Jump to content



1 οθόνη 2 pc...


aristos87

Recommended Posts

Πώς θα γίνει αυτο??

Με διακόπτη είχα δοκιμάσει παλιά αλλά δεν ξέρω γιατί στα 1024Χ768 τα πάντα ήταν θολά στα 800Χ600 τελεια... Αλλά δεν είναι δυνατόν να δουλεύο μια 17'' στα 800Χ600...

Γινετε με κάποιον άλλον τρόπο?? Πχ ηλεκτρονικό κουμπάκι ή μεσω προγράμματος και μια ιδιέτερη σύνδεση των καλωδίων VGA??? Για help γιατί αυριο θα κατέβω στουρνάρη και θέλω να ξέρω τι θα αγοράσω... :T:

Thanks....

Link to comment
Share on other sites

έχω δει μια συσκευή σαν hub που έχει μία d-sub 15 και 2 ps/2, συνδέεις

εκεί οθόνη και πληκτρολόγιο ποντίκι και μετά το hub στα 2 pc.

δεν το χω δοκιμάσει από ποιότητα εικόνας πως είναι, μάλλον θα τη χαλάει,

αλλά δεστο.

ανάλογα τι θες να κάνεις.

μπορείς και μέσω ethernet να το κάνεις και να χρησιμοποιείς remote access

(αυτό χρησιμοποιώ συνήθως)

ανάλογα του τι θα κάνει το pc πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρε ένας φίλος αυτό το hub-άκι και το δοκιμάζω. Είναι ένα κουτάκι (πιο μικρό απο κουτί τσιγάρα) και έχει εισόδους 1 D-sub 2 ps2 (keybord+mouse) και εξόδους 2 D-sub και 4 ps2.

Δουλεύει μια χαρά με μια 19'' που έχω 1600χ1200 στον έναν Η/Υ και 1024χ768 στον άλλο (δεν έχει καλή καρτα γραφικών). Η αλλαγή γίνεται με συνδιασμό πλήκτρων. Οι υπολογιστές πρέπει να είναι κοντά ο ένας με τον άλλο (1-1.5 μέτρα)

Υπάρχει και εκδοση με usb (το είδα στο manual). Έχει 40 και το πήραμε απο το pcstore στη Στουρνάρη.

Υπάρχει και για περισσότερα pc (νομίζω μέχρι 8 ή 16).

Αν θες μέσω δικτύου, εγώ χρησιμοποιώ το pcAnywhere αλλα έχει αργή ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman

Πήρε ένας φίλος αυτό το hub-άκι και το δοκιμάζω. Είναι ένα κουτάκι (πιο μικρό απο κουτί τσιγάρα) και έχει εισόδους 1 D-sub 2 ps2 (keybord+mouse) και εξόδους 2 D-sub και 4 ps2.

Δουλεύει μια χαρά με μια 19'' που έχω 1600χ1200 στον έναν Η/Υ και 1024χ768 στον άλλο (δεν έχει καλή καρτα γραφικών). Η αλλαγή γίνεται με συνδιασμό πλήκτρων. Οι υπολογιστές πρέπει να είναι κοντά ο ένας με τον άλλο (1-1.5 μέτρα)

Υπάρχει και εκδοση με usb (το είδα στο manual). Έχει 40 και το πήραμε απο το pcstore στη Στουρνάρη.

Υπάρχει και για περισσότερα pc (νομίζω μέχρι 8 ή 16).

Αν θες μέσω δικτύου, εγώ χρησιμοποιώ το pcAnywhere αλλα έχει αργή ανταπόκριση.

ΛΟΛ!!!!!! Και γώ σήμερα πήγα στην στουρνάρη το είχε το Multynet 45 αλλά στο Ram shop το βρήκα 35 lol :D Πολύ ωραία συσκευούλα.... Mε τον συνδιασμό πλήκτρων στο πληκτρολόγιο Ctrl Ctrl + 1 ή 2 αλλάζεις οθόνη!!

Είχα όμως ένα πρόβλημα με το USB ποντίκη πάνω σε PS/2 αντάπτορα... Δεν δουλευε στο δεύτερο pc δλδ δουλεύει μόνο στο pc που ανάβει πρώτα... Αλλά δεν πειράζει θα έχω ενα PS/2 mouse και για τα 2 και ένα USB μόνο στο κανονικό! ;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ για ακριβώς την ίδια χρήση, χρησιμοποιούσα το εξής setup:

2 κάρτες δικτύου στο server, το οποίο με τη μία έμπαινε dsl και με την άλλη το

συνέδεα με το pc. έτσι κατέβαζε μόνιμα και όποτε ήθελα net είχα, δεν άλλαζα καλώδια και τέτοια. το remote access των xp, και με τα 2 pc να έχουν xp.

τώρα προσπαθώ να κάνω ακριβώς το ίδιο με το server να τρέχει linux, ώστε να

ελέγχω καλύτερα τι γίνεται και να μην έχω άσκοπα πράγματα φορτωμένα (π.χ. gui).

το hub έχει το πρόβλημα ότι δε βγάζει usb και εγώ χρησιμοποιώ usb keyboard-mouse.

για linux παίζει το VNC, που έχει client για διάφορα λειτουργικά.

το remote access στα 100MBps δεν με προβλημάτιζε πάντως,

ήταν αρκετά γρήγορο, ο υπολογιστής σερνόταν:D

βέβαια με το hubaki έχεις πολύ καλύτερο έλεγχο (δε χρειάζεται να είναι φορτωμένο κάποιο λειτουργικό)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

εγώ για ακριβώς την ίδια χρήση, χρησιμοποιούσα το εξής setup:

2 κάρτες δικτύου στο server, το οποίο με τη μία έμπαινε dsl και με την άλλη το

συνέδεα με το pc. έτσι κατέβαζε μόνιμα και όποτε ήθελα net είχα, δεν άλλαζα καλώδια και τέτοια. το remote access των xp, και με τα 2 pc να έχουν xp.

τώρα προσπαθώ να κάνω ακριβώς το ίδιο με το server να τρέχει linux, ώστε να

ελέγχω καλύτερα τι γίνεται και να μην έχω άσκοπα πράγματα φορτωμένα (π.χ. gui).

το hub έχει το πρόβλημα ότι δε βγάζει usb και εγώ χρησιμοποιώ usb keyboard-mouse.

για linux παίζει το VNC, που έχει client για διάφορα λειτουργικά.

το remote access στα 100MBps δεν με προβλημάτιζε πάντως,

ήταν αρκετά γρήγορο, ο υπολογιστής σερνόταν:D

βέβαια με το hubaki έχεις πολύ καλύτερο έλεγχο (δε χρειάζεται να είναι φορτωμένο κάποιο λειτουργικό)

δες το http://m0n0.ch/wall/ ειναι ενα image apo freebsd 4mb το οποιο το ρυθμιζεις απο http

Link to comment
Share on other sites

Ζητα ενα KVM (Keyboard-Video-Mouse) Ειναι μια εξυπνη συσκευουλα η οποια κανει οτι ζητας. Εγω το δουλευω στην 19' μου κα η μια αναλυση ειναι 1024χ768 και η αλλη 12κατι χ 1024. Αντεχει.....

Link to comment
Share on other sites

Σνιφ!!!! Σημερα το δοκίμασα και δεν δουλεύει σωστά απο ανάλυση καλά παει αλλα τα hz είναι νιμου!! Μια 75 μια 60 οτι του κατέβει ....έκανα δοκιμές με 3 Pc με διάφορους συνδιασμούς αλλά τζίφος... Aυριο το πάω RMA!

:dots: :fist: :weep:

Να και μία φωτό απο δοκιμές...

post-122-1416071233,531_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.