Jump to content



Θορυβος ανεμιστηρα καρτας γραφικων.


Recommended Posts

άμα κοιτά για 770 παρε της gigabyte με το σύστημα ψυξης εώς 450 watt (η κάρτα καταναλώνει περίπου 220 watt max)

VGA :: nVidia GeForce GTX 770 OC 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Gigabyte) (GV-N770OC-2GD) - Visionstudio.gr

Εγώ όπως καταλαβαίνεις θα σου προτείνω τη 280, λόγω BF. Δε βρίσκω το λόγο να πας στη Sapphire που είναι 30€ ακριβότερη, η MSI έχει καλές υλοποιήσεις. Κάνε πάντως μια αναζήτηση με το μοντέλο μήπως βρεις θέματα.

Ρε Γαλυφιανάκη, για RMA πάει, λες να του δώσουν τα χρήματα να πάει να ψωνίσει από αλλού :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδες παιρνω το plaisio τηλεφωνο να μαθω τι κανουν με την καρτα και μου λενε οτι δεν εχουν ανεμιστηρα να αλλαξουν

και οτι την επιστρεφουν αυριο στο καταστημα γιατι εχει χασει την εγγυηση λογω του δεν εχει λεει επανω το serial number

αυτοκολλητο καλα ειναι δυνατον απο ενα χαμενο αυτοκολλητο να χανω την εγγυηση?

Στο μεταξυ εχω στειλει την καρτα στο κουτι της...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες παιρνω το plaisio τηλεφωνο να μαθω τι κανουν με την καρτα και μου λενε οτι δεν εχουν ανεμιστηρα να αλλαξουν

και οτι την επιστρεφουν αυριο στο καταστημα γιατι εχει χασει την εγγυηση λογω του δεν εχει λεει επανω το serial number

αυτοκολλητο καλα ειναι δυνατον απο ενα χαμενο αυτοκολλητο να χανω την εγγυηση?

Στο μεταξυ εχω στειλει την καρτα στο κουτι της...

τρομερό το ΠΛ. Την βρήκε πάλι την άκρη να προσπαθήσει να αποφύγει το RMA. Οι τύποι είναι πάντα πρωτότυποι στις δικαιολογίες τους. Καλά ξεμπερδέματα.

Υ.Γ. Αν δεν έχεις γερό στομάχι σου παραθέτω το link που είχα αγοράσει fans από ebay. Είναι ακριβώς τα ίδια τα fans σε όλα με αυτά που έχει πάνω. Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου να λύσεις το cooler και να βιδώσεις τα νέα fans πάνω είσαι κομπλέ με 18-19€. (http://www.ebay.com/itm/75mm-Video-Card-Dual-Fan-for-MSI-GTX-560-570-R6970-Twin-Frozr-II-PLD08010S12HH-1-/121089096902?pt=US_Video_Card_GPU_Cooling&hash=item1c3178fcc6)

Έγινε επεξεργασία από vagsk
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο

Ο τεχνικος που την παρελαβε δεν ειδε οτι δεν υπαρχει σειριακος αριθμος ? Γιατι την παρελαβε τοτε ?

Την παρελαβε το πρωι και με ενημερωσε 5 ωρες αργοτερα οτι θα την στειλει Αθηνα.

Στην Αθηνα παλι μετα απο 2 βδομαδες και αφου δεν υπηρχε fan να την φτιαξουν τοτε

ειδαν οτι δεν υπαρχει αυτοκολλητο ?

Το κουτι της επανω εχει τον σειριακο αυτο δεν τους καλυπτει ?

(καλα αμα παω απο κει και δεν ειναι μεσα στο κουτι της θα γινει το ελα κοσμε να δεις)

Τι να πω..... :...:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο

Ο τεχνικος που την παρελαβε δεν ειδε οτι δεν υπαρχει σειριακος αριθμος ? Γιατι την παρελαβε τοτε ?

Την παρελαβε το πρωι και με ενημερωσε 5 ωρες αργοτερα οτι θα την στειλει Αθηνα.

Στην Αθηνα παλι μετα απο 2 βδομαδες και αφου δεν υπηρχε fan να την φτιαξουν τοτε

ειδαν οτι δεν υπαρχει αυτοκολλητο ?

Το κουτι της επανω εχει τον σειριακο αυτο δεν τους καλυπτει ?

(καλα αμα παω απο κει και δεν ειναι μεσα στο κουτι της θα γινει το ελα κοσμε να δεις)

Τι να πω..... :...:

Δεν θέλω να στο χαλάω. Αλλά το RMA κοστίζει και είναι χρονοβόρο. Η αντικατάσταση και αν κοστίζει ... ειδικά με άλλο προϊόν παραπλήσιας αξίας. Θα είδαν το fan οι τυπάδες, δεν θα βρήκαν άλλο αντίστοιχο που να είναι για RMA για να κάνουν τράμπα και θα είπαν ... τι μ@μ@κία θα πούμε σε πελάτη για να του τη δώσουμε πίσω; Και κάποιος θα το βρήκε. Ρε σεις δεν έπρεπε να είχε αυτοκόλλητο; Δεν έχει είναι εκτός εγγύησης and case solved.

Πάντως να ξέρεις ότι είχα αγοράσει μητρική+επεξεργαστή σε προσφορά από Π. και μέσα σε 4-5 μήνες είχε θέμα. Δεν θα σου πω ότι περίμενα πάνω από μήνα. Αφού τρόμαξαν να βρουν ότι είχε θέμα μου δώσανε μια μεταχειρισμένη ίδια με γρατσουνισμένα πλαστικά, γδαρμένα heatsinks σε mosfet και ελαφρώς λιωμμένο το ένα SATA 3 connector. Η δικιά μου εμφανισιακά ήταν σα να είχε βγει μόλις από το κουτί.

Υ.Γ. επειδή η κάρτα δεν έχει καεί ίσως μέσω software μπορούν να δουν το serial number. Πάντως αντίστοιχες υποθέσεις σε forum MSI με serial number από κουτί εξυπηρετήθηκαν από ένα google search. Δεν είναι policy του κατασκευαστή.

Έγινε επεξεργασία από vagsk
Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν βγαλω ακρη την δευτερα παω για fans και αμα με ξαναδουν καποιος να με πυροβολησει...

Ειδα το link απο πανω και ειμαστε σιγουροι οτι κανουν αυτα τα fan για αυτην την καρτα ?

MSI Global N570GTX Twin Frozr III Power Edition/OC

75mm Video Card Dual Fan for MSI GTX 560 570 R6970 Twin Frozr II PLD08010S12HH 1 | eBay

και οχι αυτα 75mm MSI Twin Frozr III Video Card Dual Fan Replacement 52mm 4pin PLD08010S12HH | eBay

Βεβαια οπωσδηποτε θα τα μετρησω πριν τα παραγγειλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ναι ηρθανε και ολα καλα μεχρι στιγμης.

XOTY7x1.png

Αυτη η καρτα MSI Global N570GTX Twin Frozr III Power Edition/OC

Θελει αυτα τα ανεμιστηρια 75mm MSI Twin Frozr III Video Card Dual Fan Replacement 52mm 4pin PLD08010S12HH | eBay

Σημερα σε ελεγχομενη θερμοκρασια δωματιου (25c) θα εχει 10ωρο Battlefield 4 Gaming

να δουμε αν ολα ειναι οκ, παω στο μαρκετ για μπυρες πατατακια κτλ.:magic:

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στο αφτερμπερνερ και ρυθμιση την καμπυλη λειτουργιας των ανεμιστηρων σε σχεση με τη θερμοκρασια της καρτας γιατι στα default ειναι πολυ χαλια.default για να δουλεπσουν και να ψυξουν πρεπει να ζεσταθει αρκετα η καρτα κατι που δεν χρειαζεται.Ολα αυτα αν δεν σε ενοχλει ο θορυβος.εμενα προσωπικα μαρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.