Jump to content



Σύνθεση Νέου Συστήματος


MonkeyDpeter

Recommended Posts

Κάποια στιγμή θα αλλάξω και οθόνη αλλά όχι σύντομα.

Έχω ήδη πάρει τα περισσότερα εξαρτήματα και τώρα με προβληματίζει η κάρτα γραφικών.

Τότε σε παρότρυναν σε λάθος αγορά ! Γιατί από την στιγμή που θα αλλάξεις οθόνη και θα πας σε FULL HD , θα θες ξανά αλλαγή κάρτας γραφικών από 7770 σε κάτι άλλο γιατί η συγκεκριμένη δεν κάνει για σοβαρό gaming ... σε τέτοιες αναλύσεις ........

Ολο το σκεπτικό στησίματος του μηχανήματος που φτιάχνεις τώρα είναι λάθος με βάση βέβαια το συγκεκριμένο budget ...

Με την επιλογή ενός 8320 + 970 μητρικής είχες κέρδος 210€ !!!! χωρίς να χάνεις σε επιδόσεις τιποτα το ιδιαίτερο σε multithread εφαρμογές , τα οποία τα έριχνες σε οθόνη και κάρτα γραφικών ώστε να πάρεις επιδόσεις σε gaming και οπτική εμπειρία ...

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λέμε τώρα έγινε. Πλέον μπορώ να διαθέσω 130€ το πολύ για κάρτα γραφικών.

Με το σύστημα που ήδη ξεκίνησα να φτιάχνω και με τις δυνατότητες που ζητάω, έχεις να μου προτείνεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η οθόνη σου?

Αν υποθέσουμε ότι είναι full hd, δες τα παρακάτω:

Επεξεργαστής: AMD FX-8320 | Skroutz.gr

Μητρική: Gigabyte GA-970A-UD3 | Skroutz.gr

Ψύκτρα: CoolerMaster Hyper 412S | Skroutz.gr

Μνήμη: Geil Dragon DDR3 RAM PC3-12800 1600MHz 16GB (2 x 8192) | Skroutz.gr

SSD: Kingston SSDNow V300 120GB w/Adapter | Skroutz.gr

Κάρτα γραφικών: Asus Radeon HD7950 3GB DirectCU II Top V2 | Skroutz.gr

PSU: XFX ProSeries 750W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

Στα 860 ευρώ. Αν δεν μπορείς να κάνεις τη μικρή υπέρβαση, τότε δες αυτήν την κάρτα: Sapphire Radeon HD7870 2GB XT | Skroutz.gr

Θεωρώ δεδομένο ότι θα κλοκάρεις, έτσι?

Ούτε για την δεύτερη δεν πας. Τα πράγματα αλλάζουν εντελώς με την οθόνη που έχεις..

Με βάση τις απαιτήσεις σου και την οθόνη σου πήγαινε για αυτήν την κάρτα: MSI Radeon HD7770 1GB | Skroutz.gr

Δεν έχει νόημα κάτι παραπάνω.

Όταν με το καλό πάρεις και μια σωστή οθόνη, βλέπεις τι θα κάνεις με την κάρτα σου. Τα σενάρια πολλά:

Να μην ψάχνεις ultra settings οπότε να σε ικανοποιεί η 7770 και να μείνεις όπως είσαι.

Να την πουλήσεις και να πας για μια καλύτερη.

Να πάρεις μία ίδια για crossfire.

Δύο ίδιες κάρτες γραφικών που δουλεύουν ταυτόχρονα.

Ανάλογα με την εκάστοτε υποστήριξη του παιχνιδιού και των drivers

η απόδοση μπορεί να διπλασιαστεί.

Γενικά δεν είναι η καλύτερη λύση καθώς υπάρχουν ακόμα προβληματάκια

διαφόρων ειδών, αλλά είναι μια επιλογή. Προς το παρόν δεν σε απασχολεί.

Με την οθόνη που έχεις δεν έχει νόημα να πας σε καλύτερη κάρτα, πόσο μάλλον

σε δύο κάρτες.

Ένα παράδοξο είναι ότι σε αυτήν την ανάλυση ο επεξεργαστής σου είναι αυτός

που θα δείξει τα δόντια του και όχι η κάρτα γραφικών.

40 ποστ έγιναν και αναλύθηκαν εξαντλητικά όλες οι επιλογές και λογικές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παράπονο Trexx. Και νομίζω ότι "έπιασες" καλά τις ανάγκες μου.

Έχεις απάντηση στην ερώτηση που έκανα πριν;

Δεν μπορείς να ρίξεις +100€ ?

Αν όχι δεν κάποια 7790 (137€) ή κάποια 650Ti (137€) skroutz

Μακάρι να μπορούσα. Θα λυνόταν αμέσως το "πρόβλημα"

Link to comment
Share on other sites

Δίνεις 800€ για καινούριο σύστημα (χωρίς κουτιά, δίσκους κ.λ.π.) και το στήνεις σε παλιά 17άρα οθόνη ?? και το θες και για gaming και δεν μιλάει κανείς ???

Αυτό είναι απαράδεκτο ! Μπορείς να βγάλεις πολύ καλό σύστημα και να βάλεις επάνω και 23άρα IPS πάνελ full hd ΟΘΌΝΗ ....

Νομίζω πως την συζήτηση την ξεκίνησα έτσι !

Και δεν νομίζω κανένας να τον ρώτησε αν θα αλλάξει οθόνη .... που είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ !!!

Η λογική σου είναι είναι σαν να μιλά για budget 1300€ ... πλήρωσε για να ξαναπληρώσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα. Θα λυνόταν αμέσως το "πρόβλημα"

Αυτή την στιγμή και με το budget σου έχεις αυτές τις δυο επιλογές. Κάθε μια έχει τα + και τα πλην της !

Ισως να έβαζα την 650ti λόγο εφαρμογών .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.