Jump to content



Στήσιμο high end desktop για αρχιτέκτονα


PainkiLer

Recommended Posts

Και εγώ μαζί σου για τη λογική που βάζεις. Θα το δούμε για τον intel.

Για τις RAM νομίζω ότι είναι υπερβολή τα 32GB, εγώ του προτείνω 16GB και για τον διαυλο βλέπουμε.

Από κάρτα γραφικών όμως τι;

Και τι τροφοδοτικό με τα βασικά(CPU, MOBO, GPU, RAM) και έναν ssd μαζί με ένα HDD;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Και εγώ μαζί σου για τη λογική που βάζεις. Θα το δούμε για τον intel.

Για τις RAM νομίζω ότι είναι υπερβολή τα 32GB, εγώ του προτείνω 16GB και για τον διαυλο βλέπουμε.

Από κάρτα γραφικών όμως τι;

Και τι τροφοδοτικό με τα βασικά(CPU, MOBO, GPU, RAM) και έναν ssd μαζί με ένα HDD;

Απο καρτες γραφικων επελεξε σιγουρα nvidia λογω των cuda cores.θα βοηθεισει πολυ στα render.

Link to comment
Share on other sites

Οι quadro έχουν μια κατανάλωση της τάξης των 50 watt και ο επεξεργαστής καμιά 80αρια. Να βάλουμε και δίσκους, φουρφούρια και τα τοιαύτα + αέρα να φτάσουμε στα σκάρτα 200? Και τα 200 με την προϋπόθεση ότι όλα είναι σε full load ταυτόχρονα...

Προφανώς δεν προτείνω να πάρει 200αρι τροφοδοτικό καθώς υπάρχει και το capacitor aging. Με οτιδήποτε ποιοτικό άνω των 400 watt θα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σκέψη βγάλαμε αυτή τη λίστα, για να μπορούμε να μιλάμε με πιο συγκεκριμένα πράγματα.

Αυτά βγαίνουν πάνω κάτω στα 1600 ευρώ.

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι καλύτερο, η πρότασή του είναι ευπρόσδεκτη.

CPU: Intel Core i7-3820 (s LGA 2011, 3.6 GHz, 10 MB)

CPU cooler: Intel DRA-A LGA 2011

Motherboard: MSI X79A-GD65 (4D)

RAM: Corsair Vengeance 8 GB 1600 MHz x2

Graphics Card: MSI GTX 660 Ti Power Edition OC 2 GB

SSD: Samsung 840 Pro Series 128 GB

HDD: Western Digital Caviar WD1002FAEX 1 TB

Case: Cooler Master HAF-X

PSU: Corsair HX750 750W ATX12V 2.3

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που βάλατε είναι για παιχνίδια και όχι για rendering. Μπορεί να συνεισφέρει και εκεί αλλά με μικρά αποτελέσματα. Αυτή που σου έβαλα είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με αυτήν και φτηνότερη. Οι κάρτες της σειράς gtx 6xx είναι εντελώς πετσοκομμένες για επαγγελματική χρήση

Δίσκο καλύτερα θα ήταν να δείτε έναν μεγαλύτερο με τα λεφτά που ζητάει ο 840 pro παίρνεις διπλάσια χωρητικότητα. Το τροφοδοτικό είναι περα ως πέρα υπερβολικό και το κουτί έχει θέματα με τη σκόνη και δεν το λες και αθόρυβο.

Εν τέλει φτάσατε τα 1600 ευρώ με δίσκους στη μισή χωρητικότητα και αισθητά πεσμένες επιδόσεις για την δουλειά για την οποία προορίζεται το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος i7 είναι quad channel οπότε θα χρειαστείς 4Χ4GB memory sticks για τα 16GB. Επίσης δεν ξέρω εάν θα ήταν καλύτερο να πάρει κάποια quadro αντί για την "απλή" κάρτα γραφικών που διαλέξατε...

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION]: γι' αυτό ρωτάει ρε συ ο άνθρωπος. Αν ήξερε πώς να στήσει το μηχάνημα τότε δεν θα ρώταγε εδώ.

Ελπίζω ο HDD να μην είναι green. Caviar blue είναι η value for money επιλογή (ανάμεσα στους green και τους black).

Link to comment
Share on other sites

Σε κοντινή τιμή με την κάρτα γραφικών που είχαμε βάλει παίρνουμε δύο τέτοιες. Αξίζει; Επίσης, ο Samsung έχει πολύ καλές επιδόσεις και μεγάλη αξιοπιστία. Προτείνετε κάποιον άλλο SSD; RAM όντως, πρέπει να πάρουμε 4x4 GB. Το τροφοδοτικό, επίσης, είναι όντως μεγαλύτερο από τις απαιτήσεις που έχει το μηχάνημα, απλά θέλουμε να το κρατήσουμε και για μελλοντική χρήση, ίσως και με την προσθήκη και άλλης κάρτας γραφικών ή/και υδρόψυξης.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνωμη μου??? Εαν ειναι να κανει render θα προτημουσα τον αμδ, οσο πιο πολλα καθαρα cores τοσο καλη δουλεια γινεται.Οσο για το hyper threading εχω μια υποψια οτι δεν δουλευει!!!Οσο για τις καρτες ειναι το ιδιο πανω κατω! Οσο για την διαφορα μεταξη gamer card vs rendering card ειναι οι drivers και σε υλικα κατασκευης( για το λογο οτι μενει ωρες-μερες τσιτα).

Link to comment
Share on other sites

Σε κοντινή τιμή με την κάρτα γραφικών που είχαμε βάλει παίρνουμε δύο τέτοιες. Αξίζει; Επίσης, ο Samsung έχει πολύ καλές επιδόσεις και μεγάλη αξιοπιστία. Προτείνετε κάποιον άλλο SSD; RAM όντως, πρέπει να πάρουμε 4x4 GB. Το τροφοδοτικό, επίσης, είναι όντως μεγαλύτερο από τις απαιτήσεις που έχει το μηχάνημα, απλά θέλουμε να το κρατήσουμε και για μελλοντική χρήση, ίσως και με την προσθήκη και άλλης κάρτας γραφικών ή/και υδρόψυξης.

οχι δεν αξιζει!!!! Ουτε τα 8 γιγα!!!Απο 16 και πανω κοιτα απλα αν θες να πεσεις σε τιμη ριξε την συχνοτητα 1600-1333!!!

Απο πλαισιο θα τα παρεις?

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνωμη μου??? Εαν ειναι να κανει render θα προτημουσα τον αμδ, οσο πιο πολλα καθαρα cores τοσο καλη δουλεια γινεται.Οσο για το hyper threading εχω μια υποψια οτι δεν δουλευει!!!Οσο για τις καρτες ειναι το ιδιο πανω κατω! Οσο για την διαφορα μεταξη gamer card vs rendering card ειναι οι drivers και σε υλικα κατασκευης( για το λογο οτι μενει ωρες-μερες τσιτα).

Άστο φίλε. Δεν συγκρίνεται ο i7 3820 με οποιονδήποτε AMD. Τέσσερις καθαροί πυρήνες με HT (8 threads) έναντι 8 "ημίαιμων" του AMD και όπως ξέρεις core to core ο Intel βαράει στα αυτιά τον AMD. Δες μόνο στο cinebench (test φωτορεαλισμού δεν είναι και αυτό; ) πόσο βγάζει ο ένας και πόσο ο άλλος σε score.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.