Jump to content



Bοήθεια στον υπερχρονισμό μιας MSI GTX670 PE/OC!


sstav

Recommended Posts

Αγόρασα το Ιανουάριο μια MSI TwinFrozIV GTX670 Power edition OC και την έχω πάνω στο σύστημά μου χωρίς να δοκιμάσω να την κλοκάρω, πράγμα απαράδεκτον για πράκτορες...εμ… για λαμπίτη που σέβεται τον εαυτό του….Την κάρτα την αγόρασα διαβάζοντας εξαιρετικά πράγματα στα review και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος ως τώρα….Μπήκα στην διαδικασία το ΣΚ που πέρασε να την υπερχρονίσω χωρίς να γνωρίζω πολλά πράγματα αναφορικά με το κλοκάρισμα των Kepler…Θα ήθελα να σας παρουσιάσω τα αποτελέσματα κάποια στιγμή στο μέλλον….

Στο προκείμενο:

Η κάρτα δουλεύει μαμά σε load στα 1202MHz (Kepler Boost) και 3000Μhz στις μνήμες με τάση 1,175Volt. Χρησιμοποιώ το Msi afterburner v2.3.1 έχοντας πειράξει στα settings τις επιλογές Unlock voltage control & monitoring (enabled) και καθώς και κάποιο στοιχείο στο στο MSIafterburner.config file (δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα) στον φάκελο εγκατάστασης.

Enable Unofficial Overclocking EULA: I confirm that I am aware of unofficial overclocking limitations and fully understand that MSI will not provide me any support on it

Enable Unofficial Overclocking to "1

Αν έχω καταλάβει καλά, υπάρχει κλείδωμα από την nvidia και throttling αν η κάρτα υπερβεί κάποια θερμοκρασία ή ακόμα και το TDP>100%. Ισχύει; Πως ερμηνεύεται αυτό;

Θέλω να πω στους 70 βαθμούς γίνεται throttle -10Mhz (1192ΜHz), στους 80 βαθμούς -25Μhz κτλ; Το αντίστοιχο σε υπέρβαση του TDP πως είναι;

Ξεκίνησα δοκιμάζοντας να ανεβάσω τις μνήμες σιγά-σιγά φθάνοντας χωρίς να πειράξω κάτι άλλο και έφθασα (ως τώρα) +600Μhz (3600ΜHz ή 7200 όπως το διαβάζει κανείς) χωρίς να βλέπω artifacts στο 3dmark 2013, όπου βγάζει ~6200 με το 2600Κ στα 4,5Ghz.

Δοκιμάζω με default core 1,175 να ανεβάσω τον πυρήνα και default τις μνήμες (@3000Mhz) και έφτασα στα 1260Μhz (βγάζει 3dmark 2013 στα 6220 με το 2600Κ στα 4,5Ghz). Δοκιμάζοντας ψηλότερα Core freq +80Μhz, +100 Mhz (max) το 3dmark δεν ολοκληρωνόταν μολονότι πυρήνας παρέμενε κρύος <70% ακόμα και με default 30% τον ανεμιστήρα…Μια παρατήρηση:στα +80 μου έβγαζε 1267 αντί για 1282 που θα έπρεπε…. Γιατί συμβαίνει αυτό;

Αύξησα τότε το Core voltage +25mv, +50mV, +100mV (max) και 114% Power Limit (max) αλλά σε καμιά περίπτωση δεν παρατήρησα αύξηση του Core Voltage…Στο monitoring έδειχνε μόνιμα 1,175V και κράσαρε (αρχικά artifacts πράσινα σε σημεία της οθόνης και στο 2ο τεστ του 3δμαρκ crash to desktop). Nα επισημάνω πως την συγκεκριμένη κάρτα, νομίζω, την διαφήμιζαν για το unlocked voltage. Ισχύει;

Πως μπορώ να την κλοκάρω παραπάνω; Είναι πολύ κρύα και δεν πιστεύω να εφαρμόζεται το throttling της nvidia με βάση τις θερμοκρασίες….Με το TDP δεν ξέρω τι γίνεται ….Σε αναζητήσεις στο internet πήρε το μάτι μου ότι την εφθασαν μέχρι 1380Mhz…

Ζητάω μια βοήθεια για να της δώσω παραπάνω τάση αν γίνεται για να δούμε που φθάνει.… (aν και είμαι στην δουλειά τώρα και δεν μπορώ να δω άμεσα τις απαντήσεις ή να εφαρμόσω τις λύσεις που δίνετε)

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ και ευχαριστώ όσους το διάβασαν και απαντήσουν (@firekiller, @billpeppas)…

Link to comment
Share on other sites

Nice choice :T:

Το Core voltage που αυξάνεις είναι το minimum Core voltage που καταναλώνει η κάρτα όταν idleάρει.

Απ΄όσο ξέρω καμμία 670 δεν σε αφήνει σε load να ξεπεράσεις τα 1,175Volt, οπότε βγάζεις τον παράγοντα ρεύμα από την εξίσωση.

Edit: Mε το throttling και τις θερμοκρασίες κάπως έτσι πάει.

Με το TDP δεν έχει να κάνει το throttling... πάντως σε παιχνίδια και benches όσο και να την έχω πουσάρει, και με TDP μόνιμα στο 117% δεν έχω δει ποτέ να πάει πάνω από 108% (ή 106% δε θυμάμαι τώρα).

Link to comment
Share on other sites

custom bios εδω εισαι GTX 600 Series Unlocked Voltage Bios' downloads and tools.

Καλο διαβασμα και καλη τυχη αν πας 1215 με 1.175 εχεις καλο κοματι ισως πας 1250+ με 1.21

Κάτι είχε πάρει το μάτι μου κι εμένα.

(419 σελίδες omg αυτό είναι μεροκάμματο και βάλε:whip:)

To δοκίμασε κανείς αυτό εδώ μέσα να μας πει αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα νουμερα τα λες για 24/7 ή για να βγαλει bench?

Καθε μερα οι καλυτερες 670 παιζουν καπου 1200-1250 δηλαδη οσο πανε με 1.175.Aν αυξησεις ΤDP limit στα 300 και volt στο 1.21 για καθε μερα δε το βλεπω να σου βγαζει μηνα η καρτα.Ηδη τα πηνια στις περισσοτερες τριζουν τρελα μετα αρα μονο για bench,.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις ως τώρα....δυσκολεύομαι να πειράξω bios....το θέμα να δούμε που φθάνει είναι καθαρά για benches....κάθε μέρα 24χ7 παίζει στα 1202 από μαμά η εν λογω καρτούλα ....οι μνήμες απ'οτι είδα ανεβαίνουν πολύ πιο εύκολα από τα 3000 στα 3600 που δοκίμασα...μπορώ να τις αφήσω στα 3500 για 24χ7...στο παραπάνω λινκ έχει 2 τρόπους να πειράζεις το bios....κάποιες οδηγίες επ'αυτού; Να το κάνω το flashάρισμα ή να την αφήσω ως έχει;...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, η δικια μ της υπογραφης την εχω για 24/7 στα 1215/6500. Για τον πυρινα το 1215 ειναι το νουμερο που φτανει μετρημενο απο το ΑΒ οταν ειναι 100% η καρτα και οχι απο αυτο που γραφει μες στα προγραμματα. Για bench βγαζει στα 1306/7200. Πιστευω για ενα clock μεχρι 1250/6800 εισαι καλα.

Επισης εχω παρατηρησει οτι οταν θελω να φτασω στα τερματα ταυτοχρονα και για gpu αλλα και για mem, καρτα φτανει ποιο ευκολα στο TDP με αποτελεσμα να πιανω ποιο χαμηλα clocks γιατι μπαινει σε throttling. Αυτο το ειδα επειδη με μεγαλυτερα clocks εβγαζε ιδιο score στα bench.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν σκάλωσε κανείς?

Κάνει monitoring το voltage με το gpu-z.

Το οποίο λέει μπάλες... xD

Το ρεύμα ανεβαίνει κανονικά απλά το +25 δεν είναι αρκετό.

Με ότι κάρτα έχω δοκιμάσει το gpu-z διαβάσει το default voltage (bios? ) κι απο'κεί είτε το αλλάξεις είτε όχι εκεί θα μείνει αυτό ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν σκάλωσε κανείς?

Κάνει monitoring το voltage με το gpu-z.

Το οποίο λέει μπάλες... xD

Το ρεύμα ανεβαίνει κανονικά απλά το +25 δεν είναι αρκετό.

Με ότι κάρτα έχω δοκιμάσει το gpu-z διαβάσει το default voltage (bios? ) κι απο'κεί είτε το αλλάξεις είτε όχι εκεί θα μείνει αυτό ;)

Λίγες παραπάνω πληροφορίες;είτε +25 είτε +50 είτα +100 (max) δείχνουν το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα πολύμετρο των 5-7 € κι κάνε τις δοκιμές σου. Λογικά +25 είναι 0.025ν +50 είναι +0.05 και +100 είναι το +0.1ν.

Τον vago μην τον ακούς :p

Εξαρτάται απο το software. Στην 680 GTX Classified έδινες μέχρι 1.3ν νομίζω απο το precision. Εσένα που είναι custom ([MENTION=5271]sstav[/MENTION]) το afterburner δουλεύει 99% με την αύξηση του ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.