Jump to content



Προβλημα διαμοιρασμου αρχειων PC σε οικιακο δικτυο !


Alkis27

Recommended Posts

Λοιπον, επειδη εχω σπασει το κεφαλι μου εδω και μερες και πραγματικα αδυνατω να βγαλω ακρη, χρειαζομαι τη βοηθεια σας !

Η κατασταση εχει ως εξης. PC με Windows 7 , συνδεδεμενο στο router ZTE ZXDSL 931VII. Κανω share φακελους και προσπαθω να τους δω απο αλλες συσκευες στο δικτυο αλλα ματαια. Πχ απο android κινητο που ειναι συνδεδεμενο ασυρματα στο router με το προγραμμα ES Explorer η απο media player που ειναι συνδεδεμενο ενσυρματα στο router. Σε ολες τις περιπτωσεις ενω βλεπει στο Workgroup το PC μου (Alkis-PC) δεν μπορει να δει τα αρχεια που μοιραζω ! Οχι κενος φακελος. Απλα δεν κανει τιποτα.. Για να σας περιορισω τις πιθανες λυσεις/αιτιες θα σας πω τα εξης :

- Εχω δοκιμασει να απενεργοποιησω τα firewall του router, του PC, καθως και το antivirus (Avast)

- Στα Windows 7 έχω φτιάξει σωστά τα permissions στους φακελους που μοιράζω ("Everyone", τικαρισμένα όλα read/write κτλ) και μάλιστα έχω χρησιμοποιήσει και αυτό το tool για κάθε ενδεχόμενο Xtreamer.Net - Windows Share Manager

- Εχω ακολουθήσει κατά γράμμα αυτό τον οδηγό για τα network settings των Windows 7 SMB/Windows - XBMC

- Λογικα το θεμα δεν πρεπει να βρισκεται στο router αφου μπορω να δω τα αρχεια αλλης συσκευης που συνδεω ενσυρματα επανω (πχ media player) απο το PC..

Πραγματικα εχω πελαγωσει και θα εκτιμουσα πολυ αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει δινοντας μου οδηγιες τι να κανω.. Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

έχω το ίδιο θέμα και εγώ με το συγκεκριμένο ρουτερ...εμένα δεν δίνει σωστά το dchp ιπ δίνει 2.1 αντι 1.2...και με τους φακέλους το ένα πισι βλέπει τους φακέλους μου αλλά εγώ δεν βλέπω τους φακέλους του :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα router. Είναι θέμα δικαιωμάτων. Πρέπει να απενεργοποιείσεται την απαίτηση κωδικού απο το advanced sharing settings στα Win7 και να κατεβάσετε την κρυπτογράφηση απο 128bit σε 40-bit/56-bit.

Επίσης βεβαιώθειται οτι στα sharing rights Everyone έχουν άδεια ανάγνωσης.

ΥΣ. Δεν ξέρω τι λένε οι οδηγοί και βαριέμαι να διαβάσω ολόκληρο κατεβατό που είναι.

Link to comment
Share on other sites

ΑΑ επίσης πρέπει να πας

Local Security Policy->Local Policies->Security Options->Accounts: Limit local account use of blank password to console logon only και κάντε το disable...

Όταν πάτε να συνδεθείτε και ζητήσει κωδικό βάζετε μόνο το username του λογαριασμού στο pc και κενό password.

Αν έχετε κωδικό στον υπολογιστή τότε το παραπάνω δεν χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

ΑΑ επίσης πρέπει να πας

Local Security Policy->Local Policies->Security Options->Accounts: Limit local account use of blank password to console logon only και κάντε το disable...

Όταν πάτε να συνδεθείτε και ζητήσει κωδικό βάζετε μόνο το username του λογαριασμού στο pc και κενό password.

Αν έχετε κωδικό στον υπολογιστή τότε το παραπάνω δεν χρειάζεται

Όλα αυτά που λες τα έχω κάνει και στο προηγούμενο ποστ..τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω κάνει αυτό με το κενό password να δω αν δουλεύει.

Πάντως και τα 2 πισι έχουν κωδικό αλλά έχω απενεργοποιήσει το να χρειάζεται κωδικό στο share.

Το θέμα είναι οτι το ένα πισι βλέπει τα αρχεία του άλλου ενω στο άλλο μου ζητάει κωδικο με τις ίδιες ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα,θελω να συνδεσω ενα netbook με λειτουργικο συστημα xp σε ενα υπαρχων οικιακο δικτυο,οπου ειναι συνδεδεμενα ενας εξωτερικος σκληρος,ενας εκτυπωτης,ενας σταθερος υπολογιστης και μια τηλεοραση.Επειδη δεν εχω την παραμικρη ιδεα με δικτυα,μπορει καποιος να μου πει βημα βημα τι πρεπει να κανω ωστε να βλεπω πχ τις ταινιες απο το εξωτερικο σκληρο στο netbook ασυρματα χωρις να συνδεω καλωδια κλπ.

αν χρειαζεστε περισσοτερες πληροφοριες πειτε μου

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έλυσα το πρόβλημα τελικά βάζοντας κωδικό στο login ... Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Βιάστηκα να χαρώ. Δούλεψε μια φορά με τον κωδικό και βάζοντας την IP του PC (192.168.1.2) και μετά δεν ξαναδούλεψε !!!! Τί πιστεύετε οτι φταίει ??? Μήπως να φτιάξω static IP ?

Link to comment
Share on other sites

Βιάστηκα να χαρώ. Δούλεψε μια φορά με τον κωδικό και βάζοντας την IP του PC (192.168.1.2) και μετά δεν ξαναδούλεψε !!!! Τί πιστεύετε οτι φταίει ??? Μήπως να φτιάξω static IP ?

Δούλεψε πάλι ! Μα τί γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω.. μήπως αλλάζει η IP του PC ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.