Jump to content



Σύνθεση Νέου Συστήματος


MonkeyDpeter

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Επειδή οι γνώσεις μου περι υπολογιστών είναι γενικές θέλω να με βοηθήσετε να "στήσω" τον πύργο μου.

Έχω ψιλοκαταλήξει σε κάποια από τα εξαρτήματα αλλά θέλω την γνώμη σας ή/και εναλλακτικές προτάσεις.

Το pc το θέλω για gaming(να παίζει όλα τα παιχνίδια αξιοπρεπώς) αλλά και για επεξεργασία multimedia(rendering κτλ)

Επεξεργαστής: AMD FX-8350

Μητρική: Asus Crosshair V Formula (ενώ χθες την είχε το skroutz σήμερα δεν υπάρχει πουθενά)

SSD: OCZ SSD Agility 3 AGT3-25SAT3-120G

HDD: WD Caviar Black 1T(Το έχω ήδη)

Κάρτα γραφικών: Δεν έχω βρει

RAM: Δεν έχω βρει

Τροφοδοτικό: Δεν έχω βρει

Ψύκτρα: Δεν έχω βρει

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

μπορω με την λιγοστη εμπειρια μου να σου προτεινω αυτη την καρτα γραφικων Sapphire Radeon HD 7850 2GB OC GDDR5 | Skroutz.gr

και αυτες τις μνημες Corsair RAM DDR3 8GB (4x2)Kit 1600MHz Vengeance - Μνήμες RAM - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η οθόνη σου?

Αν υποθέσουμε ότι είναι full hd, δες τα παρακάτω:

Επεξεργαστής: AMD FX-8320 | Skroutz.gr

Μητρική: Gigabyte GA-970A-UD3 | Skroutz.gr

Ψύκτρα: CoolerMaster Hyper 412S | Skroutz.gr

Μνήμη: Geil Dragon DDR3 RAM PC3-12800 1600MHz 16GB (2 x 8192) | Skroutz.gr

SSD: Kingston SSDNow V300 120GB w/Adapter | Skroutz.gr

Κάρτα γραφικών: Asus Radeon HD7950 3GB DirectCU II Top V2 | Skroutz.gr

PSU: XFX ProSeries 750W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

Στα 860 ευρώ. Αν δεν μπορείς να κάνεις τη μικρή υπέρβαση, τότε δες αυτήν την κάρτα: http://www.skroutz.gr/s/2820121/Sapphire-Radeon-HD7870-2GB-XT.html

Θεωρώ δεδομένο ότι θα κλοκάρεις, έτσι?

H μητρική που κοιτάς, πέρα του ότι δεν έχει νόημα, είναι και εκτός του μπάτζετ σου. Αν ήταν να παει εκεί το μπάτζετ, πήγαινες και σε i7.

Amd παίρνεις επειδή είναι φτηνότερο και στην περίπτωσή σου συμφέρει. Αν είναι να δώσεις 200+ για μητρική, δεν έχει νόημα, πας σε άλλα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς δε το παρατήρησα.

Η μητρική που έβαλα έχει 5 έτη εγγύησης.

16gb ram.

~820€

Με 8gb ram @ 2133, χωρίς ψύκτρα (κρατάς την εργοστασιακή και βάζεις μετά αν χρειαστείς) παίρνεις τον ssd 840 250gb.

post-1891-1416077145,1265_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η οθόνη σου?

Αν υποθέσουμε ότι είναι full hd, δες τα παρακάτω:

Επεξεργαστής: AMD FX-8320 | Skroutz.gr

Μητρική: Gigabyte GA-970A-UD3 | Skroutz.gr

Ψύκτρα: CoolerMaster Hyper 412S | Skroutz.gr

Μνήμη: Geil Dragon DDR3 RAM PC3-12800 1600MHz 16GB (2 x 8192) | Skroutz.gr

SSD: Kingston SSDNow V300 120GB w/Adapter | Skroutz.gr

Κάρτα γραφικών: Asus Radeon HD7950 3GB DirectCU II Top V2 | Skroutz.gr

PSU: XFX ProSeries 750W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

Στα 860 ευρώ. Αν δεν μπορείς να κάνεις τη μικρή υπέρβαση, τότε δες αυτήν την κάρτα: Sapphire Radeon HD7870 2GB XT | Skroutz.gr

Θεωρώ δεδομένο ότι θα κλοκάρεις, έτσι?

H μητρική που κοιτάς, πέρα του ότι δεν έχει νόημα, είναι και εκτός του μπάτζετ σου. Αν ήταν να παει εκεί το μπάτζετ, πήγαινες και σε i7.

Amd παίρνεις επειδή είναι φτηνότερο και στην περίπτωσή σου συμφέρει. Αν είναι να δώσεις 200+ για μητρική, δεν έχει νόημα, πας σε άλλα μετά.

Θεώρησα ότι η μητρική είναι τα θεμέλια του συστήματος οπότε είπα να πάρω μια καλή. Ξέρεις, να έχω μια καλή βάση με δυνατότητες για να βάλω άλλα καλούδια που ίσως χρειαστούν στο μέλλον. Να μπορώ και να κλοκάρω.

Η Gigabyte διάβασα σε άλλα άρθρα ότι έχει λίγότερες δυνατότερες απ' τις Asrock και Asus.

Γιατί όχι ο AMD FX8350;

Ο SSD που πρότεινα δεν είναι καλύτερος;

Η οθόνη μου είναι LG L1750SQ Overview & Specs - LCD Monitors - CNET Reviews και δεν έχω σκοπό να την αλλάξω στο προσεχές μέλλον οπότε μάλλον πάω για την δεύτερη κάρτα που πρότεινες.

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησα ότι η μητρική είναι τα θεμέλια του συστήματος οπότε είπα να πάρω μια καλή. Ξέρεις, να έχω μια καλή βάση με δυνατότητες για να βάλω άλλα καλούδια που ίσως χρειαστούν στο μέλλον. Να μπορώ και να κλοκάρω. Και αυτή σου πρότεινα είναι πολύ καλή και μπορείς άνετα να κλοκάρεις. Αν σε ενδιαφέρει το cf πας σε άλλη με 990 αλλά και πάλι δεν χωράνε στο μπάτζετ σου αυτές που κοιτάς. Και να χωρούσανε θα ήταν πεταμένα λεφτά βέβαια.. εκτός αν πρόκεται να κλοκάρεις με άζωτο...

Η Gigabyte διάβασα σε άλλα άρθρα ότι έχει λίγότερες δυνατότερες απ' τις Asrock και Asus. Εξαρτάται με το τι

εννοείς δυνατότητες.

Γιατί όχι ο AMD FX8350; Γιατί δεν χωρούσε στο μπάτζετ.

Ο SSD που πρότεινα δεν είναι καλύτερος; Όχι. Ούτε αυτός που πρότεινες εσύ, ούτε αυτός που πρότεινε ο Τζώρτζης.

Η οθόνη μου είναι LG L1750SQ Overview & Specs - LCD Monitors - CNET Reviews και δεν έχω σκοπό να την αλλάξω στο προσεχές μέλλον οπότε μάλλον πάω για την δεύτερη κάρτα που πρότεινες.

Ούτε για την δεύτερη δεν πας. Τα πράγματα αλλάζουν εντελώς με την οθόνη που έχεις..

Με βάση τις απαιτήσεις σου και την οθόνη σου πήγαινε για αυτήν την κάρτα: MSI Radeon HD7770 1GB | Skroutz.gr

Δεν έχει νόημα κάτι παραπάνω.

Δες αυτά:

Επεξεργαστής: Intel Core i7-3770K | Skroutz.gr

Μητρική: Asrock Z77 Extreme4 | Skroutz.gr

Ψύκτρα: CoolerMaster Hyper 412S | Skroutz.gr

Μνήμη: Geil Dragon DDR3 RAM PC3-12800 1600MHz 16GB (2 x 8192) | Skroutz.gr

SSD: Kingston SSDNow V300 120GB w/Adapter | Skroutz.gr

PSU: XFX ProSeries 550W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

~800 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ούτε για την δεύτερη δεν πας. Τα πράγματα αλλάζουν εντελώς με την οθόνη που έχεις..

Με βάση τις απαιτήσεις σου και την οθόνη σου πήγαινε για αυτήν την κάρτα: MSI Radeon HD7770 1GB | Skroutz.gr

Δεν έχει νόημα κάτι παραπάνω.

Δες αυτά:

Επεξεργαστής: Intel Core i7-3770K | Skroutz.gr

Μητρική: Asrock Z77 Extreme4 | Skroutz.gr

Ψύκτρα: CoolerMaster Hyper 412S | Skroutz.gr

Μνήμη: Geil Dragon DDR3 RAM PC3-12800 1600MHz 16GB (2 x 8192) | Skroutz.gr

SSD: Kingston SSDNow V300 120GB w/Adapter | Skroutz.gr

PSU: XFX ProSeries 550W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

~800 ευρώ

Αυτό το συνολάκι μου φαίνεται καλύτερο.

Δυο ερωτήσεις μόνο.

Με αυτές τις RAM μπορώ να κάνω o/c;(Αν ρωτάω χαζομάρα, σόρρυ. Καθότι άσχετος:slap:)

Και το κυριότερο, με αυτή τη σύνθεση θα μπορώ να παίξω οποιοδήποτε παιχνίδι χωρίς να κολλάει και να "τρέχει" οποιοδήποτε πρόγραμμα γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το συνολάκι μου φαίνεται καλύτερο. Eίναι καλύτερο. :)

Δυο ερωτήσεις μόνο.

Με αυτές τις RAM μπορώ να κάνω o/c;(Αν ρωτάω χαζομάρα, σόρρυ. Καθότι άσχετος:slap:) Μπορείς. Δεν έχουν σχέση

οι ram με το o/c του επεξεργαστή. Αν εννοείς o/c και στις ram, δεν έχει νόημα. Λογικά θα μπορείς να τις κλοκάρεις

κι αυτές πάντως.

Και το κυριότερο, με αυτή τη σύνθεση θα μπορώ να παίξω οποιοδήποτε παιχνίδι χωρίς να κολλάει και να "τρέχει" οποιοδήποτε πρόγραμμα γρήγορα; Ναι.

Όταν με το καλό πάρεις και μια σωστή οθόνη, βλέπεις τι θα κάνεις με την κάρτα σου. Τα σενάρια πολλά:

Να μην ψάχνεις ultra settings οπότε να σε ικανοποιεί η 7770 και να μείνεις όπως είσαι.

Να την πουλήσεις και να πας για μια καλύτερη.

Να πάρεις μία ίδια για crossfire.

*Στο τροφοδοτικό πήγα από 750 σε 550 στην τελευταία σύνθεση γιατί αυτό το μηχάνημα καίει δυο φορές λιγότερο.

Δεν χρειάζεσαι ισχυρότερο τροφοδοτικό ακόμα και για τα δύο τελευταία σενάρια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό πάρεις και μια σωστή οθόνη, βλέπεις τι θα κάνεις με την κάρτα σου. Τα σενάρια πολλά:

Να μην ψάχνεις ultra settings οπότε να σε ικανοποιεί η 7770 και να μείνεις όπως είσαι.

Να την πουλήσεις και να πας για μια καλύτερη.

Να πάρεις μία ίδια για crossfire.

*Στο τροφοδοτικό πήγα από 750 σε 550 στην τελευταία σύνθεση γιατί αυτό το μηχάνημα καίει δυο φορές λιγότερο.

Δεν χρειάζεσαι ισχυρότερο τροφοδοτικό ακόμα και για τα δύο τελευταία σενάρια.

Σε βρίσκω πολύ καλό! :T:

Για εξήγα το λίγο αυτό με το crossfire:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δύο ίδιες κάρτες γραφικών που δουλεύουν ταυτόχρονα.

Ανάλογα με την εκάστοτε υποστήριξη του παιχνιδιού και των drivers

η απόδοση μπορεί να διπλασιαστεί.

Γενικά δεν είναι η καλύτερη λύση καθώς υπάρχουν ακόμα προβληματάκια

διαφόρων ειδών, αλλά είναι μια επιλογή. Προς το παρόν δεν σε απασχολεί.

Με την οθόνη που έχεις δεν έχει νόημα να πας σε καλύτερη κάρτα, πόσο μάλλον

σε δύο κάρτες.

Ένα παράδοξο είναι ότι σε αυτήν την ανάλυση ο επεξεργαστής σου είναι αυτός

που θα δείξει τα δόντια του και όχι η κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ bouller1995, Τζώρτη και Trex για τις προτάσεις σας!:clap:

Μάλλον καταλήγω στην τελευταία πρόταση του Trex.

Αν κάποιος έχει κάποια αντίρρηση ή μια καλύτερη πρόταση ας μιλήσει τώρα ή ας σωπάσει για πάντα:dots:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ευχαριστώ πολύ Trexx!

Μια ερώτηση. Διάβασα κάπου στο φόρουμ ότι οι nvidia κάρτες είναι καλύτερες για επεξεργασία σε προγράμματα τις adobe. Αυτό σημαίνει ότι αν πάρω nvidia θα έχω καλύτερη απόδοση σε επεξεργασία multimedia ενώ με την AMD καλύτερη απόδοση σε παιχνίδια;

Link to comment
Share on other sites

Δίνεις 800€ για καινούριο σύστημα και το στήνεις σε παλιά 17άρα οθόνη ?/? και το θες και για gaming και δεν μιλάει κανείς ???

Αυτό είναι απαράδεκτο ! Μπορείς να βγάλεις πολύ καλό σύστημα και να βάλεις επάνω και 23άρα IPS πάνελ full hd ΟΘΌΝΗ ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.