Jump to content



Μάλλον καμένη μητρική


mikros2565

Recommended Posts

Το πρόβλημα έχει ως εξής :

Πριν από 2-3 μέρες έπεσε το ρεύμα του σπιτιού μου και είχα ανοιχτό το λάπτοπ. Από τότε δεν ξανά άνοιξε...! Για την ακρίβεια ανοίγει..βγάζει το "logo" του λάπτοπ και από εκεί και πέρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ανοίξω στο "Start Up" για να κάνει check σε RAM και Hard Disck...! Πατώντας το F10 για να μπω στο BIOS δεν μπαίνει....! Τελικά κάηκε BIOS οπότε πάμε για μητρική ή λάπτοπ;

Link to comment
Share on other sites

για αρχη δοκιμασε να βγαλεις την μπαταρια απο το bios μηπως και ξεκολλησει (κανει clear cmos)

Δικό μου λάθος. Ξέχασα να το αναφέρω...Την έχω βγάλει το έκανα κι όταν ξεκίνησε με ρώτησε αν θέλω να κάνω Defaul setings και πάτησα, αλλά και πάλι τίποτα...!

Link to comment
Share on other sites

Το Check σε RAM και Hard Disk το περνάει επίσης έχω βάλει τον σκληρό σε σταθερό και έχω τρέξει ανάλογο πρόγραμμα για check hard disk και όλα οκ...!

Θα δοκιμάσω και αυτό με τις μνήμες αλλά δεν νομίζω να έχει να κάνει...Πιστεύω ότι έχει καεί το chipset του bios....!

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζοντας μνήμη (RAM) και βάζοντας μία δικιά μου άλλη κατάφερα να μπω στο BIOS αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί...! Δεν bootάρει τον σκληρό καθόλου....!

Link to comment
Share on other sites

Το Check σε RAM και Hard Disk το περνάει επίσης έχω βάλει τον σκληρό σε σταθερό και έχω τρέξει ανάλογο πρόγραμμα για check hard disk και όλα οκ...!

Θα δοκιμάσω και αυτό με τις μνήμες αλλά δεν νομίζω να έχει να κάνει...Πιστεύω ότι έχει καεί το chipset του bios....!

δεν έτρεξες το CHKDSK των windows!!! όταν έπεσε το ρεύμα δεν είχες την μπαταριά ενσωματωμένη??

το bios σου αναγνωρίζει το δίσκο ?

αν εχεις xp ακολουθησε τον "Μινι οδηγος του windows recovery console (fixboot και fixmrb)"

Link to comment
Share on other sites

δεν έτρεξες το CHKDSK των windows!!! όταν έπεσε το ρεύμα δεν είχες την μπαταριά ενσωματωμένη??

το bios σου αναγνωρίζει το δίσκο ?

αν εχεις xp ακολουθησε τον "Μινι οδηγος του windows recovery console (fixboot και fixmrb)"

Λοιπόν το CHKDSK το έτρεξα και δεν μου έβγαλε πρόβλημα. Άλλαξα και σκληρό και πάλι δεν bootάρει.

Στο boot menu τον αναγνωρίζει τον σκληρό.

Δεν έχω XP αλλά δεν έιναι πρόβλημα σκληρού...! Δεν κάνει κίνηση καν να bootάρει...Νεκρό τελείως...!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το CHKDSK το έτρεξα και δεν μου έβγαλε πρόβλημα. Άλλαξα και σκληρό και πάλι δεν bootάρει.

Στο boot menu τον αναγνωρίζει τον σκληρό.

Δεν έχω XP αλλά δεν έιναι πρόβλημα σκληρού...! Δεν κάνει κίνηση καν να bootάρει...Νεκρό τελείως...!

Τι έχεις τότε??? βάλε ένα live ubuntu ,και αφού άνοιξες το καπάκι του δίσκου βάλε έναν άλλον

Link to comment
Share on other sites

τρεξε ενα live ubuntu οπως ειπε και ο απο πανω για να δεις αν το τρεχει κανονικα ή κολλαει καπου. αν ειναι οκ με αυτο μπορεις να προσπαθησεις repair με το cd απο τα windows που εχεις (με μικρες πιθανοτητες παντως, αλλα δεν εχεις να χασεις κατι).

επομενη προσπαθεια να ξαναπερασεις λειτουργικο ειτε σε αλλο δισκο ,ειτε και στον ιδιο αφου παρεις τα δεδομενα σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις τότε??? βάλε ένα live ubuntu ,και αφού άνοιξες το καπάκι του δίσκου βάλε έναν άλλον

Ωραία θα το τρέξω να δούμε...Είπα σε προηγούμενο post ότι έβαλα σκληρό άλλον δοκιμασμένο και κάνει ακριβώς το ίδιο....!

Link to comment
Share on other sites

τρεξε ενα live ubuntu οπως ειπε και ο απο πανω για να δεις αν το τρεχει κανονικα ή κολλαει καπου. αν ειναι οκ με αυτο μπορεις να προσπαθησεις repair με το cd απο τα windows που εχεις (με μικρες πιθανοτητες παντως, αλλα δεν εχεις να χασεις κατι).

επομενη προσπαθεια να ξαναπερασεις λειτουργικο ειτε σε αλλο δισκο ,ειτε και στον ιδιο αφου παρεις τα δεδομενα σου.

Λοιπόν μπορεί να μην το έχω εξηγήσει εγώ καλά....!

Όταν ανοίγει ένα PC μόλις περάσει το BIOS πάει να κάνει το first boot αναβοσβήνει μία παύλα πάνω αριστερά και σε φυσιολογικά πλαίσια ξεκινάει το boot...! αυτός μόλις περάσει τα BIOS που μία μπαίνει μία δεν μπαίνει δεν δείχνει τίποτε άλλο νεκρός τελείως....!

Link to comment
Share on other sites

Μπες αν μπορείς στο bios και απενεργοποίησε να δείχνει το logo της μητρικής για να δεις τι δείχνει.

Λοιπόν δοκίμασα το εξής...!

Έβαλα μέσα το ίδιο δισκάκι (DVD) με τα Windows που είχα formάρει...!

Πάτησα το F9 για Change Boot και επέλεξα τον οπτικό δίσκο...!

Αποτέλεσμα : Το ίδιο ακριβώς...! Δεν κάνει κίνηση να bootάρει με τίποτα...!

Μήπως το πεδέψαμε πολύ και τελικά κάτι έχει καεί από μητρική;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.