Jump to content



Mirrorless?


Recommended Posts

Εδω και μερες λεω να πουλησω την 450d μου μαζι με τους 2 φακους που εχω και να παω κατευθειαν σε mirrorless μιας και νομιζω οτι πλεον μιας και εχει προχωρισει η τεχνολογια στα σωματα οποια και να παρω θα κυμαινεται σε ιδια η καλυτερα επιπεδα με την 450d και επισης με την 450d ειχα θεμα οτι δεν την επαιρνα συχνα μαζι μου ενω οι αλλες χωρουν σχεδον παντου. Οποτε δινω μια ευκαιρια στις mirorrless και σε περιπτωση που δεν με κερδισουν θα παρω καποια στιγμη ενα καλυτερο σωμα dslr και θα εχω την mirorrless για 2η.

Το χρηματικο ποσο που θελω να διαθεσω στην παρουσα φαση παει μεχρι τα 550 αντε με πολυ ζορι 600 και ψαχνω για σωμα με κιτ φακο (αν μπορουσα σε αυτα τα χρηματα να βαλω και εναν 30αρη pancake δεν θα με πειραζε αλλα ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο).

Τι θα φωτογραφιζω; Κυριως τοπια σε long exposures και βραδυνες φωτογραφιες χωρις φλας, επισης οποια παρω θα πρεπει να εχει hotshoe για εξωτερικο flash γιατι κατα καιρους χρειαζεται να φωτογραφισω καποια προιοντα για την δουλεια μου οπου χρησιμοποιω μερικα ασυρματα trigers και 2 softbox. Θα κανω και μια αποπειρα για φωτογραφια δρομου οποτε θα ηθελα η μηχανη που θα παρω να μπαινει σε τσεπη με εναν pancake f1,8 φακο.

Απο μηχανες τωρα

1) Samsung nx1000 οπου μου εχει κανει παρα πολυ καλη εντυπωση και θα παω να την δω συντομα απο κοντα για να δω αν ειναι οντως ισχυει αυτο που ακουω για αργη εστιαση. Στα + της και το remote viewfinder που εχει μεσω κινητου οπου θα με βολεψει αρκετα.

2) Sony Alpha NEX-5N και αυτη καλη αλλα εχει το - οτι ειναι πιο ακριβη σε σχεση με την samsung και βλεπω οτι δεν εχει καποια προταση σε 30αρη φακο σε μικρο μεγεθος. (εχω δει οτι υπαρχουν καποια hotshoe adapters, αν ισχυει μενει σαν πιθανη επιλογη αν οχι αποριπτεται)

3) Olympus Pen E-PL3 μικρη, μεγαλη ποικιλία σε φακους αλλα ειμαι επιφυλακτικος για το συστημα 4/3 σε φωτογραφιες τοπιου καθως και για την αποδωση της σε 1600 iso και ανω.

4) Samsung NX200

5) Sony Alpha NEX-F3

Επισης δεν αποκλειω την αγορα καποιας μεταχειρισμενης αλλα επειδη ειναι νεα κατηγορια νομιζω οτι δυσκολα θα βρω κατι αξιολογο εκει. Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας για τα παραπανω. Νομιζετε οτι παιρνει καποιος καποια αξιοπρεπη mirrorless στα παραπανω χρηματα για τις αναγκες που την θελω;

Link to comment
Share on other sites

canon m? δεν ξέρω τιμές κι αν είναι μέσα στο μπάτζετ σου. Πάντως, ειδικά τις σόνυ που τις είχα δει με τους φακούς τους, δε λες ότι χωράνε παντού. Τα σώματα μικρά, πράγματι, αλλά αν δεν έχουν pancake φακούς θες πάλι τσάντα.

Link to comment
Share on other sites

1)Aν εισαι ευχαριστημενος απο την 450 σε θεμα iso λιγο πολυ στα ιδια επιπεδα κυμαινoνται και οι συγχρονες olympus.

Επισης η συγκεκριμενη ειναι micro 4/3 σαν συστημα...(μαλλον προς χαριν συντομιας το εγραψες σκετο 4/3 ..αλλα ειπα να το ξεκαθαρισω).

2)Καλυτερη ειναι μαλλον η σονυ 5n αλλα o adaptoras που κοιτας παιρνει μονο trigger..και οχι φλας.Εναλλακτικα χρησιμοποιεις σαν αξεσουαρ το flash που εχει η εταιρια για να ενεργοποιησεις τα αλλα.Εκει δεν θα χρειαζεσαι τον adaptora αλλα το φλασακι..(δε εχω ιδεα πως και αν ρυθμιζεται..λογικα αν τα αλλα φωτα ειναι πιο δυνατα δε θα σε νοιαζει κιολας αν δε θες το κυριο φλας στη μηχανη.

3)πριν ανεφερα "μαλλον" γιατι δεν εχω ιδεα τι κανει η samsung.Δειχνει υποσχομενη παντως χωρις να εχω δει κατι συγκεκριμενο.

Eπισης remote viewfinder σε κινητο και θα σε βολεψει??Μαλλον κατι περιεργο κανεις-ετοιμαζεις.Σε ταμπλετα ειναι πιο λογικο...αλλα μαλλον χανεις τη χρησιμοτητα του compact που ετοιμαζεσαι να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

canon m? δεν ξέρω τιμές κι αν είναι μέσα στο μπάτζετ σου. Πάντως, ειδικά τις σόνυ που τις είχα δει με τους φακούς τους, δε λες ότι χωράνε παντού. Τα σώματα μικρά, πράγματι, αλλά αν δεν έχουν pancake φακούς θες πάλι τσάντα.

Για την canon m δεν ειχα ακουσει και τα καλυτερα, ειναι ακομα σε πολυ πρωιμα σταδια στις mirrorless και ακομα δεν συναγωνιζεται τις αλλες. Οι sony οντως εχει μικρα και ποιοτικα σωματα, θα ηταν η καλυτερη επιλογη αλλα δυστυχως απο οτι βλεπω εχει κατι τεραστιους φακους και οι pancake ειναι ελαχιστοι.

epl 3 μια χαρά παίζει και αν θες να σου δωσω να δεις 4/3 σε τοπίο πες μου

μεγάλες επιλογές σε φακούς και

Οι 4/3 εχουν το πληρεστερο συστημα σε θεμα φακων και μεγεθους απο οτι βλεπω αλλα το μονο που με φοβιζει ειναι το ευρυγωνιο τους και ο θορυβος ανω του 1600 iso. Σε κατι δειγματα που εχω δει υστερουν πολυ εκει, αν εχεις καποιο δειγμα σε τοπιο στειλε μου να δω αν βολευει το ratio τους καθως και να μου πεις με τι φακο την εβγαλες.

1)Aν εισαι ευχαριστημενος απο την 450 σε θεμα iso λιγο πολυ στα ιδια επιπεδα κυμαινoνται και οι συγχρονες olympus.

Επισης η συγκεκριμενη ειναι micro 4/3 σαν συστημα...(μαλλον προς χαριν συντομιας το εγραψες σκετο 4/3 ..αλλα ειπα να το ξεκαθαρισω).

2)Καλυτερη ειναι μαλλον η σονυ 5n αλλα o adaptoras που κοιτας παιρνει μονο trigger..και οχι φλας.Εναλλακτικα χρησιμοποιεις σαν αξεσουαρ το flash που εχει η εταιρια για να ενεργοποιησεις τα αλλα.Εκει δεν θα χρειαζεσαι τον adaptora αλλα το φλασακι..(δε εχω ιδεα πως και αν ρυθμιζεται..λογικα αν τα αλλα φωτα ειναι πιο δυνατα δε θα σε νοιαζει κιολας αν δε θες το κυριο φλας στη μηχανη.

3)πριν ανεφερα "μαλλον" γιατι δεν εχω ιδεα τι κανει η samsung.Δειχνει υποσχομενη παντως χωρις να εχω δει κατι συγκεκριμενο.

Eπισης remote viewfinder σε κινητο και θα σε βολεψει??Μαλλον κατι περιεργο κανεις-ετοιμαζεις.Σε ταμπλετα ειναι πιο λογικο...αλλα μαλλον χανεις τη χρησιμοτητα του compact που ετοιμαζεσαι να παρεις.

2) Σαν φλας εχω ενα 430ex τις canon που το εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα πανω στην μηχανη και 2 αλλα manual πιο παλια. Η κυρια χρηση του θα ειναι με το triger, προς το παρον δεν εχω καποια αναγκη για να βαλω το φλας πανω στην μηχανη, αν προκυψει κατι στο μελλον θα με καλυψει οποιοδηποτε φλας με bounce.

3) Η samsung εχει σωμα στα ιδια επιπεδα με την sony σε θεμα αποδωσης τουλαχιστον απο οτι βλεπω, αλλα εχει καποια - στο θεμα της εγραφης σε raw και στο θεμα του af (οπου θελω να την δοκιμασω απο κοντα να δω αν ισχυουν). Επισης απο φακους στα εστιακα μηκη που θελω εχει καλες τιμες, καλες προτασεις και μερικα pancake μεγεθη. Οσο για το remote viewfinder που με ρωτησες στην ουσια αντικαθιστα την σπαστη οθονη, σαν τριποδο εγω εχω το gorila pod οπου παει σχεδον παντου απλα ορισμενες φορες ειναι δυσκολο να δεις τι τραβας οποτε εκει θα με βολεψει παρα πολυ νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Για την canon m δεν ειχα ακουσει και τα καλυτερα, ειναι ακομα σε πολυ πρωιμα σταδια στις mirrorless και ακομα δεν συναγωνιζεται τις αλλες. Οι sony οντως εχει μικρα και ποιοτικα σωματα, θα ηταν η καλυτερη επιλογη αλλα δυστυχως απο οτι βλεπω εχει κατι τεραστιους φακους και οι pancake ειναι ελαχιστοι.

Οι 4/3 εχουν το πληρεστερο συστημα σε θεμα φακων και μεγεθους απο οτι βλεπω αλλα το μονο που με φοβιζει ειναι το ευρυγωνιο τους και ο θορυβος ανω του 1600 iso. Σε κατι δειγματα που εχω δει υστερουν πολυ εκει, αν εχεις καποιο δειγμα σε τοπιο στειλε μου να δω αν βολευει το ratio τους καθως και να μου πεις με τι φακο την εβγαλες.

2) Σαν φλας εχω ενα 430ex τις canon που το εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα πανω στην μηχανη και 2 αλλα manual πιο παλια. Η κυρια χρηση του θα ειναι με το triger, προς το παρον δεν εχω καποια αναγκη για να βαλω το φλας πανω στην μηχανη, αν προκυψει κατι στο μελλον θα με καλυψει οποιοδηποτε φλας με bounce.

3) Η samsung εχει σωμα στα ιδια επιπεδα με την sony σε θεμα αποδωσης τουλαχιστον απο οτι βλεπω, αλλα εχει καποια - στο θεμα της εγραφης σε raw και στο θεμα του af (οπου θελω να την δοκιμασω απο κοντα να δω αν ισχυουν). Επισης απο φακους στα εστιακα μηκη που θελω εχει καλες τιμες, καλες προτασεις και μερικα pancake μεγεθη. Οσο για το remote viewfinder που με ρωτησες στην ουσια αντικαθιστα την σπαστη οθονη, σαν τριποδο εγω εχω το gorila pod οπου παει σχεδον παντου απλα ορισμενες φορες ειναι δυσκολο να δεις τι τραβας οποτε εκει θα με βολεψει παρα πολυ νομιζω.

το ευρυγωνια τι σε φοβίζει ακριβώς

th_P3012500.jpg

Με το 14 42 και τη ε1

Link to comment
Share on other sites

2) Σαν φλας εχω ενα 430ex τις canon που το εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα πανω στην μηχανη και 2 αλλα manual πιο παλια. Η κυρια χρηση του θα ειναι με το triger, προς το παρον δεν εχω καποια αναγκη για να βαλω το φλας πανω στην μηχανη, αν προκυψει κατι στο μελλον θα με καλυψει οποιοδηποτε φλας με bounce.

Στη sony ξεχνας το οποιοδηποτε φλας πανω στη μηχανη.H θα βαλεις το μαμα (δε ξερω αν στο δινει η το αγοραζεις εχτρα) ή θα βαλεις adaptora ωστε να χρησιμοποιησεις το trigger.adaptoras και φλας δε παιζει .

3) Η samsung εχει σωμα στα ιδια επιπεδα με την sony σε θεμα αποδωσης τουλαχιστον απο οτι βλεπω, αλλα εχει καποια - στο θεμα της εγραφης σε raw και στο θεμα του af (οπου θελω να την δοκιμασω απο κοντα να δω αν ισχυουν). Επισης απο φακους στα εστιακα μηκη που θελω εχει καλες τιμες, καλες προτασεις και μερικα pancake μεγεθη. Οσο για το remote viewfinder που με ρωτησες στην ουσια αντικαθιστα την σπαστη οθονη, σαν τριποδο εγω εχω το gorila pod οπου παει σχεδον παντου απλα ορισμενες φορες ειναι δυσκολο να δεις τι τραβας οποτε εκει θα με βολεψει παρα πολυ νομιζω.

Yποθετω πρεπει να ειναι λιγες οι φορες που δεν θα σε καλυψει το liveview..

Aλλα οκ..αν το θες..πασο.

Link to comment
Share on other sites

το ευρυγωνια τι σε φοβίζει ακριβώς

th_P3012500.jpg

Με το 14 42 και τη ε1

Γιατι εχω δει καποιες φωτογραφιες που δεχνουν τους αισθητηρες και στο μυαλο μου μου εχει κολλησει οτι οι 4/3 εχουν μικροτερη διασταση στον ασθητηρα στο οριζοντιο μερος. Επισης μπορει να εχουν το πληρεστερο συστημα αλλα απο οτι εχω δει δεν τα πανε τοσο καλα το βραδυ.

Γενικα απο οτι βλεπω υπαρχουν οι εξης επιλογες με τις mirrorless στο budget μου

1) Sony nex, πολυ καλο σωμα, καλη το βραδυ αλλα μεγαλοι και λιγοι φακοι

2) Samsung μια μεση λυση σε aps-c οπου συνδιαζει και νυχτερινες ληξεις και μικρους φακους (τουλαχιστον στα mm που θελω)

3) Olympus/Panasonic, φακοι για καθε γουστο αλλα υψηλος θορυβος.

Στη sony ξεχνας το οποιοδηποτε φλας πανω στη μηχανη.H θα βαλεις το μαμα (δε ξερω αν στο δινει η το αγοραζεις εχτρα) ή θα βαλεις adaptora ωστε να χρησιμοποιησεις το trigger.adaptoras και φλας δε παιζει .

Yποθετω πρεπει να ειναι λιγες οι φορες που δεν θα σε καλυψει το liveview..

Aλλα οκ..αν το θες..πασο.

Το φλας εννοειται οτι θα εβαζα μονο της sony, αν προεκυπτε αυτη η αναγκη καποια στιγμη θα κοιταγα για καποιο με bounce. Οσο για το liveview επειδη πολλες φορες βαζω την μηχανη σχετικα χαμηλα στο εδαφος πρεπει να γονατησω πολυ για να δω ακομα και απο το liveview ενω αυτο βοηθαει καπως την κατασταση. Εννοειται πως δεν ειναι κριτηριο αγορας αλλα ειναι ενα μικρο +.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το liveview επειδη πολλες φορες βαζω την μηχανη σχετικα χαμηλα στο εδαφος πρεπει να γονατησω πολυ για να δω ακομα και απο το liveview ενω αυτο βοηθαει καπως την κατασταση. Εννοειται πως δεν ειναι κριτηριο αγορας αλλα ειναι ενα μικρο +.

παντως η οθονη της Nex ειναι ανακλινομενη με γωνια εως περιπου 85 μοιρων

και βολευει πολυ για ληψεις απο πολυ χαμηλα

ή απο σημεια οπου χωρει μονο το χερι κι η μηχανη σου και οχι εσυ ο ιδιος

citylights.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.