Jump to content



no dial tone


saradis1

Recommended Posts

Οταν όλος ο κόσμος ασχολείται με adsl εγώ ακόμα με pstn. τελος πάντων. εχω ενα χαζό πρόβλημα. Υπάρχει ένα modem zoom v92 usb πάνω σε windows xp proffesional το όποιο βγάζει μύνημα "no dial tone". Αν και έχει γίνει επανεγκατάσταση και τα καλώδια ειναι οκ και ι πρίζα ειναι δοκιμασμένη αυτό συνεχίζει να βγάζει αυτό το μύνημα. Σημειωτέο οτι στηναρχή ακούω την κλήση αλλα μετα κάνει ενα συνεχόμενο ήχο και βγάζει αυτό το μύνημα. Καμια ιδέα βρε παιδιά ;

:help:

Link to comment
Share on other sites

ειναι τσεκαρισμένο. Το πρόβλημα ειναι οτι δεν ειμαι στον χώρο του υπολογιστή. Θα πάω αύριο να το κοιτάξω οπότε θα ήθελα απλά να έχω μερικές πιθανές λύσεις να μην ψάχνομαι εκεί. Αν δεν διορθωθεί με το να το απενεργοποιήσω τι άλλο λες να είναι ;

Link to comment
Share on other sites

οκ. ευχαριστώ. Όποιος άλλος έχει καμιά ιδεα ας την πεί. Πάντως ρε παιδιά μου αρέσει σε αυτό το forum οτι πάντα κάποιος απαντάει άμεσα. και Εγω αν ξέρω κάτι πάντα γραφω αλλα δεν έχω και τόσες πολλές γνώσεις. Όσο ομως γερνάς - όλο και μαθαίνεις. :D

Link to comment
Share on other sites

αν δεν πιάσει αυτό, μπορείς να κάνεις override το wait for dialtone με τον εξής τρόπο:

στο modem properties (ιδιότητες) στην καρτέλα advanced έχει ένα πεδίο που

λέει extra settings. εκεί γράφεις την εντολή:

atx

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να είμαι απόλυτος αλλά είναι κατά 1000% αυτό το wait for dial tone που πρέπει να απενεργοποιήσεις γιατί υπάρχει μόνο σε Αμερικάνικα τηλέφωνα όπου όταν σηκώσεις το ακουστικό ακούς ΟΧΙ ΤΟΥΤ ΤΟΥΥΥΥΥΥΤ ΤΟΥΤ ΤΟΥΥΥΥΥΤ όπως εδώ αλλά έναν συνεχόμενο τόνο ΤΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ο οποίος και είναι ο Dial Tone ....

Ημουν αρκετά περιγραφικός μπορώ να πώ ....... :D

Αμα θέλετε μπορώ να σας στείλω και ηχογρφημένη κασέτα..... :hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Δεν θέλω να είμαι απόλυτος αλλά είναι κατά 1000% αυτό το wait for dial tone που πρέπει να απενεργοποιήσεις γιατί υπάρχει μόνο σε Αμερικάνικα τηλέφωνα όπου όταν σηκώσεις το ακουστικό ακούς ΟΧΙ ΤΟΥΤ ΤΟΥΥΥΥΥΥΤ ΤΟΥΤ ΤΟΥΥΥΥΥΤ όπως εδώ αλλά έναν συνεχόμενο τόνο ΤΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ο οποίος και είναι ο Dial Tone ....

Ημουν αρκετά περιγραφικός μπορώ να πώ ....... :D

Αμα θέλετε μπορώ να σας στείλω και ηχογρφημένη κασέτα..... :hehe: :hehe: :hehe:

Exω μια απο σχετικα με τον ηχητικο τονο που κανουν τα τηλ στο αμερικα,δλδ ο dial tone ειναι το ελληνικη Τ???

για τι συμφωνα με την περιγραφη σου........[

:hehe: :hehe: :hehe:

περιμενω την αμεση απαντηση :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saradis1

xaxaxaxa. ποιο περιγραφικός παντως δεν γίνεται. οκ. θα το δοκιμάσω. Αν και εγώ ήξερα οτι γράφεις atx3 οχι σκέτο atx. Ευχαριστώ παιδιά. :rolleyes:

atx κλπ ήταν για εποχές DOS

τώρά απλώς ξετσεκάρεις το wait for dial tone και είσαι ΟΚ (δεν χρειάζεται άλλη ρύθμιση at κλπ)

πρόσεχε μόνο να ακούσεις το σωστό ΤΟΥΤ-ΤΟΥΤ και όχι ΤΟΥΟΥΤ-ΤΟΥΟΥΤ γιατί τότε μπορεί να είναι περιπλέκονται τα πράγματα :rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά απο την περιγραφή του παιδιού που έχει το πρόβλημα όταν του ζητάει no dial tone κανει συννεχόμενο τουυυυυυυυυt ή τελος παντων συνεχόμενο ήχο και οχι τουτου (πωπωπωπω, μου αρέσει πόσο περιγραφικοί ήμαστε με τα τουτ τουτ μας και τα τουυυυτ μας. χαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

είτε atx γράψεις είτε atx3 το ίδιο καταλαβαίνει αυτό:)

atx είναι.

επί εποχής dos??

εμένα στα 98 πάντως το supra μου χωρίς αυτό δεν έπαιζε!

δεν έπιανε το ξετσεκάρισμα ή δεν είχε ανάλογη επιλογή για dialtone,

δεν θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το δοκίμασαμε αυτό (εγραψε ατχ3) και πάλι τα ίδια. Όλα τα κουλά προβλήματα σε μένα συμβαίνουν. Και να ταν δικό μου το πρόβλημα παει στο καλό. Καμιά άλλη ιδέα ;

Link to comment
Share on other sites

ξετσεκαρε αυτο που σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω.

ωστε το modem να μην περιμενει τον πλαγιο τονο του τηλεφωνου.

οσο για τα AT commands πιανουν... αλλα ποτε δεν ξερεις...

δοκιμασε το σιγουρο τροπο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.