Jump to content



Αλλαγη οθόνης προτάσεις.


NooDle

Recommended Posts

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Την οθόνη που έχεις τώρα την είχα παλιά.

Τότε την είχα αντικαταστήσει με Dell 2209WA.

Οι διαφορές ήταν οι αναμενόμενες για μετάβαση

σε IPS panel. Για άλλους αυτές οι διαφορές είναι

μικρές, για άλλους μέρα με τη νύχτα. Άμα δεν δεις

να κρίνεις ο ίδιος, άκρη δεν βγάζεις. Την LG την 27άρα

την έχει φίλος και τον παρακολουθούσα μερικές ώρες

να παίζει και να βλέπει video. (δίπλα του είμουν) Μου

άρεσε (και η τιμή μου αρέσει) και η ανάλυση δεν μου

κακοφάνηκε. Αλλά πάλι, άμα δεν δεις ο ίδιος...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά input lag έχει το u2412, μην το σκέφτεσαι αυτό ( Dell U2412M Review ~ Responsiveness and Gaming ).

[MENTION=10015]csaris[/MENTION] έχει ενοχλητικό black glow ? Σε βαθμό δηλαδή απο το κρεβάτι, σε ταινία σε σκοτεινές σκηνές να σε τραβάει το μάτι στις γώνιες ? :...:

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά input lag έχει το u2412, μην το σκέφτεσαι αυτό ( Dell U2412M Review ~ Responsiveness and Gaming ).

[MENTION=10015]csaris[/MENTION] έχει ενοχλητικό black glow ? Σε βαθμό δηλαδή απο το κρεβάτι, σε ταινία σε σκοτεινές σκηνές να σε τραβάει το μάτι στις γώνιες ? :...:

Koιτα δε βλεπω ταινιες στο PC αλλα αυτο που λες συμβαινει.

Δες και ενα βιντεακι εδω.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=bY59cBbOG78]Glow effect on Dell UltraSharp U2412M - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά πιθανό.

IPS glow είναι αυτό και συμβαίνει συχνά σε IPS panels. Μπορεί να ισχύει και αυτό που είπαν πιο πάνω ότι η κάμερα το κάνει κάπως υπερβολικό, γιατί εγώ στην 2311 μου δε μπορώ να δω κάτι τέτοιο (εκτός και αν δεν έχω :p ).

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένω κατι τέτοιο και στην LG? :-O

1. IPS panel είναι, λογικό είναι να το κάνει.

2. Γιατί εκπλήσεσαι; Ευθεία κάθεσαι. Και όταν είσαι σε ευθεία, το μαύρο το βλέπεις

όσο καλύτερα γίνεται στην τάδε οθόνη. Ακόμη και υπό μικρές γωνίες, πάλι καλά θα

φαίνεται. Βέβαια, όσο αυξάνεται η γωνία θέασης τόσο φωτίζει το μαύρο. Προσωπικά

δεν έχω πρόβλημα με αυτό, αράζω στο κρεβάτι και βλέπω ταινίες υπό τεράστια γωνία

με το μαύρο πιο φωτεινό από φωτοστέφανο αγγέλου... άμα κάνεις και συ το ίδιο και

σε ενοχλεί, ε απλά γυρνάς την οθόνη κάθε φορά σε ευθεία με το κεφάλι σου.

3. Σε TN δεν βλέπεις ΚΑΝ ταινία από γωνία, όχι μόνο το μαύρο χαλάει, αλλά όλα τα

χρώματα. Για καλό μαύρο θες PVA ή κάποιο άλλο καλό panel. (δεν έχω γνώσεις)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εκανες καλυτερη επιλογη απο το να επαιρνες dell.

Η dell μαζι και η evga ειναι εταιρειες ν***τζηδες και η πολιτικη τους ειναι αν τυχει και σου χαλασει κατι μετα τις πρωτες 30 ημερες της εγγυησης παιρνεις σε ανταλλαγμα μεταχειρισμενο.

Εγω προσωπικα ειχα προβλημα με την dell οπου και τους εκραξα και κρατησα το μονιτορ με καποια καμμενα πιξελ και τωρα προσφατα αγορασα μια 670 evga η οποια βγηκε και αυτη προβληματικη και ευτυχως δηλαδη δεν ειχαν περασει οι πρωτες 30 ημερες αλλιως μαυρο δακρυ.

Απο customer support η dell ειναι απαραδεκτη αντιθετα η evga τα κανονισε ολα αυτη + τα μεταφορικα αλλα και παλι οσοι ασχολουνται με τις παραπανω εταιρειες ειναι προβατα για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εκανες καλυτερη επιλογη απο το να επαιρνες dell.

Η dell μαζι και η evga ειναι εταιρειες ν***τζηδες και η πολιτικη τους ειναι αν τυχει και σου χαλασει κατι μετα τις πρωτες 30 ημερες της εγγυησης παιρνεις σε ανταλλαγμα μεταχειρισμενο.

Εγω προσωπικα ειχα προβλημα με την dell οπου και τους εκραξα και κρατησα το μονιτορ με καποια καμμενα πιξελ και τωρα προσφατα αγορασα μια 670 evga η οποια βγηκε και αυτη προβληματικη και ευτυχως δηλαδη δεν ειχαν περασει οι πρωτες 30 ημερες αλλιως μαυρο δακρυ.

Απο customer support η dell ειναι απαραδεκτη αντιθετα η evga τα κανονισε ολα αυτη + τα μεταφορικα αλλα και παλι οσοι ασχολουνται με τις παραπανω εταιρειες ειναι προβατα για μενα.

Οι περισσοτερες εταιρειες αν οχι ολες, μετα τη παροδο καποιων ημερων δεν σου εγγυουνται πως θα σου στειλουν καινουριο monitor.

Ειχα 3 LG στο παρελθον και εκανα 2 RMA. Και οι 2 που μου φερανε ηταν refurbished.

Xρειαστηκε να το κηνυγησω πολυ για να μου φερουν καινουρια οθονη.

Το ιδιο και με Dell και την 2407 που ειχα. Με τη διαφορα πως μου στειλανε καινουρια μετα απο συνενοηση μαζι τους.

Θεωρω πως η LG μαζι με Dell (και Eizo φυσικα που απο μονη της παιζει σε αλλο επιπεδο) εχουν το καλυτερο after sales support.

Aποδεδειγμενα μαλιστα απο τα λεγομενα πολλων παιδιων εδω μεσα, συμπεριλαμβανομενου και εμενα.

Οποτε καλο ειναι να μη προχωρας σε χαρακτηριμους ;)

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.