Jump to content



Ψοφησε η DFI? (x58)


N.I.K.K.

Recommended Posts

καλησπερα, σημερα το πρωι η dfi x58 (τελευταιο bios) που εχω αποφασισε να μη ξαναμπουταρει...:pleasantry:

δινει code 88, εχω δοκιμασει τα παντα (ξηλωμα ολων πλην cpu, μπαταριες κτλ) αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο, code 88 χωρις μπιπ.

μπορω να δοκιμασω τη gpu σε αλλο pc, αλλα οχι το cpu--- νομιζω ομως και απο ενα μικρο googlαρισμα που εκανα οτι φταιει η μητρικη.

εχετε καμια ιδεα μηπως την επαναφερουμε, και αν οχι, ποια μητρικη φθηνη προτεινετε? (να χωραει τη megahalems)

υ.γ. psu το hipro 750w δειχνει ενταξει με το πολυμετρο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Κατ' αρχήν είχες clockάρει μνήμες ή cpu , αν ναι πόσο;

Δοκίμασες να αλλάξεις τα dimmάκια σε τυχαίες θέσεις;

Εβγαλες cpu και επανατοποθέτησες τσεκάρoντας πριν τα pinάκια της μητρικής;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Κατ' αρχήν είχες clockάρει μνήμες ή cpu , αν ναι πόσο;

Δοκίμασες να αλλάξεις τα dimmάκια σε τυχαίες θέσεις;

Εβγαλες cpu και επανατοποθέτησες τσεκάρoντας πριν τα pinάκια της μητρικής;

τιποτα σοβαρο, 3.6ghz (ι920) 200*18 uncore 3.2ghz ram 800 με ελαχιστες τασεις, επαιζε αψογα μεχρι χτες το βραδυ που το' κλεισα.

μονο το cpu δεν εχω τσεκαρει, θα το κοιταξω και θα επανελθω.

ευχαριστω παιδια

Link to comment
Share on other sites

ενταξει φαινονται τα πινακια του cpu, ουτε φαινεται κατι καμμενο---

το αποτελεσμα το ιδιο (μαλλον το '88' δεν ειναι καποιο μηνυμα, απλα αναβουν ολα τα led)

Πας για μητρική δυστυχώς

Και η δική μου τα ίδια είχε κάνει πριν παραδώσει το πνεύμα της

Εγώ είχα την t3eh8

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πας για μητρική δυστυχώς

Και η δική μου τα ίδια είχε κάνει πριν παραδώσει το πνεύμα της

Εγώ είχα την t3eh8

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

ετσι φαινεται (t3eh8 ειναι και η δικια μου, αυριο θα παω το cpu σε μαγαζι για μια δοκιμη, μηπως και φταιει αυτο (δε νομιζω, αλλα ετσι για σιγουρια)

Link to comment
Share on other sites

ετσι φαινεται (t3eh8 ειναι και η δικια μου, αυριο θα παω το cpu σε μαγαζι για μια δοκιμη, μηπως και φταιει αυτο (δε νομιζω, αλλα ετσι για σιγουρια)

τσεκαρε το, αλλα θα ειναι χαμενος χρονος κατα 99.99%

το να εχει θεμα ο επεξεργαστης ειναι πολυ σπανιο και αν ηταν θεμα επεξεργαστη, μαλλον θα σου εβγαζε αλλο ερρορ

η μονη σου ελπιδα μπας και την σωσσεις ειναι να βρεις καποια αλλη και να παρεις το bios chip της , να τα αλλαξεις και να δεις αν μπορεις να της φλασαρεις καποιο αλλο bios που ισως την σωσει, αν και χλωμο παλι

αν τελικα χρειαστει να αλλαξεις μητρικη κοιταξε για καμια μεταχειρο

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε το, αλλα θα ειναι χαμενος χρονος κατα 99.99%

το να εχει θεμα ο επεξεργαστης ειναι πολυ σπανιο και αν ηταν θεμα επεξεργαστη, μαλλον θα σου εβγαζε αλλο ερρορ

η μονη σου ελπιδα μπας και την σωσσεις ειναι να βρεις καποια αλλη και να παρεις το bios chip της , να τα αλλαξεις και να δεις αν μπορεις να της φλασαρεις καποιο αλλο bios που ισως την σωσει, αν και χλωμο παλι

αν τελικα χρειαστει να αλλαξεις μητρικη κοιταξε για καμια μεταχειρο

Αν τελικά αποφασίσεις να δοκιμάσεις το παραπάνω με το bios πρέπει να έχω μία t3eh8 με στραβομένα ορισμένα pin από το socket αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε το, αλλα θα ειναι χαμενος χρονος κατα 99.99%

και γω ετσι πιστευω

αν τελικα χρειαστει να αλλαξεις μητρικη κοιταξε για καμια μεταχειρο

κατι ψηνεται;)

Αν τελικά αποφασίσεις να δοκιμάσεις το παραπάνω με το bios πρέπει να έχω μία t3eh8 με στραβομένα ορισμένα pin από το socket αν θυμάμαι καλά.

εχεις pm:T:

Link to comment
Share on other sites

σε μια αλλη DFI παντως που μου εβγαλε code 88 τελικα ηταν ο επεξεργαστης και η μητρικη παιζει. θελουν ελεγχο ολα ,οπως και το τροφοδοτικο.

δοκιμασες να την κανεις clear cmos βγαζοντας την μπαταρια και αφηνωντας το για κανενα 2ωρο?

Link to comment
Share on other sites

σε μια αλλη DFI παντως που μου εβγαλε code 88 τελικα ηταν ο επεξεργαστης και η μητρικη παιζει. θελουν ελεγχο ολα ,οπως και το τροφοδοτικο.

δοκιμασες να την κανεις clear cmos βγαζοντας την μπαταρια και αφηνωντας το για κανενα 2ωρο?

το εχω κανει, και το psu δειχνει ενταξει, μονο το cpu δεν εχω τεσταρει- πηγα σημερα στο μαγαζι αλλα δεν ειχαν 1366 μητρικη :(

να μην πολυλογω, με τα πολλα βρηκα αλλη μια dfi για δοκιμη, προβληματικη απ' οτι μου ειπε το παιδι, αλλα θα μας δειξει αν δουλευει το cpu

επισης περιμενω τσιπακι bios απ' τον φιλο Jimakos666x (:T:), να αποκλεισουμε κα αυτη την περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

κανε και μια προσπαθεια σκετη η μητρικη οπως ερχεται και το τροφοδοτικο μονο χωρις CPU ram.

μπορει να ξεκολησει αν ειναι bios, αν και μαλλον την βλεπω dead. παντως χρωστας και μια δοκιμη με αλλο τροφοδοτικο

Link to comment
Share on other sites

κανε και μια προσπαθεια σκετη η μητρικη οπως ερχεται και το τροφοδοτικο μονο χωρις CPU ram

τα εχω κανει αυτα:shout:

τι πιθανοτητες εχει να φταιει το psu, οταν μετραει σταθερα παρα πολυ κοντα στις τασεις που εδινε ο μαστρο-Hipro?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.