Jump to content


Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

3 hours ago, black66.gr said:

Η αναβάθμιση συνεχίζεται. Προορίζεται για κλώνος για το λειτουργικό που έχω τώρα στον   OCZ-Agility3 120GB.

WbbAQ75.jpg

FD27ObF.jpg

Kι εγώ έχω τον Agility 3 και θελω να τον αντικαταστήσω. Τι λέει αυτος ο SSD σε σχέση με τον EVO? Πόσο τον αγόρασες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον έχω αλλά από ότι διάβασα δεν πρέπει να τον γεμίζετε πολύ γιατί χάνει από επιδόσεις. Προσωπικά δεν έχω το έχω τσεκάρει απλά το αναφέρω. Τον έχω και σε παλιό σύστημα s775 οπότε και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pasjohn said:

Αυτόν τον έχω αλλά από ότι διάβασα δεν πρέπει να τον γεμίζετε πολύ γιατί χάνει από επιδόσεις. Προσωπικά δεν έχω το έχω τσεκάρει απλά το αναφέρω. Τον έχω και σε παλιό σύστημα s775 οπότε και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Εγω σκεφτόμουν να κανω ολική αναβάθμιση στο σύστημα της υπογραφής μου, τώρα θα δω προς το παρόν για SSD και κάρτα γραφικών, και για το υπολοιπο σύστημα το βλέπουμε σε κανα χρόνο πάλι. Τον agility τον ειχα παρει βιαστικά χωρις να διαβάσω κριτικές και δεν έμεινα ευχαριστημένος απο τις επιδόσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Τον δίσκο τον πήρα από την προσφορά crazy sundays του eshop στα 78 ευρώ(στο σκρούτζ αρχίζει από 100 ευρώ περίπου).Έχει μνήμες MLC (π.χ. 850 PRO)άρα είναι πιο γρήγορος (και πιο ακριβός) από αυτούς με τις TLC μνήμες(π.χ. 850 EVO).Όταν τώρα τον έχεις φορτωμένο λιγότερο από το 50% δηλαδή κάτω από 125gb δουλεύει σε και SLC mode δηλαδή ακόμα πιο γρήγορα και οι επιδόσεις αυξάνονται κατακόρυφα.Βέβαια αν περάσεις το 50% δουλεύει σαν ένας κανονικός MLC δίσκος.Για αυτό τον πήρα για κύριο δίσκο αφού αυτά που έχω δεν ξεπερνούν τα 100 gb.Τα είδη των NAND μνημών είναι τρία. SLC>MLC>TLC και η αντιστοιχία είναι ανάλογη σε τιμή και επιδόσεις. 

 

Από review σε γειτονικό site:  

 

¨ Ο MX200 με 250 GB χωρητικότητα έχει στην ουσία 125 GB χωρητικότητα σε SLC mode, αλλά όταν τα δεδομένα που αποθηκεύονται σε αυτόν ξεπεράσουν ένα όριο τότε οι μνήμες του περνάνε αυτόματα στην πιο αργή MLC κατάσταση και η χωρητικότητα φθάνει στην κανονική τιμή της. Οπότε αν διατηρείτε τον SSD με λίγα δεδομένα θα δείτε μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις, ενώ σε περίπτωση που τα δεδομένα σε αυτόν ξεπεράσουν τα 50% της χωρητικότητας του τότε οι επιδόσεις θα είναι χαμηλότερες, αλλά και πάλι αντίστοιχες με αυτές ενός καλού MLC SSD. ¨

 

 

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.