Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Για πες εντυπώσεις, ποια έκδοση τσίμπησες;


4/64, παρα πολύ σβέλτο, καλός ήχος (δεν ξαναπάω σε κινητό με ηχείο στην πλάτη), αρκετό bloat αλλά με Google now και μερικές ρυθμισεις δεν ενοχλούν καθόλου. Με την τελευταία official όλα λειτουργούν, δεν έχω κάποιο θέμα. Για μπαταρία είναι νωρίς να μιλήσω αλλά πάει πολύ καλά.
Αυτό που έχουν μετακινήσει τα toggles και πολλά άλλα στο recent apps με βόλεψε πολύ περισσότερο από το κλασικό τελικά.
Μόνο αρνητικό για την ώρα είναι ότι η αυτόματη φωτεινότητα δεν παίζει όπως θέλω/έχω συνηθίσει.

Το Xiaomi note 3 πάει στο ράφι μέχρι να έρθει καινούρια μπαταρία γιατί φούσκωσε η δικιά του............

Sent from my LEX720 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, FrOsT said:

Μόνο αρνητικό για την ώρα είναι ότι η αυτόματη φωτεινότητα δεν παίζει όπως θέλω/έχω συνηθίσει.

Αν κρίνω απο το δικό μου το letv x800 αν βάλεις στο αυτόματο την φωτεινότητα μετά με την μπάρα ρύθμισης καθορίζεις πως θες να πηγαίνει με τον εκάστοτε φωτισμό που το ρύθμισες. Το ίδιο είναι δλδ με το xiaomi  που είχες. Βασικά σε όλα τα android 5+ κινητά το ίδιο είναι. Βέβαια έχω πιο παλιά έκδοση EUI οπότε μπορεί κάτι να διαφέρει σε μένα σε σχέση με το δικό σου. 

 

Το σκέφτομαι αρκετά να το πάρω γιατί το letv x800 βγάζει 3 ώρες οθόνης κ με νευριάζει. Μόλις έχεις εικόνα για την μπαταρία κάνε ένα update :)

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2017 at 7:42 AM, jax7480 said:

Ποιοτικότατο το κουτί, προσεγμένο αρκετά, εκτός από 1-2 σημεία που μάλλον ξέφυγαν στην Corsair. Πολύ καλή βαφή (όχι σαν την ξεφτύλα του Core X9)

Για αρχή να πω, πως δεν είναι για αυτόν που θα ανοιγοκλείνει το κουτί συνέχεια γιατί οι δαχτυλιές φαίνονται αμέσως.

Μητρική μπήκε η Rampage V Edition 10 η οποία αν και θεωρείται E-ATX μπήκε λίγο στριμωχτά μεν, αλλά αν δεν είχε το Aura για τον φωτισμό, θα έμπαινε άνετα.

Καλύπτρα για το τροφοδοτικό έχει με φωτισμό Corsair όπως φαίνεται.

Θερμοκρασίες για την ώρα δεν είδα κάτι διαφορετικό. Οι δίσκοι που είναι κουμπωμένοι στο πίσω μέρος από τη μητρική είναι χαμηλά (στους 37-38 περίπου) και CPU, GPU δείχνουν να παίζουν στα ίδια (39-40 με θερμοκρασία χώρου 25, αυτά είναι σε Idle).

Το κουτί δεν είναι τελείως κλειστό, ευτυχώς. Τα κενά που αφήνει για να αναπνέει το σύστημα, κάνουν δουλειά και αφήνουν τους 3 ανεμιστήρες μπροστά να τραβήξουν αέρα άνετα.

 

Τα σημεία που είδα εγώ και ξέφυγαν στην Corsair είναι το πλαστικό για το cable management στο πίσω μέρος, το οποίο έχει 3 "αυτάκια" για να κουμπωσει πάνω στο backplate.

Πρέπει να γυρίσεις λίγο το πλαστικό για να κουμπώσουν τα αυτάκια και μετά να βιδώσεις τις χειρόβιδες. Όταν όμως μπαίνουν δίσκοι στο πίσω μέρος, δεν μπορείς να γυρίσεις το πλαστικό γιατί δεν έχει χώρο. Μπαίνει πάλι αλλά με λίγο κόπο. Το κακό είναι πως πάρα πολλά καλώδια δεν χωράνε κάτω από το πλαστικό. Τα καλώδια δηλαδή για μητρική και VGA δεν χωράνε να μπουν όλα.

2o σημείο που με χάλασε ήταν πως δεν είχε ανεμιστήρα στο πίσω μέρος (για εξαγωγή αέρα). Έβαλα έναν εγώ. Σε κουτί των 200€ είναι ψιλοαπαράδεκτο.

Και τρίτο φάουλ για μένα είναι ο χώρος στο πάνω μέρος του κουτιού. Ναι μεν μπορείς να κουμπώσεις ψυγείο, αλλά μετά δεν χωράνε οι ανεμιστήρες γιατί βρίσκουν στη μητρική. Αν δηλαδή ήταν το κουτί 3-4 εκατοστά πιο ψηλό θα έμπαινε άνετα ψυγείο και στο επάνω μέρος. Χρησιμοποίησα το μπροστικό μέρος για να βάλω το ψυγείο από την Enermax αλλά δεν έχω σωστή ροή αέρα έτσι μιας και έχω 3 ανεμιστήρες να βάζουν και έναν να βγάζει.

Αυτά τα λίγα. Αν θέλετε κάτι άλλο να ρωτήσετε, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω/απαντήσω. Το κουτί είναι πανέμορφο για τα δικά μου γούστα και δεν νομίζω πως θα το αλλάξω για καιρό (μέχρι να έρθουν τα πιτσιρίκια στο Όσλο και να το σπάσουν).

Προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την αγορά του και το προτείνω σε όσους δεν έχουν πάρα πολλά πράγματα στο συστήμα τους (δεν παίρνει πάνω από 2χ3.5αρηδες δίσκους και πάνω από 2χ2.5αρηδες). Τις θέσεις των 2.5 ιντσών δεν τις χρησιμοποίησα μιας και έχω Μ.2 drive.

Επειδή δεν έχει cage για drives όλες οι κάρτες γραφικών χωράνε (έχω Asus STRIX GTX1070) η οποία έχει ακόμα αρκετό χώρο μέχρι να φτάσει στο μπροστινό ψυγείο με τους ανεμιστήρες (άλλα 5 εκατοστά περίπου) με το ψυγείο της Enermax να είναι σε push-pull διάταξη. Επίσης έχει άπλετο χώρο και για μεγάλα τροφοδοτικά.

Για SLI-Crossfire, υπάρχει χώρος, απλά η δεύτερη κάρτα θα είναι πολύ κοντά στην καλύπτρα του τροφοδοτικού (λογικά θα έχει χώρο 1-2 εκατοστά) αν η κάρτα είναι dual slot, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα αναπνέουν σωστά οι ανεμιστήρες της.

Αν δεν βιάζεστε περιμένετε μήπως κάνει review το φιλαράκι μας ( @karmen1983 ).

 

 

 

 

Και μία ακόμα για να φανεί πως είναι τα πράγματα μέσα:

 

20170105_190644658_iOS.jpg

Αψογο το βλεπω Ζαχο μπαινει στα υποψηφια οταν με το καλο αποφασισω καθως το trooper με 3 ψυγεια εφαγε τα ψωμια του και σαν design και σαν αποδοτικοτητα σε σχεση με τις εξελιξεις.

Μαλλον μεγαλωσαμε και το design του all τζαμιου ειναι σαφως πιο σοβαρο και μετρημενο κατ εμ ειδικα αν εχεις το κουτι επανω σε γραφειο.Μεγεια

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος FrOsT έγραψε:

Το Xiaomi note 3 πάει στο ράφι μέχρι να έρθει καινούρια μπαταρία γιατί φούσκωσε η δικιά του............

Από που παράγγειλες μπαταρία;

Είναι εύκολο όταν  παραλάβεις να γράψεις εντυπώσεις;

 

Πήρα απο vifocal και δεν ειμαι καθόλου ευχαριστημένη

 

Link to comment
Share on other sites

Πες και δύο λόγια για τα ακουστικά.

Είναι ακόμα σφραγισμένα στο κουτί τους [emoji14]

Από που παράγγειλες μπαταρία;

Είναι εύκολο όταν  παραλάβεις να γράψεις εντυπώσεις;

 

Πήρα απο vifocal και δεν ειμαι καθόλου ευχαριστημένη

 

Μπαταρίες υπάρχουν παντού, το πρόβλημα είναι η αποστολή τους, έγινε και ο χαμός με τελωνείο και post NL... Θα έπαιρνα από Ελλάδα αλλά με λιγότερα από τα μισά λεφτά βρήκα την μπαταρία μαζί με "εργαλεία" στο eBay και σκέτη μπαταρία στο 1/5 από ali, βέβαια ακόμα περιμένω...

Εμένα με απογοήτευσε το κινητό όσον αφορά την αντοχή του, για αυτό και πήρα άλλο. Το mi2s μου, που χάλασε μέρος του digitizer η μικρή κοπανωντας το στο πάτωμα, είναι άπειρα πιο ανθεκτικό!

Οθόνη δεν είχες πάρει και ξαναχαλασε; Πήρες και μπαταρία;

Sent from my LEX720 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οτι μπαταρίες υπάρχουν παντού είναι γνωστό βρε!

Το θέμα ειναι ότι από που θα πετύχω καμια της προκοπής.

 

Αυτή που του έβαλα και καλα γνήσια δε φορτίζει/πιάνει ποσοστό πάνω από 95% με τη μία. Πρέπει να βγάλεις τον φορτιστή να τον βάλεις και τσουπ πάει στο 100% σε χρόνο dt.

Επίσης αν πέσει το ποσοστό στο 20% έχεις δεν εχεις 5 λεπτά χρόνο μέχρι να σβήσει το τηλέφωνο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε κανένα προγραμματάκι σαν το No-frills CPU Control ώστε όποτε η μπαταρία να πλησιάζει στο επικίνδυνο 20% να χαμηλώνεις το υψηλό power state στα επίπεδα του χαμηλού, άντε ένα κλικ πιο πάνω(φαντάζομαι είναι rooted το κινητό). Θεωρητικά έστω, δεν θα ζητάει έστω και στιγμιαία η CPU μεγάλη ισχύ από την μπαταρία, οπότε θα σου κρατάει περισσότερο και ίσως και να μην σου κλείνει απότομα - που φαντάζομαι αυτό κάνει - μόλις πέφτει κάτω από το 20%.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

πόσο βγήκε το pixel?

περίπου €680, είχα πάει UK την προηγούμενη εβδομάδα και το πήρα από εκεί.. εδώ τελευταία φορά που κοίταξα είχε €850 

Έγινε επεξεργασία από Nameless1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.