Jump to content



Router only συσκευή - αξίζει το κόπο;;;


Delijohn

Recommended Posts

Καταρχήν να σας πω πως τα έχω χάσει. Είμαι απογοητευμένος και νευριασμένος με τον εαυτό μου που κατέληξα να πάρω κάτι που δεν είναι ακριβώς αυτό που θέλω.

Έχοντας θέμα με την dsl γραμμή μου κι επειδή μπούκωνε το Modem και δεν μπορούσα ούτε να σερφάρω καλά καλά, αποφάσισα να αγοράσω δικιά μου συσκευή modem. Ψάχνοντας σε reviews κλπ, κατέληξα πως η σούπερ-ντούπερ συσκευή που ήθελα, ήταν το ASUS RT-N16. Λογάριαζα όμως χωρίς τον ξενοδόχο, αφού σήμερα που ήρθε και με τον πλέον άσχημο και απογοητευτικό τρόπο, συνειδητοποίησα πως αυτή η συσκευή είναι ΜΟΝΟ ROUTER κι όχι modem-router. :suicide2: :suicide2: :suicide2: :suicide2: :suicide2: :suicide2:

Αναμένω τα γέλια σας και τις ντομάτες, φέρθηκα σαν 14χρονος :tomato:

Δυστυχώς με έπεισε το ότι το zte έχει μνήμη Flash κ RAM 0 και 16 ενώ το rt-n16 έχει 32 και 128 αντίστοιχα.

Το πρόβλημά μου ποιο ήταν; Ενώ κατεβάζει τσίτα το μηχανάκι της wind (zte zxv10 h108l), ξαφνικά δεν μπορώ να ανοίξω καμία σελίδα. Δεν φορτώνει τίποτα. Την ίδια στιγμή, το utorrent συνεχίζει και κατεβάζει με 1,5mb/s ή ταυτόχρονα μιλάω και στο skype. Αυτά έχουν νετ, o browser μου όμως, ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ. Ούτε το 192.168.1.254 για να πάω να δω τα settings του. Μετά από αντικατάσταση modem και από άλλα προβλήματα, κατέληξα πως έπρεπε να πάρω άλλο router. Το πρόβλημα συνεχές κι ενοχλητικό, με αποτέλεσμα να μένω χωρίς browsing για 5-10 λεπτά έως 1 ώρα. Μετά έφτιαχνε από μόνο του. Μη βιαστείτε να πείτε πως ήταν θέμα πολλών connection, το πάθαινα κι απλά ανοίγοντας το utorrent χωρίς κανένα torrent ανοιχτό ή ακόμα κι απλά ανοίγοντας το skype. Με την wind παίξαμε και με το mtu size και με άλλο pc, κι ενσύρματα κι ασύρματα (μεγαλύτερο θέμα ασύρματα), μέχρι που είπαν πως έφταιγε το antivius μου. :rubik:

Κατέληξα να πάρω το rt-n16 μα πλέον αργά κατάλαβα πως δεν είναι και modem. :hang2: Το ερώτημά μου είναι, αν το βάλω σε σειρά, μετά το zte, θα έχω τα ίδια θέματα; Θα διαχειρίζεται καλύτερα τα πολλά connections (αφού γι'αυτό διαφημίζεται) ή αφού θα περνάνε πάλι όλα μέσα κι από το zte, δεν θα αλλάξει κάτι. Στην ουσία το zte θα είναι ακόμα bottleneck στη γραμμή μου;;;;

Πήρα τεχνικό της asus και τον ρώτησα ΓΙΑΤΙ το setup wizard του rt-n16 μου ζητάει username και password του ISP μου όταν επιλέξω σύνδεση pppoe μα αυτός επιμένει πως μόνο πίσω από άλλο modem συνδέεται και πως δεν είναι modem. Τότε γιατί ζητάει isp settings ρε παιδιά; Το έβαλα κ μόνο του πάνω στη γραμμή μα δεν βλέπει τη γραμμή και την ίδια στιγμή, μένω κ χωρίς τηλέφωνο (το wan του rt-n16 είναι πιο φαρδύ από rj-11). Παίρνει όντως μόνο rj45, δηλαδή σύνδεση με άλλο modem μόνο;

Συγχωρέστε την πολυλογία μου..

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Έχεις windows Xp να υποθέσω;

Το utorrent σου κάνει την ζημιά και πρέπει να το ρυθμίσεις. Δε φταίει το router.

Τα maxhalfopenconnection αν θυμάμαι καλά είναι στο 8. Κάντ 6 και θα δουλεύεις χωρίς πρόβλημα.

Το router που πήρες δε συγχρονίζει ADSL όπως κάνουν τα Modem αλλά κάνει το routing σε όλο το δίκτυο. Δηλαδή μπορείς να βάλεις το modem σου να συγχρονίζει και να συνδέεται στο internet και την δρομολόγηση προς το modem θα στην κάνει το asus router.

Σου ζητάει να τα στοιχεία του ISP γιατί κάνει bridge με το modem και συνδέεται μέσω αυτού.

Δεν ξέρω αν έγινε κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις windows Xp να υποθέσω;

Το utorrent σου κάνει την ζημιά και πρέπει να το ρυθμίσεις. Δε φταίει το router.

Τα maxhalfopenconnection αν θυμάμαι καλά είναι στο 8. Κάντ 6 και θα δουλεύεις χωρίς πρόβλημα.

Το router που πήρες δε συγχρονίζει ADSL όπως κάνουν τα Modem αλλά κάνει το routing σε όλο το δίκτυο. Δηλαδή μπορείς να βάλεις το modem σου να συγχρονίζει και να συνδέεται στο internet και την δρομολόγηση προς το modem θα στην κάνει το asus router.

Σου ζητάει να τα στοιχεία του ISP γιατί κάνει bridge με το modem και συνδέεται μέσω αυτού.

Δεν ξέρω αν έγινε κατανοητός.

Windows 8, 64bit έχω.. καταλαβαίνω τι λες, μα δεν θα συνεχίσω να έχω πρόβλημα; Δηλαδή, επειδή το routing θα το κάνει το asus, δεν θα μπουκώνει το zte; Πάλι διαμέσου αυτού θα περνάει η κίνηση. Ή επειδή τη διαχείριση θα την κάνει το asus, το zte απλά θα περνάει την κίνηση και δεν θα την ακουμπάει;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το ΖΤΕ σε bridging mode να περνάει απλώς τα πακέτα και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με αυτό.

Να'ξερες πόσο με παίδεψε η βλακεία! Δεν γυρνούσε σε bridge mode αν δεν έσβηνα την υπάρχουσα σύνδεση και δεν έκανα reboot το zte και ξανά σβήσιμο συνδέσεων χωρίς να παίρνει γραμμή από wind. Έπαιρνε αυτόματα pppoe και δεν γυρνούσε σε bridge. Τα κατάφερα όμως. :yes2: Μετά το asus τα κατάλαβε όλα μόνο του και με έναν wizard που έχει ,έπαιξε σε 2 λεπτά. Μαζί και με τις προχωρημένες ρυθμίσεις... Όντως το bridge mode αχρηστεύει τελείως το zte και το κάνει κάτι σαν απλό "μετατροπέα τηλεφωνικού καλωδίου ρε ethernet". Τα settings του isp(username,pass,mtu size, dns κλπ) μπήκαν στο asus κι όλα καλά.

Απλά μόνη μου έννοια είναι αν θα μπουκώνει πλέον η γραμμή, πάλι λόγω του zte, μιας και όλα θα περνούν διαμέσου αυτού. Μα με τόσο παθητικό ρόλο, το βρίσκω απίθανο. Μένει να το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το utorrnet δεν πρέπει να το έχεις να κατεβάζει τέρμα . Πρέπει να το ρυθμίσεις να κατεβάζει με τα 3/4 του διαθέσιμου bandwidth δηλαδή μέχρι τα 1-1.1mb/s.Αν συνεχίσει να μπουκώνει κατέβασε και τα global maximum connections στα 150.

Link to comment
Share on other sites

~50 συνδεσεις για τορρεντ ειναι μια χαρα παραπανω μονο προβληματα θα βρεις αμα δεν ειναι καλο το ρουτερ ή η συνδεση. Για το upload φυσικα 10kb/s οριο καθως κατεβαινει μετα δεν υπαρχει θεμα.

Οσο για το ρουτερ η λυση ειναι το bridge mode ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό κι εύλογο αυτό που λέτε.

Το θέμα είναι πως το πρόβλημα το είχα όχι λόγω της ταχύτητας ή των πολλών connection (δοκίμασα να παίξω με αυτά), μα κυρίως όταν άνοιγα το utorrent ή το skype. Ακόμα κι αν δεν είχε torrents το utorrent, κολλούσε κάνα τέταρτο και δεν άνοιγε καμία σελίδα. Την ίδια ώρα όμως μπορεί να chatαρα skype ή ο αδερφός μου σε άλλο pc ή από το κινητό, να σέρφαρε μια χαρά. Τα connection τα είχα μειώσει μέχρι και στα 70 και πάλι μπορεί να κολλούσε όχι στο άνοιγμα του utorrent αλλά στο τελείωμα ενός torrent (που κλείνουν κάποια connection ίσως).

Καταλαβαίνετε πως μιλάμε για ψάξιμο μέχρι παράνοιας, όταν έφτασα στο σημείο να δέχομαι από την wind συμβουλές τύπου άλλαξε antivirus ή δοκίμασε με άλλο torrent client.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λεγόμενα σου δε το έχεις ψάξει αρκετά.

Καλά απο την Wind βρήκες και εσύ να πάρεις συμβουλές;

Το utorrent όπως τελειώσει ένα torrent μέχρι να κλείσουν όλα τα connections θέλει κανα 5λεπτο για να στρώσει.

Και ξαναλέω. Βάλε limit στο upload σου. Αν πιτάρεις την γραμμή με το upload μη περιμένεις ούτε να κατεβάσει.

Στην τελική αν κατεβάζεις με 1.5mbyte αλλά σέρνονται οι σελίδες δε φταίει το router. Το pc σου φταίει. Αυτό την δουλειά του την κάνει άριστα κιόλλας. αν είχε θέμα δε θα κατέβαζε με 1.5 κ δε θα άνοιγε κ skype μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό κι εύλογο αυτό που λέτε.

Το θέμα είναι πως το πρόβλημα το είχα όχι λόγω της ταχύτητας ή των πολλών connection (δοκίμασα να παίξω με αυτά), μα κυρίως όταν άνοιγα το utorrent ή το skype. Ακόμα κι αν δεν είχε torrents το utorrent, κολλούσε κάνα τέταρτο και δεν άνοιγε καμία σελίδα. Την ίδια ώρα όμως μπορεί να chatαρα skype ή ο αδερφός μου σε άλλο pc ή από το κινητό, να σέρφαρε μια χαρά. Τα connection τα είχα μειώσει μέχρι και στα 70 και πάλι μπορεί να κολλούσε όχι στο άνοιγμα του utorrent αλλά στο τελείωμα ενός torrent (που κλείνουν κάποια connection ίσως).

Καταλαβαίνετε πως μιλάμε για ψάξιμο μέχρι παράνοιας, όταν έφτασα στο σημείο να δέχομαι από την wind συμβουλές τύπου άλλαξε antivirus ή δοκίμασε με άλλο torrent client.

Μήπως δεν φταίει το modem/router;

Το torrent καταλαβαίνω να σου δημιουργεί προβλήματα (λόγο λάθος ρυθμίσεων) αλλά τα skype γιατί;

Αν είχε «μπουκώσει» από τα λάθη της γραμμής το modem/router δεν θα μπορούσες να κάνεις τίποτα, θα είχες παράσιτα στο skype και στο utorremt θα έπεφτε η ταχύτητα (θα έτρωγες dc μετά από λίγο) ενώ εσύ λες ότι o αδερφός σου είναι εντάξει την ίδια στιγμή που εσύ δεν μπορείς να ανοίξεις καμία σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

οντως μετα απο αυτο παραξενευτηκα και εγω λιγο.

Αν οταν στο παρουσιαζει αυτο αμα απενεργοποιησεις και ξανα ενεργοποιησεις την καρτα δικτυου θα ειναι ενταξει ή παλι τα ιδια θα κανει? Για κανε μια δοκιμη. Γιατι αμα εφταιγε το router κανενα pc δε θα ανοιγε σελιδες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το Skype "αυτό ρυθμίζεται" ανάλογα με την σύνδεση και προσαρμοΕται ακόμη και στις πιο δύσκολες συνθήκες γι αυτο δεν έχεις πρόβλημα και στο Skype όταν έχεις στον Mozilla ας πούμε..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λεγόμενα σου δε το έχεις ψάξει αρκετά.

Καλά απο την Wind βρήκες και εσύ να πάρεις συμβουλές;

Το utorrent όπως τελειώσει ένα torrent μέχρι να κλείσουν όλα τα connections θέλει κανα 5λεπτο για να στρώσει.

Και ξαναλέω. Βάλε limit στο upload σου. Αν πιτάρεις την γραμμή με το upload μη περιμένεις ούτε να κατεβάσει.

Στην τελική αν κατεβάζεις με 1.5mbyte αλλά σέρνονται οι σελίδες δε φταίει το router. Το pc σου φταίει. Αυτό την δουλειά του την κάνει άριστα κιόλλας. αν είχε θέμα δε θα κατέβαζε με 1.5 κ δε θα άνοιγε κ skype μαζί.

Εσύ από τα λεγόμενά μου κατάλαβες ότι δεν το έχω ψάξει αρκετά;

Θεωρείς ότι δεν βάζω όρια; Εδώ άλλαξα το connection στο 70 κι έπαιζα με mtu και upnp, δεν θα χαμήλωσα τα όρια;

Το πρόβλημα υπάρχει ακόμα κι όταν είχα όριο Down στα 300-400kb/s και όριο Up στα 30kb/s.

To modem δεν την κάνει τη δουλειά του άριστα και δεν περίμενα συμβουλές από τη wind. Απλά ήμουν αναγκασμένος να δοκιμάσω ότι μου έλεγαν, αλλιώς δεν θα έδειχνα πως το πρόβλημα ήταν σοβαρό, ώστε να μου στείλουν νέο modem να το αντικαταστήσω. Όπου και με αυτό βέβαια τα ίδια.

Δεν παίζει "πιτάρισμα" της γραμμής γιατί ξαναλέω το θέμα παρουσιάζεται τυχαία, ακόμα κι αν δεν κατεβάζω τίποτα, ακόμα κι αν απλά ανοίξω skype σε ένα pc. Χωρίς ανοιχτά torrent, χωρίς τπτ. Σαν να παθαίνει το ρούτερ ταράκουλο με το που παρουσιάζεται η ανάγκη να ανοίξει ή να κλείσει κάποια connections.

Μήπως δεν φταίει το modem/router;

Το torrent καταλαβαίνω να σου δημιουργεί προβλήματα (λόγο λάθος ρυθμίσεων) αλλά τα skype γιατί;

Αν είχε «μπουκώσει» από τα λάθη της γραμμής το modem/router δεν θα μπορούσες να κάνεις τίποτα, θα είχες παράσιτα στο skype και στο utorremt θα έπεφτε η ταχύτητα (θα έτρωγες dc μετά από λίγο) ενώ εσύ λες ότι o αδερφός σου είναι εντάξει την ίδια στιγμή που εσύ δεν μπορείς να ανοίξεις καμία σελίδα.

Αυτό είναι το κουλό φίλε μου. Δεν τρώω disconnects. Κανένα απολύτως.. συνεχίζω να έχω νετ, να κατεβάζω κάτι πχ ή να μιλάω skype αλλά νεκρώνει το browsing. Και δεν εννοώ να φορτώνει επ' άπειρον μια σελίδα ή για 5 λεπτά, αλλά με το που πατάω το Google + enter, να βλέπω error 404, αυτή η σελίδα δεν βρέθηκε κλπ.. νεκρό τελείως.. για 5-10 λεπτά ως και ώρα... σε συγκεκριμένο pc ενώ σε άλλο pc μπορεί να συνέχιζαν όλα κανονικά.

οντως μετα απο αυτο παραξενευτηκα και εγω λιγο.

Αν οταν στο παρουσιαζει αυτο αμα απενεργοποιησεις και ξανα ενεργοποιησεις την καρτα δικτυου θα ειναι ενταξει ή παλι τα ιδια θα κανει? Για κανε μια δοκιμη. Γιατι αμα εφταιγε το router κανενα pc δε θα ανοιγε σελιδες.

Είχα παρατηρήσει αυτό που λες.. όταν είχαν κολλήσει όλα, αν έκανα disable και στα καπάκια πάλι enable τη κάρτα δικτύου, έστρωναν όλα!!! Αλλά θεωρούσα πως ξεμπούκωνε το ZTE κι αφού με έβλεπε σαν νέο client, όλα καλά κι όμορφα. Τι άλλο σκέφτεσαι, για πες!!

Βασικά το Skype "αυτό ρυθμίζεται" ανάλογα με την σύνδεση και προσαρμοΕται ακόμη και στις πιο δύσκολες συνθήκες γι αυτο δεν έχεις πρόβλημα και στο Skype όταν έχεις στον Mozilla ας πούμε..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Όντως το skype χρησιμοποιεί μεγάλο εύρος πορτών και τρόπων ώστε να μην κολλάει ποτέ..

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Πάντα έβαζα της google τους dns. Είχα παλαιότερα προβλήματα με dns κάποιων isp και φυλάω τα ρούχα μου για να έχω τα μισά. Δεν βάζω ποτέ ελληνικούς dns κι έτσι πάντα έχω 8.8.8.8 και 8.8.4.4.

ΚΑΙ στις καρφωτές της κάρτας ΚΑΙ στο modem όποτε είχα την δυνατότητα.

Εννοείται πως η wind ήθελαν με το ζόρι να δοκιμάσω και με τους δικούς τους dns και πήγαν να τα ρίξουν στη google. Όμως δεν είχε αλλάξει κάτι κ τότε...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.