Jump to content



καηκανε τα ηχεια;


KoMM

Recommended Posts

βαζω σαν ανθρωπος πρωι πρωι να ακουσω μουσικη,με το που αρχιζω, μπαμ το subwoofer και οτι υπηρχε στην πριζα εσβησε και ξαναναψε.Στην επανεκκινηση, οι δορυφοροι ειναι νεκροι τελειως... :(

Τα ηχεια ηταν τα altec 5021, τι προτεινετε για αντικαταστατη τους; Κυριως για μουσικη, και μετα για ταινιες/παιχνιδια...

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι βλέπω είχες αρκετά καλά ηχεία KoMM για την κατηγορία τους (PC audio). Αυτά που θα σε ικανοποιήσουν πιστεύω ότι κάποια εκ των Edifier S530 ή S330. Τα altec πόσο τα είχες πάρει? εγγύηση γιοκ ? ;)

Link to comment
Share on other sites

ε εχουν καμποσα χρονια πανω τους, εγγυηση αν θυμαμαι εδινε 2 το Π οποτε εχει περασει προ πολλου :p

και εγω σε edifier ελεγα να παω, εκτος αν πηγαινα σε τιποτα μονιτορ, αλλα δεν ξερω αν θα αντεξω χωρις λιγο μπασσακι.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ακομα δεν εχω παρει τιποτα :hehe:

Ψαχνω να δω αμα αξιζει εξωτερικη καρτα ηχου, και εφυγα για krk !

Τα 5021 δεν παιρνουν ρευμα καθολου? Οι δορυφοροι ειναι τελειως νεκροι ? ή ακουγεται πολυ σιγα

(οταν λεω πολυ εννοω να βαλεις το αυτι πανω)

BTW εγω τα δικα μου τα εσωσα με αλλαγη ολοκληρωμενου ενισχυσης με 20e - 40e θεωρησα οτι αξιζε να τα φτιαξω.

εξωτερικη καρτα ηχου, ΜΟΝΟ με πολυυυυυ καλα ηχεια αλλιως δεν θα ακουσεις καμια διαφορα...!!!

Τα 70e που εδωσα πριν χρονια για την Xonar D ποτε δεν τα μετανιωσα με τα 5021 η διαφορά ηταν εμφανεστατη.

Φυσικα παιζει ρολο και τι ηχο δινει μονη της η motherboard, η δικη μου σαφως και δεν εφτανε τα επιπεδα της Xonar

και τα 5021 την "υποστηριξαν"

(αυτο το λεω γιατι αν οι συχρονες m/b δινουν ήδη ηχο επιπεδου Xonar που ειχα παρει πριν χρονια δεν μπορω να ξερω αν αντεχουν αλλη επιπλεον αναβαθμιση τα 5021...)

Link to comment
Share on other sites

αυριο το πρωρι θα εχω την Focusrite Scarlett 2i2 για δοκιμη με τα krk μου

αν με ικανοποιησει το αποτελεσμα την κραταω αλλιως βλεπω για καμια αλλη

τελευταια παντος με αυτα που διαβαζω σε καποια thread (για ηχο) που ολο ανοιγουν εδω στο lab γλυκοκοιταζω πολυ την xonar STX και την creative ZXR

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχω παρει τιποτα :hehe:

Ψαχνω να δω αμα αξιζει εξωτερικη καρτα ηχου, και εφυγα για krk !

Για εξωτερική κάρτα ήχου προτίμησε usb 2, με balanced εξόδους TRS ή XLR, εφόσον πάρεις ηχεία με τέτοιες εισόδους, και να έχει volume controller για να ρυθμίζεις από εκεί την ένταση του ήχου καθώς στα ηχεία μόνιτορ τα ρυθμιστικά βρίσκονται από πίσω.

Αργότερα παίρνεις και ένα sub όπως έκανα κι εγώ :p

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επαιξα αρκετα με την κοκκινομαλα 2i2

ΠΡΟΣΟΧΗ γιατι η (λαλακισμενη) Focusrite δεν λεει οτι ο driver της για τα windows δεν υποστηριζει 24bit sound output

το καλο ειναι οτι με πατεντες απο το winamp με asio plugin και το asio4all ακους μουσικη 24bit

Σαν ποιοτητα ηχου ειναι παααρα πολυ καλη (και λιγο πιο μπασα θα ελεγα)

Ποιοτητα κατασευης φοβερη καθος ειναι αλουμινιο ολο το εξωτερικο

Στην εξοδο ακουστικων μονο θα ηθελα λιγο παραπανω ενταση

Αλλα ακομα θελω να δοκιμασω την Xonar STX

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ [MENTION=2748]KoMM[/MENTION] πως σκοπευεις να οδηγησεις τα krk (btw ποια ? ) με την D2X?

Να υποθεσω σκεφτεσαι Υ 3.5mm mini-jack σε 2 1/4" TRS balanced ?

H προενισχυση της Asus θα ειναι αρκετη για τετοια ηχεια ?

Εγω τετοιου τυπου προβληματα σκεφτομουν οταν στο 2ο σεταπ πηγα να μεταβω σε active near field

και εχω την απλη Xonar D2 στο pc .... και το αφησα

Eιχα την εντυπωση ακομα και τα low entry "monitors" δεν θα αποδωσουν 100%

χωρις εστω μια εξωτερικης 100-120Ε

παντως αν καποιος εχει εμπειριες με εξωτερικη τυπου i2i ή με εσωτερικη με συνδεση και αναγκαστικα με

3.5mm mini-jack σε 2 1/4" TRS ή XLR θα με ενδιεφερε και μενα.

Για εξωτερική κάρτα ήχου προτίμησε usb 2, με balanced εξόδους TRS ή XLR, εφόσον πάρεις ηχεία με τέτοιες εισόδους,

Ετσι νομιζω και εγω, για να εχεις 1ον σωστη προ ενισχυση

και 2ο σωστα balanced καλωδια για τετοιου τυπου ηχεια.

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν τα εχω παρει, για αρχη θα παιξουν με την xonar αν δε με ικανοποιησει θα παρω και μια εξωτερικη οπως λες, ή την m-audio στα ~100€ ή την scarlett 2i2 στα 130€ . Δεν ξερω καθολου βεβαια τι λενε και ποια να προτιμησω μεταξυ τους :p

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν τα εχω παρει, για αρχη θα παιξουν με την xonar αν δε με ικανοποιησει θα παρω και μια εξωτερικη οπως λες, ή την m-audio στα ~100€ ή την scarlett 2i2 στα 130€ . Δεν ξερω καθολου βεβαια τι λενε και ποια να προτιμησω μεταξυ τους :p

Ωραια παρτα καντο ετσι οπως λες, να πεις τι γινεται και πως τα συνδεσες στη Xonar να παρουμε και εμεις :p

ποια KRK θα παρεις?

Τα δικα μου τα 5021 τα ανεστησα για κανα 2μερο και παλι πεθαναν τελικα.

H ποιοτητα των 5021 απο μεσα ειναι "απορω πως αντεξαν τοσο καιρο"

καλοβλεπω την Σκαρλετ + BX5 ή την ηδη υπαρχουσα Xonar D2 + BX8 διοτι sub αποκλειεται να παρω στο μελλον, καμια εξωτερικη μπορει

Αν και τα Μ audio BX8 θελω να τα αποφυγω, γιατι google search ---- > "ΒΧ8 D2 hum"

αλλα σκεφτομαι και τα Βehringer MS 40 που ειναι plug and play με DAC μεσα

και τελειωνει η υποθεση και + 250 καστορικα στην τσεπη

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω μεσα στη βδομαδα, τα κρκ τα 6 :)

τωρα στα 300-400€ γινεται ο κακος χαμος απο σετακια....

ωραιος αντε με το καλο! Ε σε βλεπω με εξωτερικη σε λιγο...αλλα βαλτα χωρις πρωτα να μας πεις τι κανουν να ξερουμε :p

εγω αυριο θα παω ν ακουσω μερικα αν δεν δικαιολογουνται τα 250Ε παραπανω για 2ο σεταπ θα παω για ΜS 40 (θα ενημερωσω αυριο)

Aν μπορουν να παιξουν τα BX8 χωρις εξωτερικη (και δεν εχουν φυσιμα) καλως, για παραπανω πραγματα δεν με βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ [MENTION=2748]KoMM[/MENTION] πως σκοπευεις να οδηγησεις τα krk (btw ποια ? ) με την D2X?

Να υποθεσω σκεφτεσαι Υ 3.5mm mini-jack σε 2 1/4" TRS balanced ?

Για να μην μεινει ετσι, εδω ειπα μπαρουφα, αν η καρτα δεν δινει balanced δεν εχει νοημα το παραπανω

και η συνδεση θα γινει αναγκαστικα με καρφια, και απο οτι βλεπω απο Asus μονο Essence Series δινει balanced

εγω αυριο θα παω ν ακουσω μερικα αν δεν δικαιολογουνται τα 250Ε παραπανω για 2ο σεταπ θα παω για ΜS 40 (θα ενημερωσω αυριο)

και εδω ημουν υπεραισιοδοξος, δεν βρηκα (ακομη) καποιο μαγαζι να ακουσω κανα

Krk rp5 / 6

yamaha hs 50 / 80

tannoy reveal 601

m audio bx5 / 8

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.