Jump to content



m-atx και 970/990 chipset!


redbighunter

Recommended Posts

δυστυχως, απο τη μια δεν εχουν βγει ακομα μητρικες m-ATX με καθαρα 970-990 chipset, και απο την αλλη οι υπαρχουσες μητρικες με τα παλιοτερα chipset, ειτε θα ειναι σε ελλειψη, ειτε δεν κανουν...!! κι αυτο ειναι λιγο περιεργο!

Καθαρή πρόθεση της AMD να στείλει όσους θέλουν HTPC σε FM2 πλατφόρμα !! Αυτό μου κάνει εμένα !!!

Πάντως αν η 78lmt usb III έχει κύκλωμα ίδιο με της 880gm-usb3 , κάνει για κλοκάρισμα γιατί έχει και ψύκτρα ! Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να βρω τι vrm έχει ...

Link to comment
Share on other sites

Αν πέσει overclock δεν σου κάνει η ASROCK !

Και γενικά αν πέσει overclock δεν βλέπω και κάποια σοβαρή πρόταση που να σου κάνει !

Η asrock γιατι δεν μου κανει?

Ισως αυτή αν είναι μια καλή περίπτωση για κλοκάρισμα !

MOTHERBOARD :: Gigabyte Socket AM3+ GA-78LMT-USB3 Vga GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

αλλά δεν παίζει SATA III !

Το 760 τι να κανει σε oc? Γι`αυτο δεν το θελω! + οτι δεν εχει sata/usb 3!

Και αυτή άλλη μια , αν της βάλεις και καμιά ψυκτρούλα στα vrm ! Μάλλον καλύτερη από την 78LMT της οποίας στοιχεία για το κύκλωμα τροφοδοσίας δεν βρίσκω αν και η LMT βγήκε σε νέα έκδοση με cooler στο vrm ίσως να έχει και LLC .

GIGABYTE - Motherboard - Socket AM3+ - GA-880GM-USB3 (rev. 3.1)

δυστυχως, απο τη μια δεν εχουν βγει ακομα μητρικες m-ATX με καθαρα 970-990 chipset, και απο την αλλη οι υπαρχουσες μητρικες με τα παλιοτερα chipset, ειτε θα ειναι σε ελλειψη, ειτε δεν κανουν...!! κι αυτο ειναι λιγο περιεργο!

Εγω διαβαζω οτι γενικως δεν θα βγαλουν matx μητρικες με 970/990 καθως δεν εχουν ενσωματωμενη vga και αρα η χρηση τους σε matx ειναι περιττη! Χαζομαρα για μενα απο τη στιγμη που εχει γεμισει ο τοπος απο matx z77!

Link to comment
Share on other sites

1)Η ASROCK δεν σου κάνει γιατί έχει απλό vrm που δεν είναι για κλοκάρισμα ! Θα την πάρεις στο χέρι !

2) Δεν σε ενδιαφέρει τόσο το chip που φοράει όταν κλοκάρεις γιατί πολύ απλά παίζεις με τον πολλαπλασιαστή και το norh το αφήνεις ήσυχο !

3) Το Z77 έχει κάρτα μέσα στον επεξεργαστή !

-------------------------------------------------------------------------------------

Το θέμα είναι να βρεις μια MATX η οποία να έχει :

1) LLC

2) Καλούτσικο κύκλωμα τροφοδοσίας έστω και 4+1 και αν γίνεται και με ψύκτρα.

3) Και αν γίνεται να έχει και SATA III και USB III !

Δεν βλέπω κάποια που να τα έχει όλα.

Θες SB 850 & 4+1 με ψύκτρα διαφορετικά θα κάνει throttle το σύστημα αν το vrm πάει στους 90c που πάει για πλάκα ... θες LLC ...

Δεν πας καλύτερα σε έναν 2500K έστω και μεταχειρισμενο με μια M-ATX από z77? υπάρχουν πολλές , σε AM3+ δεν βλέπω κάτι της προκοπής πέρα από τις 2giga και την asus evo μάλλον !

Link to comment
Share on other sites

1)Η ASROCK δεν σου κάνει γιατί έχει απλό vrm που δεν είναι για κλοκάρισμα ! Θα την πάρεις στο χέρι !

2) Δεν σε ενδιαφέρει τόσο το chip που φοράει όταν κλοκάρεις γιατί πολύ απλά παίζεις με τον πολλαπλασιαστή και το norh το αφήνεις ήσυχο !

3) Το Z77 έχει κάρτα μέσα στον επεξεργαστή !

-------------------------------------------------------------------------------------

Το θέμα είναι να βρεις μια MATX η οποία να έχει :

1) LLC

2) Καλούτσικο κύκλωμα τροφοδοσίας έστω και 4+1 και αν γίνεται και με ψύκτρα.

3) Και αν γίνεται να έχει και SATA III και USB III !

Δεν βλέπω κάποια που να τα έχει όλα.

Θες SB 850 & 4+1 με ψύκτρα διαφορετικά θα κάνει throttle το σύστημα αν το vrm πάει στους 90c που πάει για πλάκα ... θες LLC ...

Δεν πας καλύτερα σε έναν 2500K έστω και μεταχειρισμενο με μια M-ATX από z77? υπάρχουν πολλές , σε AM3+ δεν βλέπω κάτι της προκοπής πέρα από τις 2giga και την asus evo μάλλον !

Δεν με νοιαζει η ψυκτρα στα vrm γιατι μπορω ναβαλω εγω δικια μου και πιο καλη! Το θεμα ειναι να εχει τα υπολοιπα! Παντως ολες οι matx ειτε 760 ειτε 880 ειτε 890 ολες εχουν 4+1 φασεις! Το θεμα ειναι ποια θα το αξιοποιει καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν ή 3+1 ή 4+1 φάσεις αλλά άλλη έχει υλοποίηση με 2 transistor, άλλη με 3 transistors , άλλη με 2 transistors και ένα driver , και άλλη με 2 transistors και 2 drivers .

Δες την asus καλύτερα ! Βεβαιώσου πως έχει LLC από το manual ίσως !

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ! Για την M5A88-M EVO λένε πως δεν μπορεί να κοντρολάρει έναν 8150 !

Τα μόνα καλά λόγια που βλέπω να λένε είναι για την GIGABYTE 78LMT-USB3 (R4,1) !!

Τουλάχιστον τους phenom ακόμα και τους κλειδωμένους τους πάει τραίνο στα 4Ghz. Βέβαια με μια μικρή ματιά στο bios, δεν έχει LLC ... με ότι αυτό σημαίνει !

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το ψιλό offtopic αλλά ήμουν έτοιμος να φτιάξω θέμα και να ρωτήσω το ίδιο (990fx + oc) αλλά για M-ITX αλλά αποτι βλέπω να μην έχω ελπίδες ε;

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Μ-ΙΤΧ ??? :dots::dots::dots::hehe::hehe::hehe::hehe:

Εδώ έχουν βγάλει μόνο 3εις στο FM3 που είναι ταμάμ για M-itx, περιμένεις σε AM3+ ..... ούτε την άλλη χιλιετία ..

Link to comment
Share on other sites

Για πες γερμανικα μαγαζια?

computeruniverse.de (~20-25 euro/ παραγγελια.Τα υπολογιζεις στο τελος)

Στο τελευταιο θα μπορω σε μερικες μερες να σου δωσω και κουπονι -5 ευρω

To κουπονι που ειχα αναφερει πιο πριν το εχω πλεον διαθεσιμο

Ειναι 5 ευρω συμπεριλαμβανομενου ΦΠΑ και αφαιρειται απο το τελικο ποσο που θα πρεπει να πληρωσεις για την παραγγελια σου

ο κωδικος ειναι FW45SRB

Ειναι referral code

Τον κωδικο τον χρησιμοποιεις κατα το check out οπου κατω κατω εχει ειδικο πεδιο που αναφερει redeem gift certificate or discount code

attachment.php?attachmentid=54884&stc=1&d=1361538357

attachment.php?attachmentid=54885&stc=1&d=1361538589

Μπορει να χρησιμοποιηθει σε καινουριους πελατες μονο, πραγμα που σημαινει πως μπορεις να τον κανεις χρηση την ιδια μερα που θα εγγραφεις στο σαιτ και η εκπτωση αφορα την πρωτη αγορα που θα κανεις μονο

Αν τυχον εχεις ηδη κανει λογαριασμο πιο παλια και παρ'ολα αυτα θελεις να το χρησιμοποιησεις, μπορεις να σβησεις τον λογαριασμο σου και να τον ξανακανεις.Ετσι θεωρεισαι καινουριος πελατης και μπορεις να το χρησιμοποιησεις.

Τελος μπορει να τον χρησιμοποιησει οποιοσδηποτε

Δεν υπαρχει περιορισμος απο ποσους θα χρησιμοποιηθει δηλαδη.

.

post-5087-1416077095,7744_thumb.png

post-5087-1416077095,8078_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Μ-ΙΤΧ ??? :dots::dots::dots::hehe::hehe::hehe::hehe:

Εδώ έχουν βγάλει μόνο 3εις στο FM3 που είναι ταμάμ για M-itx, περιμένεις σε AM3+ ..... ούτε την άλλη χιλιετία ..

Τωρα βγηκε τι Fm2 και ηδη πανε σε FM3? Τα καλα τις intel ξεκινησαν?

To κουπονι που ειχα αναφερει πιο πριν το εχω πλεον διαθεσιμο

Ειναι 5 ευρω συμπεριλαμβανομενου ΦΠΑ και αφαιρειται απο το τελικο ποσο που θα πρεπει να πληρωσεις για την παραγγελια σου

ο κωδικος ειναι FW45SRB

Ειναι referral code

Τον κωδικο τον χρησιμοποιεις κατα το check out οπου κατω κατω εχει ειδικο πεδιο που αναφερει redeem gift certificate or discount code

attachment.php?attachmentid=54884&stc=1&d=1361538357

attachment.php?attachmentid=54885&stc=1&d=1361538589

Μπορει να χρησιμοποιηθει σε καινουριους πελατες μονο, πραγμα που σημαινει πως μπορεις να τον κανεις χρηση την ιδια μερα που θα εγγραφεις στο σαιτ και η εκπτωση αφορα την πρωτη αγορα που θα κανεις μονο

Αν τυχον εχεις ηδη κανει λογαριασμο πιο παλια και παρ'ολα αυτα θελεις να το χρησιμοποιησεις, μπορεις να σβησεις τον λογαριασμο σου και να τον ξανακανεις.Ετσι θεωρεισαι καινουριος πελατης και μπορεις να το χρησιμοποιησεις.

Τελος μπορει να τον χρησιμοποιησει οποιοσδηποτε

Δεν υπαρχει περιορισμος απο ποσους θα χρησιμοποιηθει δηλαδη.

.

Σε ευχαριστω πολυ! Θα το κοιταξω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.