Jump to content



Απαραδεκτη συμπεριφορα απο Visionstudio


matteus

Recommended Posts

Καλησπερα ακριβως πριν ενα μηνα εκανα το λαθος και αντι να στειλω μονος μου και να πληρωσω 20 ευρω για μεταφορικα πηγα το τροφοδοτικο corsair hx750 για αντικατασταση μεσω visionstudio. Πηγα απο το μαγαζι βρηκα τον μοναδικο πωλητη που εχουν παντα πανω ο οποιος μου λεει αφησε το αυριο μεθαυριο θα τα στειλουμε Ολλανδια στην αντιπροσωπεια. Μου ειπε σε 10-15 μερες θα ειναι πισω. Παιρνω μετα απο 15 μερες να ρωτησω αν ηρθε και βγαινει ενας αλλος που δεν ηξερε καν την υποθεση και μου λεει θα κανει τουλαχιστον αλλες 15 μερες, μα του λεω εμενα μου ειπανε για 15 μερες και αρχισε να μου ριχνει ευθυνες οτι δεν μιλησα με το σωστο τμημα, λες και καποιος με παρεπεμψε να μιλησω με το τεχνικο τμημα.(ηθελε να τους ψαχνω κατω στα υπογεια). Μετα μου ελεγε οτι το ελεγξαν και γι'αυτους δεν ειχε καποιο προβλημα. Ωραια του λεω δηλαδη δεν το στειλατε να περασω να το παραλαβω ? Και μου απανταει το στειλαμε γιατι επεμενε ο πελατης Lmao. Δηλαδη με την λογικη την δικη τους εστειλαν ενα τροφοδοτικο που δεν εχει προβλημα στην αντιπροσωπεια και μπορει να περιμενα ενα μηνα τζαμπα για να ξαναστειλουν πισω το ιδιο τροφοδοτικο, παλι καλα που το τεχνικο τμημα τους πεταει.

Πηρα και σημερα λοιπον να μαθω αν ηρθε γιατι τελευταια φορα μου ειπαν μεχρι τελος της εβδομαδας και τωρα λενε παλι απο Δευτερα, Τριτη. Γνωριζει καποιος αν πλεον μετα απο 1 μηνα αναμονης μπορω να κινηθω νομικα. Ασε ειναι να μην μπλεξεις με αυτους γιατι και νομικα να μπορω θελει εξτρα λεφτα αλλα αμα το συνεχισουν για καμια εβδομαδα ακομα αυτο το παραμυθι το σκεφτομαι σοβαρα. Απορω πως εχουν τοσους πελατες και δεν το εχουν κλεισει ακομα το μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή κάνε μια καταγγελία στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή. Μπορείς να κινηθείς νομικά δεδομένου ότι ο νόμος δίνει περιθώριο 15 ημερών ή αόριστο εφόσον όμως σε είχαν προειδοποιήσει από την πρώτη στιγμή για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ευχαριστω για την αμεση απαντηση, αυτοι μου ειπανε οτι ειναι μεσα στα νομικα πλαισια ενας μηνας. Το θεμα τωρα ειναι οτι σαν βλακας το αφησα και εφυγα δηλαδη δεν μου εδωσαν καποιο παραστατικο αντικαταστασης θα μπορουσε καλλιστα να κανει οτι δεν με ξερει καταλαβες τι θελω να πω , μακαρι να ερθει και να δουλευει τωρα γιατι πραγματικα θα παει αλλου το πραγμα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Θα φανω κακος, αλλα απο την στιγμη που δεν πηρες κανενα εγγραφο παραδοσης, ειναι 100% δικο σου φταιξιμο, οποιο και να ειναι το μαγαζι. Αυτην την στιγμη εισαι ξεκρεμαστος 100% και δεν μπορεις να αποδειξεις ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι ομως ισως να μην το γνωριζουν αυτο αλλα η αληθεια ετσι ειναι εκανα λαθος. Τωρα επειδη το συγκεκριμενο τροφοδοτικο εχει σταματησει να παραγεται και λογικα θα μου δωσουν για αντικατασταση ενα απο τα καινουργια το οποιο πανω κατω εχει τα ιδια specs αλλα κοστιζει 30 ευρω λιγοτερο. Μετραει η τωρινη τιμη των δυο προιοντων η ποσο πληρωσα οταν το πρωτο αγορασα.

τελος παντον ακυρο ας το φερει να δουλεψει να τελιωνει αυτο το αστειο.:man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς ή όχι να αποδείξεις πότε το παράλαβαν, αλλά ο νόμος ορίζει ότι αν δε μπορούν να στο επισκευάσουν/αντικαταστήσουν μέσα σε 15 ημέρες, είναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν άλλο για να κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου έδιναν ακριβώς το ίδιο αλλά στο μεταξύ η τιμή του είχε πέσει στο μισό θα είχες το δικαίωμα να ζητήσεις και την διαφορά τιμής μαζί με το τροφοδοτικό;

Φυσικά και όχι...

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εθεσα καλα.

1: τροφοδοτικο που ειχα αγορασει 167.93 €

2: τροφοδοτικο που θα μου δωσουν το καινουργιο μοντελο 139.95 €

τωρα πως γινεται το καινουργιο μοντελο να ειναι πιο φτηνο δεν μπορω να καταλαβω. Εγω τους ζητησα να μου δωσουν το ιδιο αλλα οταν ειχα μπει στο website τους δεν υπηρχε ειχαν μονο το καινουργιο και υστερα εφοσον τους το πηγα αρχισανε να πουλανε και το παλιο μοντελο:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση δεν γίνεται και αντικατάσταση με άλλο και επιστροφή διαφοράς ταυτόχρονα. Η απαίτηση το νόμου είναι να σου δώσουν τροφοδοτικό ίδιων ή καλύτερων χαρακτηριστικών αρκεί να μην επιβαρύνεται υπερβολικά ο πωλητής.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φυσιολογικο αυτο ειναι απλα επειδη το εχω ξαναδιαβαζει αυτο και μου εχει προκυψει παλιοτερα το ιδιο προβλημα. Με το ιδια η καλυτερα χαρακτηριστικα τι εννοεις π.χ αγορασες μαυρο χρωμα τα Watt ? αν δηλαδη εχουν προσθεσει, αφαιρεσει αλλη τεχνολογια στο πως δουλευει το τροφοδοτικο τι γινεται στην προκειμενη περιπτωση. Ασε που εγω ελεγα για να εδιναν καποιο χρηματικο υπολοιπο και αντε σε εμενα ειναι μικρη η διαφορα μιλαω για περιπτωση που η διαφορα χρηματων ηταν πολυ μεγαλυτερη και βγαινεις πολυ περισσοτερο ζημιωμένος.

Link to comment
Share on other sites

To visionstudio επειδη εχω ψονισει αρκετα πραγματα πολλες φορες και εχω κανει και επιστροφες για RMA οταν δινεις καποιο προιον για RMA γραφεις η γραφει ο τυπος ενα χαρτι που συμπληρωνεις τα στοιχεια σου στοιχεια προιοντος(και serial) μαζι με ημερομινια κτλ

τωρα για την αντικατασταση δεν δινει καποιο διαστημα ο νομος αν θυμαμε καλα λει μεσα σε ευλογο χρονικο περιοθωριο η καπως ετσι απλα αν η αλλαγη παρει πανω απο 15 μερες μπορεις να ζητησεις προιον αντικαταστασης για να κανεις τη δουλεια σου

Απο την στιγμη που το προιον πηγαινει αντιπροσωποια δεν μπορουν να ξερουν ποσο καιρο θα κανει

ΠΧ ετυχε να επιστρεψω μητρικη και να παραλαβω νεα μεσα σε 6 εργασιμες (επιστροφη asus) και ετυχε να παω μια asrock μετα απο 45 και μετα απο μπολικα email σε asrock και απο μενα και απο αυτους χωρις απαντηση μου δωσαν πιστωτικο γιατι η asrock μας εγραφε το ποσο θα καθυστερησει η ετερια για να στειλει πισω το προιον δεν ειναι λαθος απο το visionstudio

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ειχε ενα αορατο προβλημα που τελικα δεν ειχε (?) αλλα θα παρεις και νεα εκδοση. Μια χαρα ολα τοσο χρονο θα σου εκανε να παει corsair και να γυρισει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι λες αλλά

μου είχε τύχει με έναν δίσκο που πείρα και τα παιδιά ήταν εξυπηρετικά

στην αρχή είπα τάπα θα φάω γτ είχε σπάσει το πλαστικό του sata αλλά το στείλανε wd και μου στείλανε στο καπάκι νέο μόλις εγκρίθηκε από wd

και στα μεταφορικά να στείλω πάνω και μου στείλουν πίσω φυσικά δεν πλήρωσα cents

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι λες αλλά κάτι δεν λες σωστά ή δεν ξέρεις τι παίζει ακριβώς

το vision έχει δωρεάν μεταφορικά για το rma

μου είχε τύχει με έναν δίσκο που πείρα και τα παιδιά ήταν εξυπηρετικά

στην αρχή είπα τάπα θα φάω γτ είχε σπάσει το πλαστικό του sata αλλά το στείλανε wd και μου στείλανε στο καπάκι νέο μόλις εγκρίθηκε από wd

και στα μεταφορικά να στείλω πάνω και μου στείλουν πίσω φυσικά δεν πλήρωσα cents

Oπως το καταλαβα εγω για να μην πληρωσει μεταφορικα να το στειλει μονος στην Corsair το πηγε στο visionstudio για να αναλαβουν αυτοι την αποστολη στην corsair

Link to comment
Share on other sites

Oπως το καταλαβα εγω για να μην πληρωσει μεταφορικα να το στειλει μονος στην Corsair το πηγε στο visionstudio για να αναλαβουν αυτοι την αποστολη στην corsair

Αυτο ακριβως απλα αυτοι απο visionstudio ειπανε οτι το ζοριζαν το τροφοδοτικο και δεν εβγαλε καποιο coil whine θορυβο αλλα τελικα το στειλανε γιατι επεμενα εγω κατι που δεν εγινε ποτε, εγω απλα πηρα τηλεφωνο μετα απο 15 μερες οπως μου ειχανε πει για να ρωτησω αν ηρθε αλλα ευτυχως το στειλανε και απο οτι λενε ερχεται το καινουργιο revision γι'αυτο και αργησε. Ειμαι περιεργος να δω τι θα εστειλε η corsair.

Απο αυτα που ειπώθηκαν καταλαβα οτι το τεσταραν δεν βρηκαν καποιο ελλατωμα, το κρατησαν στο μαγαζι και το στειλανε οταν πηρα τηλεφωνο μετα απο 15 μερες να ρωτησω αν εχει ερθει. Γι'αυτο και εκανε ενα μηνα και ακομα περιμενω αποκλειεται να το στειλανε πριν 1 μηνα και ακομα να περιμενουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ακριβώς το λέει ο νόμος;

Νόμος 3043/2002, άρθρο 540: Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ' επιλογήν του:

1) Να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες.

Link to comment
Share on other sites

Θα φανω κακος, αλλα απο την στιγμη που δεν πηρες κανενα εγγραφο παραδοσης, ειναι 100% δικο σου φταιξιμο, οποιο και να ειναι το μαγαζι. Αυτην την στιγμη εισαι ξεκρεμαστος 100% και δεν μπορεις να αποδειξεις ΤΙΠΟΤΑ.

Αυτό που λές είναι σωστό. Μπορείς όμως να το δείς και αντίστροφα. Μήπως δεν είναι υποχρεωμένος ο πελάτης να ζητήσει παραστατικό παραλαβής, αλλά το κατάστημα να εκδόσει παραστατικό παραλαβής; Γιατί αν γίνει έλεγχος θα πρέπει να δικαιολογήσει με παραστατικό το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.