Jump to content



Colin McRae Rally 3 vs. Collin McRae Rally 4


Ilias83

Recommended Posts

Μπορεί ο τίτλος να μοιάζει λίγο περίεργος, αλλά η σύγκριση έχει να κάνει με μια περίεργο συμπέρασμα που έβγαλα.

Αρχικά να πω, τι το σύστημά μου είναι

ένας AMD Athlon XP 2500+

πάνω σε μία Albatron KX600 Pro v3.0,

με 2 μνήμες 256MB DRAM,

μια Albatron GeForce FX 5200 128MB

και μια Creative SoundBlaster live! 5.1

Περνώντας από ένα video club είδα οτι τα νοίκιαζε...

Μπένω μέσα, βλέπω system requirements για το 3 λέω καλά είσαι, βλέπω για το 4 η κάρτα μου απλά supported...

Αποφασίζω να τα νοικιάσω και τα 2 να δω πως παίζουν στο σύστημά μου και να δώ και διαφορές μεταξύ τους...

Βάζω πρώτα το 3, τζίφος...

Έπρεπε να κατεβάσω τα πάντα από τα options στο minimum και να απενεργοποιήσω σκιές και εφέ... Σκεφτείτε οτι το έπαιζα στα 680x480 και 16bit.

Βάζω με μαύρη καρδιά το 4 αποφασισμένος οτι αποκλείεται να παίξει...

Και μένω έκπληκτος αφού δεν χρειάστηκε ούτε καν να ασχοληθώ με ρυθμήσεις σε ένα παιχνίδι που η κάρτα μου δεν ήταν καν recommended...

Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι πως το 4 ήταν πολύ πιο ελαφρύ απ'ότι περίμενα. Ένα παλικάρι το έπαιζε σε pIII 450 MHz με gforce 2 mx !!!(ήταν άθλιο αλλά παιζόταν).

Μάλλον οι προγραμματιστές κάνανε καλύτερα την δουλειά τους γιατί το CMR3 ήταν άστα να πάνε από όλες τις απόψεις.:TD:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες παίζω από την ώρα που postαρα μέχρι τώρα συνεχόμενα...

Εντάξει το παιχνιδάκι είναι τέλειο...

Απο rally δεν έχω δει βέβαια το Toca Race Driver 2, αλλά μέχρι τώρα το καλύτερο απο άποψη γραφικών που έχω παίξει και το καλύτερο μαζί με το Need For Speed Underground απο driving...

Τώρα που το θυμήθηκα και το NFS Hot Pursuit 2 ήταν πολύ βαρύ και κόλλαγε... Βέβαια δεν μου κόλλαγε στο παιχνίδι τόσο, όσο στα menu...

Ενώ το Underground ήταν πούπουλο μπροστά του...

Το τερμάτησα στο hard 2 φορές και έπεξα με τα γραφικά τέρμα...

Link to comment
Share on other sites

@ Giannakis: ΄Ήδη κοντεύω να τελειώσω με το 4. Δεν είναι και πολύ δύσκολο (όπως ούτε το 2 ήταν). Γενικά τα καταφέρνω περίφημα με τα driving και μ'αρέσουν τα δύσκολα. Θα δοκιμάσω το Richard Burn's. (Πιο δύσκολο από όσα έχω παίξει μέχρι τώρα νομίζω ήταν το Toca Race Driver)

@ gbdanis: Είναι 4 CD... Να το δοκιμάσεις. Δεν έχει καμια σχέση με το 3. Το 3 φαίνεται πολύ ψεύτικο μπροστά του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.