Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

58 minutes ago, Larry said:

Σίγουρα θέλει calibrator


παιδιά αν είναι μονάχα θέμα να σας αρέσουν οπτικά τα χρώματα, δεν χρειάζεται σώνει και καλά να ψάχνετε συσκευή για καλιμπράρισμα. Απλώς θα ταλαιπωρηθείτε παίζοντας με τις ρυθμίσεις αν δεν βρίσκετε ή σας φαίνεται μεγαλύτερη ταλαιπωρία να αναζητάτε συσκευή.

Το καλιμπράρισμα με συσκευή έχει νόημα όταν σας ενδιαφέρει να ταιριάξετε τα χρώματα της οθόνης με κάποια άλλη συσκευή (εκτυπωτή κλπ), αν στέλνετε αρχείο χρωμάτων να τυπωθεί κάπου, φωτογραφικές κλπ 

Ούτε έχουν όλες οι οθόνες ρυθμίσεις που επιτρέπουν πείραγμα πέρα από κάποιο σημείο.

Είναι απαιτητικό το καλιμπράρισμα με χρήση ειδικής συσκευής. Αν είναι να μην τηρηθούν οι απαιτήσεις, δοκιμάστε πρώτα χειροκίνητα μήπως την φέρετε σε υποφερτό επίπεδο.
είμαστε και off topic θα μας κυνηγάει με το δίκιο του ο Χιροχίτο.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Larry said:

Πήρα την ίδια τώρα με την προσφορά του Πλαισίου και πράγματι τα χρώματα είναι off σε σχέση με τις 2 DellU2412M που είχα πριν. Λογικό λόγω VA αντί του IPS, αλλά side by side μου άρεσαν των Dell καλύτερα. Σίγουρα θέλει calibrator γιατί πρέπει να υπάρχει μεγάλο panel deviation στην Xiaomi, οι ρυθμίσεις που πέτυχα online παίζει να την κάνουν χειρότερα από το standard profile.

Αν δεν έχετε εμπειρία, να έχετε ας πούμε δουλέψει σε σωστά calibrated οθόνη για 6-12 μήνες, δεν γνωρίζετε ποιά είναι τα σωστά χρώματα.
Οπότε ότι και να δείτε λάθος θα το θεωρήσετε :D

Σίγουρα, ούτε αυτή, αλλά ούτε και οι Dell σου δείχνουν σωστά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, billpeppas said:

Αν δεν έχετε εμπειρία, να έχετε ας πούμε δουλέψει σε σωστά calibrated οθόνη για 6-12 μήνες, δεν γνωρίζετε ποιά είναι τα σωστά χρώματα.
Οπότε ότι και να δείτε λάθος θα το θεωρήσετε :D

Σίγουρα, ούτε αυτή, αλλά ούτε και οι Dell σου δείχνουν σωστά.

Προφανώς, για αυτό είπα ότι μου άρεσαν καλύτερα στις Dell και όχι ότι ήταν σωστά.

Ακόμα calibration να έχεις κάνει, πάλι θέλει ανα τακτά χρονικά διαστήματα ένα refresh.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Larry said:

Προφανώς, για αυτό είπα ότι μου άρεσαν καλύτερα στις Dell και όχι ότι ήταν σωστά.

Ακόμα calibration να έχεις κάνει, πάλι θέλει ανα τακτά χρονικά διαστήματα ένα refresh.

 

Calibration κάνω εγω.
Το τακτά χρονικά διαστήματα εντάξει, είναι ένας ωραίος μύθος και ταυτόχρονα τρόπος να βγάζουν έξτρα φράγκα οι calibrators.
Προσωπικά έχω κάνει test ανά τακτά διαστήματα στα δικά μου monitor, τηλεοράσεις και προτζέκτορες. Στα 2 πρώτα, ακόμα και 1 χρόνο μετά το calibration το "shift" η αλλαγή δηλαδή της απεικόνισης είναι ίσα ίσα στα όρια της μετρήσιμης διαφοράς.
Θα έλεγα πως αν η τηλεόραση/monitor είναι φρέσκια, πιο νέα από 3 χρονών re-calibration θα θελήσει στο 2ο χρόνο. Αν είναι "γεροντάκι" από 4 χρονών και πάνω κάθε 1 χρόνο αν κάνεις color critical δουλειά, αλλιώς κάθε 1μιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/26/2020 at 11:33 PM, astrolabos said:

 

Ενημέρωσε όταν μάθεις

 
Είναι είτε
3 "ελαττωματικά" αν είναι κοντά στο κέντρο της οθόνης ή 5 διάσπαρτα

όπως και να έχει θα δοκιμάσω αυτό

WWW.JSCREENFIX.COM

Repair stuck pixels using the JScreenFix algorithm.


αν πετύχει έχει καλώς

επειδή έκανα αναφορά για calibration,
ναι σε καθημερινή χρήση δεν έχει πολύ νόημα,
απλά εγώ ίσως ήξερα τα χρώματα του ips της dell (lg ήταν μέσα) και πλεον ο τόνος του va με ξενίζει
ήταν 100% σωστό το dell ?
λογικά όχι αλλά ακόμη θυμάμαι το χαρτί μέσα στην οθόνη για deltaE<2 (ή 1) και νομίζω τα χρώματά του ήταν πιο "πραγματικά"
σίγουρα στο xiaomi είναι πιο κορεσμένα τα χρώματα
όπως και να έχει θα φανεί

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, shattered said:

 
Είναι είτε
3 "ελαττωματικά" αν είναι κοντά στο κέντρο της οθόνης ή 5 διάσπαρτα

όπως και να έχει θα δοκιμάσω αυτό

WWW.JSCREENFIX.COM

Repair stuck pixels using the JScreenFix algorithm.


αν πετύχει έχει καλώς

επειδή έκανα αναφορά για calibration,
ναι σε καθημερινή χρήση δεν έχει πολύ νόημα,
απλά εγώ ίσως ήξερα τα χρώματα του ips της dell (lg ήταν μέσα) και πλεον ο τόνος του va με ξενίζει
ήταν 100% σωστό το dell ?
λογικά όχι αλλά ακόμη θυμάμαι το χαρτί μέσα στην οθόνη για deltaE<2 (ή 1) και νομίζω τα χρώματά του ήταν πιο "πραγματικά"
σίγουρα στο xiaomi είναι πιο κορεσμένα τα χρώματα
όπως και να έχει θα φανεί

Καλά το χαρτί με το calibration report είναι τράτζικ.

Τεστάρουν με το ζόρι 20 χρώματα ( διαλεγμένα εννοείται, αυτά που τα πάει καλύτερα :D ).
Με το πιο χαλαρό πρότυπο συμμόρφωσης.

Και λένε "να, δείτε θαύμα!"...

Το calibration έχει νόημα και στο καθημερινό... ακόμα και τα 3 βασικά (white level, black level, white balance) να κάνεις είναι σημαντικά... δεν ταλαιπωρείς τα μάτια σου με 300+ nits που βγάζει by default, δεν έχεις ένα μπλέ πέπλο σε οτιδήποτε βλέπεις (το τραγικό white balance των 90% των οθονών εκεί έξω).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, and64 said:

Παρέλαβα σήμερα με παραγγελία χθες απο Κωτσόβολο! 

 

3 χρόνια + κατι με το s8, η αναβάθμιση ήταν επιτακτική. Μια χαρά το μεγεθος για μένα, το power button στα αριστερά που φοβόμουν δεν είναι τόσο άσχημο όσο περίμενα...

2020-11-28_16-16-59.thumb.jpg.12d967fb42f25d5db11bfd45f7b29d7c.jpg2020-11-28_16-17-49.thumb.jpg.d8ae902ba303099afed911c3c8df6c81.jpg

 

Μεγειες και καλοδουλευτο. Για το κουμπι, περιμενε λιγο καιρο και θα δεις ποσο τραγικο ηταν αυτο που εκαναν. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jax7480 said:

 

Μεγειες και καλοδουλευτο. Για το κουμπι, περιμενε λιγο καιρο και θα δεις ποσο τραγικο ηταν αυτο που εκαναν. 

 

Ευχαριστώ Ζάχο! Καλά δεν λέω οτι είναι σωστό αλλά λόγω μεγέθους και τηλεφώνου και χεριού δεν με δυσκόλεψε τόσο όσο πίστευα. Για μένα κακώς εβγαλαν και το 2ο κουμπί, ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό απο τη στιγμή που σε άφηνε να το κάνεις remap, στο s8 μια χαρά με βολευε σαν shortcut

 

Τουλάχιστον δουλεύει πολύ σωστά το αποτύπωμα για το οποίο διάβαζα επίσης γκρίνιες αρχικά οπότε ξεκλειδώνω απο κει κυρίως ή το ξυπνάω με double tap...

 

O καιρός θα δείξει, αυτό είναι σίγουρο!

 

Link to comment
Share on other sites

Απλά το λεω γιατι το έζησα και μου πηρε αρκετο καιρο να συνηθισω. Ειδικα οταν βιαζομουν να κανω κατι πατουσα στο κενο. Να μην πω οταν επαιρνα το τηλέφωνο της γυναικας και ανοιγοκλεινα την Bixby.

Στο 20 Ultra βεβαια έχουμε το άλλο. Ψαχνω να βρω που ειναι το πενάκι...

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gdp77 έγραψε:

@giorgos2187

Για πες για το ύψος που ανησυχούσες? ΟΚ με τα πόδια?

 

Είναι λίγο οριακά είναι η αλήθεια. Θα τσιμπήσω ένα υποποδιο κάποια στιγμή για να έχω το κάθισμα απολύτως όπως το θέλω. Αλλά δεν επείγει. Φοβόμουν ότι θα είχα μεγάλο πρόβλημα και ευτυχώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η γυναίκα μου όμως έχει.... κάθεται στον αέρα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.