Jump to content



αντλια για υδροψυξη ++


fpapados

Recommended Posts

Μπορει να χρησιμοποιηθει αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο. Φιλικη συμβουλη: αμα "μπλεξεις" με υδρόψυξη, επενδυσε σε καλα κομματια που θα σου κρατησουν καιρο και δεν θα τα αλλαζεις καθε τρεις και λιγο.

Προσωπικα χρησιμοποιουσα μια Laing D5 (Swiftech) και στο επομενο rebuilt θα χρησιμοποιησω δυο ιδιες D5 παλι. Αξιοπιστη και σταθερη και αντεχει αρκετα block με ευκολια

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να χρησιμοποιηθει αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο. Φιλικη συμβουλη: αμα "μπλεξεις" με υδρόψυξη, επενδυσε σε καλα κομματια που θα σου κρατησουν καιρο και δεν θα τα αλλαζεις καθε τρεις και λιγο.

Προσωπικα χρησιμοποιουσα μια Laing D5 (Swiftech) και στο επομενο rebuilt θα χρησιμοποιησω δυο ιδιες D5 παλι. Αξιοπιστη και σταθερη και αντεχει αρκετα block με ευκολια

καλα κομματια θελω να παρω.μεχρι ενα σημειο βεβαια γιατι οι τιμες ειναι.....ασε που δεν υπαρχει τιποτα να παρω απο ελλαδα.στις αντλιες τι διαφορα εχει το dc με το dcc κ το d5???

αυτη π εχεις ειναι πολυ καλη αλλα κ πανακριβη ρε φιλος.κ δεν μπορω να βρω κ σε μεταχειρα τιποτα το αξιολογο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γενικοτερα για εμενα δυο ειναι οι αντλιες που αξιζουν για υδροψυξη οι τυπου ddc και οι τυπου d5 απο οποιον κατασκευαστη και αν ειναι.

Επειδη τις πρωτες δεν τις πολυσυμπαθω δεν το εχω ψαξει και πολυ το ζητημα αλλα απ οτι εχω διαβασει ειναι καλες γιατι εχουν καλη πιεση στο κυκλωμα και ειναι πιο μαζεμενες σε ογκο για μικρα κουτια αν δεν επιλεξεις να την ενσωματωσεις στο tank. Επισης αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να αλλαξεις το pcb τους και να αυξησεις την αποδοση τους κατακορυφα αλλα επειδη θα εχεις προβλημα με την ψυξη της ιδιας της αντλιας. Εχω βαλει μια τετοια στο pc της αδερφης μου με ενα cover της koolance και δουλευει μια χαρα και αθορυβα, ψυχει εναν C2D E8500 με ενα black ice gtx μονο ψυγειο χωρις fan και δεν ακουγεται τιποτα.

Οι d5 απο την αλλη, εχω δυο απο αυτες και δεν τις αλλαζω με τιποτα ειναι σκυλια η αξιοπιστια τους πιστευω οτι οφειλεται στο οτι κανονικα μπορουν να δουλεψουν στα 24v αλλα ολοι τις δουλευουν στα 12v γι αυτο και δεν παθαινουν ποτε τιποτα.

Τωρα απο τιμες η αληθεια ειναι οτι και οι δυο ειναι λιγο τσιμπιμενες επειδη ειναι best sellers και οι δυο αλλα αν αποφασισεις να ασχοληθεις με το αθλημα ειναι κατι που θα παρεις μια φορα, με eheim κλπ δεν εχω δει κατι απο αυτα να δουλευει απο κοντα αλλα αν παρεις καποια τετοια αν γινεται να ειναι βυθιζομενη για να γλιτωσεις οσο γινεται θορυβο γιατι απ οτι διαβαζω κανουν λιγο σαν τρακτερ...

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να βρεις αυτην

Aquatuning -Your watercooling and modding distributor - Eheim 1262 120 Volt - US Version Eheim 1262 120 Volt - US Version 49105

σε 220 volt

ειναι η καλυτερη αντλια που υπαρχει!!!

edit:

μονο για cpu ειναι 100% overkill

προσωπικα εχω μια gtx480 και ενα διπλο rad με 2 ddc μονταρισμενες με 18w toshiba και ροοστατες, και τρεχουν ουτε στο 10%, παραπανω προκαλουνε δινες και τρελες μπουρμπουληθρες

η παραπανω eheim ειναι για πολυ μεγαλο loop

Link to comment
Share on other sites

DDC ή D5 και τα αντίστοιχα rebrand από Swiftech,Koolance κτλπ.Και οι δύο κορυφαίες τώρα κοιτάς αναλόγως τι σε βολεύει περισσότερο.Κοστίζουν αλλά είναι αυτό που χρειάζεσαι.Ότι άλλο κι αν πάρεις αργά ή γρήγορα θα ψάχνεις να το δώσεις για να πας σε μια από αυτές.

Αυτά εφόσον μιλάμε για υδρόψυξη.Αν τη θες για ενυδρίο ή κανένα pond,τότε ναι πάρε eheim.:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.