τόσο λιγότερο θα το πάρει χαμπάρι ο λαός στο μέλλον, από την παιδεία.

Από την άλλη, τόσο οξύμωρο, όσο και ουτοπικό.

Απο την αρχή της ιστορίας, δεν έχουν σταματήσει ποτέ οι εχθροπραξίες ανα τον κόσμο,

έτσι υπαγορεύουν και οι νόμοι της φύσης άλλωστε, το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό.

Τέσπα, είναι λίγο σκόρπιες οι σκέψεις μου, απλά η ζέστη της λάρισας δεν παλεύεται με τπτ.

Δεν θέλω να μειώσω τα παλικάρια που υπηρετούν στις ειδικές δυνάμεις, τιμή τους και καμάρι τους όπως είπε κι ο xrist.

Τα έγραψα κυρίως σαν μια μομφή στην εκατέρωθεν διατήρηση "θερμού" κλίματος υπό τη μορφή εθνικιστικών τάσεων και σκέψεων.

Αν είναι εντελώς off-topic ή πιστεύουν οι mods ότι θα "πυροδοτήσει" αντιδράσεις,

ας φύγει με τη μία για κάδο το post :)

Link to comment
Share on other sites

@Gonzo το μηδενιστης δεν πηγαινε σε σενα. Αλλον ειχα στο νου μου που ουτε καν γραφει στο forum. Καλα ολα αυτα που λες περι παιδειας και εχεις εν μερη δικιο απλα αυτο που βλεπω ειναι οτι πλεον οι στρατιωτικοι δεν ειναι αγραμματοι απο χωρια αλλα παιδια που διαβασαν και περασαν πανελληνιες. Ειναι διαφορετικο ο διοικητης να ειναι μπουρτζοβλαχος και διαφορετικο να εχει περασει καποιος ευελπιδων συν 2-3 μεταπτυχιακα. Τουλαχιστον οι αξιωματικοι στο ταγμα μου ολοι ειχαν μια αλφα μορφωση.

H γνωμη μου ειναι να υπαρχει υποχρεωτικη 3μηνη θητεια για ολους(ανδρες-γυναικες) στα 18 και απο κει και περα ενας συγχρονος επαγγελματικος στρατος με καλη εκπαιδευση (να εχουν βγαλει ολοι τουλαχιστον ΚΕΑΠ και ΣΧΑΛ).

Aυτο το αυτακι πως σου φαινετε?

m05-143515fyrom-gruevski.jpg

Link to comment
Share on other sites

Koumle & ea6gka ναυτες κι εσεις??? :D Που βρισκεστε και τι σειρα???

Εγω σαπιζω στην αγωνη και μακρινη παραμεθωριο της Σαλαμηκονου :D:D:D

Περιμενω να απολυθω...

2006 Δ εδώ. Ναύτης Τ/ΠΒ Οπλονομείο.

Ναυτική Διοίκηση Βορείου Ελλάδος.

@ea6gka Στο καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Eλα ρε! 07Δ Κι εγω σε οπλονομειο ειμαι. Παντα ειναι καλη καβατζα... ;) Αλλα νοιωθω λιγο αβολα να μιλαω για ναυτικο οταν οι υπολοιποι μιλάνε για ΕΔ οποτε θα σε ρωτησω μονο αυτο με τον τροπο που σου αξιζει:

Και δεν με λες koumle.... Εγραφες και στο χωριο σου αναφορες????

ΟΟΟΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, σε όσα είπα περί παιδείας δεν αναφερόμουν στους στρατιωτικούς, αλλά σε όλους τους πολίτες.

Αυτό που λές για τους στρατιωτικούς ισχύει, το είχαμε συζητήσει και σε έναν καφέ με τον xrist και τον Vag.

Εγώ αναφέρομαι στην Παιδεία που δίνει το κράτος, στην μόρφωση και τη διαπαιδαγώγηση.

Στα απέναντι παράλια έχουμε ένα στρατοκρατούμενο καθεστώς, με φορεσιά "δημοκρατίας", όπου το 60%+ των πολιτών του είναι αναλφάβητοι.

Και σ'αυτό είναι η ένστασή μου.

Αν μορφώσεις τον κόσμο κι απλά σταματήσεις να τρέφεις/συντηρείς αυτή τη μισαλλοδοξία,

τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην κατανοήσει ότι έχουμε περισσότερα προβλήματα να μας ενώνουν, παρά μίση να μας χωρίζουν, σαν γείτονες.

Ο ιδιοκτήτης του αυτιού που δείχνεις, κωφεύει.

Ξέρεις όπως κι εγώ ότι δεν αποφασίζει αυτός για τις επιστολές και την διεθνή "διπλωματική" τακτική που ακολουθεί.

Το γειτονικό κρατίδιο είναι λίαν επιεικώς υπανάπτυκτο, με τεράστιο ποσοστό του πλυθησμού να ζει κάτω από το όριο της φτώχειας.

Ποιος σκεπτόμενος άνθρωπος εκεί στα Σκόπια πιστεύει αλήθεια πως είναι προτιμότερο να ασχοληθεί η κυβέρνησή του με τις εθνικές/εδαφικές διεκδικήσεις,

από το να χτίσει δεσμούς φιλίας και συνεργασίας με μια γειτονική (πιο) ανεπτυγμένη χώρα?

Η διαφθορά στο γειτονικό κρατίδιο δίνει και πέρνει, χειρότερα κι από την ελλάδα.

Αλλά με τέτοιες κινήσεις (επιστολές κλπ) καταφέρνεις την πολυπόθητη "εθνική ενότητα/ομοψυχία".

Γιατί χωρίς αυτή, ο κόσμος θα θυμηθεί την πείνα και την εξαθλίωσή του και θα πει "'αντε ρε μαλακα φέρε να φάμε κι ασε τις διεκδικήσεις και τις παπαριές"

και να εξεγερθεί με απρόβλεπτα προφανώς αποτελέσματα.

Τα διεθνή λόμπυ έχουν συμφέροντα και χρήμα.

Και με το χρήμα μπορούν να κατευθύνουν τους πολιτικούς.

Και μάλλον δεν υπάρχει πολιτικός που θα υψώσει ανάστημα και θα αρνηθεί να γίνει η USA's bitch (προτεκτοράτο) προς όφελος της χώρας του.

Κι ας μην πάμε μακριά.

Δες πώληση ΟΤΕ σε μας.

Αύξηση +7% στα τιμολόγια της ΔΕΗ

(ας κάνουμε μια παρένθεση σ'αυτό. ->

όταν δημιουργήθηκε η Δ.Ε.Η. και μάζεψε όλες τις μικρές ιδιωτικές κατά τόπους ηλεκτροπαραγωγές εταιρίες,

ανέλαβε τη δέσμευση για ενιαία τιμή της κιλοβατώρας σε όλο το εθνικό δίκτυο.

Τα περισσότερα νησιά του αιγαίου δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν το δίκτυο της ηπειρωτικής ελλάδας. Έχουν δικές τους γεννήτριες με ντίζελ.

Η τιμή της κιλοβατώρας ανεβαίνει λοιπόν γενικά, γιατί κάποιος πρέπει να πληρώσει και το πετρέλαιο για τα νησιά.

Έχουν γίνει πολλές μελέτες για αιολικά πάρκα στα νησιά, ικανά να διαχειριστούν στατιστικά περισσότερο από το 90% του απαιτούμενου φορτίου.

Κάτι παίζει εδώ όμως.

Τόσο πετρελαιο που θα πάει χαμένο ποιος θα το αγοράζει?

Αιολικά πάρκα στο αιγαίο?

Πρώτα θα δεις να αντιτίθενται οι Νομάρχες γιατί κάτι θα παίζει με την τοποθεσία.

Μετά θα δεις τους Δημάρχους, γιατί είναι υπο δημοτική τελικά εκμετάλλεση η τοποθεσία.

Όταν ξεκαθαριστεί κι αυτό, θα δεις κάτι πεταμένους "οικολόγους" που δεν θέλουν τις ανεμογεννήτριες, γιατί κάποια αποδημητικά πουλιά θα πέφτουν πάνω τους.

Όλα αυτά δεν είναι κατευθυνόμενα από κάποιο κεντρικό "κεφάλι" που έχει συμφέροντα στην περιοχή, σωστά? )

Φάε λοιπόν εθνική ενότητα στη μάπα gonzo, (μαζί με λίγο μίζα siemens, λίγη αύξηση ακόμη στα όρια συνταξιοδότησης, λίγο G700, λίγο φόρο ακόμη, κι όλα αυτά, απ την πίσω πόρτα).

Link to comment
Share on other sites

@Gonzo Γιώργο

Συμφωνώ με όλες σου τις σκέψεις άλλα αναφέρεσαι σε έναν τέλειο κόσμο όπου όλοι θέλουμε να ζούμε.

Ομως δεν είμαστε Σουηδία.

Ας μη ξεχνάμε ότι γύρω μας έχουμε ένα σωρό @ρχουδια που τους βάζουν τα άλλα τα @ρχουδια να μας δημιουργούν προβλήματα για να αγοράζουμε τα κώλο-όπλα τους

Είμαστε καταδικασμένοι να αγοράζουμε όπλα σε βάρος όλων των άλλων αγαθών που αναφέρεις.

Μια ένσταση...

Κανένα από τα παιδιά που πάνε στις ειδικές δυνάμεις δεν θεωρούν πλύση εγκεφάλου αυτά που βιώνουν εκεί. Και ξέρεις γιατί?..Το γουστάρουν.

Και επειδή έχω παρακολουθήσει αρκετά την εκπαίδευση τους ...σας λέω ότι τα θαυμάζω αυτά τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Α εισαι παλεμαχος εσυ ε? Πρεπει να ταν ψιλοπακετο στα καραβια τοτε. Ειχες ταξιδια? Τωρα παιρνουν μονο μονιμους. Απο ναυτες μονο γιατρους οταν εχουν ταξιδι, οι οποιοι τρωνε και τρελο πακετο. Ενας φιλος βρεθηκε στο Λιβανο απο το πουθενα! δραμα...

~245 πλευσιμες , 6 φορες τουρκια , 2 ιταλια , 1 αιγυπτο και περιπολιες καργα στη μεσογειο. Ο πρωτος μου μηνας στο καραβι ηταν κολαση. Ειχα πονοκεφαλο καθε μερα επι ενα μηνα, απο το τρεξιμο ετσι. Συνεβαλε και σε αυτο στο οτι μπηκα πρωτος απο τη σειρα μου και εμεινα μονος για 2 εβδομαδες , ο πιο νεος εκει μεσα μου εριχνε 3 σειρες...

δε βαριεσε στην αγγλια ειχα περασει πολυ χειροτερα , εκει καμια φορα τα βραδια φοβομουν και για τη ζωη μου:rolleyes:

Περασα καλες , κακες και αδιαφορες μερες στο καραβι, ηταν ομως απιστευτη εμπειρια και νοιωθω υπερηφανος που ημουν εκει και το λεω πολυ σοβαρα. Ολοι εκει μεσα ηταν φιλοι μου , πολυ φιλοι μου και ηξερα τα παντα για αυτους οπως και αυτοι για μενα, μια περιεργη ψυχολογια...

Τωρα για τις ειδικες δυναμεις η γνωμη μου ειναι οτι αν γουσταρεις πανε , αλλα ειδικες δυναμεις ειναι μονο τα ΟΥΚ. Οι αλλοι ειναι για τα κομμωτηρια, τους εχω δει σε ασκησεις , γελουσαμε:rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

κομμωτηριο το 505 Τ/ΠΝ που τρωγαμε τις 45αρες πορειες με το κουταλι? Φωτια θα πεσει να σε καψει αντιχριστε!

Μόνο και μόνο οι 50άρες πορείες σε ανηφόρα σε συνδυασμό με την τραγική έλλειψη ύπνου και όλα τα συναφή, είναι υπέρ αρκετά να κάμψουν την αντίσταση ενός μέσου κομάντου!!!...

Κ.Ε.Α.Π. Ρεντίνα 2008!

2ο σχολείο δ.αστυφυλάκων!

Link to comment
Share on other sites

@Gonzo Γιώργο

Συμφωνώ με όλες σου τις σκέψεις άλλα αναφέρεσαι σε έναν τέλειο κόσμο όπου όλοι θέλουμε να ζούμε.

Ομως δεν είμαστε Σουηδία.

Ας μη ξεχνάμε ότι γύρω μας έχουμε ένα σωρό @ρχουδια που τους βάζουν τα άλλα τα @ρχουδια να μας δημιουργούν προβλήματα για να αγοράζουμε τα κώλο-όπλα τους

Είμαστε καταδικασμένοι να αγοράζουμε όπλα σε βάρος όλων των άλλων αγαθών που αναφέρεις.

Μια ένσταση...

Κανένα από τα παιδιά που πάνε στις ειδικές δυνάμεις δεν θεωρούν πλύση εγκεφάλου αυτά που βιώνουν εκεί. Και ξέρεις γιατί?..Το γουστάρουν.

Και επειδή έχω παρακολουθήσει αρκετά την εκπαίδευση τους ...σας λέω ότι τα θαυμάζω αυτά τα παιδιά.

Η Σουηδια (και οι Σκανδιναβικες χωρες εν γενει) ειναι ο τελειος κοσμος?

Αν δεν το ξερετε,τα τελευταια χρονια (λογω δεξιων-συντηριτικων-νεοφιλελευθερων κυβερνησεων) και εκει η κατασταση χειροτερευει.

Μειωση των κοινονικων παροχων,μειωση εν γενει του κρατους προνοιας,ακριβεια και τα σχετικα.

Ακομα και η παραδοσιακη Σοσιαλδημοκρατια εχει πλεον παψει να εχει τις σκανδιναβικες χωρες ως ναυαρχιδα τους (με εξαιρεση ισως την Ελλαδα που εχει το προβλημα να ειναι πισω 20-30 χρονια πολιτικα και οχι μονο).

Ο κοσμος στον ο οποιο ο Gonzo αναφερεται,δυστυχως δεν αποτελει εναν τελειο κοσμο στον οποιο (μαλλον) ολοι θα θελαν να ζουν,αλλα τον κοσμο στον οποιο εμεις ζουμε εν ετει 2008...

Στην Ελλαδα ειναι που τα τιμολογια των ΔΕΚΟ εχουν αυξηθει τοσο που πλεον το ρευμα και το νερο μοιαζει πολυτελεια,στην Ελλαδα τα σκανδαλα για τις μιζες και τις ρεμουλες δεινουν και παιρνουν και το ανικανο Συστημα Δικαιοσυνης δεν κανει τπτ παρα να συγκαλυπτει και να κουκουλωνει,στην Ελλαδα εδω και ~50 χρονια μας κυβερνανε Παπανδρεου και Καραμανληδες λες και εχουμε Μοναρχια και ο ενας διαδεχεται τον αλλον στον θρονο....αλλη μια πανγκοσμια πρωτοτυπια της Ελλαδας...

Αυτη λοιπον η κατασταση δεν εχει να κανει μονο με τα @ρχουδια που σκαρωνουν το δικο τους παιχνιδι πισω απο την πλατη μας.Εχει να κανει κυριαρχα με μας τους ιδιους που ανεχομαστε οτι γινεται και μετα βγαινουμε και παραπονιομαστε οτι κανεις δεν κανει τπτ για να αλλαξει η κατασταση αυτη που κανεις δεν γουσταρει στο φιναλε...

Και οσον αφορα τα διαφορα @ρχουδια και ξωτικα που καθοριζουν το τι μελλει γενεσθαι εχω να πω το εξης,αν κανεις απο οσους αντιλαμβανονται τι γινεται,δεν κανει κατι για να αλλαξει αυτο το status quo,τοτε τα @ρχουδια αυτα θα καθοριζουν τις ζωες μας επ'απειρο.

Οσο για τα περι ειδεικων δυναμεων δνε με πολυ απασχολει,εγω απλως την θητεια μου θελω να κανω και να περασω καλα.Πανω απο ολα ομως θελω να την βγαλω ζαχαρη,πουδρα,ρεκλα,τρομπα μαρινα ρε αδερφε!

Και οι Ε.Δ μονο αυτο δεν θα μου προσφερουν :D

Προσωπικα δεν εχω καποιο προβλημα με αυτους που πανε Ε.Δ. και ειδικα με ατομα σκεπτομενα τα οποια το κανουν εν γνωσει και συνειδηση τους γιατι γουσταρουν και θελουν να πανε να κανουν πτωσεις με αλεξιπτωτα οι καταδυσεις στην ακρη του Αιγαιου και εχω αδερφο που εχει βγαλει ΟΥΚ,κολητο αλεξιπτωτηστη,φιλο πεζοναυτη και καμια 5-6 κοκκινομπερεδες ελικοπτεραδες...

Το δικο μου προβλημα με τις μοναδες Ε.Δ ειδικοτερα ειναι αυτοι που παρουσιαζουν τον στρατο οπως τον παρουσιαζουν και που κανουν πληση εγκεφαλου στον κοσμο μεσα ενισχυοντας σοβινιστηκες και ενιοτε και εθνικιστηκες τασεις και με τον τροπο αυτον αλωνιζουν και προβαλονται αβερτα στα καναλια ανθρωποι οπως ο Καρατζαφερης,ο Λιακοπουλος,ο Βελλοπουλος,ο Αδωνης,ο Ψωμιαδης,ο Παπαθεμελης,ο Ιερονυμοως και αλλοι τετοιοι της ιδιας παστας δημιουργοντας και επιρεαζοντας συνηδησεις....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε Άρη άμα πας στρατό με την σκέψη, θα πάω να περάσω καλά και τα συναφή, να μην σε στεναχωρήσω αλλα θα βρεθείς μπροστά σε έκπληξη...

Δεν πάμε στρατό για να περάσουμε καλα,μην πιάνεσαι απο ταινίες του τύπου ''Λόυφα και Απαλλαγή'',δεν θα είναι έτσι...καλώς η κακώς στρατό θα πάμε και θα χάσουμε 1 χρόνο απο την ζωή μας...Όποιος το καταλάβει αυτό και περάσει την θητεία του ''ανώδυνα'' και φυσιολογικά έχει καλώς.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε Άρη άμα πας στρατό με την σκέψη, θα πάω να περάσω καλά και τα συναφή, να μην σε στεναχωρήσω αλλα θα βρεθείς μπροστά σε έκπληξη...

Δεν πάμε στρατό για να περάσουμε καλα,μην πιάνεσαι απο ταινίες του τύπου ''Λόυφα και Απαλλαγή'',δεν θα είναι έτσι...καλώς η κακώς στρατό θα πάμε και θα χάσουμε 1 χρόνο απο την ζωή μας...Όποιος το καταλάβει αυτό και περάσει την θητεία του ''ανώδυνα'' και φυσιολογικά έχει καλώς.

Και με τι σκεπτικο να παω ρε συ Νικηφορε?

Οτι ο στρατος ειναι μια μλκια και μιση που μου την δινει που πρεπει να παω και να χασω εναν πολυτιμο χρονο απο τη ζωη μου δεχομενος διαταγες απο στρ@τοκ@υλους καραβαναδες και πιτσιρικαδες στα 18 τους νομιζουν οτι εχουν πιασει τον παπα απο τα @@?

Και να ειμαι μιζεριασμενος για το γεγονος αυτο,να βλαστημαω την ωρα που θα παω και να παρακαλαω ποτε θα ερθει η ωρα που θα φυγω απο κει?

Εγω προσωπικα (ειδικα οπως εχει γινει πλεον ο στρατος) παω θετικα σκεπτομενος και δεν εχω σκοπο να χαλασω την ηρεμια μου για αυτο.

Με αυτον τον τροπο πιτευω πως θα περασω ανωδυνα και φυσιολογικα :D

Ο Στρατος ειναι κατι το οποιο δεν μπορω να αποφυγω,ουτε εχω τα μεσα (βισμα) να παω καπου καλα και να βολευτω κατι το οποιο εξαλλου ακομα και να μπορουσα να κανω δεν θα επελεγα.

Ολοι πανε στρατο και το να καβατζωθω εγω στην αεροπορεια η στο ναυτικο προκειμενου να χωθει καποιος αλλος δεν το γουσταρω.

Εσυ οταν πας φανταρος μπορεις να εχεις διαφορετικο τροπο σκεψης.

Εγω παω με αυτην την νοοτροπια και ειμαι σιγουρος πως στο τελος ο ενας χρονος θα περασει και ολα θα εχουν παει καλα.

Αν παλι οχι,thats life και παμε παρακατω.

Δεν θα κατσω να σκασω κιολας ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.