Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Αλλαγή τροφοδοτικού μιάς και το παλιό μετά απο 8 χρόνια άριστης λειτουργίας, τις τελευταίες ημέρες άρχισε να τσιρίζει.

 

 

 

 

Παρατηρώ και γω ένα τσίριγμα στο δικό μου 8ετίας αλλά όταν είναι κλειστό το pc. Όταν το βάζω μπρος ηρεμεί. Να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ και γω ένα τσίριγμα στο δικό μου 8ετίας αλλά όταν είναι κλειστό το pc. Όταν το βάζω μπρος ηρεμεί. Να ανησυχώ;

 

Διαμαρτύρεται που δε δουλεύει. ;)

Πιθανότατα "φυσιολογικό" coil whine και αντικείμενο νέου θέματος, αν όντως σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή τροφοδοτικού μιάς και το παλιό μετά απο 8 χρόνια άριστης λειτουργίας, τις τελευταίες ημέρες άρχισε να τσιρίζει. Το άνοιξα το καθάρισα και είδα φουσκωμένους πυκνωτές. Για να μην το διακινδυνεύσω αγόρασα καινούργιο. Το συγκεκριμένο έρχεται με 10 χρόνια εγγύηση απο τον κατασκευαστή. Στα θετικά εκτός απο την ποιότητα του τροφοδοτικού που είναι εξαίρετη έρχεται να προστεθεί η λειτουργία eco mode (fanless operation at low temps/power draw) & η ευκολία με την οποία πλέον θα γίνει το cable management μιάς και το PSU είναι πλήρως modular! Παρακάτω παραθέτω ορισμένες φωτογραφίες απο το εξωτερικό της συσκευασίας του. Το PSU δεν το άνοιξα ακόμα λόγω έλλειψης χρόνου. Αυτό θα γίνει πολύ σύντομα όταν θα κάνω και την αντικατάσταση στο βασικό μου computer σε λίγες μέρες. Φυσικά θα ενημέρωσω το παρόν πόστ και με περισσότερες φωτογραφίες απο το εσωτερικό όταν το ανοίξω.

 

33ucoeu.jpg

2ec3foj.jpg

2hgqr7o.jpg

akwsbl.jpg

303blgj.jpg

22c0wm.jpg

xm9192.jpg

EDIT: (27/06/2015)

Παραθέτω και φωτογραφίες απο το εσωτερικό της συσκευασίας όπως είχα υποσχεθεί! (btw το PSU είναι ήδη εγκατεστημένο στο σύστημα)

 

 

9quv12.jpg

eg2sdi.jpg

e7x844.jpg

zloxno.jpg

2el57v4.jpg

20fuxsn.jpg

e8l7bm.jpg

2d6rs3q.jpg

14cs2dv.jpg

2r7alv4.jpg

13zsnf8.jpg

Για το τροφοδοτικό αυτό δεν έχω να πώ τπτ! ΔΕΝ μου άφησε κανένα περιθώριο για να βρώ και να πώ κάτι!

ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΩ σε όσους θέλουν να αλλάξουν τροφοδοτικό!!! 9/10 απο μένα μιάς και το 10' δεν το βάζω σε τπτ :p

Αθόρυβο (ECO mode on/off),ποιοτικότατο,10 χρόνια εγγύηση EVGA, Super cable management, Full modular,80 Plus Gold efficiency, 100% Japanese capacitors και βγαίνει και σε διάφορα wattage ανάλογα τις ανάγκες του καθενός! ΘΕΛΕΤΕ και ΑΛΛΑ!!! :)

@SpirosKGR Ελπίζω να σε κάλυψα! :p

 

Πραγματικα το τροφοδοτικο εκτος απο ποιοτητα εχει ΚΑΙ εμφανιση. Ειναι κουκλι λεμεεεε! Να το χαιρεσαι και να σηκωσει τιτανες και φιουρηδες και οτι τραβαει η ορεξη σου :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen

Να σε καλά φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ!

Περιττό να πώ οτι έκανα cable management 2 ώρες! Δεν βλέπεις τπτ μέσα στο case παρά μονάχα HARDWARE ohh yeah!

Κάτι ακόμα το οποίο ντάξει respect! Παίζω παιχνίδια κανονικά και το PSU ούτε ζέστη ούτε τπτ, ο ανεμιστήρας κοιμάται του καλού καιρού (ECO mode on) όχι βέβαια οτι ακούς κάτι το φοβερό με το ECO mode off, έχω πάθει την πλάκα μου! ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ PSU μέσα στο case τι γίνεται ρε φίλε! :haha:

Να πώ τέλος οτι το τροφοδοτικό έιναι η αρχή ορισμένων upgrades που θα γίνουν μέσα στο καλοκαίρι. Απλά ξεκίνησα με αυτό για τον λόγο του οτι το παλιό ΕΠΡΕΠΕ μετά απο 8 χρόνια να αλλαχτεί για πολλούς και διάφορους λόγους. Stay tuned for more soon!

@SpirosKGR

Φίλε μου τι να πώ για το τροφοδοτικό. Δεν έχω να πώ τπτ ειλικρινά και μου την έχει δώσει! :p

Εγώ είχα πρόβλημα και το άλλαξα + το οτι θα το χρειαστώ σύντομα για κάτι, πλησιάζει η ώρα! My single 12V rail is ready for action! ;)

Το παλιό ήταν το Be Quiet Dark Power 750W model 2007 και με έβγαλε αξιοπρεπέστατα.

EVGA 10 YEARS WARRANTY

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Dj_ALeX, από που αν επιτρέπετε; Ρωτάω επειδή πριν μερικούς μήνες που έψαχνα τροφοδοτικό είχα καταλήξει στο συγκεκριμένο αλλά δε μπορούσα να το βρω πουθενά.

 

Τελικά αγόρασα το SuperFlower της υπογραφής μου. Τροφοδοτικάρα και αυτό, ούτως η άλλος το EVGA Superflower είναι μέσα αλλά με 10 χρόνια εγγύηση αντί 5.

Δε πειράζει όμως, γιατί αντί +5 χρόνια στο Super, έβαλαν LED υποδοχές :p

14007-3.jpg

Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@UltraB

Τα SuperFlower τα είχα στα υπόψιν μου και το εννοώ! Μιλάμε για TOP Tier PSUs! Ο λόγος που πήγα στο EVGA είναι καθαρά η επιπλέον εγγύηση όπως είπες και σύ. Κατά τα άλλα μιλάμε για ίσως 2 ίδια τροφοδοτικά με πολύ υψηλή ποιότητα και standards!

Τιμές βρήκα εξαιρετικές απο τα 120€-160€ αλλά τα μαγαζιά με τα οποία ήρθα σε επικοινωνία (τα φτηνότερα) έδιναν εγγύηση μόνον 24 μηνών (το γιατί ΔΕΝ το γνωρίζω) ενώ η EVGA έδινε 10 Χρόνια. Έτσι έψαξα ποιά μαγαζιά δίνουν επίσης την εγγυήση αυτήν όντας επίσημοι προμηθευτές/συνεργάτες της EVGA στην Ελλάδα και κατέληξα να το αγοράσω απο το e-shop με το οποίο έχω άριστες σχέσεις στην τιμή των 140€

 

@KoMM Διάβασε τα προηγούμενα πόστ μου αν δεν σου κάνει κόπο.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απο θορυβο πως παει ρε παιδια; γιατι το hx750 ακουγεται φουλ στα δικα μου αυτια -και οχι μονο !- @UltraB,@Dj_ALeX

Η δεύτερη γενιά των hx είχαν θέμα με τους ανεμιστήρες τους, μήπως έχεις ένα από αυτά;

Είχα το hx 650 και μου το άλλαξαν για αυτό το θέμα.

Από το evga δεν μπορώ να πω ότι έχω κάποιο παράπονο σε οποιοδήποτε τομέα μέχρι τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακουγεται ανεπαισθητα ενα χρρρρρ-γρρρρ . Απλα απ τον η/υ ακουγεται αυτο και μετα η αντλια, ειναι αρκετα σιγα δηλαδη..απλα αμα τα g2 ειναι αθορυβα αθορυβα,την ψηνω την αλλαγη :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, διατρέχουμε τον κίνδυνο να κάνουμε κάθε μήνυμα mini-review. Κανένα ερώτημα για το πού-πόσο δε βλάπτει, αλλά παρακαλώ μην ανοίγετε τεχνική συζήτηση εδώ, κάντε νέο θέμα.

 

Συγκεκριμένα, εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.