Jump to content



Αθόρυβοι 50mm ανεμιστήρες υπάρχουν;


Ilias83

Recommended Posts

Χαιρετώ.

Χρειάζομαι κάποιους εντελώς αθόρυβους ανεμιστήρες για HTPC.

Επειδή δουλεύει συνεχώς δεν θέλω να ακούγονται σχεδον καθόλου.

Ούτως ή άλλως θα παίξουν με αντιστασούλα ή στο min από το BIOS.

Τώρα έχω κάτι Revoltec που όμως κάνουν θόρυβο (25-26 dB σε φουλ στροφές) και δυστυχώς δεν γυρίζουν κάτω από τα 7V, οπότε δεν τους χρησιμοποιώ.

Όμως επειδή το κουτάκι δεν έχει άλλους ανεμιστήρες πάνω, καλό θα ήταν να υπάρχει κάτι να βγάζει τον ζεστό αέρα από του κουτί.

Ψάχνω λοιπόν κάτι πιο αθόρυβο.

Μέχρι τώρα έχω βρει αυτούς http://www.fractal-design.com/?view=product∏=14 στα 19dB

Όμως δεν με χάλαγε κάτι ακόμα πιο αθόρυβο.

Έχει κανείς ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

H Spire βγάζει στα 50mm και με θόρυβο στα 19db. Υπάρχει όμως και μοντέλο στα 50mm με θόρυβο στα 24-25db οπότε διάβασε καλά τα specs πριν πάρεις. Από τιμή είναι πολύ οικονομικά fans οπότε δεν θα έχεις θέμα.

Γενικά η κατηγορία στα 40mm, 50mm ακόμη και 60mm είναι παρατημένη εδώ και αρκετό καιρό. Θες αν μπορείς κάπως να προσαρμόσεις 80mm fan οπότε θα έχεις πολύ περισσότερες λύσεις για να επιλέξεις καθώς και μειωμένα επίπεδα θορύβου. Τόσο μικρά fan και με λειτουργία κάτω από 12V αποδίδουν πάρα πολύ λίγα CFM.

EDIT: Πάντως από skroutz δεν βλέπω και πολλά μαγαζιά να το έχουν. Μάλιστα ακόμη και αυτά που έχουν το μοντέλο με τα πολλά CFM/db ακόμα και αυτό δεν γίνεται listed.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζουν τα CFM γενικά.

Αν διώχνουν ελάχιστο αέρα έξω ή φέρνουν από έξω μέσα (θα δείξει πως είναι πιο καλά) μου κάνει.

Αυτή τη στιγμή είμαι μόνο με ψύξη και ανεμιστήρα CPU και τίποτα άλλο.

Το κουτί είναι ένα Silverstone LC19 και δεν προσαρμόζονται 80mm ανεμιστήρες με τίποτα.

Το μέγιστο ύψος είναι 50mm από το πάτωμα μέχρι την οροφή του κουτιού και χώρος δεν υπάρχει ούτε αν προσαρμόσω κάτι στην οροφή ακόμα και αν αυτό ήταν μόλις 10mm παχύ.

Γενικά είναι λίγο στριμωγμένα τα πράγματα και επειδή ακόμα και ο σκληρός δίσκος είναι μισοκρυμμένος κάτω από την κάρτα τηλεόρασης έλεγα πως καλό θα ήταν να ανανεώνω λιγάκι τον αέρα στο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Οι noiseblocker είναι αθόρυβοι. Όλη η σειρα γενικα. Εχω πάρει τους 40 και 60 και ακομα και σε φουλ στροφές δεν ενοχλούν. έχει και 50Χ50Χ10. Αν είναι να αλλάξεις κουτι δές μήπως μπορείς να κάνεις μόντα να βάλεις μεγαλύτερους .στην κατηγορία 60Χ60Χ25 ή΄20 βρίσκεις και noctua και γενικά περισσότερες επιλογές

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου τα CFM αντί του νέου fan αγόρασε κάτι τέτοιο

725600-a.jpg

Γύρω στα 3€ κάνει και ρίχνει voltage οπότε και στροφές σε fan και θα ηρεμήσεις από θόρυβο. Κάποιες φορές high end noisy fan με υποβίβαση τάσης μπορεί να συμπεριφέρεται καλύτερα από "αθόρυβο" στα 12V.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά χρησιμοποιώ ήδη χειροποίητα τέτοια Resistors.

Έχω φτιάξει και για μείωση τάσης στα 7V και στα 5V και στα 3V με την αντίστοιχη αντίσταση μέσα.

Αυτά που έχω τώρα δουλεύουν μόνο από 7V και πάνω (πιο κάτω εν ξεκινάνε μόνα τους) και εκεί κάνουν θόρυβο.

Εννοείται και πως τα "αθόρυβα" που θέλω με αντιστασούλα θα παίξουν.

Το PC είναι ανοιχτό συνεχώς ακόμα και σε φάσεις που απλά δεν παίζει τηλεόραση ή κάτι άλλο μέσα στο σαλόνι και δεν πρέπει να ακούγεται.

Χωρίς τους ανεμιστήρες για να καταλάβεις και μόνο με αυτόν του CPU εντελώς χαμηλά δεν ακούγεται πέρα από το 1 μέτρο.

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.