Jump to content



Αλλαγη monitor ή οχι;


toxicgarbage

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτισω αν με βαση το Monitor που εχω αξιζει να παω σε μια 7870 και εναν 8350 για high frames στο bf3.

το monitor μου ειναι το https://www.asus.com/Monitors_Projectors/VH222H/.

Με λιγα λογια θελω να στησω καινουργιο συστημα και αναρωτιεμαι αν η οθονη θα ειναι μεσα σε αυτο:confused:

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτισω αν με βαση το Monitor που εχω αξιζει να παω σε μια 7870 και εναν 8350 για high frames στο bf3.

το monitor μου ειναι το https://www.asus.com/Monitors_Projectors/VH222H/.

Με λιγα λογια θελω να στησω καινουργιο συστημα και αναρωτιεμαι αν η οθονη θα ειναι μεσα σε αυτο

To monitor που έχεις, είναι 1080p. Αυτό σημαίνει ότι η ανάλυση που παίζεις είναι 1920x1080. Υπάρχουν 22, 23, 24, 27 inches οθόνες με την ίδια ανάλυση, που σημαίνει ότι για την κάρτα σου δε θα έχει διαφορά. Αν τώρα μπορείς να είσαι στα 60+ fps, τότε και σε 27άρα να πας με την ίδια ανάλυση, τα ίδια frames θα έχεις.

Αν τώρα θέλεις να πας σε 27" ή μεγαλύτερη για να παίξεις σε 2560x1440, τότε ναι, θα χρειαστείς καλή κάρτα γραφικών, ή ίσως μια δεύτερη από αυτή που έχεις (αλλά είσαι εχέμυθος και δε μας λες ποιά :p)

Link to comment
Share on other sites

Αν σε τρωει τοσο πολυ να αλλαξεις οθονη και παιζεις BF3 σου συστεινω ανεπιφυλακτα benq XL2411T απο amazon.co.uk.

Μπορει να βγαινω λιγο offtopic αλλα με AMD FX δεν προκειται να εχεις high frames, ειδικα σε 64αρηδες server θα εχεις πολλα και λιαν ενοχλητικα slowdown, δηλαδη εκει που παει βουτυρο 110fps τσουπ θαπεφτεις στα 35 και το ποντικι θα σερνεται λες και ειναι η usb στα 70hz.

Αν μιλαμε για πακετο cpu-mobo-ram στα 400 ευρω, ασε τον FX και δες καλυτερα τι παιζει στο φορουμ μας απο μεταχειρισμενα, χιλιες φορες ενας i5 2500k ή εστω ενα "μουσειακο" πακετο (Χ58 P67 κλπ ) που να πιανει εγγυημενα ομως τα 4ghz χωρις πολλα πολλα, παρα να φορτωθεις το παλτο της AMD.

*PICS* BC2 from 60fps to 120fps with i5-2500k upgrade from Q9650 Benchmark - [H]ard|Forum

φιλικα παντα :)

Link to comment
Share on other sites

[super Spammer Mode On]

Τη μια βλέπω για αγορά SSD, την άλλη για GPU, την παράλλη για οθόνη και συνεχώς ενισχύεται το συναίσθημα της αναβάθμισης.

Τι θα κάνω, δεν ξέρω :jester:

[super Spammer Mode Off]

Link to comment
Share on other sites

Αν σε τρωει τοσο πολυ να αλλαξεις οθονη και παιζεις BF3 σου συστεινω ανεπιφυλακτα benq XL2411T απο amazon.co.uk.

Μπορει να βγαινω λιγο offtopic αλλα με AMD FX δεν προκειται να εχεις high frames, ειδικα σε 64αρηδες server θα εχεις πολλα και λιαν ενοχλητικα slowdown, δηλαδη εκει που παει βουτυρο 110fps τσουπ θαπεφτεις στα 35 και το ποντικι θα σερνεται λες και ειναι η usb στα 70hz.

Αν μιλαμε για πακετο cpu-mobo-ram στα 400 ευρω, ασε τον FX και δες καλυτερα τι παιζει στο φορουμ μας απο μεταχειρισμενα, χιλιες φορες ενας i5 2500k ή εστω ενα "μουσειακο" πακετο (Χ58 P67 κλπ ) που να πιανει εγγυημενα ομως τα 4ghz χωρις πολλα πολλα, παρα να φορτωθεις το παλτο της AMD.

*PICS* BC2 from 60fps to 120fps with i5-2500k upgrade from Q9650 Benchmark - [H]ard|Forum

φιλικα παντα :)

συμφωνω 100% στην διαφορα αποδοσης intel/amd αλλα ειδα στο youtube αυτο [ame=http://www.youtube.com/watch?v=ICVeN6WEGgg]PART 1 - Core i5 3570k vs FX-8350 Gaming without AA Linus Tech Tips - YouTube[/ame] στο 4:45 οτι ο 8350 αποδιδει καλυτερα στο bf...

on topic τωρα, ευχαριστω για τις απαντησεις,φαινεται οτι θα μεινω σε αυτην π εχω :)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω 100% στην διαφορα αποδοσης intel/amd αλλα ειδα στο youtube αυτο
στο 4:45 οτι ο 8350 αποδιδει καλυτερα στο bf...

on topic τωρα, ευχαριστω για τις απαντησεις,φαινεται οτι θα μεινω σε αυτην π εχω :)

O νουμπακος τσιτωσε τα settings επιτηδες για να ειναι το τεστ gpu bound, επισης δεν λεει αν αυτες οι μετρησεις εγιναν σε multi ή single, λεει ομως οτι παρολο που ο phenom ειναι 400mhz πιο ψηλα κλοκαρισμενος και 3fps avg πιο ψηλα απο τον 3570k, ο δευτερος εχει ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ minfps ! επισης ξερεις πολυ καλα οτι μπορει να γινει αρκετα βαρυτερο το game σε multi και πως επειδη ακριβως ειναι multi δεν μπορεις να επαναλαβεις την ιδια ακριβως σκηνη οταν συγκρινεις hardware,αρα δεν μπορεις να βγαλεις και τοσο ασφαλη συμπερασματα απο ενα τοσο προχειρο συγκριτικο.

Μπορει να κανει ενα σωρο βιντεο ο linus και να ξερει διαφορα πραγματα απο hardware γενικα αλλα ο τυπος στο λινκ που σου δειχνω τρωει 4 ban τον μηνα για "hacking/cheating" και εχει δοκιμασει ενα σωρο setup σε BC2 και BF3. σκεψου μονο οτι ο fx ειναι πιο αργος clock per clock απο τον phenom και οτι ο ιδιος ο Phenom ειναι αρκετα αργοτερος απο τον μουσειακο πλεον C2Q, αυτα σε εφαρμογες που δουλευουν 2 cores στο full ή εστω το 1 HARDOCP - CPU Bound Gaming Benchmarks - AMD Phenom II X4 Model 940 Black Edition Processor

Ακομα και αν γλιτωσεις οριακα τα slowdown παιζοντας σε 32αρηδες ή/και CQ maps εαν δοκιμασεις το ιδιο setup αργοτερα σε planetside 2 / arma 3 (λογω της ομαδας σου ξερω γω) θα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο, στο εγγυωμαι αυτο.

on topic τωρα, αν παρει πουθενα το ματι σου καμια μεταχειρισμενη LG W2363D σκεψου το 2 φορες πριν την προσπερασεις, αυτο μονο :)

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω νεο θεμα και εγω ειμαι σε διλημα νεο μονιτορ η νεα καρτα γραφικων το μονιτορακι που εχω ειναιLG W2286L: 22" Widescreen Full HD LED LCD monitor | LG USA και η καρτουλα μου ειναι SAPPHIRE Vapor-X HD 6850 1GB GDDR5

ποιο απο τα δυο αξιζει να αλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά συνδέονται. Αν αλλάξεις monitor και πας σε full hd, θα θες και καλύτερη

κάρτα για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Μπορείς να αλλάξεις μόνο κάρτα και να αλλάξεις αργότερα το monitor. Διαφορά θα δεις

και μάλιστα αρκετή και σε αυτό το μονιτορ.

To καλύτερο deal αυτή τη στιγμή θα ήταν να δώσεις ένα 80αρι τη δικιά σου κάρτα

και με +140 να πας σε μια 7870 tahiti le. Και καλύτερα θα παίζεις στο τώρα και έτοιμος

θα είσαι για αλλαγή οθόνης, όταν μπορέσεις.

Προσωπικά, αν είχα 22αρα οθόνη, δεν θα πήγαινα σε κάτι λιγότερο από αυτήν:

Dell UltraSharp U2412M | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Πούλησες 6850 για να πας σε 650? Αυτό είναι υποβάθμιση. :wassat:

Κατά τα άλλα καλά την πούλησες. Τόσο παιζουν οι 6870 πλέον που έχουν αρκετή διαφορά.

Βασικά εννοούσα όλο το σύστημα σου ποιό είναι αλλά τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

Πούλησες 6850 για να πας σε 650? Αυτό είναι υποβάθμιση. :wassat:

Κατά τα άλλα καλά την πούλησες. Τόσο παιζουν οι 6870 πλέον που έχουν αρκετή διαφορά.

Βασικά εννοούσα όλο το σύστημα σου ποιό είναι αλλά τεσπα.

βρηκα την 650 φθηνα αρα αναβαθμιση ειναι :p.

ετσι και αλλιως dota2 παιζω τελευταια μονο,λογο συστηματος

E5300/4gb ddr2/gtx650,αυτο εχω για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα την 650 φθηνα αρα αναβαθμιση ειναι :p.

ετσι και αλλιως dota2 παιζω τελευταια μονο,λογο συστηματος

E5300/4gb ddr2/gtx650,αυτο εχω για την ωρα.

το βρισκω σωστο το σκεπτικο σου φιλε..μονο στη περιπτωση που ηθελεσ να πασ στην πρασινη εταιρια με λιγα λευτα..

AnandTech | Bench - GPU12

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.