Jump to content



Error σε εγκατάσταση Windows: DRIVER ΙRQL NOT LESS OR EQUAL ACPI


morius

Recommended Posts

Παιδιά πρωτού το πάω στην Toshiba επιχείρησα άλλη μία φορά να βάλω τα 7άρια πλέον και μαντέψτε!!! Μπήκαν!!! Αλλα πως...

Ξεκινάει η εγκατάσταση...μόλις κάνει το restart και ξαναμπαίνει στο ίδιο "menu" και σου λέει ολοκλήρωση εγκατάστασης... κολάει εκεί κανα 30άλεπτο!!! Μετά κάνει restart και κάνει εκεί τα δικά του, κάτι ενημέρωσεις κτλ κ λέει μετά ο υπολογιστής θα κάνει επανεκκινηση μόνος του.. κολλάει και εκεί άλλα 15 λεπτά και τέλος κάνει το restart και το κλασσικό πλέον μήνυμα "Φόρτωση επιφάνειας εργασίας" άλλα 5 λεπτά!!!

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι, πριν μία εβδομάδα πήγα το laptop στην Toshiba τελικά!!

Η κοπέλα στην ρεσεψιόν που με εξυπηρέτησε ήταν απαράδεκτη, ούτε να ακούσει το πρόβλημα δεν ήθελε!!

Τελικά σήμερα που παρέλαβα το laptop κατάλαβα ότι το καταχώρησε ως laptop χωρίς λογισμικό.

Παρέλαβα λοιπόν σήμερα το laptop μου, με περασμένο το λογισμικό το αρχικό.

Έρχομαι σπίτι το ανοίγω όλα οκ, μπαίνω στα BIOS επιλέγω από UEFI σε CSM και πάω να Bootarω τα windows 8 και μου ξαναβγάζει την μπλε οθόνη που σας έδειξα.

Απ'οτι μου είπε το Laptop περνάει και από "εγκέφαλο" και δεν είχε κάποιο πρόβλημα. Τι κάνω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήρα σήμερα πάλι την Toshiba, τους λέω ότι το laptop δεν ανταποκρινετε στα χαρακτηριστικα του, ότι πετάει μπλε οθόνες όταν παω να βάλω windows κτλ.

Πραγματικά σπάσανε τα νεύρα μου!!! Μου λέει εν τελη ξαναφέρτο στο service και ζήτα να γίνει καθαρό format και να το παραλάβεις χωρίς λογισμικό!!! Ε και εκεί έμεινα!!

Να το πάω να το κάνουν αυτό, ή μετα θα μου λένε τα δικά τους ότι δεν έχει εγγυηση λογισμικού τώρα, και το έκανες εσύ την ζημιά στην προσπάθεια σου να βάλεις windows κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω καταλαβει καλα:

Σου κανω quote ενα ποστ μου απο το Windows 8 thread..που ειχα γραψει πριν κατι μερες..

Ι αμ σορρυ.

Offtopic δεν είμαστε μιας και υπάρχει πολύ ψωμί στην εγκατάσταση των Windows 8 σε UEFI Mode που απαιτεί GPT.

Για να περασεις τα Windows σε UEFI αρα και GPT (πχ βλεπε νεα μοδα M$.. για να παρει αυτοματα το Serial απο το BIOS του Laptop etc..) πρεπει να τροποποιησεις τα αρχεια της εγκαταστασης να υποστηριζουν UEFI και να ενεργοποιησεις και την αναλογη επιλογη στο BIOS. Αρα ισως απο εκει ηταν το ακυρο που ετρωγες.(How to install windows 8 in GPT partition format?)

UEFI Bootable USB Flash Drive - Create in Windows

UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) - Install Windows 8 with

For the record στο λαπτοπ που πηγα να περασω εκ νεου Windows 8 δεν επιασε..ισως επειδη παιδευομουν με Core Version.

Οταν βρω χρονο θα ασχοληθω και θα ποσταρω.

Για να μην τρως BSOD πρεπει να το γυρισεις σε Legacy Μode.

Κυκλοφορει ενα ISO με UEFI support στον θειο Αλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.