Jump to content



ASROCK 970 EXTREME3


Tribal

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αλλάξω τη μητρική της υπογραφής μου και να πάρω την ASROCK 970 EXTREME3. Τι λέτε?? Αξίζει ή να κοιτάξω για κάποια άλλη(με 80€ ΜΑΧ)??

Επίσης γίνετε να αλλάξω μητρική,χωρίς να κάνω format??? Πέρα από την κλασική χρήση,χρησιμοποιώ το pc ημιεπαγγελματικά με προγράμματα ήχου και δεν θα ήθελα να τον πειράξω απ'την στιγμή που είναι όλα σταθερά!! + οτι βαριέμαι να ξαναπερνάω ένα σωρό προγράμματα,pluggins κτλπ....

Link to comment
Share on other sites

Για την gigabyte κάπου διάβασα οτι έχει κάποια προβληματάκια με τις μνήμες...ισχύει?? Επίσης δεν με ενδιαφέρει το oc! Δεν έχω κάνει ποτέ...και ΑΝ κάνω δεν θα είναι κανα τρελό oc...

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι σταθερή και χωρίς προβλήματα συμβατότητας με μνήμες και επεξεργαστές...

Όσο αφορά το format,WIN7 ultimate 64 έχω! Το γλιτώνω το φορμάτ?? και αν ναι,πως?? Την αναγνωρίζουν μόνα τους τα win??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αργεί το ξεκίνημα?? Το πρώτο ξεκίνημα με την καινούρια μητρική ή γενικά κάθε φορά που θα ξεκινώ το pc??

Επίσης κάπου διάβασα οτι μετά από αλλαγή mobo,τα win ζητάνε registration key,ισχύει??

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή είμαι μπροστά σε μια ASROCK 970 EXTREME 4 και μου έχει βγάλει την πίστη με BSOD που μάλλον έρχονται από ασυμβατότητα μνημών ...

Αυτά δεν μπορώ...... :hm:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αργεί το ξεκίνημα?? Το πρώτο ξεκίνημα με την καινούρια μητρική ή γενικά κάθε φορά που θα ξεκινώ το pc??

Επίσης κάπου διάβασα οτι μετά από αλλαγή mobo,τα win ζητάνε registration key,ισχύει??

Για το πρώτο ξεκίνημα εννοώ !!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η giga !

Αυτή την στιγμή είμαι μπροστά σε μια ASROCK 970 EXTREME 4 και μου έχει βγάλει την πίστη με BSOD που μάλλον έρχονται από ασυμβατότητα μνημών ...

παρομοιο προβλημα με την extreme 4 me 4 dimm μνημης δεν λυθηκε ποτέ
Link to comment
Share on other sites

παρομοιο προβλημα με την extreme 4 me 4 dimm μνημης δεν λυθηκε ποτέ

Την τρέχεις με C1E ενεργοποιημένο ?

Με ποιο bios τρέχεις τον X6 ?

Εμένα μου τα καρφώνει όλα κάτω ... όποτε της καθίσει ...

έχω πολλά bsod

-KMODE EXEPTION NOT HANDLED

-SYSTEM SERVICES EXEPTION

- BAD POOL HEADER

- MEMORY MANAGEMENT

- NTFS FILES

- PAGEFILE IN NONPAGED AREA

τα οποία δείχνουν και κάτι διαφορετικό ...

Εκανα φορμάτ δυο φορές, άλλαξα ssd, έβγαλα καλώδια κ.λ.π. αλλά το πρόβλημα παραμένει !

Αλλαξα και μνήμες με geil , έστρωσε λίγο αλλά όχι τελείως ... Βέβαια οι gail είναι δικές μου και το pc ξένο... Ακόμα το ψάχνω ...

Κατέβασα τις μνήμες από τα 1600 στα 1333 , έκλεισα το c1e και φαίνεται να ψιλοστρώνει αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος !

Ε'ιναι πότε θα της την βαρέσει ..

Link to comment
Share on other sites

Την τρέχεις με C1E ενεργοποιημένο ?

Με ποιο bios τρέχεις τον X6 ?

Εμένα μου τα καρφώνει όλα κάτω ... όποτε της καθίσει ...

έχω πολλά bsod

-KMODE EXEPTION NOT HANDLED

-SYSTEM SERVICES EXEPTION

- BAD POOL HEADER

- MEMORY MANAGEMENT

- NTFS FILES

- PAGEFILE IN NONPAGED AREA

τα οποία δείχνουν και κάτι διαφορετικό ...

Εκανα φορμάτ δυο φορές, άλλαξα ssd, έβγαλα καλώδια κ.λ.π. αλλά το πρόβλημα παραμένει !

Αλλαξα και μνήμες με geil , έστρωσε λίγο αλλά όχι τελείως ... Βέβαια οι gail είναι δικές μου και το pc ξένο... Ακόμα το ψάχνω ...

Κατέβασα τις μνήμες από τα 1600 στα 1333 , έκλεισα το c1e και φαίνεται να ψιλοστρώνει αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος !

Ε'ιναι πότε θα της την βαρέσει ..

p1.90 bios

bad pool header,memory managment,pagefile in nonpaged area συνηθως

με 4 dimm ddr3 μια στις 2-3 μερες πεταγε μια bsod ενω ηταν idle στο desktop

εβγαλα τα 2 dimm και σταματησανε τα bsod αλλαξα και μνημες εβαλα κατι mushkin 2x4gb και ολα οκ απο τοτε,

στην αρχη ειχα βαλει 2x4gb gskill ripjaws και ποτε δεν τις αναγνωρισε , φυγανε doa πισω στο e-shop.

c1e απενεργοποιημενο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

GIGABYTE 970A-UD3, σε αυτά τα λεφτά χωρίς συζήτηση.

την εχω 3 μέρες, τον FX6300 τον έβαλα έτσι για πλάκα στα 4,6Ghz με vcore 1.36v, δηλαδή μόνο 0.075v πάνω από το normal, χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο εκτός από το multiplier, με ανησυχεί μόνο το γεγονός ότι έχει υποθερμία, καμμιά θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 30 βαθμούς...!!! χε χε χε

και με μνήμες crucial στα 1600 θερίζει το σύστημα, πάει και πολύ παραπάνω αλλά δεν έχω ώρα τώρα για παιγνίδια.

ειλικρινά δεν περίμενα να είμαι τόσο ευχαριστημένος από τον συνδυασμό αυτόν.

δεν θα έπαιρνα ποτε asrock, έχει και 1 sata λιγότερο από τη gigabyte.

σε κάθε αλλαγή μητρικής και cpu μαζί τα win7 βρίσκουν αυτόματα τους drivers είτε την πρώτη φορά είτε μετά τη δεύτερη τρίτη επανεκίνηση είτε με manual update, ίσως δεις μερικές μπλε οθόνες στην αρχή αλλά μη σε ανησυχεί, θα εξαφανιστούν όταν μπούν όλοι οι οδηγοί.

το έχω κάνει μόνο την τελευταία βδομάδα 5 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για αλλαγή μητρικής, ποτέ δεν είσαι σίγουρος.

Μπορεί να δουλέψει άριστα π.χ 3 μήνες και μετά να σκάσει η bsod και

να ψάχνεται. Και επειδή ακριβώς θα κάνει και δουλειά στο pc,

αν αλλάξει μητρική, να κάνει format.

Το γιατί θέλει να αλλάξει μητρική δεν καταλαβαίνω, όπως και τις προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Trexx ο πιο σημαντικός λόγος που θέλω να αλλάξω μητρική είναι για να ξεκλειδώσω τον 960T,τον οποίο θα τον έχω λογικά αύριο!!

Γενικότερα έχω μπει σε ένα τριπάκι αναβάθμισης αλλά λόγο οικονομικών δυσκολιών,την κάνω σιγά-σιγά!! Επίσης θα προτιμούσα να μην άλλαζα μητρική και για οικονομικούς λόγους αλλά για να μην έκανα format! Αλλά να έχω τον 960Τ και να μην μπορώ να τον ξεκλειδώσω,δεν λέει...

Οπότε "αναγκαστικά" στο πολύ άμεσο μέλλον πρέπει να την αλλάξω! Και θα ήθελα κάτι που να είναι ΟΚ τώρα με τον 960Τ αλλά και με τους FX σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση cpu!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσει μεγάλη ώθηση ο 960t σε σχέση με αυτόν που έχεις είτε ξεκλειδώσει, είτε όχι. Απλά δεν είδαν να τον αναφέρεις σε κάποιο ποστ, εξου και η απορία.

Στη θέση σου δεν θα άλλαζα μητρική για να τον ξεκλειδώσω.

Κατά τα άλλα, τη γνώμη μου για το format σου την είπα.

To πιθανότερο είναι αργά ή γρήγορα να έχεις πρόβλημα, όχι το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,δεν το ανέφερα,οπότε λογικό που είχες την απορία!! ;)

Αυτό ελπίζω κ εγώ,να δω διαφορά!! Αλλά φαντάζομαι ξεκλείδωτος θα είναι καλύτερα!!

Εσύ λες να μην αλλάξω μητρική??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα άλλαζα. Με τα λεφτά της μητρικής θα έπαιρνα άλλα 4gb ram

και ένα αξιόπιστο τροφοδοτικό:

XFX ProSeries 450W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

Corsair CX Series Modular CX430M 430Watt 80 PLUS Bronze | Skroutz.gr

Thermaltake Hamburg 530W | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.