Jump to content



Bar(a)ton αποριες


Thresh86

Recommended Posts

HI.Εχω μερικες αποριες και θα ηθελα ολιγη απο :help:

1.A xP 2600@2243 Mhz,Vcore 1,825.ΕΙναι καλα ή θα μου μεινει στο χερι???

2.Θερμοκρασια:Full load,Room temp 26,με Tt Polo735 4200rpm επιανε 49C.Καλα ειναι??

3.Μνημες(DDR 400).Αυτη τη στιγμη δουλευουν με χρονισμους 2.5,3,3,7.Ειναι καλα??Απο ποσα Mhz του FSB πρεπει να αρχισω να δινω ρευμα τις μνημες???Αυτη τη στιγμη ειναι στα 390MHZ.

4.To southbridge(nforce2 MCP) is on fire!Λυση????

Link to comment
Share on other sites

1. πολύ ρεύμα για λίγα mhz... αλλά αν δεν πάει άλλο... δε νομίζω να σου μείνει...

2. με αέρα καλοκαιριάτικα και με τέτοια τάση είναι καλά... τί μητρική έχεις? δείχνει σένσορα ή δίοδο? λογικά σένσορα. η πραγματική είναι +10 περίπου. αλλά αν δεν έχεις κολλήματα, είσαι οκ

3. για την ώρα είσαι κάτω από τα ντιφολτ, οπότε δεν θες τάση, εκτός αν σε βοηθήσει να κατεβάσεις timings. μόνο με τεστς θα το διαπιστώσεις δεν είναι κάτι δεδομένο...

4. από τίποτα ως ένα ζαλμανάκι... αλλά δε νομίζω να είσαι σε σημείο και fsb που να σε απασχολεί η ψύξη του south... not yet...

Link to comment
Share on other sites

1. Ούτε πολλά είναι αλλά ούτε και λίγα.

2. Οι θερμοκρασίες είναι πάντα κάτι το πολύ σχετικό ανάλογα τη μητρική και τη ψύξη. Ποιά μητρική έχεις και ψύχεις επιπρόσθετα mosfet ή κάτι άλλο πάνω της;

3. Τι μνήμες είναι και με τι chip; Όσο περνούν memtest δε χρειάζεται να ανεβάσεις τάση. Θα το βρείς στα tools.

4. Μάλλον εννοείς το southbridge, το northbridge είναι το SPP. Βάλε μια ψύκτρα πάνω του με θερμοαγώγιμη ταινία.

Link to comment
Share on other sites

1.Voudas,οταν εννοεις πολυ ρευμα τι εννοας??Ποσο δλδ θα επρεπε?Η μητρικη παντως μπορει να συνεχισει να δινει ρευμα.

2.And the mobo is.....Shuttle AK35N,nforce 2 400 chipset.Sensor.Οχι δεν ψυχω mosfet κλπ.Στο κουτι απλα εχω συμμαζεψει τα καλωδια οσο γινεται(εκανα τα IDE, rounded) και καποια ακομα πραγματακια ωστε να βελτιωθει η ψυξη.Το κουτι επισης εχει 2 80mm ανεμιστηρια.

3.Μνημες ειναι κατασκευης TSMC.Με το memtest δεν εχω δοκιμασει αλλα χθες εκανε Divx για 3 ωρες και δεν επαθε κατι.Την πρωτη μερα που τον "ανεβασα" τον ειχα βαλει να τρεχει 3dMark2001SE για 900 loops.No prob.

4.To southbridge ειπα:wall:

Link to comment
Share on other sites

κ εγω ίδια περίπτωση με εσένα είμαι. Ίδια ρεύματα δίνω, ίδιες θερμορκρασίες, ίδια τιμινγκσ. Τώρα αν κάτι χαλάσει.....από δώ πάν κ οι άλλοι. Δεν σκοπεύω να περάσω το υπόλοιπο της ζωής μου με το ίδιο σύστημα!!!καταλααβίνεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμασει pigasse αν θελει λιγοτερο ρευμα.Απλα καπου ειχα δει Athlon στο ιδιο OC με παρομοια ταση.Θα το δοκιμασω και με λιγοτερο ρευμα.Πρπ στα ποσα???????? Ωραιος παντως o esdee:clap: .Ναι anhelito καταλαβαινω.Μου εχουν μπει ιδεες να ξεκλειδωσω τον παλιο τον Tbird που ειχα:p

Link to comment
Share on other sites

Mπες στο βιος κ βαλτα ολα deafult.

start

1.ανεβασε λιγο το fsb (~5ΜΗζ)

2.ελενξε την σταθεροτηα σου,

3.αν εισαι ΟΚ ξανα πηγαινε στο #1

4.αν οχι δωσε λιγο ρευμα

5.ελενξε τη σταθεροτητα σου

6.αν ναι πηαγαινε στο #1

end

Link to comment
Share on other sites

Ρε fantacid δεν ειμαι τοσο ασχετος.Ξερω πως xρειαζεται να γινει προοδευτικα αλλα απλα παρασυρθηκα απο oc αλλου παιδιου:cry: .Ενταξει τωρα δουλευει rock stable με 1,75v.Λιγοτερη θερμοκρασια,πεφτει επισης και πιο ευκολα και η Polo735 δεν δουλευει υπερωριες.Ειδα και στο Doom3 βελτιωση 5fps.1024-768 High 47fps.:) .Απλα ανησυχω για τα timings 8-3-3-2,5

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.