Jump to content



Router only συσκευή - αξίζει το κόπο;;;


Delijohn

Recommended Posts

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδιά έπαιξε με του ΟΤΕ τελικά! Έβαλα και το tomato firmware στο asus κι έπαθα πλάκα από τα settings :nerd::confused: πρέπει να τα ΣΠΑΕΙ!

Χίλια ευχαριστώ σε όλους!! Τι να πω; Μιλάμε μου είχε βγάλει τη πίστη.. ίσως είχε κάνα περίεργο κλείδωμα το zte της wind, αλλά όπως και να'χει, τώρα παίζει τέλεια!!!

Φλάσαρα πρώτα το asus για να τελειώνω, του πέρασα και τα settings που ήθελα για το ασύρματο κλπ και το πάρκαρα δίπλα στην πρίζα.

Μετά μπήκα ασύρματα στο zte, έκανα όλες τις ρυθμίσεις, γύρισα και το bridged connection και είδα πως συγχρόνισε.

Έτσι έμπαινα και στα 2 αυτόματα. Μετά σηκώθηκα και τα ένωσα με το lan και μετά απλά μπήκα μια τελευταία φορά στο zte κι έκλεισα το wifi.

Εδώ και 5-10 λεπτά πάνε όλα ρολόι!!

Και ξαναλέω.. το tomato firmware παίζει να τα ΣΠΑΕΙ! Έχει να πέσει ψαχούλεμα/διάβασμα αυτές τις μέρες! 1000 ευχαριστώ όλους σας!!! :dirol:

Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα σου :D

Το Tomato του Shibby είναι εξαιρετικό και το δουλεύει συνεχώς. Τρομερά stable και έχει της παναγιάς τα μάτια. Ενσωματώνει κορυφαίο QOS (δια χειρός Toastman) και χίλια δυο καλούδια.

Θα δεις πολλά καινούρια πραγματάκια, μιας και έβαλες κιόλας την AIO.

Το tomato αν δεν κανω λαθος ειναι official based?

Όχι δεν είναι official based από οσο ξέρω.

κάπως έτσι είναι

E5IiK4j.png

το tomatoanon λέω να μην το σετάρω.. φοβάμαι αυτά τα "ανώνυμα στατιστικά" που όλοι μας ζητάνε.. :hm:

Το TomatoAnon service ουσιαστικά στέλνει εδώ μόνο ποιο ρούτερ, ποια έκδοση fw,ποιούς driver και σε ποια χώρα είσαι για διαγνωστικούς λόγους ώστε να μπορείς να δεις και συ και άλλοι πόσο stable είναι η εκάστοτε έκδοση firmware. Εγώ είμαι από δω ο Linksys E4200 v1 με τη Mega VPN (ψαχούλευα κάτι εχθες :p). Σε αντάλλαγμα για αυτά τα στοιχεία σε ενημερώνει πότε διατίθεται νέα έκδοση firmware.

Άντε καλό ψαχούλεμα και για άπορίες είμαστε δω. :)

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] και ένα μικρό τιπ για την αρχή:

Τικάρισε στο Advanced>DHCP/DNS το "Use internal DNS"

και στο πεδίο "Dnsmasq Custom configuration" βάλε

cache-size=8192
log-async=5

Αυτό θα ενεργοποιήσει την cache για DNS Lookups, θα την αυξήσει από το default setting των 150 καταχωρήσεων στα 8Mb και επιτρέπει ασύγχρονο logging.

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

Έγινε!!! :worship:

Άνοιξα και το anon.. τώρα θα ακολουθήσει ψάξιμο για το QoS γιατί αξίζει τρελά. Πάντως ήδη έχω παρατηρήσει τρελή διαφορά στο δίκτυό μου. Ακόμα και το φόρτωμα των σελίδων, καμιά φορά είναι σαν απλό refresh κάτω του δευτερόλεπτου. Ξαναπατάω refresh μπας και δεν το πάτησα καλά. Τέτοια πράγματα δεν είχα ξαναδεί με αυτή τη γραμμή. Ευτυχώς συγχρονίζει καλά, στα 23+mbps..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.