Jump to content



Samsung 830 or Crucial m4?


goku_dbz

Recommended Posts

Είμαι ανάμεσα στους 2 πιο πάνω ssd...

Χωρητικότητα 512GB και μιλάμε για μεταχειρισμένα κομμάτια...

ο crucial στα 250Ε και ο sammy στα 290Ε!

κάτι διαβάζω για προβλήματα στο garbage collector του m4, ισχύει κάτι τέτοιο?

εν ολίγοις τί θα διαλέγατε? :flower:

υγ: θα μπεί σε λάπτοπ (macbook με snow lion) και τα 300GB θα είναι μονίμως δεσμευμένα

Link to comment
Share on other sites

M4

Sent from my Samsung S3, using Tapatalk 2

ειμαι πραγματικα μια ανασα πριν την αγορα αλλα το πιο κατω με προβληματιζει:

"If you're running an OS with TRIM support you'll likely be just fine with the m4. Pseudo-random writes

are common within any desktop workload, but if you avoid filling your drive to capacity and have a TRIM

supported OS the drive shouldn't get into a bad state. The bigger concern is running the m4 in an OS without

official TRIM support (e.g. Mac OS X) where you could find yourself in a particularly bad situation over a long

period of time. Even then, it's obvious that sequential write passes over used LBAs cleans the drive up fairly well."

το πλήρες άρθρο απο το anandtech εδω

υγ: φυσικά υπάρχει και τρόπος να κάνω enable το trim support στα lion unofficial

(και καλά η apple υποστηρίζει trim μονο σε drives που έρχονται native με τα μηχανήματά της...)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στους 2 πιο πάνω ssd...

Χωρητικότητα 512GB και μιλάμε για μεταχειρισμένα κομμάτια...

ο crucial στα 250Ε και ο sammy στα 290Ε!

κάτι διαβάζω για προβλήματα στο garbage collector του m4, ισχύει κάτι τέτοιο?

εν ολίγοις τί θα διαλέγατε? :flower:

υγ: θα μπεί σε λάπτοπ (macbook με snow lion) και τα 300GB θα είναι μονίμως δεσμευμένα

Τον πιο φτηνό (i.e. Crucial)

Link to comment
Share on other sites

To trim γινεται enable και σε mountain lion? Σκεφτομαι να παρω και να βαλω ssd σε mac pro 5,1 αλλα επειδη ειναι sata II δεν ξερω ποιος ειναι η καλυτερη επιλογη απο αποψη αξιοπιστιας!

Τι προτεινετε συμφορουμιτες? :) Στα 256gb η χωριτικοτητα!

Link to comment
Share on other sites

To trim γινεται enable και σε mountain lion? Σκεφτομαι να παρω και να βαλω ssd σε mac pro 5,1 αλλα επειδη ειναι sata II δεν ξερω ποιος ειναι η καλυτερη επιλογη απο αποψη αξιοπιστιας!

Τι προτεινετε συμφορουμιτες? :) Στα 256gb η χωριτικοτητα!

Ακριβώς με το ίδιο configuration είμαι κι εγώ. MacBookPro5.1 (Unibody, Late 2008) με Crucial Μ4. Και ενεργοποιημένο Trim και 8GB RAM και το μηχάνημα ... ΠΕΤΑΕΙ !!!
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.