Jump to content



ASROCK 970 EXTREME3


Tribal

Recommended Posts

Ναι άλλα 4gb θα τα πάρω!! Είναι η επόμενη αγορά! Και πιο συγκεκριμένα λέω για αυτές: KINGSTON KHX1600C9D3K2/8GX 8GB (2X4GB) PC12800 HYPERX GENESIS XMP DUAL CHANNEL KIT - RAM - E-SHOP.GR

Τροφοδοτικό δεν ξέρω...ίσως αργότερα,έτσι κ αλλιώς δεν έχω κάποιο θέμα με αυτό(προς το παρών τουλάχιστον)!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτές θα πας στα 12gb αλλά δεν τις θεωρώ καλή αγορά

Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) HyperX Plug n Play | Skroutz.gr

Αν προέχει να αλλάξεις κάτι, αυτό είναι το τροφοδοτικό. Όχι επειδή είναι ανεπαρκές,

και τα 300w που δίνει στην πραγματικότητα αρκούνε, αλλά επειδή είναι εντελώς αναξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

ok αλλά αφού μέχρι στιγμής δεν είχα κάποιο πρόβλημα λέω να το αφήσω ακόμα και βλέπουμε...

Αυτές που έχω θα τις βγάλω γιατί η μητρική μου έχει 2 slots!! Οπότε αναγκαστικά πάω σε 2χ4. Ποιες δεν θεωρείς καλή αγορά,αυτές που πόσταρα εγώ ή αυτές που πόσταρες εσύ??

Link to comment
Share on other sites

GIGABYTE 970A-UD3, σε αυτά τα λεφτά χωρίς συζήτηση.

την εχω 3 μέρες, τον FX6300 τον έβαλα έτσι για πλάκα στα 4,6Ghz με vcore 1.36v, δηλαδή μόνο 0.075v πάνω από το normal, χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο εκτός από το multiplier, με ανησυχεί μόνο το γεγονός ότι έχει υποθερμία, καμμιά θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 30 βαθμούς...!!! χε χε χε

και με μνήμες crucial στα 1600 θερίζει το σύστημα, πάει και πολύ παραπάνω αλλά δεν έχω ώρα τώρα για παιγνίδια.

ειλικρινά δεν περίμενα να είμαι τόσο ευχαριστημένος από τον συνδυασμό αυτόν.

δεν θα έπαιρνα ποτε asrock, έχει και 1 sata λιγότερο από τη gigabyte.

σε κάθε αλλαγή μητρικής και cpu μαζί τα win7 βρίσκουν αυτόματα τους drivers είτε την πρώτη φορά είτε μετά τη δεύτερη τρίτη επανεκίνηση είτε με manual update, ίσως δεις μερικές μπλε οθόνες στην αρχή αλλά μη σε ανησυχεί, θα εξαφανιστούν όταν μπούν όλοι οι οδηγοί.

το έχω κάνει μόνο την τελευταία βδομάδα 5 φορές.

Πιο revision την mobo έχεις?

Στάλθηκε από το ZTE-BLADE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που πόσταρες εσύ είναι ίδιες και έχουν 20 ευρώ παραπάνω. Με τόσα λεφτά πλησιάζεις τα 16gb. Αλλουνού μητρική πρέπει να γκούγλαρα όταν έγραφα το ποστ

γιατί είμαι σίγουρος ότι είδα 4 slots :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να κάνεις αγορά απο εξωτερικό προτίμησε αυτές.

[ame]http://www.amazon.co.uk/Kingston-Technology-KHX18C9X3K2-8X-Anniversary/dp/B00AZMDROE/ref=wl_it_dp_o_pC_S_nC?ie=UTF8&colid=1OLFB0UK7AUK2&coliid=I30NLLHOLSOYVG[/ame]

Είναι συλλεκτικές και βγαίνουν και ποιο φτηνές. τις γλυκωκοιτάω και εγώ για ένα project μου.

Link to comment
Share on other sites

eshop λέγεται ο λόγος. :)

Και διαφορές να είχαν θεωρητικά, πάλι θα σου έλεγα ότι δεν αξίζει.

Όλες οι ddr3 μνήμες ίδιες είναι. Μη σου πω και οι ddr2.

Απλά οι τελευταίες δεν κουμπώνουν.

Link to comment
Share on other sites

πιθανόν να χρειαστεί format

πριν λίγες μέρες άλλαξα μητρική από asrock σε asus ήταν και η μονη αλλαγή hardware που έκανα

τα windows πέταγαν ακαριαία BSOD κατά την διάρκεια που φόρτωναν πριν μπούν στην επιφάνεια εργασίας και το σύστημα έκανε reboot δεν μπήκα στον κόπο να το ψάξω δοκίμασα 5-6 φορες και μετά format αργά η γρήγορα τα win θα άρχιζαν τα κόλπα τους ακόμη και αν διορθωνόταν

είχα απεγκαταστήσει πριν την αλλαγή drivers lan ,audio ...

Link to comment
Share on other sites

eshop λέγεται ο λόγος. :)

Και διαφορές να είχαν θεωρητικά, πάλι θα σου έλεγα ότι δεν αξίζει.

Όλες οι ddr3 μνήμες ίδιες είναι. Μη σου πω και οι ddr2.

Απλά οι τελευταίες δεν κουμπώνουν.

Ναι ρε'συ Τrexx αλλά δεν βγάζει το eshop τις μνήμες! Και φαντάζομαι δεν τις κοστολογεί κ αυτή...

Δηλαδή η kingston για πιο λόγο τις βγάζει σε 3 χρώματα?

Sorry αλλά ιδικά με τις μνήμες έχω μπερδευτεί!! :cry:

swatoner Το χρώμα δίνει άλλο κόστος. Ειδικά αυτό το γκρί ανεβάζει τις τιμές στα ύψη.

Οι γκρι απ'ότι βλέπω είναι πιο φτηνές!

Deus πιθανόν να χρειαστεί format

Αυτό φοβάμαι κ εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια specs έχουν οι μνήμες. Το γιατί κοστολογήθηκαν ακριβότερα είναι

ζήτημα εκτός των τεχνικών τους προδιαγραφών.

Επαναλαμβάνω ότι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί είναι οι "επιδόσεις"

των μνημών.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28647]artyom[/MENTION]

Ρώτησες νομίζω πιο revision είναι η μητρική, ναι είναι η 1.2, δυστυχώς μας πουλάνε ότι έχει ξεμείνει στις αποθήκες τους.

πέρα όμως από την ιδέα δεν νομίζω να κέρδιζα κάτι παραπάνω αν είχα την 3.0

οπτικά η 3.0 έχει καλύτερη ψύκτρα στο northbridge, είδαν το λάθος τους και την άλλαξαν γιατί πραγματικά η ψύκτρα στη version 1.2 ήταν ανεπαρκής, εγώ βέβαια την άλλαξα αμέσως γιατί παρατήρησα θερμοκρασίες λίγο κάτω από τους 60, με αυτήν που έβαλα πάει 35-37 το πολύ!!

όσο για το format αν είναι απαραίτητο η όχι εξαρτάται, εγώ πάντως με την ίδια εγκατάσταση σε 4 διαδοχικές μητρικές δεν μου κάνει κανένα απολύτως πρόβλημα και είμαι 100% σίγουρος ότι δεν θα κάνει.

τα win7 έχουν την δυνατότητα να προσαρμόζονται εύκολα σε κάθε αλλαγή hardware, αρκεί να τα βοηθήσετε λίγο ακολουθώντας μια απλή διαδικασία.

Όταν αλλάζουμε μητρική, ξεκινάμε τα win την πρώτη φορά με μόνο τις απαραίτητες συσκευές, αποσυνδέουμε όλους τους δίσκους αφήνοντας μόνο αυτόν του λειτουργικού, όλες τις εξωτερικές usb συσκευές, τυχόν περίεργες κάρτες PCI κλπ κλπ κλπ

και μόνο όταν στρώσει η εγκατάσταση με τους νέους drivers της μητρικής και του δίσκου τότε συνδέουμε σταδιακά τα υπόλοιπα.

τώρα επειδή δεν είμαστε και θεοί, ας κάνει πρώτα την αλλαγή όποιος θέλει και μετά μόνο αν του δημιουργηθεί πρόβλημα σκέφτεται το format.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.