Jump to content



ADATA SSD premier pro


Recommended Posts

Βρηκα κατι μετρησεις σε αυτον τον ssd (απο googlarizma) αλλα μου φενεται πως ειναι λιγο χαμηλες οι ταχύτητες μηπως κατι δεν παει καλα?

image.jpg

Ναι, ο χρήστης που τον δοκίμασε, έχει τον controller της μητρικής του σε IDE mode.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Λογικά θα τον τσιμπήσω και βλέπουμε... θα ανεβάσω σύντομα κάνα benchmark να μοιραστώ μαζι σας (αν καταφέρω να βγάλω άκρη με το ahci).

Αποσυνδέω όλους του HHD σκληρούς βάζω achi mode στον ssd βαζω λειτουργικό μετά συνδέω τους HHD και κάνω benchmark (ποιο προτείνεται ?) να δούμε ταχύτητες.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ο Kingston v300 με mlc σε αυτήν την τιμή

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Μlc έχει και ο v300? Νόμιζα ότι στον hyper-x έχουν μόνο mlc.

@ΧοrtoMagiko:

Πάντα έχει νόημα ο ssd ανεξαρτήτως ahci ή sata3. Εννοείται ότι θα το ενεργοποιήσεις

αλλά δεν είναι αυτό που κάνει τη διαφορά όπως δεν είναι και το throughput (read/write).

Στο read είτε σου δώσει 600MB ο ssd είτε 400, διαφορά δεν θα (προλάβεις να) δεις.

Το write για να έχει νόημα θα πρέπει να γράφεις μεγάλα αρχεία από ssd σε ssd.

Αυτό όμως που κάνει τη διαφορά και το έχουν όλοι οι ssd είναι το απειροελάχιστο

access time. Αυτό σου δίνει τη "σβελτάδα" στη χρήση.

Τρέξε το ΑΤΤΟ για bench εφόσον πάρεις τον adata.

Link to comment
Share on other sites

Τον σκληρο μολις τον αγορασα και αυριο μου ειπαν θα τον εχω. Ισχυει οτι αν εχεις παραπανω απο εναν hdd ο ssd θα εχει προβλημα? Το αναφερω γιατι εχω σκοπο να αφησω τους 2 παλιους σκληρους επανω στο συστημα. Οσο για την μητρικη που εχω ειναι η msi 870a g54. διαβασα οτι μαλλον θα θελει και update το bios για να λειτουργησει σωστα το achi.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ισχύει.

Βάλε το τελευταίο bios, ενεργοποίησε το ahci και μετά στήσε windows.

Τους hdd δεν χρειάζεται να τους συνδέσεις μετά, μπορείς να τους έχεις εξαρχής πάνω.

Ακόμα και να μην υποστηρίζει ahci η μητρική σου, δεν έγινε και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Aν ενας ssd ειναι σε ide mode για να τον κανεις achi του κανεις format και μετα γυρνας το mobo σε achi και βαζεις OS σωστα ετσι?

Αν ένας SSD είναι σε IDE mode και θέλεις να τον γυρίσεις σε AHCI, υπάρχει διαδικασία χωρίς format.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει πανω λειτουργικό μπορείς να το γυρίσεις όποτε θέλεις.

Αν έχει ήδη πάνω λειτουργικό, τότε κάνεις μια αλλαγή στη registry των win

μετά το αλλάζεις στο bios και μπουτάρεις κανονικά. Format δεν χρειάζεται.

Η πιο εύκολη λύση είναι η εξής:

Ας πούμε ότι τώρα έχεις στημένο το λειτουργικό σου στον hdd

και ότι το ahci δεν είναι ενεργοποιημένο.

Κάνεις τα εξής:

1) Αλλαγή στη registy

2) Ενεργοποίηση ahci στο bios και μπουτάρεις.

3) Παίρνεις είδωλο της τωρινής σου εγκατάστασης με το acronis. Eπιλέγεις normal compression. Το είδωλο αποθηκεύεται στον hdd.

4) Kλείνεις το pc και συνδέεις τον ssd (όλοι οι δίσκοι παραμένουν πάνω)

5) Mπουτάρεις από το cd του acronis και του λες να γράψει το έτοιμο είδωλο στον ssd.

Προσοχή με τις ρυθμίσεις ώστε να γίνει σωστό allignement. To ΜΒR πρέπει να είναι ενεργοποιημένο για να καταστεί ο ssd bootable.

6) Μόλις τελείωσει η διαδικασία, αλλάζεις το boot priority στο bios ώστε να μπουτάρει

από τον ssd. Αν όλα έχουν γίνει σωστά, τότε μπαίνεις win.

7) Format στον hdd που είχε το λειτουργικό μέσω win.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.

Θα ηθελα να σε ρωτησω κατι ακομα. Ο κολλητος μου δεν ειναι πολυ σχετικοσ σαν εμενα και ειχε παρει εναν ssd ocz δεν ηξερα τπτ για achi mode και τον εχει σε ide. Μπορουμε να τον κανουμε να δουλεψει σε achi χωρις να κανουμε format και ολα απο την αρχη?

Οσο για την registry ποια εντολη αλλαζω καπου το ειχα διαβαζει αλλα με τοσα που εχω δει δεν το εχω συγκρατησει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.