Jump to content



Recommended Posts

Ναι αλλά για να δουλέψει το sparse grid supersampling θα πρέπει να έχεις οπωσδήποτε ενεργοποιημένη και άλλη μορφή ΑΑ όπως π.χ 2x MSAA, πράγμα που θα ρίξει τα νούμερα. Το sparse grid είναι προσθήκη σε υπάρχουσα μορφή ΑΑ. Δε λειτουργεί από μόνο του. Επίσης δε νομίζω ότι είναι συμβατό με dx11 αλλά μόνο με dx9. Όπως και να'χει θα το δοκιμάσω.

δεν νομίζω ;)

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί το lod bias με το sparse grid ενεργοποιημένο, αλλά φυσικά όπως είπα και πριν και τελικά επαληθεύτηκα, η πτώση από to sparse grid είναι πολύ μεγαλύτερη από το κέρδος του lod οπότε τελικά βγάζει περίπου 300 marks λιγότερο και δε δείχνει καθόλου εικόνα όσο τρέχει το bench. Βλέπεις μόνο ένα σκορ στο τέλος. Επομένως no go.

Link to comment
Share on other sites

το lod, δεν το βάζεις τέρμα κι αν δεν δίνει του ρίχνεις άκυρο. Το lo στα benchmarks θέλει συγκεκριμένες τιμές, το +3 για παράδειγμα μπορεί να δώσει 30 marks ενώ το +30 να σου ρίξει το σκορ κατά 300.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν το δοκίμασα μόνο στο τέρμα. Δοκίμασα τις πιο διαδεδομένες τιμές που είναι το +3, το +15 και το +27. Και στις τρεις το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο. Από 13725 το gpu score έπεσε στα 13390 περίπου. Και δε δείχνει εικόνα. Μόνο ένα πορτοκαλί ενιαίο χρώμα σε όλη την οθόνη. Η κάρτα ολοκληρώνει τα τεστ κανονικά πάντως. Εννοείται ότι δεν υπάρχει κανόνας στο πόσο θα πρέπει να το βάζει κάποιος αλλά εξαρτάται από το bench. Στο 3D Mark πάντως δε δίνει. Τώρα αν δοκιμάσω και τις 25 διαφορετικές τιμές και σε κάποια συγκεκριμένη δώσει κάτι δεν το ξέρω. Μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν το δοκίμασα μόνο στο τέρμα. Δοκίμασα τις πιο διαδεδομένες τιμές που είναι το +3, το +15 και το +27. Και στις τρεις το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο. Από 13725 το gpu score έπεσε στα 13390 περίπου. Και δε δείχνει εικόνα. Μόνο ένα πορτοκαλί ενιαίο χρώμα σε όλη την οθόνη. Η κάρτα ολοκληρώνει τα τεστ κανονικά πάντως. Εννοείται ότι δεν υπάρχει κανόνας στο πόσο θα πρέπει να το βάζει κάποιος αλλά εξαρτάται από το bench. Στο 3D Mark πάντως δε δίνει. Τώρα αν δοκιμάσω και τις 25 διαφορετικές τιμές και σε κάποια συγκεκριμένη δώσει κάτι δεν το ξέρω. Μπορεί.

δεν μπορεί να σου εξαφανίζει την οθόνη αν βάλεις χαμηλές τιμές... δουλεύει σε επίπεδα, στα +3 απλά θα έπρεπε να θαμπωνει λίγο την κάτω μπάρα, κτλπ. τώρα αν δίνει στο FS δεν ξέρω, και ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο, εγώ πόσταρα γιατί πολύ απλά δεν ξέρατε μέχρι χθες πως να βάλετε LOD :)

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω τι λένε δεξιά-αριστερά ... αλλά εκ πείρας , το LoD έχει πεθάνει μετά το 3DMark06.

yeap, δεν το χρησιμοποιώ σε κανένα benchmark πέρα του 01,03,05,06 μόνο ΊΣΩΣ στο Vantage να δώσει κάτι (σπάνια) και αυτό σε μεγάλες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω τι λένε δεξιά-αριστερά ... αλλά εκ πείρας , το LoD έχει πεθάνει μετά το 3DMark06.

Και επισημα τοτε γιατι ηταν μεγαλο το φιασκο ειχε δηλωσει η futuremark οτι δε προκειται σε καμια επομενη εκδοση απο την 06 να περνανε LoD hacks.Στο 2001-03 εγω θυμαμαι ειχε τρομακτικη διαφορα σε marks με loD

Link to comment
Share on other sites

Και επισημα τοτε γιατι ηταν μεγαλο το φιασκο ειχε δηλωσει η futuremark οτι δε προκειται σε καμια επομενη εκδοση απο την 06 να περνανε LoD hacks.Στο 2001-03 εγω θυμαμαι ειχε τρομακτικη διαφορα σε marks με loD

Καλά το 01 και 03 ήταν η αποθέωση του LoD !!!

Στο 05 και 06 έδινε πολύ λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Eνα απο μενα με τον ΤΙΤΑΝΑ μου στα νερα πλεον [MENTION=478]sebastian[/MENTION] το εσπασα το σκορ σου επειδει εχω platinum κοματι ΤΙΤΑΝΑ :hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

titan.png

ΚΑΛΟΟΟΟ το σκορακι σου πολυ καλο θα λεγα!ΑΛΛΑ πολλα gold+platinum κομματια μαζευτικατε πιανου ειναι πιο gold δεν ξερω:sarcastic::sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Το να τσιτζιριζουν δεν ειναι θεμα , απλα να μην βραζουν! Μεχρι πόσους βαθμούς ειναι safe τα vrms?

δεν είναι θέμα τόσο της θερμοκρασίας παιδιά, η τροφοδοσία είναι άθλια. 1.4ν σε άζωτο (που το pcb παγώνει) κι αυτά σκάγανε. Μην δίνεται πάνω από 1.35-1.4ν αέρα/νερό. Κι πάλι ρίσκο είναι :/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.