Jump to content



SSD,καλώδια και επιδόσεις.


motormount

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Σκέφτομαι να πάρω αυτό το σετάκι για το T1500 μου το οποίο με τα τα 4gb μνήμη και τους 7200ρηδες σκληρούς μάλλον σέρνεται.

Ερώτηση 1η:

Που μπορώ να βρώ κάτι τέτοιο εντός Αττικής;

To μόνο καλώδιο ρεύματος που έχω διαθέσιμο στο πισί είναι αυτό το 6πινο ''P7''-για card reader είναι; -

To κοίταξα κάμποσο στο ίντερνετ και δεν το είδα πουθενά αλλού,τόσο περίεργο είναι ή δεν ψάχνω σωστά;

Αν δεν βρω μετατροπέα από 6πινο σε sata και βάλω μια προέκταση που να παίρνει ο ssd-ή κάποιος άλλος σκληρός- ρεύμα μαζί με το cd θα είναι λειτουργικό ή θα κρασάρει κάθε τόσο;

(Toν οπτικό δεν τον πολυδουλεύω)

Ερώτηση 2η:

Η κύρια και βαρύτερη εργασία του μηχανήματος είναι η επεξεργασία εικόνας,raw αρχεία γύρω στα 11mgbt το καθένα,καμιά 1000(200 πάνω-200 κάτω) η κάθε παρτίδα σε lightroom k photoshop.

O ssd θα βοηθήσει κατά τη γνώμη σας,ή να πάρω περισσότερη μνήμη καλύτερα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εάν αυτό που θέλεις να δουλέψεις είναι μόνο raw αρχεία μεγέθους 11MB το καθένα, δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι καμία από τις "αναβαθμίσεις" που αναφέρεις. Το lightroom δεν το έχω πολυδουλέψει, αλλά από το λίγο που έχω παίξει μαζί του, μου φάνηκε αρκετά ελαφρύτερο από το photoshop.

Σε ποια έκδοση του photoshop αναφέρεσαι; Η έκδοση 11 της σουίτας CS4 και η 12 της σουίτας CS5 είναι αρκετά "βαριές", από την άποψη ότι το πρόγραμμα αργεί να ξεκινήσει σε αργά pc, αλλά μετά η επεξεργασία της φωτογραφίας στα μεγέθη που αναφέρεις (10-20ΜΒ) γίνεται αρκετά γρήγορα και από παλιότερα pc.

Το πράγμα αρχίζει να ζορίζει όταν το μέγεθος της φωτογραφίας τείνει να ξεφύγει σε μέγεθος, δηλαδή 50, 100, 300ΜΒ κτλ. Π.χ. για να δουλέψεις φωτογραφία σε μεγέθυνση μεγέθους πάνω από 1GB χρειάζεσαι οπωσδήποτε βαρβάτο pc και άφθονη μνήμη (από 16GB και πάνω), για να είσαι παραγωγικός και γρήγορος. Μπορείς να φυσικά να δουλέψεις τέτοια φωτογραφία ακόμα και σε pc με 4GB μνήμη, αλλά θα δίνεις μια εντολή και μετά θα... στρίβεις τσιγάρο, θα φτιάχνεις καφέ, και ακόμα θα βλέπεις την κλεψύδρα! :p

Το photoshop όταν δουλεύεις πολλές φωτογραφίες τη μία μετά την άλλη, έχει την τάση να δεσμεύει όλο και μεγαλύτερες ποσότητες από την μνήμη του pc, με αποτέλεσμα να πέφτει δραματικά η απόδοση και η ταχύτητα. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις όταν έχεις λίγη μνήμη όπως εσύ (π.χ. 4GB), είναι να κλείνεις το photoshop και να το επανεκινείς, κάθε, ας πούμε 30-50 φωτογραφίες που θα δουλεύεις.

Ένας δίσκος ssd δεν έχει κάτι το ουσιαστικό να σου προσφέρει σε τόσο μικρά μεγέθη φωτογραφίας που αναφέρεσαι, δηλαδή γύρω στα 11ΜΒ. Το πολύ που θα κερδίσεις, είναι ίσως 1 δευτερόλεπτο ταχύτερο άνοιγμα της φωτογραφίας. Εάν δούλευες φωτογραφίες μεγαλύτερες από 100-200ΜΒ η καθεμία, τότε ναι, θα άξιζε τον κόπο η αναβάθμιση.

Από την άλλη μεριά, η αναβάθμιση της μνήμης από τα 4GB στα 8GB, αξίζει περισσότερο τον κόπο όσον αφορά το photoshop. Φαντάζομαι βέβαια ότι έχεις 64μπιτο λειτουργικό...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο,αλλά δεν πρόκειται για μία φωτό των 11mb αλλά καμιά 1000ριά(800-1200) σε κάθε δουλειά,με πιεσμένους χρόνους.

Αυτές που θέλουν αργότερα βαριά επεξεργασία στο ps,ξεπερνάνε εύκολα τα 200mb,δεν είναι πολλές,αλλά όταν θέλοντας και μη κάνεις διάφορα ταυτόχρονα,πχ να κάνει export το lightroom,να κάνεις επεξεργασία στο ps και να σου ζητήσουν κάποια επείγουσα αλλαγή σε κάποια μακέτα ή σε κάποιο slideshow-σενάριο όχι ιδιαίτερα ακραίο- ή έχεις 2-3 δουλειές να βγάλεις,κάθε δευτερόλεπτο μετράει.

Απ'όσα ήδη διάβασα η μνήμη έχει σίγουρα αποτελέσματα στο import/develop/export,αλλά για τον ssd γράφουν πως βοηθάει περισσότερο σε θέματα library,αναζήτηση κλπ,πάντα ευπρόσδεκτες βελτιώσεις κι'αυτές αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει το κατοσταρικάκι.

Αν πέρα από την καθαρή εργασία υπάρχει κατά τη γνώμη σου σαφής βελτίωση στην καθημερινότητα,boot υπολογιστή/εφαρμογών,κλείσιμο εφαρμογών,rendering slideshows κλπ μάλλον αξίζει τον κόπο.

Για το καλώδιο κανείς;

-Αξίζει δεν αξίζει,πρώτα πρέπει να μπορεί να μπει....-

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως μου το περιγράφεις, ναι, αξίζει τον κόπο να πας σε ssd, ιδιαίτερα με την προϋπόθεση ότι θα πας σε νέα, φρέσκια εγκατάσταση του λειτουργικού, απευθείας πάνω στον ssd.

Θα κερδίσεις πολύ σε χρόνο συσσωρευτικά, λόγω του μεγάλου transfer rate του ssd, δηλαδή το photoshop θα ανοίγει πολύ γρήγορα και λόγω του ταχύτερου χρόνου ανοίγματος και επεξεργασίας σε κάθε φωτό, το συνολικό κέρδος σε χρόνο θα είναι σημαντικό. Επειδή οι φωτογραφίες σου είναι πολλές σε αριθμό, θα τις χωρίζεις σε μέρη, π.χ., 200-300, θα τις μεταφέρεις στον ssd, και μόλις τελειώνεις με την επεξεργασία τους ξανά μεταφορά στον κλασικό σκληρό.

Ακόμα και ανάμεσα στους κλασικούς σκληρούς δίσκους μπορείς να καταλάβεις τις διαφορές στην ταχύτητα της χρήσης στο photoshop. Π.χ. είχα όλα τα αρχεία της δουλειάς σε έναν αρχαίο WD της σειράς green του 1ΤΒ, και όταν αντικατέστησα όλους τους σκληρούς μου πέρυσι τον Μάιο με τρεις Seagate Barracuda των 3ΤΒ, έπαθα πλάκα με την αισθητή διαφορά της ταχύτητας στη χρήση, τόσο στο InDesign όσο και στο Photoshop!

Για το θέμα του καλωδίου δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς, υπάρχουν άλλα μέλη εδώ που είναι γκουρού στα τεχνικά θέματα, αλλά βάλε ένα link με ποια ακριβώς έκδοση του Τ1500 έχεις, για να ξέρουν τα παιδιά τα ακριβή του τεχνικά χαρακτηριστικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας τα specs του πισιού,πρόσεξα πως έχει υποδοχή και για δεύτερο οπτικό,και ξανακοιτάζοντας μέσα στο κουτί είδα μια sata αναμονή κολλητά κάτω από το dvd μου....:whistling

Οπότε μια και με το ρεύμα είμαι εντάξει μου έμεινε η απορία τι ρόλο βαράει το 6πινο φισάκι...

6pincable.jpg

Ευχαριστώ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας τα specs του πισιού,πρόσεξα πως έχει υποδοχή και για δεύτερο οπτικό,και ξανακοιτάζοντας μέσα στο κουτί είδα μια sata αναμονή κολλητά κάτω από το dvd μου....:whistling

Οπότε είσαι έτοιμος για τις αναβαθμίσεις που θέλεις. Στη θέση σου θα έβαζα πρώτα την επιπλέον μνήμη και θα την περνούσα και από ένα memtest καλού κακού. Έτσι θα μπορούσες να κρίνεις ξεχωριστά το κέρδος που έχεις σε χρόνο από την κάθε αλλαγή/αναβάθμιση.

Μετά, και εάν αποφασίσεις να πας σε νέα φρέσκια εγκατάσταση στον ssd, κάνεις τα εξής: παίρνεις πρώτα με το Norton Ghost ένα image του λειτουργικού όπως είναι αυτή τη στιγμή ή απλά αφήνεις στην άκρη απείραχτο τον σκληρό που έχει τώρα το λειτουργικό για να μπορείς να είσαι και πάλι λειτουργικός εάν κάτι στραβώσει. Μετά χώνεις επάνω μόνο του τον ssd και απλά φροντίζεις να βάλεις από το bios το sata configuration σε AHCI mode πριν ξεκινήσεις την εγκατάσταση του λειτουργικού, και είσαι έτοιμος.

Καλή τύχη σε ότι κι αν αποφασίσεις να κάνεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πάντως τις αρχικές συμβουλές του φίλου, ότι δεν θα βοηθήσει και τόσο η αναβάθμιση κλπ.

Δουλεύω και εγώ πολύ το camera raw και το photoshop, αν και όχι επαγγελματίας φωτογράφος. Το PC μου είναι αυτό της υπογραφής μου, και ομολογώ δεν με ικανοποιεί καθόλου σε βαριές επεξεργασίες, όπως και στην εξαγωγή από Camera raw σε Ps. Μια φορά που έπρεπε να φτιάξω καμιά 400 φωτό με πίεση χρόνου, μου σπασε τα νεύρα να περιμένω την εκτέλεση εντολών. Επίσης σε κάποιες μπάρες στο camera raw η αντίδραση στην μεταβολή τους ήταν σπαστή και όχι άμεση, γεγονός που επίσης μου σπαγε τα νεύρα.

Εγώ αν ήμουν επαγγελματίας, θα πήγαινα κατευθείαν σε 3770Κ και 32 γίγα μνήμη για δουλειά στο photoshop. Κάθε δευτερόλεπτο που κερδίζεις μετράει όταν μιλάμε για μαζική επεξεργασία φωτογραφιών.

Τα δικά μου raw παρεμπιπτόντως είναι γύρω στα 30 mb κατά μέσο όρο και στο PS τα αρχεία άνετα ξεπερνούν τα 300.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα!

Σκέφτομαι να πάρω αυτό το σετάκι για το T1500 μου το οποίο με τα τα 4gb μνήμη και τους 7200ρηδες σκληρούς μάλλον σέρνεται.

Ερώτηση 1η:

Που μπορώ να βρώ κάτι τέτοιο εντός Αττικής;

To μόνο καλώδιο ρεύματος που έχω διαθέσιμο στο πισί είναι αυτό το 6πινο ''P7''-για card reader είναι; -

To κοίταξα κάμποσο στο ίντερνετ και δεν το είδα πουθενά αλλού,τόσο περίεργο είναι ή δεν ψάχνω σωστά;

Αν δεν βρω μετατροπέα από 6πινο σε sata και βάλω μια προέκταση που να παίρνει ο ssd-ή κάποιος άλλος σκληρός- ρεύμα μαζί με το cd θα είναι λειτουργικό ή θα κρασάρει κάθε τόσο;

(Toν οπτικό δεν τον πολυδουλεύω)

Ερώτηση 2η:

Η κύρια και βαρύτερη εργασία του μηχανήματος είναι η επεξεργασία εικόνας,raw αρχεία γύρω στα 11mgbt το καθένα,καμιά 1000(200 πάνω-200 κάτω) η κάθε παρτίδα σε lightroom k photoshop.

O ssd θα βοηθήσει κατά τη γνώμη σας,ή να πάρω περισσότερη μνήμη καλύτερα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

φιλε μου εαν δεν πηρες ακομα ssd τρεξε τωρα και παρε, αξιζει οσο δεν φανταζεσαι!!!!! προσωπικη εμπειρια σε δυο υπολογιστες ο ενας του 2007 και ο αλλος 2010 οι διαφορες τεραστιες-χαοδες σε ολα τα επιπεδα!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εαν δεν πηρες ακομα ssd τρεξε τωρα και παρε, αξιζει οσο δεν φανταζεσαι!!!!! προσωπικη εμπειρια σε δυο υπολογιστες ο ενας του 2007 και ο αλλος 2010 οι διαφορες τεραστιες-χαοδες σε ολα τα επιπεδα!!

Πήρα τον 120ρι τον samsung και 8gb μνήμη επιπλέον,έκανα καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού κ προγραμμάτων και όντως έχω δει τεράστια διαφορά!

Με το καλώδιο μου έχει μείνει η απορία και υπάρχει ένα ενδεχόμενο να το χρειαστώ για να βάλω έναν controller για εξωτερικό δίσκο.

Εσείς τι προτείνετε,esata ή usb3;

Τον usb3 θα το εκμεταλευτώ και για usb3 card reader αλλά ο esata νομίζω πως θα πιάνει μεγαλύτερες ταχύτητες ανεξαρτήτως ποιότητας δίσκου που θα βάζω στο dock.

:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για μηχανικό δίσκο τότε ότι και να βάλεις θα είσαι κομπλέ. Το esata γενικά έχει καλύτερη συμπεριφορά από το USB 3.0 αλλά νομίζω ότι τα περισσότερα esata είναι 2.0 ακόμη. Θεωρητικά έχει 4.8 Gbit/sec σε USB 3.0 και μόνο 3 σε SATA 2.0

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.