Jump to content



[Modding] heatsink MB Backplate (custom made)


Pokemon640

Recommended Posts

Η ιστορία έχει ως εξής

Θέλω να φτιάξω ένα Server, που να έχει ότι καλύτερο υπήρχε την εποχή του 2003. Επειδή τότε είχα το πρώτο μου αποκλειστικό PC. Ψάχνοντας αγόρασα Xeon 3.06 533fsb, 1GB DDR 400 ECC X4(τα είχα από Opteron), και δύο zalman 9700 Coolers. Δεν έδωσα πολλά, όλα είναι used και τα έβρισκα σε χαμηλή τιμή.

Εκτός από τους Raid controllers που έχουν μια περιουσία μερικοί.

Η μητρική είναι μια MSI E7505 Master-LS2 (MS-9121) IBM 13N2098 για την ακρίβεια.

Επειδή βρήκα σε χαμηλή τιμή τα coolers της zalman, σκέφτηκα να φτιάξω Backplate μεταλλικό ώστε να στηρίξω καλύτερα τη ψήκτρα. Φανταστείτε τώρα την έχω με Tie Wraps και είναι κάπως περίεργα xD

Το όλο project το κάνω καθαρά για συναισθηματικούς λόγους και για τη πλάκα μου όπως κάνουμε όλοι τα mods μας σε κουτί/γενικά :T:

Είμαι από τους τυχερούς βέβαια, γιατί έχω θείο αλουμινά και έχει όλα τα απαραίτητα εργαλεία για την επεξεργασία μετάλλου.

Ψάχνοντας βρήκα και μπορώ να πω ότι χάρις τη Karmen στα Mods της απαντήθηκαν όλες οι ερωτήσεις μου :worship::worship:

Skill : beginner

Σκοπός : τοποθέτηση μιας Zalman 9700 σε motherboard socket 604 (xeon). Θα χρησιμοποιήσω το σιδεράκι της ψήκτρας (s775 αξεσουάρ) για να βιδώσει πάνω σε plexiglass/μεταλλικό backplate (ιδιοκατασκευή).

Τώρα στα άλλα που θέλω:

1mm πάχος καλά είναι η να πάρω 1,5-2mm;

Λέτε να έχω Plexiglass καλύτερα; γιατί αν κάνω μεταλλικό πρέπει να δω πως θα μονωθεί (τουλάχιστον για τη κάτω πλευρά του mobo).

Link to comment
Share on other sites

για backplate θα σου προτεινα να πας καλυτερα σε 1,5mm inox ή 2mm+ λαμαρινα

εαν πας σε αλουμινιο, αναλογως της σκληροτητας και του τυπου του αλουμινιου, παιζει να χρειαστεις και 3-4mm

μη μπερδευεσαι απο τα ετοιμα backplates που κυκλοφορουν με παχος 1mm

σχεδον ολα τους δεν ειναι αλουμινιου και ακομα κι οταν ειναι λαμαρινενια

εχουν συνηθως πρεσσαριστες νευρωσεις ή χειλος περιμετρικα

το οποιο αντισταθμιζει την ελλειψη στιβαροτητας που θα ειχαν λογω μικρου παχους υλικου

επειδη ομως εσυ δεν θα βγαλεις καλουπι να πρεσσαρεις 2 backplates

θες το καταλληλο παχος ωστε να μην λυγιζει το plate οταν θα βιδωσεις πανω την ψυκτρα σου

για το θεμα μονωσης

αυτα που σου ειπε ο spH3RiCal ειναι μια χαρα λυσεις

τσεκαρε να δεις κι η μητρικη πισω απο το socket εαν ειναι flat ή εχει τπτ προεξεχουσες κολλησεις, smds κτλ

οποτε αναλογα με το παχος τυχον εξαρτηματων που εξεχουν επιλεγεις και το καταλληλο υλικο

εαν ειναι flat παιζεις και με ενα χαρτονι

εαν πχ εχει μυτερες αποληξεις κολλησεων 2mm

εκει θες σπογγωδες ελαστικο φυλλο 4mm

να γεφυρωσει τις προεξοχες και να εξασφαλισει ομοιομορφο πατημα στο plate.

Πριν αρχισεις να ζαλιζεις τον Θειο

ριξε και ματια εδω αλλα και γενικα στην αγορα

μπορει να βρεις κατι ετοιμο που θα σου γλυτωσει χρονο χρημα και ισως να κανει και καλυτερα αυτο που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

το backplate από το ebay έχει 25.83$ (περίπου 20Ευρώ), για 2 τεμάχια.

Μάλλον θα μου έβγαινε ποιο φτηνά να το έκανα μόνος :hehe:

άρα θα ψάξω μια σκληρή καλή λαμαρίνα των 3mm για αρχή, ένα πέρασμα με σπρέι πλαστικοποίησης και μετά πλαστικές ροδέλες.

Θα προσέξω και τα SMD που είναι και θα το φροντίσω.

Για το επάνω μέρος, θα το κάνω με plexi, αρκετές στρώσεις σάντουιτς (έχω 3mm plexi νομίζω) και θα περνάνε τα παξιμάδια για να στερεώνουν σωστά.

Υ.Γ. Πρέπει να δω τι θα κάνω και με το θέμα βίδας. Εκεί που θα βιδώνει το σιδεράκι της zalman.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, το έκανα.

Το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι η motherboard κρεμάει (πριν κάνω τις αλλαγές). Μάλλον πυκνωτής η ολοκληρωμένο θα είναι. Στο memtest δεν έχω πρόβλημα, μόνο στο ECC βγάζει parity errors. Εγκατάσταση windows δε μπορώ να κάνω, κολλάει.

Όπως και να έχει, προχώρησα στο πείραγμα.

Πρίν:

20130204173526842.th.jpg

20130204173603642.th.jpg

μετά :

20130205133456593.th.jpg

20130207193457291.th.jpg

και επειδή δεν χώραγε το backplate στο κουτί, έκανα κάτι άλλο :

20130207193555262.th.jpg

ξεκίνησα με ένα σίδερο που πήρα από τον θείο, το έβαψα, το τρύπησα, έκανα μονώσεις, μετά στη πάνω πλευρά πήρα από χρωματοπωλείο τα πλαστικά για να κρατάω απόσταση, παξιμάδια, plexiglass με τις ανάλογες τρύπες και πέτυχε. :clap:

ελπίζω να σας αρέσει :happy:

Υ.Γ. Κάποια άλλη φορά θα ψάξω για s604 mobo με AGP pro + PCI-X η το combo που είχε ο [MENTION=846]tyxeros[/MENTION] σε αγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.