Jump to content



amd 8320


stathis0192

Recommended Posts

Οκ. Ο θεός μαζί σου.

Απλά μην έχεις την ψευδαίσθση ότι πόσταρες επιχειρήματα. Απλά έκανες μια νύξη με σημάδια βαριάς άγνοιας για το πώς λειτουργεί ένα λειτουργικό σύστημα.

Όσο και να σου φαίνεται περίεργο, αυτά που είδες στο taskmanager με τα win έχει να κάνεο, όχι με τους επεξεργαστές που χρησιμοποίησες.

Το γεγονός ότι μέχρι και ο adpanos απόρησε, δείχνει το μέγεθος της ματαιότητας.

Το κακό δεν είναι να μην ξέρουμε, κανείς δεν γεννήθηεκ γνώστης. Το κακό είναι να επιμένουμε όταν έχουμε άγνοια.

Πήγαινε στο forum της amd και γραψτο αυτό. Θα παγώσουν οι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Ας μιλησω.

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION] Αν πηγαινες σε 8320 να πω νταξει ειναι και πιο gaming chip λιγο καλυτερο ΙPC κτλ. Δινει 10% στα παιχνιδια σε σχεση με BD.

http://www.hardware.fr/articles/880-6/bulldozer-vs-piledriver-4-ghz.html

Αλλα σε 8120 BD ρε γαμωτο ειναι καπως. Το κανεις που το κανεις ΗΡΩΑΣ να πω εγω λιγοι θα το εκαναν καν το σωστα ομως. Αφου πηγες σε AMD παρε το καλο τους τσιπ. Θελει και λιγοτερα W σε OC.

Η 480 σου ειναι μια 6970 -10% απο 7870 με αλλα λογια. Και ενας PH II sta 4GHΖ την καταφερνει. Απο 7950 και πανω αρχιζουν αλλα θεματα.

Σε WIN 8 πρεπει να πας τωρα ειναι λιγο καλυτερα για τους FX.

170 E εχει τωρα ο 8320 και γαμω το βαλιου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ο θεός μαζί σου.

Απλά μην έχεις την ψευδαίσθση ότι πόσταρες επιχειρήματα. Απλά έκανες μια νύξη με σημάδια βαριάς άγνοιας για το πώς λειτουργεί ένα λειτουργικό σύστημα.

Όσο και να σου φαίνεται περίεργο, αυτά που είδες στο taskmanager με τα win έχει να κάνεο, όχι με τους επεξεργαστές που χρησιμοποίησες.

Το γεγονός ότι μέχρι και ο adpanos απόρησε, δείχνει το μέγεθος της ματαιότητας.

Το κακό δεν είναι να μην ξέρουμε, κανείς δεν γεννήθηεκ γνώστης. Το κακό είναι να επιμένουμε όταν έχουμε άγνοια.

Πήγαινε στο forum της amd και γραψτο αυτό. Θα παγώσουν οι άνθρωποι.

Κρατάω μόνο την ευχή σου :p Tα υπόλοιπα είναι για εσένα. Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο μένος :)

Link to comment
Share on other sites

Ας μιλησω.

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION] Αν πηγαινες σε 8320 να πω νταξει ειναι και πιο gaming chip λιγο καλυτερο ΙPC κτλ. Δινει 10% στα παιχνιδια σε σχεση με BD.

Bulldozer vs Piledriver 4 GHz - AMD FX-8350, le retour d'AMD ? - HardWare.fr

Αλλα σε 8120 BD ρε γαμωτο ειναι καπως. Το κανεις που το κανεις ΗΡΩΑΣ να πω εγω λιγοι θα το εκαναν καν το σωστα ομως. Αφου πηγες σε AMD παρε το καλο τους τσιπ. Θελει και λιγοτερα W σε OC.

Η 480 σου ειναι μια 6970 -10% απο 7870 με αλλα λογια. Και ενας PH II sta 4GHΖ την καταφερνει. Απο 7950 και πανω αρχιζουν αλλα θεματα.

Σε WIN 8 πρεπει να πας τωρα ειναι λιγο καλυτερα για τους FX.

170 E εχει τωρα ο 8320 και γαμω το βαλιου.

Έχω μια 6950 1gb unlock σε 6970 και μια 660Τi και αυτή με unlocked bios για παραπάνω vcore και παραπάνω όριο σε watt πάντα οced με boost core 1260 +650mem , με την 660Ti έκανα τις πιο πολλές δοκιμές, πήρα τον 8120 Used απλά να τον δοκιμάσω δεν είναι new θα θέλα έναν 8320. Είχα phenom 2 εναν 965 c3 @ 4ghz με την 480 (ξερω τι εννοείς) πριν τον ϊ5. Δεν κάνω τον ήρωα λέω αυτά που είδα μπορεί ο fx να μην έχει καλή fpu και clock to clock να μην είναι τπτ σε σχέση με τους Intel ή ακόμα και με τους phenom 2 αλλά οταν έχεις 8 cores έχεις αέρα, ακόμα και στο 3d mark βλέπω διαφορά όταν τρέχω με 6 core και οταν τρέχω με 8 πχ με την 6950 το σκορ στο 3dmark 11 με 6 cores είναι 5200 και με 8 cores είναι 6000 πόντοι. Στο 3dmark όσο και αν 8α σου φανεί παράδοξο 8850points ηταν το score μου στο 3dmark 11 με τον i5 στα 4700, 8850 είναι και τώρα με τον fx το περίεργο για μένα ηταν πως αυτο το score βγήκε με χαμηλότερο cpu scor, cpu score για τον ι5 ~ 8400 και για τον fx 7750 . Και κάτι λαστ πχ στο cinebench ο i5 μου έβγαζε ~7.5 δοκίμασα τον fx στα 4700 και έβγαζε 7.71 . Πάντως δεν θέλω να μπώ σε μια διαδικασία να τρέχω bench ούτε να ακούω για τις γνώσεις μου. Το Thread δεν είναι intel vs amd έιναι software για fx......

Link to comment
Share on other sites

Δλδ κάποιος είπε ότι α) πήγε από 2500Κ σε 8120 β) το θεώρησε αναβάθμιση

και αισθανθήκατε την ανάγκη να σχολιάσετε?

Αν έστελνε μήνυμα στην amd και τους ρωτούσε θα του έλεγαν όχι, με τίποτα!!!.

Μέχρι κι ο adpanos αναρωτήθηκε που είναι περίπου ή ακριβώς το ίδιο.

Είναι σοβαροί οι άνθρωποι. Έλα χριστέ και παναγία...

Πραγματικά ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν αξίζει...

Δεν θεωρώ αναβάθμιση να πας από FX 8000 σε I5 όπως και το ανάποδο ! Για αυτό ήταν η ερώτηση ....

Προφανώς Trexx, Δεινόσαυρος + το νέο account (ξέρεις εσύ) + μερικά ακόμα, ίσως και το biggeo65 = INTEL ......!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλως χαθηκε το value. Γιατι ηταν σε ιντελ και πηγε μετα σε AMD και ειδικα σε BD.

Οσον αφορα το cinebench και στην cinema R13 καπου 10% χανει ο AMD απο εναν ιντελ cl-to-cl. ( με τον default renderer )

AMD FX "Vishera" reviews info (again, after mod mistake) - Page 12

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION] Ακομα και το heaven 3.0 λενε σε PD ειναι πιο ομαλο σε σχεση πχ με PH II.

Link to comment
Share on other sites

Απλως χαθηκε το value. Γιατι ηταν σε ιντελ και πηγε μετα σε AMD και ειδικα σε BD.

Οσον αφορα το cinebench και στην cinema R13 καπου 10% χανει ο AMD απο εναν ιντελ cl-to-cl. ( με τον default renderer )

AMD FX "Vishera" reviews info (again, after mod mistake) - Page 12

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION] Ακομα και το heaven 3.0 λενε σε PD ειναι πιο ομαλο σε σχεση πχ με PH II.

Κοίτα εγώ είμαι χαρούμενος με την αλλάγη πλάτφορμας, έδωσα έναν 2500k + mobo δυο χρόνων και αγόρασα εναν 8core cpu + New mobo και μου περίσσεψαν και 50Ε για την τσέπη μου αυτό ειναι το "value". Τώρα για το cinebench μια που το ανέφερες τα τεστ που έτρεξα ηταν με 8 threads και όχι με 4 για να δω τις διαφορές clock to clock, αν και δεν διαφώνω οτι με 4 threads και με 6 ακόμα η διαφορά θα ηταν μέγαλη υπερ του i5.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.