Jump to content



Router only συσκευή - αξίζει το κόπο;;;


Delijohn

Recommended Posts

Έβαλα αυτόματα στο ρούτερ μου και πήρε της wind 39a420a5ee9c44a0be57cae.png και έβαλα στην κάρτα δικτύου καρφωτά ip και σαν gateway και dns, την lan ip του router μου.

Λες να λυθεί έτσι;

Βέβαια είμαι ακόμα με τη συνταγή zte bridged και asus από πίσω να κάνει τα πάντα. Αν εννοείς να δοκιμάσω με σκέτο το zte, θα σου πω αύριο.. μην ξαναρυθμίζω τώρα το zte και τεστάρω.:o

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ ξαναλέω χωρίς να θέλω να σε προσβάλω αλλά είναι γνωστό θέμα επι χρόνια οτι το utorrent μαμεί τα maxhalfopen connections του pc. Υπάρχουν patches στο internet για αυτό και αρκετές αναλύσεις.

Δε σου φταίει ούτε το router ούτε το modem. Αν φταίγαν δε θα είχες internet ούτε εσύ ούτε ο αδερφός σου. Αν το θέμα παραμένει μόνο στο pc σου τότε φταίει το pc σου.

Το MTU δε το πειράζουμε είναι θέμα ISP τι ρυθμίσεις έχει και μπορείς να κάνει μικρές αλλαγές αν σου δίνει την δυνατότητα ο ISP. Αλλιώς δε θα βλέπεις σελίδες και με όλα κλειστά.

Το οτι πήγες ποιο βαθιά στο θέμα δε σημαίνει οτι καλά έκανες. Το πρόβλημα σου είναι απλό, το έχεις προσπεράσει χωρίς να το δείς.

Αν θέλεις άνοιξε μου ένα teamviewer το βράδυ να σου κάνω ενα μικρό ρύθμισμα να παίζεις μια χαρά.

Το θέμα σου είναι οτι πιτάρουν τα connections των windows σου και δεν μπορεί να ανοίξει άλλα, γιαυτό δεν βλέπεις σελίδες.

Αν τρέξεις utorrent, skype και τρέξεις σε command την εντολή netstat θα δείς έναν χαμό και θα το καταλάβεις.

Ευχαριστώ και συγνώμη αν έγινα εριστικός ή σε πρόσβαλα. Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το κουλό φίλε μου. Δεν τρώω disconnects. Κανένα απολύτως.. συνεχίζω να έχω νετ, να κατεβάζω κάτι πχ ή να μιλάω skype αλλά νεκρώνει το browsing. Και δεν εννοώ να φορτώνει επ' άπειρον μια σελίδα ή για 5 λεπτά, αλλά με το που πατάω το Google + enter, να βλέπω error 404, αυτή η σελίδα δεν βρέθηκε κλπ.. νεκρό τελείως.. για 5-10 λεπτά ως και ώρα... σε συγκεκριμένο pc ενώ σε άλλο pc μπορεί να συνέχιζαν όλα κανονικά.

Ότι δεν τρως dc είναι μια ένδειξη ότι το modem/router δουλεύει κανονικά, σου ξαναλέω ότι αν το πρόβλημα ήταν αυτό δεν θα έμπαινε ούτε ο αδερφός σου στο Internet και φυσικά το τορρεντ και το skype θα είχαν πρόβλημα και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION] έχει διαφορά ότι δεν χρησιμοποιώ πλέον utorrent; Από όταν δημιουργήθηκε το πρόβλημα, άλλαξα και χρησιμοποιώ bitTorrent 6.0 build 4747. Απλά ρωτάω..

Επίσης γιατί δεν είχα παρόμοιο θέμα με τη HOL πριν ή με την ON Telecoms; Πρώτη φορά τέτοια χάλια. Εσύ πόσα connections έχεις στον torrent client σου;

5bcec7337871481bb566560.png

Το mtu size, εκείνοι μου είπαν να το κάνω 1450. Υπάρχουν βιντεάκια και στο youtube που σου δείχνουν πως να βρεις ποιο είναι το καλύτερο για τη γραμμή σου.. anyway..

Δεν πειράχτηκα μην αγχώνεσαι, απλά όταν όλα πάνε στραβά και το ψάχνεις και σου λέει ο άλλος μεγάλε δεν το έχεις ψάξεις το θέμα.. ε σε πιάνει το παράπονο :sarcastic:

[MENTION=14015]Havic[/MENTION] έκανα δοκιμές και σήμερα και δεν έπαιξε πάλι. Βέβαια έκανα ένα λάθος. Δεν είναι πως νεκρώνουν οι σελίδες και βλέπω error 404. Απλά μένω χωρίς browsing και οι σελίδες κάνουν πως φορτώνουν και μένουν εκεί... loading για πάντα.. δεν ανοίγει ούτε η 192.168.1.254 του zte

[MENTION=3193]CmoS[/MENTION] λεπόν έκανα δοκιμές για 2 ώρες σχεδόν...

το ένα setup είναι σκέτο το zte όπως το είχα και το άλλο είναι με το zte bridged και το asus να κάνει παιχνίδι.

Τα connections ρυθμισμένα όπως στην εικόνα παραπάνω και τα όρια 400 down και 30 up (kb/s). Ανοιχτά τα torrent clients με ένα torrent μόνο ανοιχτό, skype και normal browsing και στα 2 pc. Οκ και 2 κινητά android συνδεδεμένα.

Ξεκίνησα με το asus, μιας και έτσι μου παίζει πλέον. Ανέβασα και ταχύτητες και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Μέγιστο όριο γραμμής που έχω δει ήταν 1.8mb/s οπότε ανέβασα σταδιακά και στα 2 pc το down των torrent και έφτασαν μέχρι 700 χωρίς να κολλάει το torrent. Κι όλα καλά και τέλεια.

Αποσυνδέω τα πάντα στη συνέχεια και γυρνάω με zte. Με το που άνοιξα τα torrent το δικό μου pc έφαγε φρίκη κι ενώ κατέβαζε με 300, δεν άνοιγαν οι σελίδες. Μπαίνει κι ο αδερφός μου και σέρφαρε κανονικά ενώ κατέβαζε. Disable κι enable την κάρτα δικτύου και επανέρχονται όλα ok. Στο 5λεπτο φρικάρει το browsing του αδερφού μου. Εγώ όλα καλά, εκείνος έχασε και το torrent του και δεν είχε σχεδόν καθόλου γραμμή. Έπεσε το down στο 50kb/s και δεν άνοιγε καμία σελίδα. Disable κι enable την κάρτα δικτύου και πάλι όλα καλά. Στο 5-10λεπτο, πάλι τα ίδια και με τα 2 pc αυτή τη φορά ταυτόχρονα. Disable κι enable την κάρτα δικτύου και των 2 pc, μα αυτή τη φορά επανήρθε πάλι μόνο του δικού μου pc... ο αδερφός μου έμεινε συνδεδεμένος μα δεν άνοιγε τπτ και το torrent σχεδόν ψόφιο.

Τέλος επανήρθα με το πρώτο setup κι όλα καλά από εκείνη την ώρα.

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Έτσι θαρρώ. :...:

Το θέμα μου είναι πως είναι σπάνιο να προσομοιώσεις ανάλογη χρήση ενός zte, οπότε η wind κάνει την πάπια και ο κάθε χρήστης σαν εμένα, είναι αναγκασμένος να ψάχνεται μερόνυχτα ολόκληρα και να καταλήγει σε δικές του λύσεις, ενώ πληρώνει και το zte της wind. Σου λένε το pc σου φταίει ή το antivirus :suicide:

Λέω σε φίλους το πρόβλημά μου κι όλοι μου λένε όχι ρε μια χαρά είναι το ρούτερ, φυσάει.. ε μα φυσάει, μα εγώ κάνω χρήση διπλάσια από τη δική σου. Άσε που και μόνος να είμαι, με κλειστό το pc του αδερφού μου, τα ίδια κάνει. Απλά πιο αραιά. π.χ. 1-2 φορές τη μέρα κι όχι στο 10λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε limit upload sta 40kb

Στα settings του utorrent βρες net.max_halfopen και δες αν είναι 100. Δοκίμασε να το κατεβάσεις στα 50 και δες. Επίσης κατέβασε το κάτω απο 8.

Link to comment
Share on other sites

Και γω τα ιδια ειχα πριν μια βδομαδα με το ρουτερ της bt, ενω στην Ελλαδα με ιδιο pc αλλα netgear router δεν ειχα ποτε αναλογο προβλημα. Ευτυχως εστρωσε με απλο restart. Μολις ανοιγα το utorrent γινοταν χαμος.

Γενικα αυτα τα ρουτερακια δεν ειναι για πολλα πολλα. Τωρα που θα παω σε δικο μου σπιτι θα παρω ενα mikrotik wifi να ειμαι ησυχος. Ειναι κ προρυθμισμενα, απλα βαζεις καλωδιο απο το μοντεμ στην ethernet1 του ρουτετ κ παιζει.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το σε 6 και ξανά δοκίμασε συν το limit του upload.

*GNex*

Το έκανα απόψε πάλι σαν δοκιμή. Το όριο στο ανέβασμα, δεν παίζει καθόλου ρόλο. Πραγματικά απορώ γιατί θα καλυτέρευε το σκηνικό με το να αυξήσω λίγο το upload. To choking έχει να κάνει με την ταχύτητα των downloads, όχι με το μπούκωμα του modem.

Επίσης τα net.max_halfopen, όταν το έβαλα στο 6, κολλούσε το torrent client, δεν άνοιγε η πόρτα να βγάλει το πρασινάκι κάτω και κατέβαζε με 100. Μιλάμε για ένα torrent μόνο σε κάθε client. Ένα! Ενώ γυρνώντας με το asus, το γύρισα στο 10 και στα 2 pc κι όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Είπα ήταν στο 8 by default. Μου είπες να το πάω στο 6 και δεν έπαιζε καλά.. δεν πήγαινε η ταχύτητα πάνω από 100-150kb/s. Έτσι γύρισα πάλι με το setup του asus και το πήγα και στο 10, οπού έπαιζε και πάλι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Και λύθηκε το πρόβλημα σου; Η θα παίξουμε το παιχνίδι του κουφού και του τυφλού;

Αυτό έχει σημασία. Όχι αν το δικό μου 6 ήταν λάθος ενώ το 10 σου σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Πως να λυθεί με το 6; Δεν μπορούσα να κατεβάσω καν.. άρα πως να το συγκρίνω με το άλλο setup;; Δεν το άφησα καν έτσι.. και να έπαιζε, δεν θα μπορούσα να δουλέψω έτσι.

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Με το εν λόγο modem/router είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα σε πελάτη μου την περασμένη εβδομάδα...

Ενώ ήταν σε dhcp auto κανένα pc στο δίκτυο δεν έπερνε ip και δεν μπορούσε να συνδεθεί με τίποτα.

Μετά από 10-20-30 λεπτά, στο ξεκάρφωτο, έπερναν ip και όλα ήταν κανονικά για κάνα 2ωρο-3ωρο.

Mετά πάλι κόλλαγε το σύμπαν και μιλάω για κατάστημα, ούτε skype, ούτε torrent, μόνο ίντερνετ...

Με το dhcp στο αυτόματο, έβαλα καρφωτές ip και όλα έπαιξαν για περίπου 10 λεπτά, μετά πάλι τα ίδια.

Αφού φάγαμε 2 ώρες στο τηλέφωνο να προσπαθώ να πείσω την λαλάκο στο helpdesk ότι το πρόβλημα ήταν στο router και όχι στο πισί ΚΑΙ στο λάπτοπ που είχα συνδέσει επάνω εδέησαν να ανοίξουν βλάβη και να το αντικαταστήσουν...

Γενικά είναι εντελώς για τον μπέο το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

και εγω εχω παρατηρήσει το ιδιο προβλημα αλλα δεν εψαξα τι συμβαινει αλλα φαινεται πως μπουκώνει το ΖΤΕ η εχει καποιο bug. Καθε μιση ωρα κολαγαν τα παντα και ηθελε reboot να στρωσει.Δηλαδη καναν 10 φορες τη μερα restart.

Aπο τη μερα που αλλαχτηκε με draytek vigor 120 + draytek router δεν εχει γινει κανενα απολυτως restart σε αυτες τις συσκευες εδω και 3 μηνες απο τοτε που μπηκαν ουτε κολησε το ιντερνετι

Ειναι κυριολεκτικα για το μπεο οπως ειπε ο παραπανω. Δηλαδη για εκει μονο αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από τότε που το πήρα κι εγώ το μηχάνημα, είναι ζήτημα αν το έχω ανοιγοκλείσει 5 φορές.. μαζί με 2-3 διακοπές που έχουν γίνει και 2 firmware που του έχω περάσει!

Τέλειο κι όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

απλα επειδη εδω δε σε πιστευαν και γενικα πολλοι(wind,αλλοι χρηστες κτλ) νομιζουν πως κανεις κατι λαθος..Οποιος διαμαρτυρηθει δλδ

Μηπως ειναι μια σειρα προβληματικη μονο; Ποιος ξερει. Παντως εχει μεγαλη αποσταση απο το κεντρο το μερος που ειχε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.