Jump to content



Recommended Posts

[MENTION=22717]azazil1190[/MENTION]

Φιλε μου δεν νομιζω οτι γινετε οι καρτες που βρισκονται μεσα σε κουτι, να εχουν καλυτερες θερμοκρασιες απο τις καρτες που βρισκονται σε benchtable...

Οσο και καλο να ειναι το airflow ενος κουτιου, μου φαινεται φυσης αδυνατο η θερμοκρασια στο εσωτερικο του case να πεσει κατω απο την θερμοκρασια δωματιου που θα "ψυχει" τις καρτες που ειναι "πανω στο τραπεζι"...

Αnyway, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22717]azazil1190[/MENTION]

Φιλε μου δεν νομιζω οτι γινετε οι καρτες που βρισκονται μεσα σε κουτι, να εχουν καλυτερες θερμοκρασιες απο τις καρτες που βρισκονται σε benchtable...

Οσο και καλο να ειναι το airflow ενος κουτιου, μου φαινεται φυσης αδυνατο η θερμοκρασια στο εσωτερικο του case να πεσει κατω απο την θερμοκρασια δωματιου που θα "ψυχει" τις καρτες που ειναι "πανω στο τραπεζι"...

Αnyway, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...

Κοιτα και ομως για το χειμωνα το benchtable ειναι οτι καλυτερο για το καλοκαιρι οταν παιζεις χωρις κλιματιστικο και εχει ποτησει το δωματιο απο ζεστη 28-30 βαθους οι καρτες τραβανε ζορια.Εχω δει τιτανα σε καλο κουτι obsidian 900d του [MENTION=22714]osfp1980[/MENTION] που ειναι και κολλητος...να μην φτανει η καρτα του ποτε τους 75. Μαξιμουμ 70-72 στα ιδια ρολογια που εχω και εγω.Το χειμωνα οι καρτες πανω στο bench δουλευουν πολυ πιο κρυες παιζει μεγαλο ρολο το airflow στην ψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια εγω παιζω σε benchtable που δεν εχει airflow και οι καρτες μου σε μπεντς χωρις κλιματιστικο βαρανε 80αρι οποτε παντα παιζει κλιματιστικο αναγκαστικα δεν εχω σκοπο να τις λιωσω τις ποναω.Μπορει η 780 να ειναι πιο κρυα η να ειναι σε συστημα με καλο airflow

Το να έχεις bench table σημαινει οτι ΔΕΝ σε απασχολεί καθόλου* το θέμα του σωστού/αποδοτικου airflow που πρέπει να έχουν προνοήσει οι χρήστες με τα κλειστά κουτιά γιατι πολύ απλά η θερμοκρασία του αέρα στην είσοδο της κάρτας σου ειναι ίση με την θερμοκρασία του χώρου κάτι που προσπαθούν να επιτύχουν οι χρήστες με κλειστά κουτιά με το να επιτύχουν όσο πιο σωστό/αποδοτικό airflow μπορούν.

Σε "εμας" μόνο η θερμοκρασία χώρου "μετράει".

EDIT: προλαβε ο [MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION]

Κοιτα και ομως για το χειμωνα το benchtable ειναι οτι καλυτερο για το καλοκαιρι οταν παιζεις χωρις κλιματιστικο και εχει ποτησει το δωματιο απο ζεστη 28-30 βαθους οι καρτες τραβανε ζορια.

Ναι, και εσύ στην εισοδο της κάρτας έχεις 28-30 βαθμους, οι κάτοχοι κουτιών έχουν παραπάνω. Και αν δεν έχουν και μαμώ το καλο airflow, σιγα σιγα με το περασμα της ώρας η εσωτερική θερμοκρασία παιρνει την ανιουσα.

Σκέψου οτι για "εμας" ολοκληρο το δωμάτιο ειναι το κουτι στην πραγματικοτητα. ;)

Εχω δει τιτανα σε καλο κουτι obsidian 900d του [MENTION=22714]osfp1980[/MENTION] που ειναι και κολλητος...να μην φτανει η καρτα του ποτε τους 75. Μαξιμουμ 70-72 στα ιδια ρολογια που εχω και εγω.Το χειμωνα οι καρτες πανω στο bench δουλευουν πολυ πιο κρυες παιζει μεγαλο ρολο το airflow στην ψυξη.

Πηρες μέτρησεις των 2 διαφορετικών ambient temps? Ιδιες στροφες, voltage?

Αν θεωρείς οτι οι κάρτες σου ειναι πιο "ζεστες" απο οτι "πρεπει" (προσοχη πως και με τι συγκρινεις) τότε ξεκίνα απο ένα απλο re-apply στην θερμοαγώγιμη.

*μιλάω παντα για components με active ψυξη.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Το να έχεις bench table σημαινει οτι ΔΕΝ σε απασχολεί καθόλου το θέμα του σωστού/αποδοτικου airflow που πρέπει να έχουν προνοήσει οι χρήστες με τα κλειστά κουτιά γιατι πολύ απλά η θερμοκρασία του αέρα στην είσοδο της κάρτας σου ειναι ίση με την θερμοκρασία του χώρου κάτι που προσπαθούν να επιτύχουν οι χρήστες με κλειστά κουτιά με το να επιτύχουν όσο πιο σωστό/αποδοτικό airflow μπορούν.

Σε "εμας" μόνο η θερμοκρασία χώρου "μετράει".

EDIT: προλαβε ο [MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION]

ναι ρε συ αλλα λεω χωρις κλιματιστικο το καλοκαιρο οι 8ερμοκρασιες πανε στα υψη που ειναι το στραβο σε αυτο που λεω οταν μεσα σε ενα δωματιο εχεις 30 βαθμους.Η καρτα η μια ειναι σε idle 36-37c και η αλλη 32. με κλιματιστικο παιζουν καπου στα 32 η μια 27 η αλλη

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ αλλα λεω χωρις κλιματιστικο το καλοκαιρο οι 8ερμοκρασιες πανε στα υψη που ειναι το στραβο σε αυτο που λεω οταν μεσα σε ενα δωματιο εχεις 30 βαθμους.Η καρτα η μια ειναι σε idle 36-37c και η αλλη 32. με κλιματιστικο παιζουν καπου στα 32 η μια 27 η αλλη

Ναι και εγω σου λεω, φαντασου αυτα τα 2 γομαρια να τα ειχες σε ΚΛΕΙΣΤΟ κουτι και με επισης 30 βαθμους στον χωρο. Θα ήθελες πολλη προσπαθεια για να φέρεις τις θερμοκρασίες στα ιδια ή παραπλήσια επιπεδα.

Σε οτι έχει σχεση με active ψυξη στο ιδιο δωματιο εσύ με open bench table θα εχεις πάντα να ανησυχεις για ενα πραγμα λιγοτερο συγκρινόμενος με ενα αντιστοιχο συστημα σε κλειστο κουτι (οκ αν ο αλλος εχει 10 delta να βαράνε αλυπητα το συζηταμε).

Οι κάρτες σου σε idle ειναι μια χαρα. Οι καλύτερες μου σε idle είχαν 5-6C delta, η χειρότερη 7-8C delta, πάντα το fan στο 30%.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Ναι στα ιδια ρευματα με τους ιδιους χρονισμους εχω αυτες τις θερμοκρασιες και τις βλεπω με το precision και ab.και εννοειτε ειμαι με το στοκ κουλερ.Για αυτο τοσο καιρο ψαχνω εαν αλλαξω το κουλερ με αφτερμαρκετ αερα η να προχωραγα σε νερα.Παντος εχω φτιαξει προφιλ στο precision και ξεκινανε απο 50%φαν. Σε idle εχω τις πιο πανω θερμοκρασιες με 50%φαν

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Ναι στα ιδια ρευματα με τους ιδιους χρονισμους εχω αυτες τις θερμοκρασιες και τις βλεπω με το precision και ab.και εννοειτε ειμαι με το στοκ κουλερ.Για αυτο τοσο καιρο ψαχνω εαν αλλαξω το κουλερ με αφτερμαρκετ αερα η να προχωραγα σε νερα.Παντος εχω φτιαξει προφιλ στο precision και ξεκινανε απο 50%φαν. Σε idle εχω τις πιο πανω θερμοκρασιες με 50%φαν

Παίρνεις μια καλή μετρηση καρτών/θερμοκρασίας χωρου, λυνεις κάρτες, βάζεις σωστή και σωστά παστουλα, δένεις κάρτες, παίρνεις μια καλή μετρηση καρτών/θεμοκρασίας χώρου, συγκρίνεις αποτελέσματα.

Βεβαιώνεσαι οτι όταν παιρνεις μετρήσεις οι καρτες ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ idle (τσεκαρε freqs και voltage).

Ειμαστε off topic, πήγαινε στο διπλα θρεντ, μαλλον οι mods πρεπει να move-paste μερικα ποστς απο εδω.

ΥΓ: προφανως με την θερμοαγωγιμη θαυματα δεν γινονται, απλα θα εξαλείψεις την περίπτωση απο το εργοστάσιο να μην έχουν κάνει "σωστα" την δουλεια. Αν δεις διαφορα θα ειναι προφανώς μονοψήφιο και χαμηλό νουμερό.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Tι κολαση ρε seb, μαπα το καρπουζι:TD:

[MENTION=22471]Da_KiLLA[/MENTION] Ετοιμασου να την στειλουμε πισω, δικαιουμαστε DOA 7 ημερων, μουφα Τατιανα μας στειλανε, τι πραματα ειναι αυτα :hehe::hehe::jester:

eb6z.jpg

Uploaded with ImageShack.us

εχε χαρη που δεν θελω να ποσταρω με unofficial bios .... :hehe:

ytg3.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχε χαρη που δεν θελω να ποσταρω με unofficial bios .... :hehe:

Σε LN2 εισαι?:p

Περα απο την πλακα, ριξε ενα Run με μαιμουδο-bioς, ειμαι σιγουρος οτι η καρτα σου τα ~1400mhz τα εχει:D

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΤΑΚΤO ΔΕΛΤΙΟ!!!

Αυτη την στιγμη μεγαλη φωτια ξεσπασε σε κατοικια στην Αθηνα. Οι πυροσβεστες καταβαλουν υπερανθρωπες προσπαθειες. Φημες λενε οτι ενας παλαβιαρης με nickname [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] πεταχτηκε μεσα απο τις φλογες εχοντας στα χερια ενα κουτι nvidia, ενα intel και μια τσαπα στο χερι!

fireman_0.jpg

:hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 2 μηνες αναμονης εφτασε το τουρμπιδι(για μενα για αλλους μπορει να ειναι και yugo:tomato:)

out of the box msi 670 με τους τελευταιους drivers

1zl8yz8.png

a1omt0.gif το ξεχασα.η καρτα ειναι ετσι οπως βγηκε απο το κουτι.δεν πειραξα τιποτα αυτος κεπλερ οτι εκανε :)

για πειτε μου,ειναι καλα τα νουμερα?με την 6950 επιανα 29frames

Έγινε επεξεργασία από agligoros
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να είχες ποστάρει κ ενα screen του gpu-z με τα max σε πυρήνα/μνήμες να δούμε αν μπορείς να ανεβάσεις κι άλλο τα παραπάνω νούμερα...

Πώς να βγούνε συμπεράσματα όταν δέν ξέρουμε αν έχεις κάν κλοκάρει την κάρτα σου...

Εκτός κ αν το out of the box υποδειλώνει οτι είσαι default...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να είχες ποστάρει κ ενα screen του gpu-z με τα max σε πυρήνα/μνήμες να δούμε αν μπορείς να ανεβάσεις κι άλλο τα παραπάνω νούμερα...

Πώς να βγούνε συμπεράσματα όταν δέν ξέρουμε αν έχεις κάν κλοκάρει την κάρτα σου...

Εκτός κ αν το out of the box υποδειλώνει οτι είσαι default...

το διορθωσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω λεω να αφησουμε τα ρεφερνς και να παρουμε καμια lighting που θεριζει η καρτουλα και απο θερμοκρασιες ειναι τουμπανο ασε που παει στον θεο σε ρολογια:baby:

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να αφησουμε τα ρεφερνς και να παρουμε καμια lighting που θεριζει η καρτουλα και απο θερμοκρασιες ειναι τουμπανο ασε που παει στον θεο σε ρολογια:baby:

απο vram ? :TD:

:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

απο vram ? :TD:

:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

Παναγιωτη απο vram σε θερμοκρασια η καρτα ειναι απιστευτη απο θεμα σε 3 οθονες και πανω ισως κλαιν αλλα δεν ξερω μπορει σε sli να το σωνει.Η καρτες lighting σαν υλοποιηση δεν παιζονται τελικα αυτο βλεπω οσο την δουλευω :devil: Aν και μου εκανε καποια σχεδιακια χτες αλλα το ξεπερασαμε βρηκαμε την αιτια

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη απο vram σε θερμοκρασια η καρτα ειναι απιστευτη απο θεμα σε 3 οθονες και πανω ισως κλαιν αλλα δεν ξερω μπορει σε sli να το σωνει.Η καρτες lighting σαν υλοποιηση δεν παιζονται τελικα αυτο βλεπω οσο την δουλευω :devil: Aν και μου εκανε καποια σχεδιακια χτες αλλα το ξεπερασαμε βρηκαμε την αιτια

για τρεξε ενα valley να την δουμε !!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.