Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Καποτε το καταλαβαινα να δινω απειρα λεφτα για λιγη αποδοση παραπανω. Τωρα δεν το καταλαβαινω. Εκτος αν ο trooper δεν το χρησιμοποιει μονο για gaming που τοτε ειναι πιο οκ η φαση. Η αληθεια ειναι οτι ο πιο σωστος για gaming ειναι ο 5600Χ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, GriGaS said:

@gdp77 από πού την πήρες;

https://greencell.global/en/

Βρήκα και σε κάποια skroutz-ομάγαζα, αλλά με χρόνο παράδοσης 30 μέρες προτίμησα απευθείας παραγγελία από τον κατασκευαστή. (Από Πολωνία ξεκίνησε το πακέτο και το είχα σε 3-4 εργάσιμες).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, gdp77 said:

To λαπτοπ 8ετίας μου (i5 1ης γενιάς) είναι ακόμα μάχιμο για τις δουλειές που το χρειάζομαι. Πρόβλημα μεγάλο η μπαταρία που τα έχει παίξει εδώ και χρόνια. Μου έδινε 2 ώρες αυτονομία (όταν ήταν καινούργια)

 

Επειδη εχω ακριβώς το ίδιο θέμα με ενα δικο μου dell, μπορείς να μου βγάλεις μια φωτό να δώ ποσο το μεγαλώνει το laptop αυτή η μπαταρία;? Να φανταστώ πλέον δεν καθεται flat ή εξέχει προς τα πίσω;

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, and64 said:

Να φανταστώ πλέον δεν καθεται flat

 

Ναι δεν κάθεται πλέον φλατ. Κάθεται με κλίση (υπερυψωμένο στο πίσω μέρος), κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί το κάνει πιο εργονομικό + επιτρέπει να περνάει περισσότερος αέρας από κάτω για καλύτερη ψύξη. Βέβαια, το βάρος της μπαταρίας είναι διπλάσιο.

 

Δες βίντεο εδώ για να μην βγάζω photo (στο δικό μου laptop δεν είχα το πρόβλημα με το κούμπωμα που είχε ο τύπος, κούμπωσε εύκολα όπως η original μπαταρία)

 

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, gdp77 said:

 

κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί το κάνει πιο εργονομικό + επιτρέπει να περνάει περισσότερος αέρας από κάτω για καλύτερη ψύξη. 

 

Καλά αυτό εννοείται! Thank u

Link to comment
Share on other sites

@gdp77 ωραιότατος!! Πιστεύω είναι must η επιλογή των anda seat

 

Ήμουν κι εγώ στο πάρα ένα για παραγγελία μιας και η τηλεργασία μας έχει κάνει τη μέση και τον αυχένα κοινό, αλλά για αρχή χρειαζόμασταν λάπτοπ (εδώ και κάνα δυο χρόνια Αλλά το αναβαλλαμε συνεχεια)  όποτε παρήγγειλα του το δω

 

3587630_2.jpg?h=100&w=100&hash=8C17AD907
WWW.PLAISIO.GR

Ολοκλήρωσε με σιγουριά τις εργασίες σου με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, που περιλαμβάνει έναν...

 

 

Να δούμε πότε θα έρθει τώρα.... Προς Χριστούγεννα ελπίζω να καταφέρω να πάω για καρεκλαρα 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Είπα να αντικαταστήσω μια για πάντα τους HDD και προχώρησα στην αγορά του WD 1TB SSD 3D Nand στα 101€ από Cosmodata.

 

IMG_20201112_151036.thumb.jpg.11cf54ea40bbddce1c5a4278b51a20e0.jpg

 

Αλλά την πάτησα (μάλλον).

 

Με βάση τα specs του δίσκου θα έπρεπε να είχα επιδόσεις κοντά στα 560/530MB/s. Μετά βίας ξεπερνάω τα 440 Read και Write με το ζόρι στα 330.

- Η δοκιμή γίνεται σε x570 & Ryzen 3400G (ο Samsung 970 πετάει φωτιές στο ίδιο μηχάνημα)

- Έχω αλλάξει τη θύρα SATA (για να χρησιμοποιώ του chipset όχι τις ASMedia)

- Έχω αλλάξει και καλώδιο SATA

- Κατέβασα και το λογισμικό της WD και όλα τα δείχνει στην εντέλεια (ότι είναι σωστά συνδεδεμένος με το τελευταίο firmware)

- Είδα εδώ ότι η WD έχει κυκλοφορήσει τελικά δύο εκδόσεις του ίδιου δίσκου με αποκλίσεις στις επιδόσεις

- Και στα forums της WD το αναφέρουν κι άλλοι (πχ εδώ)

 

Ο δίσκος δυστυχώς δεν έχει επιδόσεις 3D Nand. Έχω ανοίξει ticket στην WD. Ο δίσκος έχει 5 χρόνια εγγύηση.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

@yanni

Τούτο δω είναι! 

3587630_2.jpg?h=100&w=100&hash=8C17AD907
WWW.PLAISIO.GR

Ολοκλήρωσε με σιγουριά τις εργασίες σου με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, που περιλαμβάνει έναν...

 

Προέκυψε αναγκη για λαπτοπ, την έλεγες έως και επιτακτική, και ήταν το φτηνότερο που βρήκα και είχε αυτά που ήθελα. Ryzen 5,  8 GB ram, 500gb ssd και αλυσίδα καταστημάτων ώστε να παραλάβω άμεσα.

Το σεταρα,  είναι πάρα πολύ γρήγορο, αστεία γρήγορο θα έλεγα αλλά βρήκα ένα πράμα που δεν μ άρεσε. Έχοντας αναμμένο το λάπτοπ και στην πρίζα,  η μπαταρία ΔΕΝ φορτίζει. Μένει στην ίδια στάθμη. Με το που το έκλεισα άρχισε η φόρτιση η οποία μου φαίνεται λίγο αργή. Από 15% στο 65% σε περίπου 1 ώρα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, giorgos2187 said:

@yanni

Τούτο δω είναι! 

3587630_2.jpg?h=100&w=100&hash=8C17AD907
WWW.PLAISIO.GR

Ολοκλήρωσε με σιγουριά τις εργασίες σου με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, που περιλαμβάνει έναν...

 

Προέκυψε αναγκη για λαπτοπ, την έλεγες έως και επιτακτική, και ήταν το φτηνότερο που βρήκα και είχε αυτά που ήθελα. Ryzen 5,  8 GB ram, 500gb ssd και αλυσίδα καταστημάτων ώστε να παραλάβω άμεσα.

Το σεταρα,  είναι πάρα πολύ γρήγορο, αστεία γρήγορο θα έλεγα αλλά βρήκα ένα πράμα που δεν μ άρεσε. Έχοντας αναμμένο το λάπτοπ και στην πρίζα,  η μπαταρία ΔΕΝ φορτίζει. Μένει στην ίδια στάθμη. Με το που το έκλεισα άρχισε η φόρτιση η οποία μου φαίνεται λίγο αργή. Από 15% στο 65% σε περίπου 1 ώρα.

Καλοδουλευτο. Είχα παρόμοιο θέμα με hp laptop της δουλειάς αλλά δεν είχα admin rights για να κάνω κάποια αλλαγή. Επειδή μου το θύμισες, ρίξε ματια σε αυτό που ένας χρήστης λέει έκανε uninstall το acpi από device manager και έφτιαξε.

 

https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Hardware-and-Upgrade-Questions/Laptop-won-t-charge-when-plugged-in/m-p/7096487#M510730

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@trib σε μια γρήγορη αναζήτηση την είδα κι εγώ αυτήν την πρόταση και θα το δοκιμάσω. Πάντως ο μετασχηματιστής του είναι μια σκατουλιτσα τόση δα. Και παναλαφρος. Αρχικά μου πέρασε η σκέψη μήπως δε φτουραει για φόρτιση κατά τη χρήση, αλλά μετά λέω μπα δεν παίζει να μην καλύπτει ο εργοστασιακός μετασχηματιστής τις ανάγκες του λάπτοπ. 

Πάντως είναι εντυπωσιακά γρήγορο. Αλήθεια. Ποτέ δεν είχα αγοράσει λάπτοπ με σκοπό προσωπική χρήση, και όλα όσα είχα δοκιμάσει (φίλων, γονιών κλπ) σέρνονταν. Βέβαια νταξει,πάντα ήξερα ότι σχεδόν κανείς τους δεν ήξερε τι σημαίνει μνήμη ram, μόνο το κόστος ήξεραν να κρίνουν. Αλλά και πάλι, βλέποντας αυτό το μασινακι μου δημιουργήθηκε ενδόμυχες η απορια,.... Γιατί να μπλέκεις με σταθερά μπαούλα αν απλά θέλεις να δουλέψεις... Πραγματικά εντυπωσιακά γρήγορο. Σε γραφειοδουλειες μπορώ να πω ότι η διαφορά από τον μεγάλο μου , δεν δικαιολογούν τη διαφορά κόστους. Και έχει και vega 8 ε; Άμα δω ότι μπορεί να παίξει κανένα dirt rally με το xbox one s controller, βλέπω τη γυναίκα μου να μετακομίζει στο γραφείο να το παίζει διευθύντρια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, giorgos2187 said:

Γιατί να μπλέκεις με σταθερά μπαούλα αν απλά θέλεις να δουλέψεις...

οθόνη, πληκτρολόγιο, αντοχή στο χρόνο. Είναι και θέμα συνήθειας/ιδιοτροπίας βέβαια, δεν το απαρνιέμαι το desktop με τίποτα. Να το φχαριστηθείς! 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

αντοχή στο χρόνο.

 

Το προηγουμενο λαπτοπ, εχει θαψει 3 σταθερα αν θυμαμαι καλα ?

 

πριν 42 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Να το φχαριστηθείς! 

 

Μπα, θα φυγει για rma τη δευτερα. Δε λεει να φορτισει με τιποτα (δες παραπανω). Και τωρα με το που αποσυνδεσεις το φορτιστη σβηνει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.