Jump to content



Θέμα με αγορά από eBay


qwerty

Recommended Posts

Λοιπόν αρχές εβδομάδας παρέλαβα αυτό το προϊόν Rikomagic 5th MK802 Iiis Bluetooth Dual Core CPU Android 4 1 1 RC12AIR Fly Mouse | eBay

Το πρόβλημα είναι ότι το Ricomagic είναι νεκρό. Άμεσα επικοινώνησα με τον πωλητή ο οποίος μου είπε να το στείλω πίσω και θα μου το αντικαταστήσουν. Εδώ να πω ότι σε όλα τα email ο πωλητής έχει απαντήσει και γενικά δείχνει αρκετά πρόθυμος να λύσουμε το πρόβλημα. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής αφού στείλω πίσω το Ricomagic να ανοίξω στο PayPal dispute και να γράψω ότι θα το κλείσω μόλις παραλάβω το νέο ή να το αφήσω προς το παρών και αν δεν μου έρθει το νέο να το κάνω τελευταία στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις. Χωρις να κανεις escalate σε claim. Προσοχη. Υπαρχει χρονικο όριο στο dispute. Μετα κλεινει μονο του αυτοματα και δεν μπορεις να ξανανοίξεις.

Και γράφεις απο κάτω (μεσα στο Paypal) οτι το εστειλες πίσω. Με αληθινό - πραγματικο tracking. To Paypal EXEI δικαιωμα να σου ζητησει σκαναρισμενη την απόδειξη οτι το εστειλες.

Στειλτο με συστημενο ΕΛΤΑ. Κανα 10αρικο θα κανει.

Επισης επειδη ειναι 3η χώρα η Κινα ζητας μολις πας ταχυδρομειο CN22 φόρμα (ενα αυτοκολλητακι πράσινο ειναι)

Αυτο λεγεται Douane. Ειναι Customs Declaration.

Περιγραφή βάζεις USB PC Stick.

Οταν το διώξεις επικοινωνείς με πωλητη (μεσω EBAY,οχι PAYPAL) και λες οτι το εστειλες και οτι θα αφησεις θετικό feed

και θα κλεισεις το dispute μολις εχεις ενα working replacement και refund απο τα μεταφορικα που ξαναπληρωσες. Αρκετοι Κινεζοι ειναι συζητησιμοι.

Ζορισε τον να σου στείλει αντικατασταση αν γινεται με Hong Kong Speedpost. Τονισε το αυτο. Ειναι National ταχυδρομειο δικο τους δεν ειναι Express η Courier.

Παρ'ολα αυτά ερχεται σχεδον σε χρόνο EMS.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ξέχασα να αναφέρω.

To ΕΒΑΥ σου δινει την δυνατότητα εντος 45 ημερών να ανοιξεις dispute. Μπορεις ομως να ανοίξεις αν δεν αφησεις feed.

Οπότε το προχωράς. Την επομένη πας ταχυδρομειο.

Μετα απο 5-6 μέρες ανοιγεις dispute. Ωστε να εχει προχωρήσει κι αυτο να φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.