Jump to content



USB pen drive, OS boot και απορείες


Element79

Recommended Posts

Γεια σας μια που βλεπω που κανετε μετρηση ταχυτητας σε usb μπορειτε να μου προτεινετε ενα usb φλασακι για boot windows αντι να καθομαι και να μπουταρο μεσα απο cd η dvd τα windows θα ελεγα σε χωρητικότητα 32GB

Ευχαριστώ.. :help1:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να "μπουτάρεις" τα win? Θες να εγκαταστήσεις τα win στο φλασάκι

ή θες να τα εγκαταστήσεις από το φλασάκι σε σκληρό δίσκο.

Αν είναι το πρώτο, ουσιαστικά δεν γίνεται και δεν έχει και νόημα. Αν είναι το δεύτερο σου κάνει οποιοδήποτε φλασάκι 4GB.

Link to comment
Share on other sites

Για ότι έχει σχέση με λειτουργικό, αυτό που σε ενδιαφέρει είναι οι επιδόσεις σε μικρά αρχεία. Άρα κοιτάς τα νούμερα 4k που έχουν ποστάρει τα παιδιά για τα διάφορα flash drives. Αν δεν κάνω λάθος, από τις καλύτερες επιδόσεις σε 4k και γενικότερα είχε το usb3 sandisk και μάλιστα είναι και σε πολύ καλή τιμή. Ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες και στο 1ο post :)

Link to comment
Share on other sites

πως εχεις τα win se cd η dvd και φορμαρις το pc να εχεις στο φλασακι τα win και να φορμαρις μεσα απο εκει τον σκληρο δισκο!

τα 32GB τα θελω να εχω ολα τα win π.χ XP - win7 - win8 - linux

αρα και ενα απλο φλασακι θα κανει δλδ τι δουλεια που θελω,δεν υπαρχει καποιο ειδικο φλασακι...

Link to comment
Share on other sites

πως εχεις τα win se cd η dvd και φορμαρις το pc να εχεις στο φλασακι τα win και να φορμαρις μεσα απο εκει τον σκληρο δισκο!

τα 32GB τα θελω να εχω ολα τα win π.χ XP - win7 - win8 - linux

αρα και ενα απλο φλασακι θα κανει δλδ τι δουλεια που θελω' date='δεν υπαρχει καποιο ειδικο φλασακι...[/quote']

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα μέσα και να είναι bootable. Πάτε τρια 4αρια τα φτηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ δε γίνεται σε ένα φλασάκι να έχει μέσα κάποιος και αρχεία αλλά και τα win για εγκατάσταση???

Δεν βλέπω λόγο να μην γίνεται. Το έχω κάνει με linux άπειρες φορές. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ δε γίνεται σε ένα φλασάκι να έχει μέσα κάποιος και αρχεία αλλά και τα win για εγκατάσταση???

Μια χαρά γίνεται!

Έχω σε ενα 8gb: vista,xp,7 all versions,hiren's boot cd,parted magic,avg secure disk και άλλα που δεν θυμάμαι αυτη την στιγμή και μερικά προγράμματα σε ενα φάκελο! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γίνεται!

Έχω σε ενα 8gb: vista,xp,7 all versions,hiren's boot cd,parted magic,avg secure disk και άλλα που δεν θυμάμαι αυτη την στιγμή και μερικά προγράμματα σε ενα φάκελο! :)

Τα χεις περάσει όλα στο στικάκι και διαλέγεις καθε φορά ποια έκδοση να φορτώσει;;; αν ναι, explain please!! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα χεις περάσει όλα στο στικάκι και διαλέγεις καθε φορά ποια έκδοση να φορτώσει;;; αν ναι, explain please!! :)

Ακριβώς!

Τρέχεις αυτό (YUMI multiboot usb creator) το πρόγραμμα και βάζεις στο στικάκι ότι θες και όταν μπουτάρεις σου έχει menu που διαλέγεις τι θες να τρέξεις.

Είναι πολύ εύχρηστο. Try it! :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να τα πάρουμε λίγο από την αρχή και με σειρά!

Λοιπόν, έχουμε ένα στικάκι και θέλουμε με αυτό να κάνουμε εγκατάσταση win αλλά να έχουμε και μέσα διάφορα άλλα.

Παλιά που το είχα δοκιμάσει έπιανε το "κόλπο" και έμπαινε να κάνει την εγκατάσταση αλλά μετά το πρώτο απαιτούμενο restart μου έπεφτε σε boot loop!Δλδ πήγαινε ξανά από την αρχή για εγκατάσταση των win!!!

Μόλις έβγαλα τον φάκελο από μέσα με τα αρχεία τα άλλα, έγινε κανονικά η εγκατάσταση!!!

Δεν ξέρω γιατί ή αν έπρεπε να έκανα και τίποτε άλλο αλλά εμένα με αρχεία μέσα δε μου είχε δουλέψει.

Ξέρει και μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς πως μπορεί να γίνει αυτό και τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ακριβώς!

Τρέχεις αυτό (YUMI multiboot usb creator) το πρόγραμμα και βάζεις στο στικάκι ότι θες και όταν μπουτάρεις σου έχει menu που διαλέγεις τι θες να τρέξεις.

Είναι πολύ εύχρηστο. Try it! :)

Δυστυχως αυτος ο τρόπος έχει προβλημα στο setup των win7/8 στα περισσότερα συγχρονα συστήματα, καθότι ζητάει AHCI driver και δε βλεπει τους δίσκους. (ακομα κι αν ειναι δηλωμενος ο controller σαν IDE απ το bios)

Δοκιμασα να περάσω οδηγούς intel αλλα χωρίς επιτυχία.... αρνείτε πεισματικά να δει δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=83]lefteriz[/MENTION] Με το "σύγχρονα συστήματα" τι εννοείς;

Τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα ήταν πριν μια εβδομάδα σε B75 chipset.

Αλλά και σε H77,Ζ77 και Ζ68 δεν είχα κανένα πρόβλημα. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

το χω δοκιμασει σε αρκετούς υπολογιστές και σε ελάχιστους δούλεψε.

Το δοκίμασα στο δικό μου υπολογιστή με Z77 chipset. όπως και στο λαπτοπ που φοραει core 2 duo με chipset ICH9.

σε κανενα δεν βρήκε δίσκο.

εσυ δηλαδή δεν έχεις κανένα θέμα;;; τα βλέπει όλα κανονικά;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.