Jump to content



Δεν έχω ήχο από τα ηχεία!!!


Ilias83

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Μετά από 12 χρόνια χρήσης η μητρική μου παρουσιάζει ένα μικρό προβληματάκι με τον ήχο.

Μιλάμε για μια Albatron KX600 Pro v3.0 με ενσωματωμένη κάρτα ήχου Realtek ALC650.

Δούλευε κανονικά χωρίς έξτρα κάρτα ήχου.

Απλά επειδή είχα μια Creative SB Live 5.1 την έβαλα πάνω κυρίως για παιχνίδια Windows 98.

(Δεν την είχα περισσότερο από 3 μήνες και πριν το PC δούλευε κανονικά dual boot Win98 WinXP)

Εν τέλη η Creative βγήκε για να μπει σε άλλο μηχάνημα που θα γίνει Win98 Game PC.

Το πρόβλημα είναι πως παρά το γεγονός απεγκατέστησα σωστά τα Drivers της Creative και εγκατέστησα τα Drivers της Realtek, δεν έχω ήχο.

Η συσκευή αναγνωρίζεται κανονικά, και είναι ενεργή στο Device Manager, η OnBoard κάρτα είναι ενεργή από το BIOS, το πρόγραμμα της Realtek βλέπει αυτόματα μέχρι και τι Jack έχω συνδέσει, όμως ήχος δεν παίζει.

Δοκίμασα να επαναφέρω το BIOS και να επανεγκατεστήσω WinXP, πέρασα από την αρχή τα πάντα με τα CD τους και δεν δουλεύουν.

Πέρασα μετά τα latest drivers Και είναι μια από τα ίδια.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Πέθανε το realtek chip... προσφάτως παθών και εγώ σε πολυ... παρα πολυ νεοτερη μητρική με ακριβώς τα ίδια συμπτώματα (κανονικα να αναγνωρίζετια η καρτα να φαινεται ότι παιζει σωστά, το jack sensing να δουλεύει κανονικά αλλα ήχος γίοκ δοκιμασμένο με καθε λειτουργικό που μπορεις να φανταστείς).... πεταξα πανω μια pci καρτούλα και ησύχασα!

Link to comment
Share on other sites

στο ρεύμα τα σύνδεσες; :p

πέρα από τη πλάκα, η Realtek σε windows 98 δεν μου δούλεψε ποτέ.

Γενικότερα κάνει τα κουλά της να μην έχεις ήχο και είναι συνηθισμένο φαινόμενο.

καλύτερα να προσθέσεις μια PCI όπως ASUS Xonar DS που έχει καλό DAC.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

σε 12 χρονών μητρική άρα με παλιά όχι hd υλοποίηση realtek, είχε από ότι θυμάμαι δύο jumpers στο front panel audio header που ήταν για να συνδεθεί με εξόδους και μικρόφωνο στο κουτί. Αν τα είχες αφαιρέσει τα τζαμπερακια για να συνδέσεις το Header στο κουτί και μετά αφαιρούσες το καλώδιο, για κάποιο λόγο, αλλαγή κουτιού ή ότι άλλο, δεν λειτουργούσε η έξοδος ήχου της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.