Jump to content



SSD 840 128 GB Windows 8 & Chipchet.


johnys7

Recommended Posts

Καλησπερα....εχω αγορασει ενα κουτι υπολογιστη πριν λιγοτερο απο ενα μηνα και εβαλα μεσα σε αυτο εναν SSD Samsung 840 128 GB ....Το λειτουργικο μου ειναι Windows 8 64 bits και δυστυχως δε μπορω να βρω πουθενα τους drivers της SSD για τα Windows 8 64 bits...Επίσης ενα μελος απο εσας ο " Chosen" μου ειπε οτι ειναι θεμα της μητρικης μου και οτι χρειαζομαι τους αντιστοιχους Drivers....Παρακαλω τη βοηθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώντας ότι έχεις συνδέσει σωστά το δίσκο (ρεύμα & SATA), κάνε το εξής:

-Δεξί click στο My Computer > Manage

-Στη λίστα που θα σου βγάλει αριστερά, πας κάτω κάτω και επιλέγεις Disk Management

Στο κέντρο, θα πρέπει να βλέπεις δύο πλαίσια. Στο κάτω, υπάρχει ο SSD με μαύρη μπάρα;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα τα Windows τον βλέπουν, δεν χρειάζεσαι drivers...

Βλέπεις κάτι σαν αυτό:

Bb457110.f12zs01_big(l=en-us).jpg

Γράμμα υπάρχει στον SSD ; Αν όχι, δεξί click πάνω στο "μουσταρδί" και πάτα Change Drive Letters and Paths και δώσε του ένα γράμμα. Αν έχεις μόνο ένα δίσκο στο pc σου, λογικά θα έχει το C, οπότε θα σου προτείνει το D. Αν έχεις δύο, θα σου προτείνει το F, κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Στο παράθυρο της Διαχείρισης δίσκων επέλεξε το C δεξί click και Ιδιότητες.Στο επόμενο παράθυρο που πρέπει να είναι έτσι

attachment.php?attachmentid=54296&stc=1&d=1358442104

Βάλε ένα όνομα πχ WIN8 στο σημείο που είναι κυκλωμένο στο screenshot και πάτα OK.

Μετά πήγαινε στο My Computer και δες αν εμφανίστηκε ένας δίσκος με όνομα WIN8.Λογικά εκεί πρέπει να βλέπεις 2 δίσκους πια ένα με το όνομα WIN8 που βάλαμε και έναν με όνομα Νέος Τόμος.O ένας είναι ο SSD(WIN8 πια) και ο νέος τόμος είναι ο μηχανικός σου δίσκος.

post-1215-1416076993,0765_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οκ.....και κατι αλλο...που μπορω να βρω τους drivers της motherboard μου (GIGABYTE GA-970A-D3) για CPU: AMD FX 8350 (4 GHZ)....π.x. οπως ειναι της Intel rapid storage θελω το αντιστοιχο για AMD....Γιατι τωρα τρεχουν με τους drivers της Microsoft.....

Link to comment
Share on other sites

AMD Chipset Drivers

AMD Chipset Drivers

Description:

This package is for motherboards with 700 series or newer AMD chipsets, and includes:

AMD Chipset Drivers

AMD AHCI Driver

AMD USB 3.0 Driver

To αντίστοιχο του Intel Rapid storage είναι το AMD AHCI Driver που περιλαμβάνεται στο παραπάνω πακέτο.

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις και τους drivers της ίδιας της gigabyte

http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-970a-d3rev_30/download/

Απλώς πρέπει να γνωρίζεις το revision της μητρικής σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.