Jump to content



θεματάκι με την οθονούλα.


X4K4

Recommended Posts

μετά απο εγκατάσταση παιχνιδιού μεσω stream η οθόνη μου "τρώει' περιμετρικά Μισό taskbar :bye: εεε τώρα αυτή είναι δικιά μου μονάδα μετρησής:worship:

κανείς καμία ιδέα τι να έγινε?

Link to comment
Share on other sites

το προγραμματάκι (quick screen capture) που χρησιμοποίησα δεν δείχνει αυτό που βλέπω :weep: για αυτό τον λόγο έβαλα τις γραμμές για να δείξω τι βλέπω qrg.jpg

και οσον αφορά τις αναλύσεις και σε ολες έχει πρόβλημα -.-

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες την οθόνη σε άλλο υπολογιστή ή άλλο βύσμα της κάρτας γραφικών; Μπορεί να είναι και θέμα οθόνης.

Κάνε boot με ένα live ubuntu cd/usb για να δεις αν είναι θέμα λογισμικού. Αν στο ubuntu παίζει σωστά, τότε είναι θέμα driver/ρυθμίσεων. Αν δεν παίζει σωστά ούτε στο ubuntu, τότε έχεις θέμα hardware κάρτα ή οθόνη (ή καλώδιο)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23132]inetus3r[/MENTION] --> ήταν ένα παιχνίδι απο steam της SoE F2P δεν θυμάμε ποιο γιατί νευρίασα και το έστειλα κατεθείαν απο εκεί πού'ρθε.... μόλις κοίταξα σήμερα να το βρω είναι άφαντο απο το steam...:bye:

[MENTION=35]chroma[/MENTION] ---> είναι οn αλλά δεν μπορώ να τα παω στο 1ο είναι στο 2ο..

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION] ---> άλλαξα βύσμα τα ίδια, άλλη οθόνη δεν υπάρχει δυστυχώς, και απο linux δεν έχω ιδέα..

έχω adaptor DVI-> HDMI και το HDMI το συνδέω στην οθόνη δοκίμασα όμως ένα καλώδιο DVI και δουλεύει οκ.....:weep:

αρα έχει πρόβλημα το καλώδιο ή ο αντάπτορας?:bye:

Link to comment
Share on other sites

Όταν χρησιμοποιείς adaptor, συνήθως χάνεται η πληροφορία EDID.

Η πληροφορία EDID "ενημερώνει" το PC με τις δυνατότητες της οθόνης, ώστε να μπορέσουν να συνεργαστούν.

Γι' αυτό με το DVI καλώδιο που χρησιμοποίησες δεν αντιμετώπισες αυτό το πρόβλημα.

Αν χρησιμοποιείς λοιπόν adaptor, σε μια καρτέλα του driver της ΑΤΙ, θα βρεις ότι έχει το EDID ενεργοποιημένο.

Απενεργοποίησέ το και μετά πήγαινε στο "Display Properties" και βάλε την επιθυμητή ανάλυση και το σωστό refresh rate της οθόνης σου.

Δυστυχώς δεν έχω ATI drivers σε αυτό το PC, ώστε να σε κατευθύνω. Δεν είναι δύσκολο όμως.

Extended Display Identification Data is a VESA standard data format that contains basic information about a monitor and its capabilities, including vendor information, maximum image size, color characteristics, factory pre-set timings, frequency range limits, and character strings for the monitor name and serial number.

The information is stored in the display and is used to communicate with the system through a Display Data Channel (DDC ), which sites between the monitor and the PC graphics adapter. The system uses this information for configuration purposes, so the monitor and system can work together.

Επίσης, όταν θέλεις να αναφερθείς σε άλλο μέλος του forum, σου προτείνω να χρησιμοποίησεις την λειτουργία MENTION, όπως θα δεις παρακάτω:

[MENTION=26335]X4K4[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23132]inetus3r[/MENTION] δεν βρίσκω τέτοια επιλογή.. image.jpg

δεν το γνώριζα αυτό με το mention ευχαριστώ:o

Θα δεις την επιλογή στη δεξιά μεριά κάτω από τα Display Panels.

Άλλαξε το DVI καλώδιο και βάλε το HDMI με τον μετατροπέα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13646]saliery[/MENTION] κλειδωμένα μου τα έχει..

Δοκίμασε να βάλεις HDMI καλώδιο και να το ξαναδείς. Πιθανό οι ρυθμίσεις να μη βρίσκουν εφαρμογή στο DVI . Δοκίμασε επίσης να γυρίσεις σε εργοστασιακές από το preferences πάνω δεξιά .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.