Jump to content



Πως θα στέιλω πιο φτηνά 1 samsung HDD στην Seagate για RMA


masteripper1416003167

Recommended Posts

πάντως και εγώ έστειλα πριν κανα μήνα με ΕΛΤΑ έναν 3,5" στην Γερμανία και με χρέωσαν 25€, σε συσκευασία ενός κουτιού δίσκου...:weep:

Με τι τροπο ακριβως το εστειλες?

Γιατι τα 25 ευρω για εναν δισκο ειναι πολλα

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά έχω 1 HD103SJ Samsung 1 Tb ο οποίος άρχισε να κάνει νερά και έχει εγγύηση μέχρι τον Μάρτιο (δυστυχώς απόδειξη πάει.....)

Το θέμα είναι ότι για να στειλω 1 δεματάκι στο εξωτερικό θέλω σχεδόν 30 € (ΕΛΤΑ) οπότε λέω μήπως κάποιος έχει καμμιά πληροφορία για πιο φθηνή αποστολή

Έστειλα και εγώ τον δικό μου HD103SJ στην Ολλανδία εξπρές συστημένο ΕΛΤΑ με κόστος 13.10. Συσκευασία δική μου με βάρος 895 γρ.

Η τιμή που αναφέρεις είναι το κόστος αποστολής μέσω υπηρεσίας δεμάτων. Εσύ θα τον στείλεις μέσω επιστολικού ταχυδρομείου.

Τον έστειλα στις 22-1 και παρέλαβα προχθές από UPS.

Για επιστολικό ταχυδρομείο: Βάρος μέχρι 2 κιλά αν θυμάμαι καλά και συσκευασία δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 90 εκατοστά (άθροισμα μήκος+πλάτος+ύψος) και η μεγαλύτερη διάσταση δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 60 εκατοστά

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα και εγώ τον δικό μου HD103SJ στην Ολλανδία εξπρές συστημένο ΕΛΤΑ με κόστος 13.10. Συσκευασία δική μου με βάρος 895 γρ.

Η τιμή που αναφέρεις είναι το κόστος αποστολής μέσω υπηρεσίας δεμάτων. Εσύ θα τον στείλεις μέσω επιστολικού ταχυδρομείου.

Τον έστειλα στις 22-1 και παρέλαβα προχθές από UPS.

Για επιστολικό ταχυδρομείο: Βάρος μέχρι 2 κιλά αν θυμάμαι καλά και συσκευασία δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 90 εκατοστά (άθροισμα μήκος+πλάτος+ύψος) και η μεγαλύτερη διάσταση δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 60 εκατοστά

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

OK

Link to comment
Share on other sites

Με τι τροπο ακριβως το εστειλες?

Γιατι τα 25 ευρω για εναν δισκο ειναι πολλα

Σαν απλό δέμα, ούτε καν συστημένο. Το ζύγισαν και μου είπαν 25€ (περίπου)...

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/pricelist_de_es_ex.pdf Εδώ είναι και ο τιμοκατάλογος. Στα τέλη ταχυδρομικών δεμάτων εξωτερικού λέει 22,75. Μήπως κοιτάω κάτι λάθος;

Έχω εναν να στείλω ακόμα και το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κάτω από 2 κιλά το πακέτο θα τους πεις ότι θα το στείλεις σαν επιστολή και όχι δέμα. Εκτός τώρα εάν έχεις κουτί μικρού βάρους αλλά μεγάλου όγκου που δεν νομίζω. Πάνω από 12-13 € δεν είναι για ένα hdd με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κάτω από 2 κιλά το πακέτο θα τους πεις ότι θα το στείλεις σαν επιστολή και όχι δέμα. Εκτός τώρα εάν έχεις κουτί μικρού βάρους αλλά μεγάλου όγκου που δεν νομίζω. Πάνω από 12-13 € δεν είναι για ένα hdd με τίποτα.

Τελικά όντως τους είπα σαν απλή επιστολή και μου στοίχησε 8,5€!! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.